Jump to content
POLITISTI.ro

Administrator

Bine ati venit pe forumul politistilor

Postare recomandată

Ilie

în calitate de nou membru vă salut

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

avam

Bun venit şi ţie! :clip:

Link către postare
Administrator

Bine ati venit domnilor! :)

Ne bucura sa va avem printre noi!

Link către postare
Sam

Va salut! :emo-yessir:

Link către postare
stef2871

Va salut, si sper sa gasesc o parte din raspunsurile la intrebarile care ma macina de la cei de cealalta parte a baricadei.

Un contribuabil :emo-yessir:

Link către postare
dunelu

Va salut, si sper sa gasesc o parte din raspunsurile la intrebarile care ma macina de la cei de cealalta parte a baricadei.

Un contribuabil :emo-yessir:

Sa intelegem ca esti unul din cei pe care trebuie sa-i depistam si sa-i aducem pe calea adevarului ?

Link către postare
yo3ies

Am venit si eu contribuabill de pe cealalta parte a baricadei, adica una bucata inginer de sunet, inginer constructor, radioamator si pasionat de trenuri si aviatie asa ca daca aveti vre-o intrebare in unul din aceste domenii va raspund cu placere

Link către postare
Catalin

Pentru polițiști cei care sunt de partea cealaltă a baricadei sunt cei certați cu legea, infractori, contravenienți, etc.

Oamenii normali, serioși și cu capul pe umeri sunt de aceeași parte a baricadei cu polițiștii.

Link către postare
yo3ies

Am raspuns corect ca sunt de cealalta parte a baricadei pentru ca majoritatea politistilor cand te opresc pe strada te trateaza ca si cum tu ai fi un infractor cand o sa vad un politist care in loc de BA pletosule da actele sa imi vobeasca Domnule va rog frumos sa imi prejentati actele sau ceva de genul mai ales ca de fiecare data eu am fost respectuos atunci o sa fiu de aceiasi parte a baricadei pana atunci ma consider de aceiasi pate a baricadei doar cu criminalistii cu care am avut ocazia sa lucrez de doua trei ori si pentru care am un mare respect, dar mai e mult timp pana cand multi din tablagii (politisti fosti militieni cu mentalitati invechite) sa nu mai considere ca un tanar (am 29 de ani) daca poarta plete e infractor (pletele pentru un inginer de sunet aduc mai multi bani deoarece multi regizori au multe tigle lipsa de pe casa si asa te considera un artist)

Modificat de yo3ies

Link către postare
Rookie

Auzi , nu prea dai dovadă de multă inteligență, de bun simț sau de respectul de care spui că îi tratezi pe polițiștii ce te opresc pe stradă. Ai intrat pe un site al polițiștilor și trebuie să fii incredibil de prost, dacă te apuci să faci astfel de aprecieri la adresa acestei categorii profesionale.

Respectul se câștigă, nu se impune, așa că povestea asta a ta, unde ne spui că ești tratat ca un infractor fără niciun motiv ... nu ține. Poți să spui astfel de povești prietenilor tăi spărgători de semințe, când îl ascultați pe „parizăr” și pe „vali vânt puternic” (sau cum îi spune, dar sunt sigur că știi tu mai bine). Pentru că ei te vor crede.

De asemenea dacă vrei să numai fii tratat ca un infractor, trebuie să și faci ceva în acest scop. Mai concret, mai spală-te, să numai puți, pentru că dacă ai părul lung și îl ții împuțit și slinos, oriunde, în orice țară din lumea asta, un jegos și un nespălat ca tine, ce cară în spate un rucsac cu două laptop-uri și ce mai cari tu pe acolo, va trezi suspiciuni și va fi luat la întrebări, nu numai în România.

Link către postare
Elvis

Am raspuns corect ca sunt de cealalta parte a baricadei pentru ca majoritatea politistilor cand te opresc pe strada te trateaza ca si cum tu ai fi un infractor cand o sa vad un politist care in loc de BA pletosule da actele sa imi vobeasca Domnule va rog frumos sa imi prejentati actele sau ceva de genul mai ales ca de fiecare data eu am fost respectuos atunci o sa fiu de aceiasi parte a baricadei pana atunci ma consider de aceiasi pate a baricadei doar cu criminalistii cu care am avut ocazia sa lucrez de doua trei ori si pentru care am un mare respect, dar mai e mult timp pana cand multi din tablagii (politisti fosti militieni cu mentalitati invechite) sa nu mai considere ca un tanar (am 29 de ani) daca poarta plete e infractor (pletele pentru un inginer de sunet aduc mai multi bani deoarece multi regizori au multe tigle lipsa de pe casa si asa te considera un artist)

Ba pletosule ,daca crezi ca poti intra cu bocancii murdari de namol pe covorul meu din sufragerie iti spun foarte clar ca fizionomia ta va suferii ceva modificari.

