Jump to content
POLITISTI.ro

Admitere 2012


Postare recomandată

Publicat (modificat)

Zcatalin esti minoritate? Daca da, adapteaza-te conditiilor existente. Pune-ti scarba in cui.

Nu uita ca Politia Romana deserveste poporul prin politisti romani; sau asa ar fi fost normal.

Derogarile astea pentru etnii care au loc in momentul de fata sunt niste derogari la standarde europene si nu numai. Inainte nu erau politisti tigani sau lipoveni... sau mai stiu eu de care. <_<

Ce sa-ti povestesc...

Modificat de VladM
  • Apreciez 2
  • Moderator
Publicat

Domnilor o astfel de discutie nu va face cinste si nici nu mai poate schimba nimic in privinta concursului de admitere in institutiile de invatamant pentru pregatirea politistilor.

Publicat

Domnilor candidati, mai bine va ocupati cu studiul decat sa va certati, pe problema minoritatilor, pe aici si sa pierdeti timpul de pomana!!! Nu aveti ce sa schimbati, asta e..

Publicat

am si eu o intrebare..unde m-as putea caza la campina in perioada concursului? si ce preturi pe zi...vreau cv mai modest

Publicat

O sa gasesti imediat!! Asteapta oamenii pe strada cu cheia... :)

Publicat

Daa..cazarile in Campina, in perioada de admitere, sunt ca o sursa de venit pentru locuitorii de acolo!!! Se gaseste cazare imediat!!!

Publicat

Si pe mine m-ar interesa un loc de cazare pentru o perioada mai lunga in zona baneasa-otopeni.Astept sugestii daca stie cineva.

Publicat (modificat)

Cea mai apropiata cazare langa Academie este Casa Alba care este la o statie distanta dar mai mult ca sigur ca locurlei s-au rezervat deja, cel putin in ultimii ani erau luate din aprilie-mai. Merita totusi sa suni si sa intrebi.

Mai este un motel prin Otopeni, stiu ca mai stau colegi in weekend pe acolo si gasesti sigur locuri. Nu stiu cum se numeste dar pot suna maine un coleg sa-mi spuna. Preturile am inteles ca sunt destul de mici.

Nu este obligatoriu sa stati exact langa Academie. Va puteti folosi de ruta autobuzului 301 care te lasa exact la Academie (il puteti lua de la Romana, Aviatorilor etc).

Modificat de Dau
  • Apreciez 2
Publicat

Merci mult.Nu vreau sa stau fix langa Academie,dar vreau sa ajung cat mai repede.

Publicat

Legat de linkul pe care l-a postat Cashmere mai sus, desi nu prea are legatura cu Politia .Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul".[sRI]

Mai exact, te poti inscrie in cursul anului ultim de liceu(cls. a-12-a), dat fiind faptul ca perioada de inscriere e pe undeva in februarie, sau asta se face dupa terminarea liceului(se necesita diploma de BAC). :wacko:

Si daca stie careva daca se da examen la Limba si literatura romana sau romana(gramatica)?

Pur si simplu ma cam tocesc intrebarilea astea. Multumesc frumos.

Publicat

Poliţia Română informează că încep înscrierile în instituţiile de învăţământ proprii şi subordonate Ministerului Administraţiei şi Internelor, precum şi în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Apărării Naţionale şi Serviciului Român de Informaţii care pregătesc specialişti pentru nevoile Ministerului Administraţiei şi Internelor.

Numărul total de locuri aprobat pentru sesiunea de admitere 2012, pentru care structurile teritoriale ale Poliţiei Române efectuează recrutarea este de 184, astfel:

- la Academia de Poliţie "A.I. Cuza" Bucureşti - Facultatea de Poliţie – specializarea „Ordine şi siguranţă publică”, curs de zi - 50 locuri (42 barbaţi, 5 femei, 3 locuri pentru minorităţi (1 rrom, 1 pentru minoritatea maghiară şi 1 loc pentru alte minorităţi);

- la Academia de Poliţie "A.I. Cuza" Bucureşti - Facultatea de Poliţie – specializarea „Drept” – 19 locuri ( 14 bărbaţi, 5 femei);

- la Şcoala de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr” – Câmpina - 50 locuri (43 bărbaţi, 5 femei, 1 loc pentru etnicii rromi şi 1 loc pentru alte minorităţi).

- la Şcoala de Agenţi de Poliţie „Septimiu Mureşan”– Cluj - 50 locuri (43 bărbaţi, 5 femei, 1 loc pentru etnicii rromi şi 1 loc pentru alte minorităţi)

- la Academia Tehnică Militară: Facultatea de Sisteme Electronice şi Informatice Militare - Inginerie electronică şi telecomunicaţii – “Transmisiuni” – 4 locuri; - Calculatoare şi tehnologia informaţiei – “Calculatoare şi sisteme informatice pentru apărare şi securitate naţională”: 6 locuri;

- Academia Naţională de Informaţii „Mihai Viteazul” Bucureşti - specializarea: Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică – „Psihologie - informaţii” – 5 locuri.

Locurile la instituţiile de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor sunt aprobate distinct pentru bărbaţi şi femei, iar locurile alocate Ministerului Administraţiei şi Internelor la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi siguranţă naţională sunt destinate bărbaţilor.

