Jump to content
POLITISTI.ro

Pistolul Makarov 9 mm

buzu

Recommended Posts

• Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• bozo

16

• Marius

13

• serhente Garcia

12

• Browning

11

Top Posters In This Topic

Popular Posts

nu stiu daca este necesara observatia, dar "for the records" ... atentie la parghia de asigurare functioneaza "invers" ca la mod. 74, nu o forta "in sus", asa se demonteaza, iar daca ai desfacut-o si

ce ziceti de aceste grip-uri?    

Arma a fost conceputa in anii '40 de catre Nikolai Makarov, fiind initial fabricata in Rusia, ulterior fiind fabricata de toate tarile membre ale Pactului de la Varsovia. Este un pistol semi-automat

Posted Images

• Membru

Ba se pare ca e si 9mm scurt.

cu 380 acp trage si carpatiul, model 1995

Edited by bozo

Aşa e , versiunea comercială a pistolului Makarov care foloseşte calibrul 9x17 mm se vinde sub denumirea de IZH 71 H şi are capacitatea încărcătorului de 12 cartuşe .

hpavictor

Dintre acestea, varianta in calibrul 9mm Scurt e cea mai atractiva

Si o demonstratie de tir informal, de neconceput in curtile noastre :D

Ba este prin curtile noastre aceasta demonstratie , fii mai atent la sticla de apa minerala ...pare BORSEC........crezi ca exista in magazinele din SUA ?

Sau ma insel ?

Browning

Ba este prin curtile noastre aceasta demonstratie , fii mai atent la sticla de apa minerala ...pare BORSEC........crezi ca exista in magazinele din SUA ?

Sau ma insel ?

De remarcat atentia ta pentru detalii! :) Daca dai stop pe cadru, ai sa vezi ca petul NU e de Borsec! ;) Si DA, Borsecul se vinde in SUA!

http://www.aquamaestro.com/innerview.asp?catid=2

hpavictor

M-am grabit.........am analizat pe indelete imaginile din videoclip si acum sunt sigur ca nu este Borsec.........Multumesc pentru precizare !

• 3 weeks later...

Makarov a fost buna ca arma la vremea ei, iar pentru nostalgicii ca mine reprezinta inca o arma excelenta, desi stiu ca azi sunt arme mult mai performante!

Makarov a fost buna ca arma la vremea ei, iar pentru nostalgicii ca mine reprezinta inca o arma excelenta, desi stiu ca azi sunt arme mult mai performante!

Makarovul este o arma buna si acum, si sunt si multe pistoale vechi care le surclaseaza pe cele contemporane.

Din pacate , multe state dau dovada de un imbecilism cronic, distrugand fara rost , si fara efect, arme care au facut istorie

http://englishrussia.com/2006/12/22/russian-weapons-destroyed-by-estonian-customs/

• Upvote 1
  • Downvote 1

si sunt si multe pistoale vechi care le surclaseaza pe cele contemporane.

Sunt de acord ca Makarovul e o arma buna, dar nici asa.

E de inteles ca unii dintre noi mai suntem nostalgici, dar trebuie sa fim corecti. ;)

• Upvote 1

Nici eu nu am zis ca faci referire la postul meu, ci ca desi este o arma buna, este depasita din punct de vedere al calitatilor si caracteristicilor tehnico-tactice!

serhente Garcia
este depasita din punct de vedere al calitatilor si caracteristicilor tehnico-tactice!

Discutind liber si doar din punct de vedere statistic (daca se poate spune asa) cam care ar fi caracteristicile tehnico-tactice ale unei arme "vechi" (nu particularizez strict la Makarov, in general ... ) care nu ar corespunde NECESITATILOR tale, privind din punct de vedere al unui utilizator "CIVIL" de arma DE APARARE?

Mergind pe un exercitiu de gindire ipotetic, intra peste tine unul in casa si vrei sa-i tragi un glonte in cap, "de avertisment". Care este caracteristica tehnico tactica hotaritoare in a spune ca un pistol este mai bun decit celalalt?

Spre a nu fi intelese "gresit" directia si sensul postarii mele, hai sa mai dezvolt putin rostul.

Vad discutii "aprige" despre diferite arme, ca una ar fi mai buna decit cealalta, dar fara a se puncta CE ANUME FACE DIFERENTA intre ele, si pentru strict cultura mea generala as vrea sa vad cam care ar fi punctele de vedere, intrucit din al meu, detinerea unei arme pe care nu o poti folosi decit intr-un poligon, sa o ti pe curea sa te vada vecinii si s-o folosesti cu infinite riscuri in cazul unui ipotetic atac al unui rauvoitor mi se pare echivalent cu a te omori sa-ti iei cel mai al naibii calculator (quad core.... etc) pentru a juca solitaire pe el.

In alta ordine de idei, recent, mi-au trecut prin mana mai multe pistoale 10X22 T WALTHER P99 (parca). La un studiu mai atent am observat ca desi pareau "identice", pe teava erau total diferite astfel:

unul - productie ceva mai veche - avea 2 sicane care preluau din energia bilei prin deformare - gituirea tevii

al doi-lea avea 2 stifturi de vre-un mm 'juma - in opozitie- care sficuiau bila la trecere

al trei-lea avea taeava lisa - aviz amatorilor ;)

• Upvote 1
  • Downvote 1

Nici eu nu am zis ca faci referire la postul meu, ci ca desi este o arma buna, este depasita din punct de vedere al calitatilor si caracteristicilor tehnico-tactice!

