Jump to content
POLITISTI.ro

Bratyyyms13

Cum poti ajunge in fortele speciale ale politiei?

Postare recomandată

VladM

Un sport de contact e intodeauna bun. Cat despre ce ati vazut sau ati auzit sunt mai mult vorbe in vant. Pana o sa ajungeti sa purtati uniforma de -echipaj interventie rapida- o sa va ajunga in gat treaba cu sportul de contact.

Iti imbunatateste reflexele, miscarea cat si rapiditatea acesteia si aduce un surplus in ceea ce priveste concentrarea, acestea aducand un mare "+" in ceea ce priveste concursul de admitere la vreo trupa de interventie. Faptul ca ai facut un sport de contact in sine nu cred ca ajuta cu ceva. Fie ca faci sport de contact si treci de examene..fie ca nu faci, si tot treci...

Orice sport de contact e bun...ca e judo sau karate shotokan..aikido..sau tai-jitsu.

Toate aduc un surplus.

Modificat de Noxy

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

FANu 18

man ms mult doar am vrut sa aflu doar ce ar fii mai bun Judo sau karate,as vrea sa fac 1 dintre astea 2 nu imi permite timpul sa fac amandoua de odata :P.

Modificat de FANu 18

Link către postare
Madalin

Fanu , te contrazic ,la academie e mai greu de intrat si cred ca nu prea ai inteles : la scoala de politie se da limba romana si o limba straina la proba teoretica.

Modificat de Madalin
  • Apreciez 2

Link către postare
FANu 18

Vezi nu prea ai fost atent,am zis ca as vrea sa intru la Academia de politie dar nu prea ma descurc la proba teoretica si decat sa ma duc pana acolo sa pic,mai bine dau la Campina.

Link către postare
Marius

FANu 18,
Madalin are dreptate, ai spus ca nu te intelegi cu engleza si cu romana,

... vreau sa dau la politie mai exact la Campina as fi vrut la Academia de Politie din Bucuresti dar nu prea ma inteleg cu engleza si cu romana,in rest istorie si probele sportive stau foarte bine zic eu ...

iar aceste discipline de invatamant sunt necesare atat pentru admitere la Academia de politie cat si la Scoala de agenti.
La Academia de politie se sustine examen (in plus fata de examenul la Scoala de agenti) si pt verificarea cunostintelor la istorie.
In concluzie, degeaba "stai bine" la istorie, daca vrei sa sustii examen la Campina.
Intelegi?!?! :clip:

• Apreciez 2

Link către postare
FANu 18

Aha asta n-am stiut eu am crezut ca se da la Campina si din istorie ms mult pentru informatii,atunci trebe sa i-au ceva meditatie la engleza ca altfel am belito pe romaneste.Ms incodata.

Link către postare
Madalin

Sa inteleg ca tu vrei sa susti concursul de admitere anul acesta la politie si pana astazi nici macar nu stiai din ce materii o sa dai? :blink:

Mult succes ! :emo-yessir:

Link către postare
pufiman

Nu vreau să par răutăcios, dar poți începe să te pregătești pentru academie încercând să scrii corect. Făcând parte din aceeași generație cunosc foarte bine fenomenul messenger care ne îndobitocește pe zi ce trece. Ai să vezi că încet încet nu o să mai respecți regulile de ortografie sau chiar de sintaxă doar din comoditate.

Eu îți propun un exercițiu: când porți o discuție prin intermediul internetului cu unul din colegii tăi, încearcă să pui cratimele unde trebuie și să scrii cu diacritice.

Sunt sigur că ești atras de portul cagulei sau de senzația de putere dată de glockul din holster, dar a fi polițist înseamnă să te pui în slujba societății, să îi aperi pe cei corecți de cei care nu respectă legea.

De exemplu, sunt sigur că nu ți-ar conveni ca polițistul care te sancționează sa fie analfabet și să scrie numai tâmpenii într-un proces verbal. Să spunem că vei ajunge polițist și vei dori să citești un raport de filaj dintr-un dosar, întocmit de colegul tău care cam faultează limba română, nu cred că vei fi foarte încântat.

Dacă îți asumi responsabilitatea de a sancționa sau cerceta pe cineva nu crezi că trebuie să știi sa folosești limba română mai mult decât o vânzătoare de la chioșc?

Oricum, meseria de polițist nu înseamnă să descinzi cu procurorul la 5 dimineața.

