Jump to content
POLITISTI.ro

Bratyyyms13

Cum poti ajunge in fortele speciale ale politiei?

Postare recomandată

Catalin

SIAS - are competență pe toată țara, ei sunt și cei care coordonează activitatea celorlate servicii de intervenție.

SSIR - sunt cei din București

SIR sau DIAS - sunt în fiecare județ

• Apreciez 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

tudor93

Multumesc pentru raspuns!

Link către postare
SIRtm

salut,sun politist proastat incadrat in jud.Timis, si imi doresc din-nainte sa intru in politie sa ajung la SIR, dar port ochelari de vedere.cei care au cunostinta de cauza va rog sa imi raspundeti si mie la intrebare "pot fi recrutat de echipa de interventie rapida?" cu pregatire fizica buna chiar foarte buna,

Link către postare
Marius

Daca esti apt d.p.d.v. medical sa fii politist in activitate, nu vad de ce sa existe probleme.

Link către postare
arcan
Publicat (modificat)

Care ar fi calitatile care te recomanda pentru a intra la SIR Timis?

Modificat de arcan

Link către postare
SIRtm

d.p.d.v. medeical sunt apt,port ochelari de vedere,dar vreau sa ma operez sa nu mai fie necesar sa ii port.

calitatiile care m-ar recomanda sa lucrez la sir timis ar fi in primul rand ambitia,disciplina si conditia fizica(m-am pregatit pt k mi s-a spus k vin la scoala sa recruteze elevi pt sias,si am ajuns la performanta de:70 flotari,+70 genoflexiuni,+70 abdomene,18 tractiuni la bara fixa,1700m rezistenta si 100m viteza.si in plus imi doresc sa fac un sport de contact de performanta

Link către postare
SIRtm

doar ca din pacate cei de la SIAS nu au mai venit in scoala

Link către postare
Cristi

Cati ani ai? Mi se pare ca trebuie sa ai minimum 22 de ani impliniti si vechime minimum 1 an in sistem ca sa poti candida la S.I.R. Colegii mai in tema pot sa dea detalii mai multe.

Link către postare
SIRtm
Publicat (modificat)

23 ani.trebuia sa am 10 luni vechime, dar asa merg la noi treburile.asta ii.nu ma tem de concurs pt ca stiu de ce sunt in stare.Singurul lucru de care ma te ii sa nu fiu respins doar din simplu fapt ca port ochelari.Parerea mea ii ca:nu exista nimic mai bine decat sa faci bani din hobby

Modificat de SIRtm

Link către postare
Catalin

Normal ar fi ca experiența minimă într-o formațiune operativă să fie de minim cinci ani, așa era cu ceva vreme în urmă. Un an mi se pare prea puțin, îi ia valul și încep să se creadă zbirii pământului. Inițial e bine să se șlefuiască în stradă, să aibă antrenamentul autocontrolului și a autocenzurii, când intră în contact cu jegurile sau scursurile societății.

• Apreciez 5

Link către postare
Cristi
Publicat (modificat)

Ce hobby?! Si ce bani faci din hobby? Si ce vrei sa spui prin : "Asa merg la noi treburile astea."?

Modificat de Cristi

Link către postare
SIRtm

mda... desi nu am avut ocazia sa fac sport de performanta,mi-am confectionat diferite aparate,saci de box etc... in plus la serviciile pe langa pregatire teoretica ai si practica si ceea ce faci teoretic se cam aplica fata de de politist in strada.nu ii vb de bani atat de multi in cat sa iti faci vile.am posibilitatea sa plec in germania sa muncesc 8 ore cu contract de munca intr-o fabrica,doar k nu sunt mos sa stau... imi place sa am activitate,nu, cum fac unii din teritoriu stau cu fundul in masina sa treaca schimbul si sa plece acasa.Nu vreau sa fiu inteles gresit.vgreau sa fac o munca care imi da satisfactie,asa cum unora le place la CP mie imi lace la SIR.