Daca esti de cealalta parte a baricadei ca mentalitate iti spun respectuos ca la arest sunt si celule pentru nevinovatii asa ca tine.

Este normal ca daca gandesti rau , faci lucruri rele. Iar daca ai respect pentru criminalii cu care ai lucrat eu iti recomand sa nu mai pierzi vremea si sa faci in asa fel sa completezi echipa.

Sa sti ca in tinerete mama ta a reclamat un tablagiu pentru ca si -a rupt ciorapii in tablele lui de pe umeri.

Ca ai 29 de anisori ca varsta nu ma indoiesc, ma indoiesc ca ii ai ca minte.

Si sunt de acord cu colegul meu Rookie, foloseste apa si sapunul.

Link către postare
yo3ies

Daca criminalistii nu sunt tot politisti atunci ii denunt si ma autodenunt pentru favorizarea infractorului si promit ca nu mai le recuperez date audio de pe casete semidemagnetizate, supramariri video, amplificari audio de pe inregistrarile video si multe altele pentru care nu am dormit multe nopt, iar daca nu reusiti sa intelegeti ca un pic de respect fata de cetateanul care pare din punctul vostru de vedere suspect mai ales cand vi se raspunde respectuos la interpelarea voastra este cea ce ma face sa ma consider de partea cealalta a baricadei, avand in vedere ca nu am avut de a face cu politia decat la eliberarea buletinului de identitate la 14 ani si a cartii de identitate la 24 de ani, nu stiu macar cum arata un proces verbal de amenda si ma consider un om destul de integru eu am ce am cu lipsa de respect a unor politisti de pe strada si mai ales a unora care patruleaza si nu intervin la mai nimik, care inchid ochii prea mult, si nu are rost sa imi cereti dovezi caci promit ca in 15 zile pot posta o gramada de filmulete, sunt de calalta parte a baricadei fata de politistul care se comporta cu mine cand vine in urma unui apel la 955 (actual 112) la care anuntasem o spargere la o firma de paza care avea sediul sub apartamentul meu ca si cum eu as fi infractorul, desii cand il vad primul lucru pe care il fac e sa ii dau buletinul si sa ii cer trusa de prim ajutor din masina pentru ca paznicul din sediu fusese lovit rau la cap cu un stingator de catre hoti si el imi raspunde nu pot sa o desfac decat in caz de accident cu masina din dotare, dar sunt de aceiasi parte a baricadei cu cei care au venit cu mine in casa si au asteptat 40 min sa pot randa o fotografie cu fata unuia dintre cei trei agresori luata de pe caseta camerei video pe care am scos-o pe geam, sunt alaturi de acel politist tot de la ordine publica care a sosit al doilea la caz dar mi-a lasat trusa medicala fara sa se gandeasca o secunda, care cand i-am dat nr de la masina cu care au fugit hotii a avut bunavointa sa o comunice prin statie mai departe, problema e ca pe strada ne lovim din ce in ce mai mult de specimene care te fac sa te gandesti de doua ori daca sa suni la 112 cand vezi ceva pe strada sau mai bine sa intorci capul in partea cealalta si sa iti aduci aminte de acea litografie cu trei maimute una cu mana la ochi una cu mana la urechi si alta cu mana la gura, care simbolizeaza un vechi proverb mafiot, cine nu aude nu vede si nu vorbeste 100 de ani traieste, iar de intratul cu bocancii pe covor nu o sa o fac niciodata caci ma gandesc la munca altuia, va intrebati de ce presa se ia de politisti, pai tot eu va raspund din cauza unora care se dau in stamba, din cauza unor colegi de ai vostrii care sunt apelati prin 112 ca se intampla o spargere si apar dupa 45 minute, astea sunt cazuri traite de mine si va spun cu acei politisti care prin comportamentul si delasarea lor favorizeaza infractorul sunt sigur de partea cealalta a baricadei cu cei care chiar muncesc si pe care ii cunosc sunt de aceiasi parte a baricadei si le pun la dispozitie tot aparatura, nopti pierdute si multi nervi dar asta e alta poveste, cand o sa va calmati sa ma intrebati cum se face cafea la oala de 8 litrii ca sa ajunga la toata lumea.

Link către postare
Elvis

Pai atunci prietene cu parul lung nu generaliza ,pentru ca eu nu am spus ca toti inginerii de sunet sunt habarnisti.

Daca esti un colaborator al criminalistilor nu vad de ce ai o parere atat de proasta despre politistii care lucreaza la ordine publica.

Am uitat, ei nu au halate albe si manusi. Muncesc noapte de noapte prin frig, ploi etc iar in timp ce vizionezi o caseta cu ce vrei tu sambata ,duminica si in toate sarbatorile legale ei stau in strada ,vesnicii anonimi pe care nu ii vei cunoaste poate niciodata.