Îmi pare rău că ai plecat cu dorința de a ajunge în trupele speciale și nu la alt serviciu. Există oameni care să descindă, există mai puțini care să arate unde...

• Apreciez 3

Link către postare
FANu 18

NU eu am 18 sunt in clasa a 11(ma dat de la 8 ani in cls de aia mis in a 11 sa nu ziceti ca am ramas sau altceva)na si mai am vreo 2 ani dar vreau sa stiu de acum la ce sa ma astept ce sa invat ce sa fac na is curios :P ,creka oricum i-ar place aceasta meserie s-ar interesa dinainte ce trebe sa invete.

Mie mi-a zis repet comisarul sef al jud.timis ca de mic vroia sa fie mascat si uite a ajuns,deci de ce eu nu as putea o sa ma pregatesc cat pot de bine si o sa invat,crezi ca cei de la mascati nu au vrut de la bun inceput cand au dat la campina sa ajunga mascat hai sa fim seriosi,o sa revin peste cativa ani buni cu un replay si va voi spune daca am intrat la Campina pana atunci bafta :emo-yessir: .

• Displace 4

Link către postare
bozo

imi pare rau, dar din cate se vede nu prea ai sanse... sau poate te ajuta comisarul

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
pufiman

Și eu sunt clasa a 11-a și am început să mă pregătesc pentru admitere, dar am plecat de la premisa că voi face o diferență prin cunoștințele, reflexele dobândite și prin flerul atât de necesar în stradă, dar mai ales prin dedicație. Eu nu mă gândesc că o sa prind hoți cu vârful țevii de la pistol, mă gândesc că o să-i prind dând dovadă de inteligență. Oamenii proști și disperați sunt ușor de anticipat și manipulat și de cele mai multe ori, ei sunt cei care săvârșesc infracțiuni. Cât despre crima organizată, acolo le știi slăbiciunea - dorința de putere.

Aș putea să plec foarte ușor la o universitate de renume din SUA sau din Europa pentru că unde învâț eu , profesorii chiar se dedică iar cv-ul meu se umple constant; fiind la mate-info intensiv aș putea să urmez lejer o carieră în IT dar eu îmi doresc să mă implic activ în schimbarea mentalității românilor fără să țin cont de bani.

Dar dacă toți plecăm din țara asta care se degradează sub ochii noștri, cine mai rămâne să schimbe ceva?

De asta zic că îmi pare rău că îți dorești să ajungi direct la SIR. Faptul că vrei să folosești violența pentru a face bine, nu mă încântă deloc. Pentru că trebuie să fim realiști, cei de la SIR nu sunt chemați când recalcitrantul se încâtușează singur...

Desigur, polițiștii care lucreaza la acest serviciu sunt niște oameni deosebiți, cu adevărat profesioniști. Dar dacă îți dorești doar să faci intrări tactice, trageri, să spargi uși etc. și nu să-i protejezi pe colegii de la BIC sau pe procuror cât își fac treaba poți foarte ușor să te încadrezi ca SGV (soldat gradat voluntar) în armată română, iar după ce prinzi experiență să te angajezi la o firmă de securitate privată care are misiuni in teatre de operațiuni. La fel de bine poți să pleci în legiunea străină.

Îmi pare rău, dar eu văd în tine doar spiritul de mercenar, de adolescent prins între dorința de a face bine și de nevoia de adrenalină.

• Apreciez 3

Link către postare
FANu 18

Nu are cum sa ma ajute comisarul pentru ca acolo nu se merge pe pile,sunt aproape sigur ca nu merge treaba cu spaga ca sa intri la mascati,acolo intra cine merita si cu asta as vrea sa incheiem aceasta discutie multumesc toturor pentru informatii.

