Jump to content
POLITISTI.ro

marius2

Avansarea

Recommended Posts

marius2

Sunt curios prin ce trebuie sa treaca un politist proaspat absolvent al unei scoli de agenti pana la gradul de inspector ,sa zicem! Adica dupa cati ani poate fi avansat sau in ce conditi poate fi avansat inainte de termen si care ar fi conditile de avansare :studii universitare, academia de politie la ff, calificativ bun in fiecare an sau e vorba de un concurs? As vrea cat mai multe informatii detaliate, un link ar fi util

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

moga

1. studii superioare

2. functie libera de ofiter (ia-o usor, pana la inspector mai este si subinspector)

3. PCR

Edited by moga

Marius

Citeste

Elvis

Marius 2 fi mai explicit si te voi lamuri. Avansarea la gradul urmator la termen in cazul agentilor se face din 5 in 5 ani in ultimii doi ani trebuie sa ai calificative de FOARTE BINE iar in ceilalti sa nu fi luat corespunzator .Pentru fiecare corespunzator exista riscul sa mai astepti un an.

Inainte de termen trebuie sa fi trecut macar jumatate din termenul normal adica 2,5 ani si sa ai calificative de foarte bine . Aici conditia necesara si suficienta este sa te propuna sefu si daca nu sti sa faci treaba sub masa este cam greut. Asta nu inseamna ca cei care sunt avansati inainte de termen nu isi fac treaba pe unde sunt.

Le cam amesteci. Pune intrebari la ,,concret". :emo-yessir:

Edited by Elvis

Sony

Din cate cunosc eu, acest lucru se poate face printr-un examen "de trecere a agentilor in corpul ofiterilor". Gresesc? Sau altfel spus, atunci cand sunt libere cate functii de executie de ofiter si se organizeaza acest tip de examen.

Elvis

Din cate cunosc eu, acest lucru se poate face printr-un examen "de trecere a agentilor in corpul ofiterilor". Gresesc? Sau altfel spus, atunci cand sunt libere cate functii de executie de ofiter si se organizeaza acest tip de examen.

Un proaspat absolvent al unei scoli de subofiteri are dreptul sa se inscrie la Academia de politie termen redus (3 ani) dupa 5 ani de vechime. Cat priveste treaba cu ,,concursurile" e cam greu, trebuie sa ai studii superioare ,facultate cu licenta si sa te cunoasca ,,cineva".

Personal cred ca cel mai bine ar fi daca s-ar adopta si la noi conceptul de prin alte state civilizate. Toata lumea face scoala de politie, vechime 5 ani in strada si abia dupa examen pentru fiecare grad. Parerea mea :emo-yessir:

marius2

Intai va multumesc pentru promptitudine ! Deci sa va spun dilema mea .Am pierdut admiterea de anul acesta la Academia de Politie (desi m-am pregatit la sport si la scris de un an dar am picat la psihologic pentru academie ) si ma gandesc sa dau la Campina dar ma gandesc ca va fi greu sa ajung la acelasi grad ca cei din generatia mea care vor intra la Bucuresti anul acesta . In consecinta ce credeti ca e mai bine sa dau la anul la academie sau sa intru la Campina si avansez treptat?

Edited by marius2

marius2

Si apropo conditile de admitere la FF care ar fi ? Cine termina la FF are loc asigurat de inspector ca cei de la zi ?

Marius

Daca ai picat psihologicul mai poti sa dai la Campina? Eu nu cred.

Participi la vreun concurs cu cei din generatia ta?

Motoboom

maruis2, ai picat psihologicul pt academie, dar l-ai picat si pt agenti? daca da, lasa-te! emo-yessir.gif scuza-ma dar asta e parerea mea

Sony

Daca ai picat psihologicul mai poti sa dai la Campina? Eu nu cred.

Participi la vreun concurs cu cei din generatia ta?

S.R.U. poate cere de la centrul de examinare, si rezultatul pentru scoala de agenti. Se poate sa fie admis acolo.

Cat despre sa ajungi "inspector" (ca tot cu asta o tii, desi la ce te referi tu e "ofiter") trebuie sa ai studii superioare terminate cu diploma de licenta, sa se organizeze un examen de trecere a agentilor in corpul ofiterilor, sa indeplininesti conditiile de participare la examen, sa iei examenul.

marius2

Anul acesta au fost 2 avize pentru testarea psihologica unul pentru academie altul pentru scoli de agenti. La testul de atentie daca as mai fi lucrat as fi luat avizul si pentru academie dar m-am precipitatfara rost si am ramas in urma .

Elvis

Si apropo conditile de admitere la FF care ar fi ? Cine termina la FF are loc asigurat de inspector ca cei de la zi ?

Nu are locul asigurat ,dar da examen pentru ocuparea functiei si implicit trecerea in corpul ofiterilor numai cu cei care au terminat la FF.Trebuie sa ia nota 5 si examenul este putin mai usor.

maruis2, ai picat psihologicul pt academie, dar l-ai picat si pt agenti? daca da, lasa-te! emo-yessir.gif scuza-ma dar asta e parerea mea

Surpriza eti ,de anul asta sunt punctaje pentru ofiteri si punctaje pentru suptofiteri la testul ,,pisicologic".Iti vine sa crezi? :ner: :ner: :ner:

S.R.U. poate cere de la centrul de examinare, si rezultatul pentru scoala de agenti. Se poate sa fie admis acolo.

Cat despre sa ajungi "inspector" (ca tot cu asta o tii, desi la ce te referi tu e "ofiter") trebuie sa ai studii superioare terminate cu diploma de licenta, sa se organizeze un examen de trecere a agentilor in corpul ofiterilor, sa indeplininesti conditiile de participare la examen, sa iei examenul.