"Asa merg la noi treburile astea."? prin aceasta replica am vrut sa spun k generatia mea a fost tinuta 10 luni acasa fara a fi incadrata, pentru k era vorba de vechime si totodata experienta pe care am pierdut-o.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
arcan
Publicat (modificat)

SIRtm, in primul rand renunta la limbajul MiRC si incearca sa scrii cu majuscula la inceputul fiecarei propozitii.Aici esti pe un forum de oameni maturi, nu de pustani, si sincer mi-a fost greu sa citesc posturile tale.

.In al doilea rand, referitor la dorinta ta, eu cred ca ar fi bine sa incepi a te informa ce inseamna munca in aceste structuri, si mai ales in iadul de la Timis.

In al treilea rand, ai nevoie de minim 80 kg si 1,80 la SIR Timis.(Asa am auzit si eu).

In al patrulea rand cred ca stii, ca pentru a avea acces in acea structura, nu e suficient sa poti face 70 de flotari.(sper ca le faci cu bratul intins -pieptul jos)

Nu ne-ai spus ce timp scoti la alergare.

p.s

Catalin are dreptate in parte cand spune ca nu e rau sa ai experienta in strada inainte de SIR.Totusi, uneori un tanar cu mintea neimbacsita de cutume si obicieiuri neortodoxe este mult mai receptiv la noul intalnit in SIR, decat unul obisnuit ...aaa...hmmm...cu caile gresite ale meseriei....

Modificat de arcan
  • Apreciez 1

Link către postare
SIRtm

In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru scrisul dezordonat.

In al doilea rand vreau sa iti spun ca am 83 kg si 1.78 m.(am vazut de exemplu la sir prahova o doamna sau domnisoara care avea 1.50 m)

In al treilea rand am participat la unul din antrenamentele pe care le-au desfasurat doi luptatori din cadrul Serviciului de Interventii si Actiuni Speciale(SIAS) cu o echipa de interventie dintr-un judet(nu vreau sa dau nume,nu e vorba de SIR Timis) si am vazut exact ce imi doresc.

In al patrulea rand nu ma tem de iadul care ma va astepta in orice judet.Si chiar daca imi va fi teama nu voi arata acest lucru.

Si nu in ultimul rand as vrea sa te intreb, arcan, daca esti din jud.Timis sau daca lucrezi la o structura de interventie.(bineinteles a Politiei,nu a primariei).

Iar ca o remarca, flotarile le fac corecte, cat despre timpii de la alergari nu mai retin pentru ca m-am cronometrat cat am fost in scoala(mai exact in urma cu 10 luni)

Link către postare
Catalin

Arcan experiența aia ar trebui să fie obligatorie, în felul ăsta nu am mai avea polițiști ce nu au prins în viața lor un hoț, în adevăratul sens al cuvântului, nu mă refer la imobilizare și încătușare, pentru că nu asta presupune prinderea unui hoț, dar care lucrează pe la SIAS/SSPIR/SIR. Nu am mai avea polițiști pe la SIR-uri ce se plictisesc și comentează pe la colțuri, la percheziții, pentru că „durează prea mult”, întrucât habar nu au ce conține un proces verbal de percheziție domiciliară. Nu am mai avea tot felul de zbiri ce privesc filme despre seal sau alte structuri ale armatei și trăiesc cu impresia că ceea ce fac ăia acolo este exact ceea ce trebuie să facă și ei. Am cunoscut polițiști de prin SIAS/SSPIR/SIR, ce au fost atât de receptivi la nou, încât nu a fost necesară experiența în operativ ca polițist, dar care nici nu cunosc diferența dintre forțele speciale ale poliției și cele ale forțelor armate, habar nu au că doctrina este complet diferită, chiar dacă de afară se aseamănă. Nici după ani buni de când activează în SIAS/SSPIR/SIR nu au realizat că există niște mici detalii ce schimbă complet datele problemei în cazul forțelor speciale ale poliției. Și nici nu o vor face, pentru că dacă nu au acel minim de cunoștiințe juridice și nu cunosc cum se pune problema la instrumentarea unui dosar în fața procurorului, niciodată nu vor face diferența între un suspect și drepturile de care se bucură un astfel de individ în fața polițiștilor și un inamic cu care se confruntă militarii. Și ar fi multe de spus, dar nu e locul potrivit aici.