Sper sa alegi partea corecta a baricadei chiar daca nu iti plac 2-3 politisti cu care ai avut nefericirea sa interactionezi social.

Link către postare
yo3ies

Pai atunci prietene cu parul lung nu generaliza ,pentru ca eu nu am spus ca toti inginerii de sunet sunt habarnisti.

Daca esti un colaborator al criminalistilor nu vad de ce ai o parere atat de proasta despre politistii care lucreaza la ordine publica.

Am uitat, ei nu au halate albe si manusi. Muncesc noapte de noapte prin frig, ploi etc iar in timp ce vizionezi o caseta cu ce vrei tu sambata ,duminica si in toate sarbatorile legale ei stau in strada ,vesnicii anonimi pe care nu ii vei cunoaste poate niciodata.

Sper sa alegi partea corecta a baricadei chiar daca nu iti plac 2-3 politisti cu care ai avut nefericirea sa interactionezi social.

Am cu o parte din ei dar discutia a inceput de la expresia partea cealalta a baricadei si nu are rost sa facem flame dar daca acum s-a inteles altceva si mai ales la jignirea cu criminalii caci asa am considerat-o trebuia sa dau o replica oricum cand aveti nevoie de o pereche de urechi defecte care percep sunete de pe la 15 Hz in loc de 20 apelati cu incredere caci linistea auzita de multi ascunde multe iar daca aveti nevoie de o pereche de ochi in plus tot defecti dar care vad prea bine noaptea cautati-ma. Iar pentru cel care a zis sa raman cu criminalii mei astept niste scuze

Link către postare
Marius

Acest topic nu este unul in care sa-ti refulezi nemultumirile si frustrarile, dar nu-i nicio problema, nu putem avea pretentii de la unul care din primul sau post pe acest forum sustine ca "este de cealalta parte a baricadei".

Ai incercat sa citesti vreodata ce scrii? (E o intrebare retorica, nu-i nevoie sa raspunzi. :clip: )

Cred ca ar fi mai bine sa mai treci pe la scoala si abia dupa sa tii lectiile astea de moralitate.

Link către postare
Elvis

,,Nu judecaţi oamenii dupa cei cu care se adună. Nu uitaţi că Iuda avea amici ireprosabili."

Scuzele le vei primi cand iti vei schimba atitudinea vis-a-vis de tablagii.

Link către postare
yo3ies

Pt elvis tablagii nu mai exista din cate stiu eu de cand s-au schimbat gradele si imi cer scuze fata de acei tablagii de care am gresit si sincer dar nu si fata de cei care se simt cu musca pe caciula iar pentru cei de la ordine publica am mare stima mai putin pentru cei care nu isi fac treaba ci doar strang spaga, intre timp eu am mai citit si topicul cu radarele asa zis ascunse culmea azi am mers pe drumul bucuresti - slobozia si chiar am ceva de comentat si cu cei de la rutiera pe care sunt foarte suparat ca nu pun mai multe radare caci pana la urziceni de doua ori mi-au umplut unii frigideru cu carne ca merg prea incet si noroc ca am carligul de remorcare de la rulota ca altfel ma imping si de la spate cu bara pacat ca nu am avut camera la indemana sa ii filmez ca de cum sa mergi si aici citez: '' ma idiotule vad ca ai statie pe masina s-a anuntat liber si tu mergi cu 50 prin satu asta de cacao'' dar mai pe larg intr-un topic nou

Link către postare
Elvis

Yo acest forum este unul pentru politisti, si am rugamintea sa gandesti si pe urma sa tastezi.

Nu de alta dar sunt foarte multe site-uri unde se da cu rahat in politisti.

Daca vei fi atent vei afla cu ce ne confruntam si de ce nu ii iubim pe cei de pe cealalta parte a baricadei.

Tablagii despre care vorbesti ne-au invatat sa prindem hoti si sincer regret ca s-au pensionat.

Buna crestere tine de cei sapte ani de acasa nu de tresele sau tablele de pe umeri.

Daca te-au suparat anumite ,,modificari" imi cer scuze, dar incearca sa nu jignesti ca sa nu fi jignit.