Sony ,pe vremea mea,vezi cat de batran sunt :ner: ,daca picai testul psihologic il picai de tot, nu mai aveai posibilitatea sa dai la subofiteri. Vezi despre asta vorbesc de foarte mult timp pe aici. Adica la subofiteri merge ca sunt mai prostuti. La suptofiteri multa minte nu se cere prost sa fi sa ai putere.

Politica DMRU este un dezastru in Politia Romana.

Alo ministerul ma aude cineva?

marius2

Mda "suptofiteri" halal sefi !!! Credeam ca doar cei ce trag masini pe dreapta sunt asa de increzuti dar cum e turcu si pistolul sau cum e ofiteru si agentul :ner: La revedere!

Edited by marius2

um2010
Anul acesta au fost 2 avize pentru testarea psihologica unul pentru academie altul pentru scoli de agenti.

Ca sa nu ne mai batem capul a fost dat un set de teste si aplicate doua bareme. Unul mai strict pt. academie, si unul un pic mai scazut pentru scoli. Fiecare candidat pentru academie (la zi) a primit deci cate doua avize.

Marius

Mda ... o alta "idiotenie" din partea celor de la Resurse Umane.

Catalin

Probabil că deștepții ăia de acolo consideră că o selecție riguroasă dăunează. :doh:

Și ne mai mirăm că se întâmplă atâtea ciudățenii în care actorii principali sunt polițiști. Oare le era teamă că nu vor avea candidați suficienți? Care să fie considerentul acestei modificări ?! :hmmmt:

Sam

In 2009, nu era asa ceva, stiu sigur intrucat un nepot al meu a vrut sa sustina examen atat la ADP cat si la Campoina si nu a trecut de psihologic.

E normal, daca suntem condusi de incompetenti.

Motoboom

poi da elvis, nu stii unde exista soareci de birou, exista si minti odihnite, din cauza asta au fost doua avizari psiho, traim in romanica si asta ...e un lucru super! emo-yessir.gifner.gifner.gif

Elvis

Ca sa nu ne mai batem capul a fost dat un set de teste si aplicate doua bareme. Unul mai strict pt. academie, si unul un pic mai scazut pentru scoli. Fiecare candidat pentru academie (la zi) a primit deci cate doua avize.

Si ti se pare normal um2010 ca din punct de vedere psihologic subofiterii sa fie mai slabi?

Sau ofiterii trebuie sa fie tari in mintea lor sa gaseasca noi metode de frecat suptofiterii?

Domnii ofiteri trebuie sa fie deosebit de bine pregatiti cand vad un glock in fotografii; cand fac ceiutul la ora 9.00; cand intra la sefi sub birou; cand se scuipa ori se injura singuri pentru ca strada este un concept strain pentru ei;cand stau acasa sambetele ,duminicile si sarbatorile legale,nu vorbesc de concediile prelungite de Craciun si Sarbatorile Pascale; cand baga cardul in perete,asta daca nu au uitat codul de siguranta din cauza rar intrebuintarii ; cand ameninta subofiterii ca daca participa la mitinguri o sa vada ei etc.

Parerea mea este ca politistii din operativi ar trebuii sa fie mai pe mintile lor decat cei care o fredoneaza prin birouri, nu de alta dar in dotare au munitie letala.

Alo ministerul ma aude cineva?

Edited by Elvis

Sam

Nu asa se pune problema Elvis. Important e ce ne dorim de la aceasta institutie.

Daca vrem profesionalism, criteriile de selectie trebuie sa fie cat mai ridicate pt toti politistii. Cum dracu sa imbunatateasca imaginea acestei institutii cand astia au modificat limitele de inaltime si baremele de la testarile psihologice.

Au dreptate cei care zic, ce zic de astia din aparatul central al ministerului, au mintea odihnita ....

um2010

Criteriile de selectie se actualizeaza anual pe baza rezultatelor din anul precedent! Si cine a spus ca baremele au fost scazute la psihologic????? Stiti cumva cati au cazut la psiho anul asta fata de anul trecut???

PS NU vorbesc de alte criterii. Nu ma pricep!

Marius

Care sunt argumentele pt care se face aceasta diferentiere? De ce trebuie ca baremele pt agenti sa fie mai scazute?

um2010

Rezultatele din fiecare an sunt bagate (absolut toate) pe calculator. Dupa examen se foloseste un program care stabileste, pe baza unor formule statistice, baremele pentru anul urmator. Intregul proces este supervizat de Colegiul Psihologilor din Romania. La fel se va intampla si dupa examenul de anul asta. Eu, ca persoana, pot sa nu fiu de acord cu acest sistem, dar va garantez ca asa a iesit... Fara sa mai vorbim ca acordarea a doua avize a presupus dublarea muncii, deci nu a fost nici o bucurie ! :D

Motoboom

um, despre ce program este vb, ce criterii, cine le-a stabilit, oare ofiterii? de ce diferente intre agenti si ofiteri? mi se pare discriminare, poate gresesc, dar unii sunt nascuti mai inaintea altora si stim noi cum au ajuns ofiteri, faptul ca sunt ofiteri nu inseamna cu sunt mai inteligenti, destepti, bla-bla-bla. cum zicea si elvis, ofiterii merg ca zid cu cardul si iau de 2,3 ori bani cat un agent, cat muncesc ofiterii in strada? ah, am gresit, ei muncesc intelectual, au dat un alt test psiho...ner.gif, nu toti sunt la fel, nu generalizez, exista si ofiteri care merita..emo-yessir.gif