Concluzia este că, la forțele speciale nu au ce căuta astfel de băieți, cum este și SIRtm, decât abia după ce îl temperează strada și prinde cu adevărat niște hoți, vede și învață care este traseul și tot ce presupune ca un hoț să ajungă la beci, în caz contrar va continua să prindă fluturi cu sporturi de contact/bătaie ce nu au nicio legătură cu munca de poliție.

Link către postare
SIRtm

Catalin, nu am nimic de comentat in ceea ce priveste experienta in politie si nici nu vreau sa fiu inteles gresit despre dorinta mea de a practica un sport alaturi de colegi experimentati.Nu am spus ca practic un sport de performanta si nici nu am sarit in sus ca un copilas ca merit sa ajung la SIR ca eu practic un sport de contact.Nu ma imbat cu apa rece ca, daca practici un sport de performanta sau ai o conditie fizica buna meriti sa lucrezi la SIR, ci am vrut sa reiasa din dorinta de a face un sport ca ai un caracter de fier si o buna disciplina(asta vad eu in sportivi de performanta), iar daca ai citit de cand am inceput sa postez ai fi vazut ca eu doar am intrebat si i-am rugat pe cei in cunostinta de cauza sa imi spuna daca pot fi recrutat de cei de la SIR in cazul in care port ochelari de vedere.

Link către postare
Marius

Va ofer eu un exemplu de colegi fara experienta in operativ, fosti jac-ii, ajunsi peste noapte in politie pe filiera transferurilor de la frontiera, si care la o perchezitie intentionau sa-si insuseasca "un mic suvenir" (era vorba de o arma alba), iar asta pentru ca habar nu aveau si nici nu-i ducea capul sa realizeze consecintele unei astfel de fapte, nici nu le trecea prin cap ca fapta constituie infractiune in forma agravanta si puteau ajunge direct la beci.

Bineinteles ca nu au avut parte de aceasta satisfactie, iar asta, datorita colegilor lor cu experienta in operativ, care aveau idee cum se pune problema in fata procurorului. ;)

Link către postare
SIRtm

Am spus si ma repet, nu contest experienta in operativ. Va rog nu mai deviati de la subiect si nu mai spuneti ce va trece prin cap, cel putin la postarile mele.Eu doar am intrebat si i-am rugat pe cei in cunostinta de cauza sa imi spuna daca pot fi recrutat de cei de la SIR in cazul in care port ochelari de vedere,n nu am sarit in sus ca un copilas ca vreau la SIR.

Link către postare
Catalin

Ne pui la punct pe aici, acum?

Link către postare
Dan

calitatiile care m-ar recomanda sa lucrez la sir timis ar fi in primul rand ambitia,disciplina si conditia fizica(m-am pregatit pt k mi s-a spus k vin la scoala sa recruteze elevi pt sias,si am ajuns la performanta de:70 flotari,+70 genoflexiuni,+70 abdomene,18 tractiuni la bara fixa,1700m rezistenta si 100m viteza.si in plus imi doresc sa fac un sport de contact de performanta

Am spus si ma repet, nu contest experienta in operativ. Va rog nu mai deviati de la subiect si nu mai spuneti ce va trece prin cap, cel putin la postarile mele.Eu doar am intrebat si i-am rugat pe cei in cunostinta de cauza sa imi spuna daca pot fi recrutat de cei de la SIR in cazul in care port ochelari de vedere,n nu am sarit in sus ca un copilas ca vreau la SIR.

Nu te supăra pe noi, dar chiar ai început să prinzi fluturi, ori eşti incoerent în exprimare. Din postările tale nu am înţeles decât că trebuie să ai muşchi şi condiţie fizică ca să ajungi pe la SIR. Este greşit felul cum vezi lucrurile, plus de asta te înfierbânţi cam repede. Un poliţist care ajunge în forţele speciale trebuie să dea dovadă de tact, calm, stăpânire de sine, etc. În plus de toate acestea trebuie să aibă un bagaj minim de cunoştinţe pe care le are poliţistul din stradă. Altfel ajungi ca jandarmii să păzeşti trenurile de armament şi când ajungi la destinaţie să te trezeşti fără arme.

