Jump to content
POLITISTI.ro

Bratyyyms13

Cum poti ajunge in fortele speciale ale politiei?

Recommended Posts

PESA

Eu am sustinut concursul pentru a intra in SAS in luna mai, am luat primul probele si nici pana in prezent nu mi-a venit dispozitia de mutare. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns...cam cat dureaza pana se emite sau daca mai vine...Mersi si astept rasp

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

Eşti sigur că ai trecut concursul? De ce ne întrebi pe noi şi nu mergi la Serviciul de Resurse Umane de la IPJ?

Catalin

Sfatul meu e să mergi la seful structurii si să vorbesti cu el.

Eduard6

Salut, stiu ca pare o prostie insa eu azi mi-am facut acest cont si nu stiu cum se posteaza pe forum.Va rog sa nu radeti de mine, vreau doar sa stiu cum.Va multumesc.

• Upvote 1

Marius

Păi ai postat deja.
Explicaţii detaliate găseşti aici:

• Upvote 1

AdrianVisinescu

Bună ziua ! Aș vrea să știu dacă odată intrat in cadrul trupelor speciale ale poliției, imi pierd dreptul la uniforma propriu-zisă de ofițer și atribuțiile specifice ? Vă mulțumesc !

Marius

E vreo competiţie, care postează întrebări mai stupide? Sau postaţi astfel de întrebări în băşcălie?

• Upvote 6

AdrianVisinescu

Îmi cer scuze dacă vă deranjez cu prostiile mele. Pur și simplu eram curios. Știam că acest forum este pentru a ne ajuta, dar observ că deja postura dumneavoastră nu vă permite acest lucru. Am să ma retrag, deoarece aici nu se poate găsi sprijin moral si ajutor.

Alex87

Bună ziua ! Aș vrea să știu dacă odată intrat in cadrul trupelor speciale ale poliției, imi pierd dreptul la uniforma propriu-zisă de ofițer și atribuțiile specifice ? Vă mulțumesc !

Esti ofiter de politie?

Sfatul meu este sa citesti topicurile cu privire la scolile de agenti/Academia de Politie si daca ai nelamuriri le poti adresa dupa aia.

Multa bafta!

Edited by Alex87

minutzu

Poate e ofiter de politie locala. ;)

• Upvote 2

Ben

Nu mai lansati pe piata astfel de sintagme, titulaturi. Gardienii prind ideile din zbor.

• Upvote 1

iav

Nu mai dați atâta în AdrianVișinescu, că el de fapt nu a specificat de care poliție (locală,a animalelor,sanitar-veterinară,silvică,sunt numai câteva care-mi vin în minte acum) este vorba și de care trupe speciale.

deduflrr

Salutari! sper sa nu fiu luat peste picior ( vad ca multi se simt iritati de faptul ca niste "mucosi" ca mine sunt interesati de sas, sau in general, de trupele speciale ), vreau sa va intreb cam cate locuri sunt scoase anual, pe judet, la sas spre exemplu. Se aproba locuri noi in fiecare an, sau se fac locuri atunci cand cei in varsta pleaca?  :emo-box: 

Edited by Marius
Eliminare formatare text

Catalin

Când se eliberează locuri, acestea se scot la concurs. Nu se adaugă noi locuri în fiecare an.

Rooobert

S-a mai schimbat ceva acum? Adică tot trebuie sa ai mai întâi experiența ca si polițist pentru a candida sau poti direct de la Academia de Poliție?

iav

Nu s-a schimbat nimic.

cptglont

Salut tuturor! am cateva intrebari la care sper ca gasesc raspuns.  Pentru a intra in trupele de interventie ale politie (DIAS / SIIAS/ etc) este o inaltime minima necesara? trebuie sa fi practicat vreun sport de contact la nivel profesionist sau te accepta chiar daca faci doar la nivel de amator? unde au voie sa actioneze acestia ? sunt specializati si in combaterea terorismului ? pot fi trimisi si in afara teritoriului tarii ? ce calificari au ? (ma refer sunt capabil de parasutism/alpinism/scufundari) sau sunt mai mult axati pe lupta de oras ? care este diferenta intre ei si trupele speciale din armata romana ? (precum GNFOS/Vulturii etc). Daca te antrenezi pe timpul academiei la Bucuresti si esti capabil sa indeplinesti standardele lor te poti inscrie ? sunt locuri in sistem pt noi veniti sau deja sunt full pentru ca i-au luat pe cei mai buni ? se cunoaste aproximativ nr. de persoane care sunt in aceste structuri? aproximativ.. ce varsta are un candidat cand intra in aceste trupe? multumesc si sper sa nu fi postat in secitunea gresita. sper sa imi raspundeti in masura in care cunoasteti si sa nu va suparati pentru curiozitatea avuta.