Link către postare
Madalin

Cu aproximatie, dupa mine, lucrurile din ziua de azi stau cam asa:

-50 % din adolescenti isi doresc sa lucreze la "mascati"( ca esantion am luat 1 milion de tineri)

-doar 1 % din cei 50 % o sa sustina concursul de admitere la politie ( circa 20.000)

-din cei 1% o sa intre doar 0,01 % in unitatile de invatamant ale politiei (2000 de locuri scoase )

-din cei 0,01% , dupa cativa ani de munca doar 0,001% o sa mai aiba aceasi ambitie si conditie fizica ca la inceput (200 de politisti)

-din acestia probabil ca vor sustine si vor castiga concursul pentru incadrarea in SIR numai 0,00005% (10 dintr-o promotie intreaga )

:rolleyes:

Eu zic ca am prezentat niste cifre realiste . :)

Modificat de Madalin
  • Apreciez 1

Link către postare
Nightwolf

NU eu am 18 sunt in clasa a 11(ma dat de la 8 ani in cls de aia mis in a 11 sa nu ziceti ca am ramas sau altceva)na si mai am vreo 2 ani dar vreau sa stiu de acum la ce sa ma astept ce sa invat ce sa fac na is curios :P ,creka oricum i-ar place aceasta meserie s-ar interesa dinainte ce trebe sa invete.

Mie mi-a zis repet comisarul sef al jud.timis ca de mic vroia sa fie mascat si uite a ajuns,deci de ce eu nu as putea o sa ma pregatesc cat pot de bine si o sa invat,crezi ca cei de la mascati nu au vrut de la bun inceput cand au dat la campina sa ajunga mascat hai sa fim seriosi,o sa revin peste cativa ani buni cu un replay si va voi spune daca am intrat la Campina pana atunci bafta :emo-yessir: .

1. se pune virgula dupa NU

2. tu ai 18 ce?

3. clasa a 11-a nu a 11

4. m-a dat nu ma dat

5. la scoala nu in cls

6. de aceea sunt

7. ai ramas unde?

8. intr-o enumerare se pun virgule (,)

9. cred ca nu creka

10. cred ca ai vrut sa spui oricui nu oricum si este i-ar placea nu i-ar place

11. trebuie nu trebe

12. care comisar sef al jud. timis ca sunt convins ca sunt cateva zeci de comisari sefi acolo in judet ..

13. ........ m-am plictisit si ma dor ochii, nu vei ajunge politist niciodata ... SPER!!

P.S.: Este reply nu replay ... replay e la fotbal ...

Link către postare
Miadry

Foarte interesant sondajul, Madalin. :)

FANu 18: Nu te supara, dar eu zic sa te apuci serios de invatat limba romana. Inainte sa dai admitere la Politie, trebuie sa iei Bacul.

Mult succes tuturor viitorilor politisti! :emo-yessir:

We're counting on you to make our world a safer place. :D

Link către postare
bolund

Madaline, tu esti tipul acela care trimite emailuri la Inspectoratele judetene de Politie? Via SIR? Intreb numai asa din curiozitate...

Link către postare
Madalin

Nu :ner:

Link către postare
bolund

Este de ras? Apropos...cati ani ai?

Link către postare
Madalin

Mi-se pare amuzant ca ma banui pe mine.

18 ani am.

Ca sa numai fim off-topic am putea discuta pe privat sau in topicul Chat eventualele nelamuriri. :emo-yessir:

Modificat de Madalin

Link către postare
bolund

Multi inainte! Era un tip Madalin care trimitea mailuri la IPJ-uri, via SIR cu fel si fel de intrebari prostesti. Poate ma insel. Bafta!

Modificat de bolund

Link către postare
Madalin

Am pus pe forum unele intrebari legate de SIR , iar datorita colegilor tai m-am lamurit repede.

Numai bine !

Link către postare
FANu 18

Am scris repede si nu m-am mai uitat ce am scris ms ca mai corectat,doar unu singur ii COMISAR SEF la SIR Daniel Milutinovici,o sa ma pun pe invatat bafta :emo-yessir: .

Modificat de FANu 18

Link către postare
arcan

Bravo FANule, ai dat cu bata in balta.Vezi ca nu e Milutinovici, e Milosevici.... :ner:

Cand ma gandesc ca am vrut sa iti trimit embelma lor...... :doh:

Link către postare
FANu 18

Ai dreptate,dar cand sa prezentat am retinut numele asta,a trecut ceva timp de cand am fost acolo la Inspectoratul de Politie si am uitat sigur cum se numea intradevar greseala mea si imi pare rau ca i-am gresit numele dar mai este pana acolo sa fim noi sanatosi si eu tot acolo vreau sa ajung,o sa invat si o sa ma pregatesc fizic.Bafta

Link către postare
tudor93

Am si eu o nelamurire, dar nu stiu unde sa o postez. O sa o postez aici:

Care este diferenta dintre DIAS si SIAS?

Multumesc!!!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.