Jump to content
POLITISTI.ro

marius2

Avansarea

Postare recomandată

avam

Un răspuns la întrebarea ta Elvis: sunt grade şi atât. O întrebare pentru tine Elvis de la un coleg (ofiţer superior cu ani grei în stradă),. La ce te referi când afirmi că nu ai onoare, la formula de salut sau la altceva :hmmmt: . Când vei deveni şi tu ofiţer superior?, că dacă îmi este permis, ai o minte sclipitoare şi cred că poţi, numai voinţă să fie,(am fost şi eu serg. maj. şi nu am avut nici un fel de pile, doar am învăţat carte şi am avut rezultate pe bune!). Avansare, vine de la sine dacă sunt şi rezultate!. Chiar dacă va fi avansat spre exemplu un coleg, care să zicem nu prea merită, dacă ai rezultate nu poţi fi omis. Părere: uimeşte-i cu studiile şi rezultatele tale şi sigur vei fi trecut în corpul ofiţerilor, atunci nu vei mai zice nimic despre ei. Am trăit astfel de experienţe când mi se reproşa că nu mi-am depăşit condiţia de serg. maj. . Testare psihologică, imperativ necesară, dar nu la nivel super mediu ca acum, la nivelul anilor 1970, când erau de-a dreptul fericiţi cei care îl luau cu brio, nu cu întrebări de genul:" adevărată afirmaţia că Ştefan Cel Mare a domnit 47 ani?; da, nu, relativ adevărată".

P.S. se spune că cei mai meseriaşi ofiţeri sunt cei proveniţi din agenţi", poţi să-mi spui şi mie care este motivaţia acestei afirmaţii?. Te salut cu respect!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Sam

Domnule Elvis daca ati folosi tot atata energie si pentru altceva decat pentru injurat .... Raman sa spun ca sunteti simpatic :ner:

Unde sunt injuraturile? Eu nu am vazut asa ceva. :blink:

Problema e ca eu pot sa iti explic, dar Dumneavoastra nu o sa puteti sa intelegeti!

Uite-i cum sufera unii de grandomanie. :doh:

Daca v-au trebuit doua zile sa pricepeti ce vreau sa zic eu cu "Ce imi place umorul involuntar al ignorantului!!!"

Crezi ca trebuie toti sa raspunda instantaneu? Te-ai gandit vreodata ca unii mai muncesc si intra pe forum doar cand timpul le permite.

de la un coleg (ofiţer superior cu ani grei în stradă)

[...]

P.S. se spune că cei mai meseriaşi ofiţeri sunt cei proveniţi din agenţi", poţi să-mi spui şi mie care este motivaţia acestei afirmaţii?

avam, ma uimesti cu atata modestie!! :lol:

Link către postare
um2010

Intr-o situatie perfecta avansarile inainte de termen sau la exceptional ar trebui sa fie cvasi-exclusiv acordate personalului operativ, numarul lor sa fie limitat iar motivarea sa fie publica. Pe de alta parte cred ca se pune prea mare accent pe grade intr-o institutie civila.

Link către postare
Elvis

Problema e ca eu pot sa iti explic, dar Dumneavoastra nu o sa puteti sa intelegeti!

Daca v-au trebuit doua zile sa pricepeti ce vreau sa zic eu cu "Ce imi place umorul involuntar al ignorantului!!!", iar cand am spus ca sunteti simpatic ati inteles ca va fac avansuri, atunci daca intram in probleme complicate ori va plezneste capul de concentrare ori o sa pricepeti ce am spus abia cand o sa iesiti la pensie.

Uitati ce va propun: da-ti frumusel "ignore" la posturile mele, eu fac la fel la ale Dumneavoastra si viata noatra va fi mult mai linistita. Sigur, am sa pierd replicile pline de farmec ale Domniei voastre, dar voi ramane un admirator vejnic al capacitatii Dumneavoastra indestructibile de a avea idei fixe!!! :emo-yessir:

Sunteti deosebit ,,da dastept" um2010 .Cand erati mic ati confundat sticlele de lapte.

Nu ca ati merita sa va justific dvs de ce v-am raspuns abia adoua zi: eu care nu ma ascund prin birouri si mie frica de umbra mea sau eventual sa nu-mi rup vreun degetel la tastatura cand implementez rezultatele la testele psihologice, am program de 24 de ore (nu cred ca stiti cum este, nu aveti cum).

