Jump to content
POLITISTI.ro
guzzy92

Admitere 2012

Recommended Posts

tudor93

Ma scuzati, am o greseala de ortografie si abia acum o vad: toti candidatii.

pufiman

Locurile de la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul" sunt separat de cele 15 pe care le-au scos ei in februarie? Daca tanarul elev de clasa a 12-a sa zicem ca s-a inscris deja la admitere la DJI si a parcurs anumite etape va concura pe locuri ce au ca beneficiar SRI-ul sau poate sa aleaga si locurile pentru politie? Sau trebuie sa se duca la IPJ sa faca alt dosar?

Edited by pufiman

anamaria1292

Da,sunt locuri separate,dar inscrierea se face tot in februarie si dupa ce a parcurs anumite etape,elevul nu isi mai poate schimba specializarea.Practic trebuie sa alegi de la inceput locurile pentru care candidezi deoarece la M.A.I ai o specializare,la M.A.P.N alta specializare si tot asa.

P.S:Iti recomand totusi sa mergi la SRI pentru ca cei de acolo iti vor da toate detaliile necesare.

Edited by anamaria1292

pufiman

Din cate stiu eu candidatii care s-au inscris in februarie au avut de ales intre Psihologie - Informatii si Sisteme de securitate. Intrebarea mea era daca cei inscrisi la Psihologie Informatii isi pot alege beneficiarul din moment ce era imposobil sa stie daca MAI-ul va scoate locuri la Academia de informatii.h

anamaria1292
:hmmmt: nu stiu exact,dar pot afla..Cunosc pe cineva care a candidat acum 2 ani pe locuri la MAI si daca dau de el o sa-l intreb care-i procedura..La MAPN stiu sigur ca s-au inscris din iarna dar acolo aveau locurile afisate.

0215

Doresc sa aduc o serie de precizari in vederea unei informari corecte a eventualilor candidati ANI.

De-a lungul timpului, ANI a pregatit si pregateste ofiteri de informatii pentru nevoile MApN, SPP, MI si ANP, asta pe langa locurile SRI. Recrutarea si selectionarea candidatilor din afara Serviciului se face de catre fiecare beneficiar in parte, acestia prezentandu-se ulterior la admitere si sustinand aceleasi probe.

De regula, SRI isi recruteaza candidatii la inceputul anului, ceilalti beneficiari scotand locuri la ceva vreme dupa ce se termina selectia (presupunand ca au nevoie). Un candidat se poate inscrie la orice beneficiar doreste (mai putin la MApN, candidatii provenind din sursa interna - LM-uri si nu cred ca au oferta publica) si poate renunta in orice moment, indiferent de stadiul dosarului. Nu este frumos fata de cadrele care au participat la selectie si verificari, dar este legal si se poate face fara probleme. Nu stiu sigur daca un candidat se poate inscrie la alt beneficiar daca a fost declarat inapt una din testarile psihologice sustinute la SRI, dar am motive sa cred ca nu sunt probleme, fiecare beneficiar avand propriile criterii si teste de selectie.

In plus, spre deosebire de locurile pentru SRI (la urma urmei, e academia Serviciului si e normal), nu este obligatoriu ca locurile pentru ceilalti beneficiari sa apara in fiecare an. De exemplu, SPP-ul nu a mai scos locuri de cativa ani. Asadar, sfatul meu este sa aplicati cat se poate, la anul nu se stie ce va fi.

Candidatii aflati in anii terminali la liceu se pot inscrie, avand obligatia de a furniza ulterior diploma de bacalaureat.

Proba de limba si literatura romana:

- 50% test-grila gramatica (~10 itemi ex vocabular, fonetica, verbe etc)

- eseu argumentativ la partea de literatura (inclusiv poezii)

Majoritatea itemilor de gramatica sunt usurei. Nu se cer cunostinte avansate si nu sunt grile ca la Academia de Politie. Se pot face minim 6 itemi fara o pregatire prealabila, doar din cultura generala.

