Jump to content
POLITISTI.ro

Pistolul Makarov 9 mm

buzu

Recommended Posts

• Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• bozo

16

• Marius

13

• serhente Garcia

12

• Browning

11

Top Posters In This Topic

Popular Posts

nu stiu daca este necesara observatia, dar "for the records" ... atentie la parghia de asigurare functioneaza "invers" ca la mod. 74, nu o forta "in sus", asa se demonteaza, iar daca ai desfacut-o si

ce ziceti de aceste grip-uri?    

Arma a fost conceputa in anii '40 de catre Nikolai Makarov, fiind initial fabricata in Rusia, ulterior fiind fabricata de toate tarile membre ale Pactului de la Varsovia. Este un pistol semi-automat

Posted Images

Tehnic, munitia de Makarov e la limita superioara a pistoalelor ce functioneaza pe principiul reculului simplu, ceva mai mult decat 9mm scurt.

sorin1sipos

da? care sunt diferentele alea asa mari?

9x18 extrem de puternic?

precizie..

mai usor de manevrat din cauza faptului ca il poti tine m ai bine in mana.

putere

• Membru

Nu sunt diferente asa mari, ambele sunt copii de Walther.

Nu permite nici constructia ambelor pistoale munitie prea puternica, pentru ca au teava fixa si s-ar decalibra ori nu ar rezista deloc. De-aia majoritatea pistoalelor moderne (daca nu toate) nu au teava fixa.

Mi se pare mai potrivit totusi Makarov ca arma de serviciu, iar Carpatiul ca arma de rezerva, sau ascunsa.

serhente Garcia

Nu sunt diferente asa mari, ambele sunt copii de Walther.

gresit, doar carpatiul ;)

Nu permite nici constructia ambelor pistoale munitie prea puternica,

gresit iar, exista carpati cal 9X17 mm

De-aia majoritatea pistoalelor moderne (daca nu toate) nu au teava fixa.

teava mobila faciliteaza un foc mai rapid si preluarea unui procent din forta de recul

"puterea" de care vorbeste sorin, din pacate nu prea se vede, este ascunsa in ... miezul de otel al glontului ;)

munitia de Makarov e la limita superioara a pistoalelor ce functioneaza pe principiul reculului simplu

si totusi exista pistoale 9X19 mm care functioneaza pe acelas principiu, se poate considera ca si-au depasit limitele ?

este nevoie sa exemplific?

• Upvote 1
  • Membru

E tot cred ca Makarovul e replica ruseasca a PP-ului, cum TT-ul e cea a mod. 1911. Sunt prea multe asemanari.

9x17 nu e prea puternica.

Nu stiu la ce va referiti cand ziceti "recul simplu".

Exista si pistoale cal 9 luger care functioneaza in simplu recul, dar pierd la caracteristicile greutate si forta de actionare a inchizatorului la armare.

Reculul scurt al tevii previne dezavorarea prematura a ansamblului teava -inchizator si pierderile de gaz prin camera inainte ca glontul sa paraseasca teava.

@bozo, reculul simplu, sau zavorarea prin masa, este acea zavorare de la armele de foc unde tubul este oprit sa reculeze in momentul focului doar de forta de inertie generata de masa inchizatorului si de forta de impingere a arcului recuperator. Daca arma s-ar dezavori inainte ca glontul sa paraseasca teava si presiunea din teava sa scada la limite nepericuloase, gazele exploziei ti-ar sari in fata.In principiu, putem creste masa inchizatorului oricat, dar arma nu ar mai fi portabila! De aceea , cu cat creste presiunea dezvoltata de incarcatura, trebuie gasite metode mai eficace de a preveni dezavorarea (recul curt al tevii si lung al inchizatorului, ca la Glock sau Colt 1911, sau imprumut de gaze, ca la unele Vektor, etc. Mai sunt tipuri de zavorari mai specifice , dar si rar intalnite, si aproape de loc la armele scurte de serviciu. 9mm para nu se foloseste in Walther PP nu pentru ca ar crapa teava, ci pentru ca pistolul s-ar dezavori prea repede

• Upvote 1
  • Membru

Foarte interesant! Pana acum credeam ca sistemele cu recul scurt al tevii au rolul numai de a impartii forta rezultata pentru ca sa nu fie supusa o singura piesa acestei forte, si de a atenua si modifica unghiul reculului simtit de tragator.

Acum imi explic si eu de ce pot sa trag cartusele atat de repede cu pistolul meu fata de altele :D .

La el teava se roteste si se deplaseaza spre inapoi.

Acum imi explic si eu de ce pot sa trag cartusele atat de repede cu pistolul meu fata de altele :D .

La el teava se roteste si se deplaseaza spre inapoi.

Daca nu e Roth Steyr sau Steyr 1912 pentru care nu prea se gaseste munitie , atunci e posibil sa fie Grand Power. E un pistol reusit , spre deosebire de varianta handicapata cu bila de cauciuc.Repeziciunea cu care tragi se datoreaza in special piesei din spatele armei! :)

Pana la urma, dupa toate discutiile si parerile multor membrii, nu am inteles daca Makarovul este un pistol bun si daca merita 1500 ron?