Recrutarea în vederea participării la concursul de admitere se realizează în raport de locul de domiciliu sau de reşedinţă al candidaţilor, potrivit opţiunii acestora, la nivelul serviciilor de resurse umane din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie, respectiv Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti.

Pentru a participa la concursurile de admitere în Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” Bucureşti – Facultatea de Poliţie – beneficiar Poliţie, în Şcolile de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr” Câmpina şi „Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca şi pe locurile Ministerului Administraţiei şi Internelor la Academia Tehnică Militară şi Institutul Medico – Militar, persoanele care intenţionează să candideze trebuie să îndeplinească următoarele condiţii legale:

a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;

b) să cunoască limba română scris şi vorbit;

c) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;

d) să fie declaraţi "apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic; verificările privind starea de sănătate medicală, fizică şi psihică sunt efectuate de structurile de specialitate ale M.A.I.;

e) să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi în cursul anului în care participă la concurs;

f) să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat; dovada absolvirii se face cu diploma sau cu adeverinţă din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat;

g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;

h) să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;

i) să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;

j) nu au desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;

k) îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 10 alin. (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, cu modificările şi completările ulterioare.

Criterii specifice pentru recrutarea candidaţilor la concursurile de admitere în Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” Bucureşti – Facultatea de Poliţie – beneficiar Poliţie, în Şcolile de Agenţi de Poliţie „Vasile Lascăr” Câmpina şi „Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca şi pe locurile Ministerului Administraţiei şi Internelor la Academia Tehnică Militară şi Institutul Medico – Militar:

a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere

b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8,00;

c) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;

d) să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile.

Cererile de înscriere la concursul de admitere în instituţiile de învăţământ superior pot fi primite de către structurile de resurse umane din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie, respectiv din Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti până la data de 22.06.2012, iar pentru şcolile postliceale până la data de 10.08.2012.

Perioada de concurs

Admiterea în Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” Bucureşti se desfăşoară în perioada 21.07 – 04.08.2012.

Perioadele de desfăşurare, tematica şi bibliografia pentru concursul de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Apărării Naţionale şi Serviciului Român de Informaţii pot fi obţinute de pe site-ul acestor instituţii.

Concursul de admitere la şcolile de agenţi de poliţie din subordinea Inspectoratului General ale Poliţiei Române se organizează şi se desfăşoară în perioada 08-18.09.2012, conform graficului stabilit de către instituţiile de învăţământ.

La înscrierea la instituţiile de învăţământ pentru concursul de admitere, participă candidaţii care au promovat evaluarea psihologică/ psihotehnică şi au fost declaraţi „apt medical”.

Detalii suplimentare se pot obţine de la serviciile de resurse umane din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie, respectiv Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, de la sediul Inspectoratului General al Poliţiei Române - Direcţia Resurse Umane sau de pe pagina de internet a Poliţiei Române: www.politiaromana.ro.

IGPR - Centru de Informare și Relații Publice

Publicat

VladM inscrierile s-au facut in februarie pentru ca pana in vara candidatii sa treaca de mai multe probe eliminatorii,deci nu te mai poti inscrie acum.La romana e si gramatica si literatura(eseu structurat-partea a 3-a de la bac).

Publicat (modificat)

Ideea e ca de la anul incepe balul pentru mine.

Imi pun in balanta toate posibilitatile. Ideea e ca vroiam sa aflu daca se poate inscrie in timp ce esti clasa a 12-a, pentru ca inscrierile incep in februarie sau daca musai trebuie sa ai liceul terminat, insa nu am fost atent, pe ici, pe colo, dar am lamurit-o p'asta.

Din cate am inteles, in mare.. elemente de prozodie... si restu, dat fiind faptu ca se specifica clar ca cele 2 probe sunt in conformitate cu programa de bacalaureat. Restul probelor sunt istorie.

Multumesc. :D

Modificat de VladM
Publicat

Ideea e ca de la anul incepe balul pentru mine.

Imi pun in balanta toate posibilitatile. Ideea e ca vroiam sa aflu daca se poate inscrie in timp ce esti clasa a 12-a, pentru ca inscrierile incep in februarie sau daca musai trebuie sa ai liceul terminat, insa nu am fost atent, pe ici, pe colo, dar am lamurit-o p'asta.

Din cate am inteles, in mare.. elemente de prozodie... si restu, dat fiind faptu ca se specifica clar ca cele 2 probe sunt in conformitate cu programa de bacalaureat. Restul probelor sunt istorie.

Multumesc. :D

Normal ca te poti inscrie daca esti clasa a 12-a,cu mentiunea ca dupa ce vei fi declarat admis esti obligat sa atasezi la dosarul deja constituit si diploma de bacalaureat

Publicat

cine stie,daca un candidat are vitilgo,adica o boala a pielii,care lasa urme albe pe piele,poate fi declarat admis la proba medicala?stiu pe cineva care ar vrea si are niste pete mici si albe,si doctorul i-a zis ca e vitilgo.astept raspuns :emo-yessir:

Publicat

e indicat sa mearga la ipj, la centrul medical, si eu am avut o problema la ochi, medicul de acolo il va lamuri :)

  • Apreciez 1
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.