• Apreciez 3

Link către postare
SIRtm

In primul rand nu vreau sa pun pe nimeni la punct,doar v-am rugat legat de postarea mea sa imi spuneti ce am cerut daca va simtit in stare.

In al doilea rand,daca tu crezi ca trebuie sa ai "muschi" sa faci ceea ce am spus eu ca fac,adica flotari, tractiuni etc. eu te-as contrazice si as spune ca iti trebuie antrenament cu o conditie fizica buna.

In al treilea rand vreau sa iti spun ca nu ma imbat cu apa rece si nu cred ca daca ai muschi si esti mare sau faci un sport de contact esti bun pentru SIR.

Acum vreau sa iti spun ca nu mi-a sarit mustaru repede, ci doar am vrut sa imi spuna cei care stiu despre ce am intrebat,chiar nu m-am enervat deloc.Iar despre fluturi nu cred ca am ajuns sa ii prind inca(referitor la calitatile care ma recomanda am fost intrebat; si degeaba iti zic ca sunt calm sau eu mai stiu ce pentru ca aceste calitati se dovedesc nu se spun; am spus ce pot sa fac momentan pentru a participa la un concurs,adica pe langa sport sunt ambitios etc. nu pot spune ca am experienta in politie pentru ca din punctul meu de vedere esti politist abia dupa vreo 5 ani de operativ)Cat despre calm,tact,stapanire de sine etc. nu cred ca ii cazul sa spui ca sunt contrar acestor calitati doar din ce am scris.Eu spun ca cel mai bine, despre cei ce vor sa faca parte din echipa speciala de interventie, isi pot da cuvantul cei ce se ocupa cu recrutari dupa ce i-a vazut fata in fata pe candidati.parerea mea)

Pentru incheiere vreau sa va multumesc celor care mi-au oferit lamuriri la intrebarile mele si sa va spun celor care cred ca mi-a sarit mustarul si ca sunt un exemplu negativ pentru echipa de interventie sa nu mai trageti concluzii fara a vedea persoana sau macar fara a purta un dialog pe anumite teme,fie ele si profesionale.Si app,pe cei care i-am deranjat prin postarile mele va rog sa ma scuzati si sa intelegeti ca nu asta a fost intentia mea.

Link către postare
Cristi

Hai sa iti raspund eu : La S.I.R. nu ai ce cauta cu ochelari de vedere, mai ales daca ai si vreo dioptrie mare. Ce te faci daca la o interventie ti se sparg ochelarii si nu mai vezi?

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
VladM

SIRtm, oi' fi tu calm, ai conditie fizica, dar iti zic eu ce n-ai- simtul receptivitatii, printre multe altele.

Daca nu te grabeai sa sari repede la gatul celora care ti-au raspuns prin respingerea mascata si definita prin enuntul: "pe mine ma intereseaza doar...!" aflai probabil mai mult decat te-ai fi asteptat.

Stii cum e treaba "cazi para...". Greseala ta, si a multora cand vin si intreaba aici; ego-ul nu-i lasa domnule...

Referitor la ochelari, ti-a raspuns Cristi mai sus. (asta ca sa nu ma iei si pe mine la refec ca nu ti-am respectat structura pe care o pledezi ca fiind raspunsul asteptat).

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
arcan
Publicat (modificat)

@SIRtm

Eu nu lucrez la SIR, nici macar in Timis , sunt local , deci parerea mea este absolut irelevanta.Mai pierd si eu timpul pe net ca nu ma trimite don premar sa pazesc panselute, si imi place sa scriu pe forumul asta.

Imi cer scuze ca am indraznit sa imi dau cu parerea.

p.s.

EU unul nu am vazut nici un mascat cu ochelari.Cred ca nici nu si-ar putea pune cagula peste ochelari..

Modificat de arcan
  • Apreciez 4

Link către postare
minutzu
:good:

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.