Jump to content
POLITISTI.ro

Geo97

Academia de poliție

Recommended Posts

Tinaaai

Buna! Vreau sa dau la Academia de politie, insa am o oarecare nedumerire. Tatal meu a fost prins cu tigari pe teritoriul Germaniei acum 11 ani si a facut 3 luni de puscarie pentru ca nu avea suma totala pentru a plati amenda pe loc. Poate fi acesta un impediment si sa nu imi accepte dosarul?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Aldea

Buna ziua,daca am un semn de genul acesta credeti ca va exista vreo problema?

11303718_812915148797778_568048666_n.jpg

Marius

Nu. Nu cred că vei avea nicio problemă.

Aldea

Multumesc frumos! <3

doodleeep

Salut , am auzit că dacă am facultatea de drept terminată și aplic pentru una din școlile de poliție , voi face mai puțin timp gen 6 sau 3 luni sau chiar un an din 2.

Imi poate spune cineva despre acest lucru? Unde cum cât când etc?

de asemenea aș dori să știu tipuri de polițist care pot deveni , având facultatea de drept și ce scoala de politie ar trebui sa urmez sa fie mai scurta si ceva mai bine platit?

P.S. am stern infundat , e vreo problema la examinarea medicala?

Şcoala de Agenţi de Poliţie "Septimiu Mureşan" Cluj Napoca

ce imi puteti spune despre aceasta scoala de politie ? ce ies mai exact dupa aceasta scoala ?cat dureaza?asigura cazarea?

daca am facultatea de drept , cu ce pozitie ies?salariu minim?

Edited by doodleeep
am uitat sa precizez ceva

BGeorge

Chiar daca ai absolvit o facultate vei face tot 2 ani ca toti ceilalati, indiferent ca esti la scoala de agenti de politie din Cluj sau Campina

De regula, dupa ce termini o scoala de politie esti repartizat pe ordine publica.  

Pentru mai multe detalii despre scoli si cum sunt ele poti accesa site-ul lor. 

Nu suntem medici asa ca nu iti putem oferi un raspuns avizat la problema ta medicala.

PS. Daca te gandesti sa fii politist pentru salariu mai bine te reorientezi.

iav
în urmă cu 23 ore, doodleeep a scris:

aș dori să știu tipuri de polițist care pot deveni , având facultatea de drept și ce scoala de politie ar trebui sa urmez sa fie mai scurta si ceva mai bine platit?

Art. 1.(1) Poliţistul este funcţionar public civil, cu statut special, înarmat, ce poartă, de regulă, uniformă şi exercită atribuţiile stabilite pentru Poliţia Română prin lege, ca instituţie specializată a statului.Deci rezultă că polițiștii nu sunt mașini, iar ca să fii mai bine plătit nu te face polițist. Sunt sigur că facultatea ai făcut-o pe bani.

Aldea

Buna seara! Stiti daca s-a revenit la inaltimea de 1.65 la fete, pentru examenul din 2017?

BGeorge
On 9/15/2016 at 0:15, BGeorge a scris:

Art. 6 alin. 4 lit. a) să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile; candidaţii pentru instituţiile de formare a ofiţerilor şi agenţilor de poliţie de frontieră pentru specializarea marină trebuie să aibă înălţimea de minimum 1,60 m;

http://www.monitoruljuridic.ro/act/anexe-din-2-septembrie-2016-la-ordinul-nr-140-2016-emitent-ministerul-afacerilor-interne-publicat-n-181617.html

De asemenea media la purtare pe perioada studiilor liceale trebuie sa fie de cel putin 9. 

Catalin98

Buna ziua! Imi poate spune cineva ce inaltime se cere anul acesta la barbati, pentru Academia de Politie?

Vreau sa precizez faptul ca am o inaltime de 1,65 m.

Va multumesc!

Edited by Catalin98

iav

Dacă erai atent și citeai ce a scris BGeorge aflai și răspunsul. Totuși am o nelămurire: de ce te mai interesează care a fost înălțimea care s-a cerut anul acesta la A.d.P? pentru că oricum examenele s-au dat și au început și cursurile.

Catalin98

Ma intereseaza pentru ca sunt elev in clasa a 12-a si dupa terminarea liceului vreau sa dau la Academia de Polite.