Sa vedem cum faci asta cu Glockul! :D

1266162ff4.jpg

• Upvote 1
  • Downvote 1

Atat ii duce pe unii capu' ...

PS: Ma bucur nespus ca nu esti politist. :clip:

Trecand peste ironia fina din post-scriptum, trebuie sa recunosc sincer, ca si eu ma bucur , la fel ca tine,ca nu sant politist! Nu de alta , dar mi-as fi pierdut simtul umorului! :clip:

Cred ca suntem off-topic....

Browning, o arma este conceputa si realizata cu un scop precis! Ceea ce arati tu in acea imagine tine de imaginatia unora care tin neaparat sa iasa in evidenta cu ceva iesit din comun! Tine intr-adevar de inventivitate si aceasta realizare , dar scopul acelei arme este , te asigur, cu totul altul! Iar daca vrei neaparat sa deschizi o sticla de bere cu un glock, ii poti folosi incarcatorul cu mare succes! Sa auzim de bine!

Edited by Dorin17
serhente Garcia

Si totusi, lasind gluma si bascalia de-o parte ...

Care este caracteristica tehnico tactica hotaritoare in a spune ca un pistol este mai bun decit celalalt?

Si subliniez din nou, discutam la modul cel mai general posibil, fara a particulariza la vre-o marca/model de PISTOL cu glont. Am "subliniat" pistol, intrucit poate cineva cu veleitati de Gigi contra (cum de foarte multe ori incerc si poate chiar si reusesc sa fiu) poate aduce in discutie si un tip de arma despre care nu prea s-a discutat aici pe forum, si anume ... REVOLVERUL.

• Upvote 1
  • Downvote 1

In momentul in care s-a folosit cuvantul ''tactic'' deja e larg deschisa usa varietatii.Pt. ca tactica e prin definitie ceva flexibil.In general misiunea si pregatirea omului determina tactica.Toate pistoalele pot sa traga,dupa cum toti oamenii pot sa cante.

Daca vrei sa porti arma ascunsa mult timp asupra ta,te orientezi pe una care sa fie comfortabila,mica,usoara si fara colturi care sa-ti aminteasca la fiecare pas de ea.Daca mergi la competitii,ai una apta sa faca fata unui uz intens,dar intr-un mediu prietenos.Daca mergi zile la rand prin munti,mlastini sau deserturi,iei una care sa traga si cand e plina de jeg,praf etc...Daca faci protectie,iei una care sa-ti permita acces iute(preferinta omului) si foc rapid(deci un SA).

Personal as prefera ca politia romana sa traga cateva mii de cartuse/om/ an,sa faca trageri dinamice,trageri instinctive,sa exerseze la rece scoaterea armei pana cand timpul intre decizia de a trage si primul foc e <2 secunde,sa gandeasca tactic in orice situatie care ar impune folosirea armei.Asa,cu cateva cartuse trase pe an,stand boiereste la 25m e vax albina. Discutia despre care arme sunt mai cu mot devine futila,sau cel mult o discutie de pasionati.In fond unora le plac timbrele,unora cartile,altora masinile s.a.m.d.

• Upvote 1
serhente Garcia

Asa,cu cateva cartuse trase pe an,stand boiereste la 25m e vax albina.

Off topic - iar zic ... nu stiu cum este pe la judete, dar la "judetele" unde lucrez eu, mi-au scos peri albi cu consumul de munitie. In iulie, tragerea s-a executat cu 8 cartuse de om, iar conditiile de tragere s-au schimbat, aceasta efectuindu-se conform normelor venite de la igp, de la 15 m sau mai putin, in plus s-au introdus "miscari" premergatoare tragerii. In consecinta, daca tu nu ai fost la tragere, asta nu inseamna ca ele nu se tin. Pentru a sustine cele scrise iti pot pune la dispozitie pe privat documente oficiale - nesecrete - care sa ateste cele scrise de mine.

On topic - pentru ca vad ca nu se inghesuie nimeni sa vina cu argumente/puncte de vedere care sa poata creiona cam cum ar trebui sa arate un pistol pentru uzul "acasa", haideti sa mergem pe o situatie ipotetica.

TE TREZESTI CU UNUL IN CASA, VENIT LA FURAT - LEGAL, in cazul in care tipul nu este violent si nu te ataca, poti face uz de arma asupra lui? TEORETIC / LEGAL nu, pentru ca nu poti sa invoci autoapararea. Daca ataca .. foc de voie, eventual ca in "police academy" un foc de avertisment in cap ...

In aceasta situatie, chiar ai nevoie de o arma care sa faca un gauroi cit toate zilele si mai ales sa fie "ultima cucerire a stiintei si tehnicii, a cunoasterii umane in general" ?

serhente Garcia, din cate imi amintesc , pe Adrian Iovan nu l-a atacat nimeni, insa asta nu l-a impiedicat sa-l impuste pe ala! Scuze de off topic!

• 1 month later...
sorin1sipos

vreau sa va zic ca am tras azi cu un macarov..de la 15 m..6 in 10.

merge perfect..extrem de puternic..nici nu se compara cu funny Carpati