Cat priveste treaba cu ,,ignore", din cauza ignorantei generatiilor trecute suntem in c..t. Eu am ales sa nu tac .

Daca credeti ca elucubratiile dvs vor ramane fara efect va inselati. Si care ar mai fi farmecul ....... uite ca nu vreau sa fiti linistit!!!!

Un răspuns la întrebarea ta Elvis: sunt grade şi atât. O întrebare pentru tine Elvis de la un coleg (ofiţer superior cu ani grei în stradă),. La ce te referi când afirmi că nu ai onoare, la formula de salut sau la altceva :hmmmt: . Când vei deveni şi tu ofiţer superior?, că dacă îmi este permis, ai o minte sclipitoare şi cred că poţi, numai voinţă să fie,(am fost şi eu serg. maj. şi nu am avut nici un fel de pile, doar am învăţat carte şi am avut rezultate pe bune!). Avansare, vine de la sine dacă sunt şi rezultate!. Chiar dacă va fi avansat spre exemplu un coleg, care să zicem nu prea merită, dacă ai rezultate nu poţi fi omis. Părere: uimeşte-i cu studiile şi rezultatele tale şi sigur vei fi trecut în corpul ofiţerilor, atunci nu vei mai zice nimic despre ei. Am trăit astfel de experienţe când mi se reproşa că nu mi-am depăşit condiţia de serg. maj. . Testare psihologică, imperativ necesară, dar nu la nivel super mediu ca acum, la nivelul anilor 1970, când erau de-a dreptul fericiţi cei care îl luau cu brio, nu cu întrebări de genul:" adevărată afirmaţia că Ştefan Cel Mare a domnit 47 ani?; da, nu, relativ adevărată".

P.S. se spune că cei mai meseriaşi ofiţeri sunt cei proveniţi din agenţi", poţi să-mi spui şi mie care este motivaţia acestei afirmaţii?. Te salut cu respect!

Avam cred ca dupa ani grei de strada sti cum incepe un raport ,si in cazul ofiterilor si in cazul agentilor.

Nu vorbi despre mine ca si cum m-ai cunoaste.

Vezi ca raspund la provocari. Acum voi ceda eu, iti respect varsta nu gradele, insa daca insisti sa nu te superi.

Intr-o situatie perfecta avansarile inainte de termen sau la exceptional ar trebui sa fie cvasi-exclusiv acordate personalului operativ, numarul lor sa fie limitat iar motivarea sa fie publica. Pe de alta parte cred ca se pune prea mare accent pe grade intr-o institutie civila.

:ner: :ner: :ner: Pe bune, de cate ori ati fost avansat inainte de termen?

Modificat de Elvis

Link către postare
cRbL

Um2010 si Elvis, luati-va naibii o camera daca va iubiti si lasati-ne in pace. Elvis imi pare rau dar nu am timp sa citesc posturile tale lungi, mai ales ca majoritatea sunt legate de declaratiile tale de dragoste, nu de subiectul topicului. Poate admin se sesizeaza pana la urma!!!!! Iar la cat scrii cred ca ai un serviciu destul de lejer...... poate te muti in bucuresti...... sa vezi cum e!!!!!

Modificat de cRbL

Link către postare
bendar

Probabil in anii respectivi nu erai in sistem ori nu lucrai "la taiat frunze". Altfel nu imi explic cum un prieten foarte bun si fost coleg de liceu, a sustinut aceeasi testare psihologica cu mine (am fost in acceasi sala) si nu a venit la Academie, a dat numai la Campina. :hmmmt:

Remarc aroganta ce caracterizeaza toate postarile tale. Nici macar nu ai terminat scoala si esti cu nasul pe sus. Mai e drum lung pana sa te poti numii in adevaratul sens al cuvantului politist.

Daca vei continuua asa, cu siguranta nu vei face cariera in politie. In general aici rezista doar oamenii cu onoare, nu cei infumurati, cu timpu, acestia se pierd pe drum. ;)

CE E AROGANT AICI? M-ai intrebat, ti-am raspuns.

Elvise, ti-am mai zis eu ceva? Vad ca te tot iei de mine.

Link către postare
Elvis

Cerebel am trecut mai des pe la scoala ,din acesta cauza frazele mele sunt mai lungi ,pe vremea mea la trei absente te tundeau la zero.

Un domn mi-a reprosat ca nu i-am raspuns decat dupa doua zile, trebuie sa ma coformez. Sunt un membru devotat.