Si in plus vreau sa stiu daca trebuie sau nu sa ma apuc serios de pregatiri.

Edited by Catalin98

PeterP

Nu am nimic cu tine sau cu fizicul tău, dar nu mi se pare normal ca o persoană de sex masculin, cum e cazul tău, să aibă ce căuta în meseria asta. 

Da, sunt destui scunzi care își fac treaba ca la carte, dar parcă nu e omul potrivit la locul potrivit. 

iav

Atunci nu contează ce limită de înălțime a fost anul acesta, iar ce va fi la anu, nu putem ști de acum. Poate la anu înălțimea va fi de 1,60 m, sau 1,80 m.

poate la anu 

bogdanlaur

Cum se desfasoara la viza si contraviza? Pentru cei care au intrat deja si stiu. Cum te controleaza, pe rand sau mai multi deodata? Daca vede ca ai doua testicule, ti le mai pipaie?
# Ma scuzati daca exista alt topic pe acest subiect, insa am cautat si nu am gasi

BGeorge

S-a mai discutat in ce consta vizita medicala. Veti fi mai multi la examinarea sumara si da, te vor pipai daca vor.

bogdanlaur

Bun. Mersi. Vreau sa mai stiu, daca m-am operat cand eram mai mic de varicocel, si eu nu vreau sa le spun, se poate afla? Mentionez ca sunt perfect egale si nici cicatricea nu mai este vizibila.

Zeus161

Bună ziua. Sunt cetățean turc și român totodată, avănd domiciliul stabiliî în România. Voi absolvi anul acesta clasa a XII-A și doresc să merg mai departe cu studiile universitare.

Am aplicat pentru o unitate de servicii secrete (Nu pot spune numele) și am fost respins datorită cetățeniei mele turce.  Acum doresc să optez înspre poliție.  Întrebarea mea, care e diferența dintre Şcoala de Agenţi de Poliţie "Septimiu Mureşan" Cluj Napoca   și cea Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti   ? Am văzut că la Academie admiterea este MULT mai grea.

Pe ce ar trebui să mă axez? Nu sunt pe un profil uman ca să fi studiat istorie cum se cere la admiterea Academiei.  Plus de asta, la 21 de ani am stagiul militar activ în Turcia.

Îmi puteți da niște păreri si sugestii? Mulțumesc 

Andrei87

Bună seara.

Punctajul maxim la școlile de agenți de poliție din țară la proba scrisă a concursului de admitere este de 90 de puncte, sau 100 de puncte? Fiindcă am verificat rezultatele anilor anteriori și niciun candidat nu a obținut peste 90 de puncte, iar la mențiunile subiectelor, nu este precizat nicăieri faptul că se începe cu 10 puncte din oficiu. Vă mulțumesc anticipat.

Edited by Andrei87

BGeorge

Punctajul maxim este de 90 puncte. Nu are relevanta daca primiti sau nu punctaj din oficiu pentru ca regula se aplica tuturor la fel.

Stefaniac

Unde pot gasi grile pentru Scoala de Politie Septimiu Muresan Cluj?

Heroo288

Salut! Am terminat a 12a si am vrut la penitenciar initial, insa am miopie si nu sunt acceptata.. La politie se pune problema asta? Inca ceva, ca idee,  daca ma apuc de acum de alergat pana la anul reusesc sa ajung la parametrii care se cer pentru proba fizica? Alte detalii la care ar trebui sa fiu atenta? Sau daca ma apuc de muncit in vara, part-time, ma afecteaza cu ceva la antrenament sau as avea sufficient timp sa ma pregatesc?

iav

Nu suntem medici și nu putem să-ți dăm un răspuns sigur, dar cred că baremele medicale sunt asemănătoare. De asemenea nu putem ști cât de repede-ți intri în parametri și nici de cât timp ai pentru antrenamente. Tu știi cel mai bine ce timp liber ai la dispoziție și cu ți-l planifici.

Edited by iav

bogdanoancea

M-am inscris pentru concursul la Scoala de Agenti de Poltie "Vasile Lascar" din Campina si am o nelamurire. Acum am terminat clasa a 12a si as dori sa stiu daca ma pot inscrie si la o alta facultate in sesiunea din iulie ca in cazul in care nu voi reusi la scoala de politie, sa continui la facultate. Stie cineva daca se poate ?

Cristi

Evident că se poate.