Este o arma buna si merita 1500 lei, in schimb daca vrei sa tragi mai mult in poligon o sa te c-am subtieze la buzunar munitia, care este ~1,8 lei fata de 1,1-1,2 lei 9x19, si nici nu o gasesti peste tot ca 9x19, ideal este sa ai o arma in calibrul pe care il ai in dotare, te mai folosesti si de munitia serviciului cand ajungi la tragere cu jobul :clip:

Edited by dcrist

s-a interesat cineva cum il putem cumpara de la bulgari? in H.G 130/2005 spune ca rubricile inscrise in autorizatia de procurare vor fi completate de autoritatea vamala din punctul de frontiera, numai dupa obtinerea certificatului de atestare a indeplinirii conditiilor de omologare. cum sa iau certificatul de omologare inantea armei????

• Moderator

Subscriu si eu la postul lui dcrist, Makarovul merita 1500 lei.

In privinta certificatului de atestare a indeplinirii conditiilor de omologare e prima data cand aud de asa ceva. :huh:

Trebuie sa ajungi la Sofia la M.I. al lor, unde cu aut. ta tradusa in bulgara vei obtine de la ei aut. cu care o vei putea cumpara din magazinele lor, nu stiu cit de aventajos o iei de la bulgari sa merite toata alergatura si costurile, mai iti trebuie si ANCEX pt. import pe persoana fizica.

teolucian63

Chris788

s-a interesat cineva cum il putem cumpara de la bulgari? in H.G 130/2005 spune ca rubricile inscrise in autorizatia de procurare vor fi completate de autoritatea vamala din punctul de frontiera, numai dupa obtinerea certificatului de atestare a indeplinirii conditiilor de omologare. cum sa iau certificatul de omologare inantea armei????

Pai daca il gasesti in Bucuresti si la pretul asta, de ce te mai duci pana la bulgari sa-l cumperi? Sa mai obtii si alte acte in plus...daca mergeai sa-ti cumperi o alta arma care aici este scumpa dar in alta tara e mai ieftina cu tot cu accize, mai ziceam, dar asa te duci la bulgari sa-ti cumperi Makarov...Mie personal imi place la nebunie arma asta(pt.un buget mic e arma perfecta!!!) dar daca as avea bani , mi-as cumpara o alta arma....

un makarov costa 1500 lei, un cartus e cca1,8.

un alt pistol - nu dam nume - e cca 3000 lei, iar un cartus cca 1,1 lei.

calculeaza cate cartuse cumperi de diferenta de pret dintre cele doua pistoale si daca iti si place makarovul, atunci sigur iti va da cu +.

de afara nu se merita, drumuri pana acolo, nu stiu daca il poti aduce in tara tu personal sau trebuie prin curier specializat, licente ANCEX, TVA, taxe vamale, etc. cand aduni s-ar putea sa-ti dea cu -.

• Membru

sunt si pistoale pe 9X19 bune, care costa in jur de 2000 lei, de exemplu S&W sau CZ, nu trebuie sa coste neaparat 3000. Mai sunt de vanzare si la mana a doua multe la preturi bune.

Problema calibrului nu e numai ca se gaseste rar si e mai scumpa, dar nici nu prea ai de unde alege si nici nu e atat de eficienta ca la 9X19. Iar pe viitor, cand ne vom moderniza si noi si vom accepta unele lucruri deja dovedite in alte parti poate vom avea voie la munitie HP de exemplu, iar pt Makarov sunt slabe sanse sa gasesti.

Eu va sfatuiesc sa va luati ceva 9X19, merge si la autoaparare, si e si suficient de ieftina cat sa iti permiti din cand in cand cate o tragere. Daca mi-as permite a doua arma, aceea ar de cal. 45 chiar.

• Upvote 1
  • 2 weeks later...

pistoalele cu glont 9x19 pot folosi si cartuse oarbe si implicit pe gaz? si daca da, exista vreo sansa ca si makarovul sa aiba posibilitatea asta?

Pentru 9x19 exista munitie blank dar e mai mult decit dublu la pret decit cea pe glont, 2,5 lei fata de 1,1-1,3 lei, munitie cu gaz nu exista pentru 9x19 sau cel putin pe la noi nu am vazut, munitia pe gaz de 9x22 pentru pistoalele dedicate nu iti inchide mansonul pistolului ramanind 1 mm inapoi, acelasi lucru pentru blankurile de 9x22.

• Membru

da, si pe blanc nu mai e semiautomat, trebuie sa introduci fiecare cartus in parte tragand de manson.

costa mult munitia si se gaseste greu, desi se produce si la noi.

cu acesti bani poti lua S&W sigma. dezavantaj, tragaciul tare, avantaj munitie 9x19, pret acelasi. mai pui un pic si iei S&W MP9 sau S&W c si nu mai ai nici un cusur.

• 1 month later...
  • Membru

Serios? Care sunt diferentele alea asa de mari?

E pacat ca altii din alte tari apreciaza carpatiul, dar la noi e mania aia cu tot ce e romanesc e prost...

• Upvote 2