Mult succes!

Edited by 0215

pufiman

Multumim frumos pentru precizari doi şi'un sfert. Acum este clar, fiecare beneficiar isi recrutează candidaţii proprii.

tudor93

Buna seara! Stie cineva cand si cum vom primi rezultatele de la examenul psihologic? Cei de la IPJ BV nu ne-au spus nimic...

Catalin

Nu sunt sigur, dar din câte știu eu, cei de la MRU îi sună pe cei ce au picat, pentru a veni și a-și lua actele depuse înapoi. Sau îi anunță când se duc să-și completeze dosarul. Deci dacă nu ai nicio veste, acest lucru nu este neapărat un semn rău, ci din contră. Voi continuați să vă pregătiți și din când în când, în funcție de timpul vostru mai treceți pe la polițistul de la cadre, care se ocupă de dosarul vostru.

Baftă și spor la învățat!

Savesq

Daca sunteti amabili: unde pot gasi cazare in Campina aproape de scoala?

georgya

@Savesq: Gasesti chiar in apropierea scolii ( oricum te vei orienta la fata locului), insa daca vrei un mic ajutor cunosc 2 persoane care ofera cazare. Daca te intereseaza, astept un P.M

Edited by georgya

kocolinos

Cand este admiterea la campina, este plin sezon de cazare....te roaga ei stai linistit :emo-yessir:

Savesq

va multumesc pentru raspunsuri :emo-yessir: @georgya ti-am lasat pm :)

Dianna

Da, o sa va astepte ei cu cheia pe strada!!! O sa va spuna ofertele si conditiile de cazare, pe strada!!! ;)

dsxstyle

Felicitari celor care au fost declarati admisi anul acesta in scolile de politie, iar celor care nu au fost le doresc sa-si adune fortele si sa se pregateasca pentru anul care vine daca doresc sa-si indeplineasca visul! :emo-yessir:

Savesq

Salut toti viitorii colegi de la Campina, abia astept sa inceapa anul scolar! :emo-yessir::D:)

Edited by Savesq
  • Upvote 1

Dianna

Felicitari celor admisi!!! :)

georgya

Bravo Savesq, ma bucur pt tine ! :emo-yessir:

• Upvote 1

tudor93

Felicitari Savesq !!!! :emo-yessir:

Edited by tudor93

NewsBot

În perioada 8-15 septembrie a.c., s-a desfăşurat concursul de admitere la Şcolile de Agenţi de Poliţie “Vasile Lascăr” Câmpina şi “Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca.

Pentru această sesiune de admitere la şcolile de poliţie din subordinea Inspectoratului General al Poliţiei Române, au fost scoase la concurs câte 50 de locuri pentru fiecare dintre cele două instituţii de învăţământ, respectiv 43 de locuri pentru bărbaţi, 5 locuri pentru femei, 1 loc pentru cetăţenii de etnie rromă şi 1 loc pentru cetăţenii aparţinând altor minorităţi.

La Şcoala de Agenţi de Poliţie “Vasile Lascăr” Câmpina s-au înscris 276 de candidaţi, respectiv 228 bărbaţi, 38 femei, 9 cetăţeni de etnie rromă şi 1 cetăţean de alte minorităţi.

Dintre aceştia, 5 candidaţi au fost declaraţi INAPT la examinarea medicală şi 86 au fost declaraţi NEPROMOVAT la verificarea aptitudinilor fizice.

În urma desfăşurării şi celei de a doua etape, constând în verificarea cunoştinţelor, au fost ocupate locurile pentru candidaţii bărbaţi, locurile pentru candidaţii femei şi locul scos la concurs pentru cetăţenii de etnie rromă. Locul rămas neocupat pentru cetăţenii de alte minorităţi, ca urmare a nepromovării la verificarea aptitudinilor fizice, urmează să fie redistribuit.

Cel mai mare punctaj obţinut la proba de verificare a cunoştinţelor (punctaj maxim de 90 puncte) a fost de 84 de puncte, iar cel mai mic de 61 de puncte.