Edited by cptglont
  • Upvote 1
  • Downvote 4

Roby

pfff.... :doh: Credeam ca eu am fost cel mai insistent cu intrebarile despre "mascati", dar m-ai luat la capitolul asta fara probleme :)))
1. Nu este inaltime minima, insa daca esti bine proportionat inaltime/greutate, cu siguranta este in avantajul tau
2. Nu trebuie sa fi practicat vreun sport, insa la fel, este bine daca esti, sa zic asa, mai sportiv din fire
3. Actioneaza pe raza de competenta in functie de structura ...cei de la SIAS in toata tara, iar cei de la SAS, in judetul din care provin, sau si pe raza altor judete in anumite situatii.
4. Terorismul este treaba ceor de la Brigada Antitero a SRI si nu sunt trimisi in afara tarii cei de la SAS/SIAS (mi se pare ca sunt vreo 2 cazuri, insa nu vreau sa gresesc)
5. Calificari....... sunt politisti toti, ofiteri sau agenti ai Politiei Romane si pot avea anumite pregatiri sau abilitati, pot detine brevete sau pot avea anumite specializari dobandite in urma unor cursuri/pregatiri etc
6. SIAS/SAS fac parte din Politia Romana - structura specializata in aplicarea legii in interiorul tarii, sa zic asa, iar Armata Romana este responsabila de apararea tarii
7. Trebuie sa fii bine-pregatit pt a te putea inscrie si eventual trece probele fizice si nu numai, si trebuie sa ai minimum 2 ani vechime in Politia Romana, deci de aici poti deduce ca nu sunt locuri pt nou-veniti, iar locurile nu apar anual, ci cand se elibereaza vreo functie sau se mareste schema de organizare
8. S-ar putea cunoaste numarul persoanelor care fac parte din SAS/SIAS, insa asta nu este treaba ta
9. Varsta poate fi teoretic oricare, atat timp cat este peste 20 sau 22, nu mai stiu exact
Sper ca ti-am raspuns cat de cat pe intelesul tau, iar daca am gresit, rog colegii sa ma corecteze :)

iav

Dar despre cu se poate ajunge la un post de poliție nu întreabă nimeni?

• Upvote 1

AdrianAG

In completarea a ceea ce a spus #iav, despre cum se poate ajunge politist urmand procedura de admitere in una din intitutiile de formare ale M.A.I. nu intreaba nimeni?Politia Romana are nevoie de politisti, nu de oportunisti.

• Upvote 1

Cristi

Voi nu v-ati prins ca postacii de intrebari stupide au maxim 15 ani si experienta in Counter-Strike? :)

• Upvote 1

FlorinNicolae12

Salut ! Am si eu o întrebare ce mă macină de ceva vreme. Ce condiții trebuie să fie îndeplinite ca să poți fi admis în S.I.A.S ? Țin să menționez că mai am totuși ceva timp până am sa încerc să dau acele probe. Sunt clasa XI iar  în legătură cu examenul de bacalaureat , nu-mi fac griji . Am o situație super si sincer îmi place tot ce tine de educație. Aștept cât mai multe detalii, mulțumesc anticipat!

Edited by FlorinNicolae12

BGeorge

Citeste topicul in care ai postat si o sa-ti dai seama de parcursul pe care trebuie sa-l ai pentru a ajunge in SIAS.

iav

Prima și cea mai importantă este să fii polițist.

danydanutz19

Salutare! Am o mica curiozitate.. De 4 ani practic K1. Am castigat locul 1 la cateva gale de amatori si as vrea sa stiu daca acest lucru ma avantajeaza la admiterea pentru Academie sau ma rog, la recrutarea pentru Serviciile de Interventii Rapide bineinteles dupa ce devin politist. Imi doresc mult sa ajung la S.I.R pentru ca este un vis pe care trebuie sa il implinesc. Rog seriozitate la raspunsuri. Va multumesc!