Daca ai intrbari despre avansare nu trebuie sa te rusinezi ,iti voi raspunde daca stiu daca nu intrebam pe altii mai destepti. :emo-yessir:

Modificat de Elvis

Link către postare
Motoboom

cerbele.... se muncesce la bucale asa mult? iar de elvis nu te lua, eu il cunosc , fata de 'unii' el chiar merita salariul, poate si tu muncesti , nu te cunosc, dar..., uitasem: platesti tu camera pt um si elvis si te pe lista de avansare eu.....ner.gif

Link către postare
cRbL

Daca se potolesc si incep sa scrie si despre topic nu numai sa se certe unul cu altul..... bai, fratilor eu zic ca se merita! Eu numai am constatat lungile off-topic, bazate mai ales pe dispute personale, ignorate de admin (probabil tot oltean :hmmmt: fara suparare! colegilor!)

Avansarea inainte de termen se face aiurea. Avea dreptate cineva: ce fapte "eroice" face cineva de la un birou? Cred ca toate avansariel inainte de termen ar trebui publicate si motivate....sa vedem si noi ce fapte au facut respectivii si, nu e asa, sa ne imbunatatim si noi activitatea! Daca sunt pe bune, la ce folosesc recompensele daca nu sunt popularizate ca exemple demne de urmat de catre mase?

Modificat de cRbL
  • Displace 1

Link către postare
MaTr3o

Pentru ADP la FF sunt locuri pentru arma Penitenciare? Daca nu sunt, iar tu ca agent de penitenciare termini ADP la FF pe OSP ti se echivaleaza studiile? Poti sa dai dupa examenul de trecere la ofiteri special pe locurile de ADP FF si sa ramai in ANP?

Link către postare
Eneas

Buna ziua!

Dupa cum puteti observa sunt nou pe acest forum. Stau deja de o ora sa citesc toate post-urile din acest topic care, dupa cum isi are si numele, ar trebui sa ofere informatii despre avansare. Eu nu prea am observat altceva decat lungi dispute intre agenti si ofiteri, in care inclin sa le dau dreptate si unora si altora, dar bineinteles din diferite puncte de vedere.

Propun sa vorbim strict despre avansare. Sunt elev al Scolii de Agenti de Politie Septimiu Muresan din Cluj-Napoca si m-ar interesa urmatoarele:

1. Ce facultate recomandati dumneavoastra elevilor si noilor agenti sa urmeze pentru a putea participa la asa-zisele concursuri sau pentru a ocupa diferite functii?

2. O facultate de business (Babes Bolyai) ar fi folositoare in acest sistem? As vrea sa o fac pentru ca nu vreau sa ma inscriu la Spirtu' Haret doar pentru o diploma amarata in drept, as vrea ceva mai serios, dat fiind faptul ca nu stiu daca voi ramane toata viata in acest sistem.

V-as fi recunoscator daca mi-ati putea raspunde la aceste intrebari!

Va multumesc anticipat!

Modificat de Eneas

Link către postare
Catalin

În primul rând, bine ai venit! :)

În al doilea rând, trebuie să știi că nu te va avantaja deloc o facultate de business, mult mai recomandabil e să fii absolvent de drept. Pentru că în fond asta e ceea ce-i trebuie unui polițist.

Polițistul e și în mod normal ar trebui să fie numai cel care prinde hoțul, iar pentru asta trebuie să ai cunoștințe juridice cât mai bune.

Pentru că nu contează ce știi ... contează numai ce poți dovedi. :clip:

Link către postare
Eneas

"Nu conteaza ce stii...ci numai ce poti dovedi" :lol: Law Abiding Citizen...oricum buna replica...si multumesc pentru promptitudine!

Totusi...daca vrei Politie Economica? Ceva studii economice? tot nu au importanta? Incercati sa nu radeti, pentru ca nu sunt foarte bine informat in aceasta privinta si dupa cum observati acum incerc sa ma documentez :D

Va multumesc!

Link către postare
Catalin

Eu am lucrat câțiva ani la Serviciul de Investigare a Fraudelor, fosta poliție economică și te pot asigura că mult mai importante sunt cunoștințele juridice decât cele privind contabilitatea, managementul afacerilor, etc.