La Şcoala de Agenţi de Poliţie “Septimiu Mureşan” Cluj Napoca s-au înscris 207 de candidaţi, respectiv 160 bărbaţi, 42 femei şi 5 cetăţeni de alte minorităţi.

Dintre aceştia, un candidat de altă minoritate nu s-a prezentat la examinarea medicală, iar 53 de candidaţi au fost declaraţi NEPROMOVAT la verificarea aptitudinilor fizice.

În urma desfăşurării şi celei de a doua etape, constând verificarea cunoştinţelor, au fost ocupate locurile pentru candidaţii bărbaţi, locurile pentru candidaţii femei şi locul scos la concurs pentru cetăţenii de altă naţionalitate. Locul rămas neocupat pentru cetăţenii de etnie rromă, urmează să fie redistribuit.

Cel mai mare punctaj obţinut la proba de verificare a cunoştinţelor (punctaj maxim de 90 puncte) a fost de 87 de puncte, iar cel mai mic de 65 de puncte.

Data: 17/09/2012 Sursa: IGPR

Ben

Mi se pare foarte paguboasa aceasta politica cu locuri scoase separat pt minoritati. Care era si este logica si cum isi justifica crearea acestor locuri separate? Faptul ca vezi Doamne asa se elimina discriminarea si se asigura reprezentanti si ale altor minoritati in institutiile de ordine si sig publica, urmand eventual sa-si desfasoare activitatea in comunitati unde predomina acea etnie a candidatului admis. Spre exemplu - tiganii. La vremea cand au aparut locuri pt ei, se justifica prin faptul ca ar fi o categorie sociala defavorizata, saraca, ce nu ar avea sanse egale la un concurs de admitere pt ca nu au resurse materiale. financiare. Sanchi. Vrajeala, pt ca acolo nici macar nu se prezentau, daramite sa fie admisi. tiganii cu fustele si puradeii saraci si lihniti de foame, ci tot cei romanizati, cu stare materiala, capabili foarte usor sa-si intretina copilul in facultate. Astfel se organiza concursul si cu ce te alegeai? Cu niste candidati extrem de prost pregatiti. Vezi cazul maghiarilor care in 2010 nu au fost in stare sa-si ocupe toate locurile scoase la concurs, adica sa obtina media 5 si le-au organizat inca o sesiune de examene (2 in acelasi an, pt prima oara in istoria Academiei, cel putin cea postdecembrista) si mi se pare ca nici atunci nu s-au ocupat toate locurile. In timp ce candidatul roman cu 7,80, 7,90 ramanea pe dinafara, tiganul sau maghiarul nostru intra fluierand cu 5. Unde e discrimiarea? Eu zic ca fata de romani

Asa cum si-au dat seama ca limitarea locurilor pt femei nu este discriminare, sper ca se vor trezi si vor elimina locurile preferentiale pt Istvan.

Ca sa inchei, eu daca as face parte dintr-o minoritate pt care s-ar scoate locuri separate, eu m-as simti jignit. Eu n-as fi in stare sa intru ca restul lumii, am nevoie de locuri pt cei cu dizabilitati? Faptul ca sunt tigan, am nevoie de un handicap ca sa pot sa-i ajung pe altii din urma?

• Upvote 6

Savesq

Domnule Ben, nu sunt rasist, dar cu tot respectul va sustin parerea, in opinia mea minoritatile au mai multe drepturi la noi in tara decat noi, cetatenii si beneficiarii de drept, de-asta integritatea tarii e afectata... si sa va spun una buna, am sustinut admiterea anul acesta la campina, si maghiarul era singur pe loc si ce credeti, n-a fost in stare sa arunce cu mingea aia marunta.

• Upvote 2

Roby

Si nu l-au picat ???

danpin

Ce, voiai sa-l discrimineze??? :emo-box:

Roby

Da' ce discriminare !? daca "resursele" ii sunt limitate... :emo-yessir:

Edited by Rober7

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.