:emo-yessir:

Link către postare
yo3ies

Pentru elvis am inteles ideea iar pentru cel cu spalatul pe par am si eu sa ii spun o singura treaba numai spalatul descurcatul si mai ales intretinutul parului lug asa cum imi place mie dureaza cam doua ore in fiecare zi daca e iarna si cam trei daca e vara asa ca mai usor un pic cu slinos si mirositor caci nu e cazul la mine, si propun sa terminam ideea iar daca chiar vreti sa va faceti viata mai usoara si sa ii prindeti mult mai usor pe cei care incalca legea folosinduKva de foarte multi anonimi dar care va vor putea furniza macar puncte de inceput caci nu cred ca vor putea fii folosite ca probe in instanta respecivele imagini va pun eu la curent cu un lucru nou care inca nu il foloseste nici o politie din lume si care eu zic ca se poate adapta acestui lucru dar pt detalii pe privat

Link către postare
Catalin

Nu ai avut nici măcar răbdarea să citești regulile ce se aplică pe acest forum, sau dacă totuși le-ai citit, doar ai pierdut timpul pentru că nu ai înțeles nimic.

Există acolo o frază: „Daca simti nevoia sa jignesti ori sa iti exprimi nemultumirile in legatura cu o masura ce a fost luata impotriva ta si nu poti face acest lucru civilizat, apeleaza cu incredere la alte forumuri, nu trebuie sa pierzi timp inregistrandu-ti un cont de membru aici.

Ce anume nu ai înțeles din această frază? Sunt o mulțime de site-uri pline de complexați și frustrați unde cu siguranță vei fi foarte apreciat.

Folosești cuvântul „milițieni” ca și când ar fi un personaj negativ, o persoană blamată de toată lumea, probabil că tu consideri că prin acest apelativ îi insulți pe polițiști. Am să-ți dau o veste neplăcută, această percepție este prezentă numai în cazul ignoranților, a celor ușor de manipulat și a celor ce nu au habar, care nu au trăit acele vremuri dar în schimb sunt creduli și își dau cu părerea despre ceva de care doar au auzit.

Calitatea milițienilor din acele vremuri nici nu se compară cu cea a polițiștilor de astăzi. Și asta datorită noilor generații ce au crescut și au fost educați în batjocura asta de democrație pe care o avem, mai exact a generației din care și tu faci parte.

Polițiștii aceia pe care îi blamezi tu, provin tot din rândurile societății, nu sunt parașutați aici din cosmos. Cu alte cuvinte, poliția nu este nici mai rea, dar nici mai bună față de societatea din care provine, este la fel. Așa că refulările pline de complexe de superioritate nu au niciun fundament real. Dacă tu te crezi mai superior acelor polițiști, ești într-o mare eroare, doar trăiești într-o lume paralelă, ruptă de realitate.

Ne mai spui că presa e plină de exemple negative din rândul polițiștilor. Da, este adevărat că astfel de cazuri sunt mult mai mediatizate decât alte categorii profesionale, dar reține că o mediatizare excesivă nu înseamnă automat că astfel de situații sunt prezente doar în rândul polițiștilor sau că în cazul lor sunt mai dese. Acest lucru nu demonstrează decât faptul că poliția și polițistul atrag o mai mare audiență, fapt datorat importanței acestei meserii, dar și a degradării, a manelizării și a calității din ce în ce mai reduse a persoanelor ce alcătuiesc această societate în care trăim. Vă îngrămădiți toți la televizor când vedeți o știre despre un polițist, asta în timp ce o piesă de teatru face „atâta audiență” încât au dispărut din grilele de programe ale televiziunilor.

Așa că, aș aprecia ca pe viitor să ne scutești de etalarea complexelor tale de superioritate, ce nu dovedesc decât ignoranță și ipocrizie.

Link către postare
yo3ies

Cum am spus eu termin cu ce am avut de spus pe aceasta tema si eu o sa las arele mele de superioritate la o parte dar sa fiti pregatiti ca de acum asa cum am inteles nu o sa ma i critic la modul general ci doar daca voi avea argumente imbatabile pentru modul general imi cer scuze iar cu laudele o sa fie la fel ceva de genul loc data ora link catre actiunea respectiva.

Link către postare
stef2871

Sa intelegem ca esti unul din cei pe care trebuie sa-i depistam si sa-i aducem pe calea adevarului ?

Deocamdata doar de pe locul "mortului" dar cu ceva nelamuriri la cum se aplica regulile de circulatie in unele locuri si de catre unii agenti de politie rutiera.:)

Am rugamintea daca imi poate spune cineva in ce topic as putea pune cateva intrebari pe acesta tema.

Modificat de stef2871

Link către postare
Marius

Initiaza un topic nou. ;)

Link către postare
Robert

Să trăiți, domnilor! Bine v-am gasit!

Polițist din 2006, devotat in totalitate acestei profesii, localizat in Arad, licentiat în Drept, master in Științe Penale.

Ca si preocupări extra-profesionale am muzica și tot ce tine de ingineria de sunet, fotografia, motocicletele, off-road-ul și multe altele, în funcție de timpul liber.

Țin să felicit pe această cale admin-ul pentru inițiativa lăudabilă și toată munca depusă! emo-yessir.gif

Link către postare
Marius

Bun venit Robert!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.