Jump to content
POLITISTI.ro
guzzy92

Admitere 2012

Recommended Posts

Otilia

Imi doresc asta din clasa a9-a si nu as vrea ca ceva care nu depinde de mine sa-mi strice totul.Multumesc mult pentru informatii! Totusi,ca sa fiu 100% sigura,ar trebui sa ma interesez la Resurse umane?

danpin

Ca sa dormi linistita, da.

Otilia

Ok.Multumesc inca o data!

Dau

Asa cum ti-a spus si colegul de mai sus, n-ai nicio problema din punctul asta de vedere. Poti sa stai linistita.

dan121

Pai si cuprinde cam 80% din toate informatiile pt academie?

Oricum vad ca are destule informatii,tie cam cat timp ti-a luat sa inveti cele 70de pagini cu sinteze??

Si la engleza daca fac meditatii 1 data/sapt(2ore) credeti ca in 3-4luni se poate invata toata gramatica limbii engleze??

Otilia

Cam in 3-4 luni la engleza inveti numai verbul,pentru ca are foarte multe chichite.Celelalte parti de vorbire din gramatica sunt floare la ureche.

dan121

pai si la istorie cam in cat timp inveti singur(fara meditatii fara nimic) toata materia?tot 3-4luni?

Otilia

La istorie inveti toata materia in 3-4 luni daca faci asta cam 5-6 ore pe zi,in fiecare zi. Tu vrei sa dai anul asta?

dan121

Nu,la anul(admitere 2013) dar vreau sa invat la 1 materie macar de anul acesta(pt la vara voi fi plecat din tara,si dupa mai am si alte treburi de facut)..Ma gandeam sa apuc sa invat la istorie(mi-am cumparat deja o carte)-dar mi se pare destul de greu(o iau de la zero)...iar cu engleza -si mai greu..

Otilia

Cel mai bine ar fi sa inveti inainte de examen,nu de pe acum,pentru ca o sa uiti foarte mult din ce ai invatat.La ce arma vrei sa dai si la ce profil esti la liceu?

dan121

politie-OSP-vreau sa optez

filologie-profilul de la liceu

Otilia

E bine.Eu sunt la stiinte sociale.O sa candidam in acelasi an.

anamaria1292

Apuca-te de engleza intens..Istoria o inveti tu,dar la engleza pe langa faptul ca nu ai cum sa o inveti asa de repede,la Academie este si foarte greu..Se da cam ce e mai greu din gramatica si reuseste sa te ameteasca.Eu am facut engleza cum trebuie inca de la scoala primara dar tot am mai avut nevoie de putina pregatire pentru ca am uitat anumite chestii.Otilia eu cred ca verbul este floare la ureche pe langa alte chichite gen prepozitii,vocabular...

Otilia

Eu ziceam ca celelalte parti de vorbire(cu exceptia verbului) sunt floare la ureche.

anamaria1292

Da,am inteles ce ai spus tu si spuneam ca eu cred ca e mai greu cu celelalte deoarce verbul se invata cel mai logic(chiar daca e mult) si daca il prinzi de la inceput nu-i mare lucru pe cand cu celelalte parti de vorbire e mai complicat..In fine,nu conteaza cert e ca o limba se invata in timp mai ales pentru nivelul cerut de Academie.

marius92

am si eu o intrebare dak nu va suparati... exista posibilitatea ca anul acesta sa nu se scoata locuri pt admirea la Academia de politie?

Otilia

Nu se stie.Prin martie o sa aflam,cand se afiseaza pe site.

marius92

ms mult asta stiam si eu ... dar am crezut ca stie cineva "zvonuri sau pareri" orisicat mi se pare o bataie de joc din partea "conducatorilor" astia ai nostri ,isi bat joc de viitorul unor copii doar din ambitia,si dorinta de razbunare ca au aruncat politisti cu caschetele.. cred ca de acolo se trag toate aceste probleme..in loc sa ai problema invatatului stai cu indoiala: oare invat ca prostu` pt nimic? ..

Otilia

Am auzit ca anul asta cica o sa fie locuri cam jumatate fata de cate au fost anul trecut,dar astea sunt doar zvonuri si nu trebuie luate in seama.Vom sti sigur atunci cand se vor afisa pe site-ul academiei.Eu cred ca o sa fie in jur de 100 de locuri,dar asta-i doar o parere si nu trebuie luata prea mult in seama.

• Upvote 1
  • Downvote 1

marius92

tu vrei sa dai anul acesta? si la ce arma..?

Otilia

Eu o sa dau anul viitor(2013).Nu m-am hotarat inca.Poate o sa optez pentru OSP sau Frontiera.

marius92

aa.. inseamna ca n-ai nici un stres :P. succes!

Otilia

Deocamdata n-am.Mersi! La fel si tie! Tu la ce arma dai?

marius92

mister17 un id .. ca vreau sa vb mai multe cu tn..

osp sau jandarmi.. in functie si de locuri

Mister17

@Marius

Eu voi sustine examenul de admitere in 2013 si deja sunt putin stresat. :)

Edit: Ti-am trimis mesaj privat.

Edited by Mister17

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.