Degeaba cunoști contabilitate, dacă nu vei știi cum să transformi în probe la dosar, o anumită faptă a administratorului sau contabilului unei societăți, iar în al doilea rând, după cum spune și numele ... acolo nu prea te întâlnești deloc cu munca ce se făcea pe vremurile poliției economice. Majoritatea competențelor ce le avea înainte poliția economică au fost atribuite altor instituții, (Garda Financiară, OPC, DSV, etc).

La investigarea fraudelor ajung toate dosarele penale ce nu pot fi încadrate în liniile de muncă ale celorlalte servicii, judiciar, ordine publică, arme, etc.

Link către postare
Eneas

Ok! Multumesc mult pentru raspuns!

Link către postare
Marius

Si inca ceva, poti sa studiezi si la Oxford, daca nu ai "pile", "polizoare" etc. nu vei avansa niciodata. :D

Link către postare
Eneas

Deci sa inteleg ca in Romania daca nu ai "pile" sau "limba aspra" sa ii poti scarpina pe altii in zona posterioara, nu poti avansa daca esti bun...chiar asa putred e sistemul in Romania? Intr-advevar sunt uimit de cata prostie exista in unii oameni si cata coruptie insa refuz sa cred k nici macar atunci cand dovedesti ceva nu esti luat in considerare. Probabil ca nu am trecut inca prin atatea ca si voi, dar prefer sa imi pastrez optimismul si sa nu fac parte inca dintre cei frustrati care gasesc mereu ceva rau in orice lucru legat de aceasta tara. In fond si la urma urmei sunt tanar si nu pot sa imi incep viata profesionala intr-un mod pesimist si fara niciun tel..Prefer sa cred ca daca esti bun poti multe...chiar si intr-un sistem romanesc!

Gandesc asa pentru ca nu am nicio "pila" si nici cu "limba mea aspra" nu ma pot lauda...insa am cunostinte care imi pot fi exemple, care la fel ca si mine, erau fara "relatii" si au ajuns unde vroiau.

In speranta ca opiniile mele nu vor lua o intorsatura radicala din diferite motive...Numai Bine! :D

Link către postare
Catalin

Nu sunt frustrări, e doar realitatea. Când vei ajunge în teritoriu, după câțiva ani te vei convinge singur că în această instituție nu se caută/apreciază/promovează profesionalismul. Ba din contră, cel care se pricepe și muncește, va rămâne întotdeauna un simplu lucrător (indiferent că e ofițer sau agent, e valabil pentru ambele categorii), pentru a trage tare în plug ... asta ca să poată apărea rezultate și automat șefii să-și poată păstra scaunele.

La fel ca în toată societatea românească, dealtfel.

Link către postare
ignatel71

In prima faza e utila o facultate de drept apoi un masterat in management!

Link către postare
MaTr3o

Pentru ocuparea unui post de ofiter mai tarziu dupa ce termini SNPAP de la Tg Ocna ce e mai recomandat sa faci? Facultatea de Drept sau Sociologie?

Link către postare
Marius

Penitenciarele apartin de Ministerul Justitiei, iar Politia Romana este structura in cadrul MAI.

Link către postare
MaTr3o

Penitenciarele apartin de Ministerul Justitiei, iar Politia Romana este structura in cadrul MAI.

Vara e cald, iarna e frig.

Ce legatura are treaba aia cu intrebarea mea?

Modificat de MaTr3o
  • Displace 1

Link către postare
Marius

Functionarii publici cu statut special din ANP nu sunt politisti, au statutul lor, legislatia si ghidul carierei sunt diferite de cele ale politistilor. Administratia Nationala a Penitenciarelor apartine de MJ, intr-un cuvant nu au nicio legatura cu politia.

Iar daca nu ti-ai dat seama, aici esti pe un site al politistilor.

Link către postare
ignatel71

Corect Marius!

Modificat de ignatel71

Link către postare
MaTr3o

Functionarii publici cu statut special din ANP nu sunt politisti, au statutul lor, legislatia si ghidul carierei sunt diferite de cele ale politistilor. Administratia Nationala a Penitenciarelor apartine de MJ, intr-un cuvant nu au nicio legatura cu politia.

Iar daca nu ti-ai dat seama, aici esti pe un site al politistilor.

Da, si inteleg, ai dreptate, dar am vazut foarte multe intrebari legate despre ANP, sunt si cateva threaduri cu CERTURI legate de faptul daca ca un ofiter/agent de penitenciar e politist sau nu. ANP nu are un forum, sau daca are e jalnic asa ca in alta parte intrebarea asta nu prea aveam unde sa o pun. Mutumesc.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.