Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Traian Igas vrea sa distruga Politia Romana

Postare recomandată

username

interesant, neinteresant, cred ca stim deznodamantul in cazul tau

• Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

eldervoice

Dap,:-j,bine ca am patit asta inainte sa-mi fac credite si alte obligatii.Numai bine.

Link către postare
username

oricum, siguranta locului de munca inca e prezenta pe reclama ce o fac pt scoli/academie

Link către postare
axle15

Are legatura cu subiectul intr-o oarecare masura,dar la mine o sa fie interesant de vazut,ca am terminat scoala de politie anul trecut ,iar acum am fost primul sub linie la testul acela...In orice caz,nu cred ca faza cu scoala conteaza atat de mult,in fond,tot ce conteaza sunt doar cifrele.O zi buna.

Ai picat testul....legal nu te pot da afara decat cu fortare maxima de nota si mizandu-se pe faptul ca la un proces te vei plictisi...ia legatura cu un avocat specializat in dreptul muncii si loveste-i tu primul....in + poti adresa (la D.M.R.U. - I.G.P.R.) ,printr-o cerere ,intebarea cu privire la cine este abilitat sa stabileasca ca tu in urma scolarizarii efectuate poti sa exerciti profesia de politist : acei profesori din scoala care sunt abilitati prin legi si alte norme legale sa hotarasca asupra compatibilitatii d-tale cu profesia sau acei "examinatori" stabiliti de "profesionistul" Igas printr-o dispozitie scrisa pe picior ,examinatori care in cel mai bun caz au facultatea de horticultura ,mine ,siderurgie sau petrol gaze si prin spaga au ajuns din idiotii politiei mari ofitzeri si se cred mari destepti. Aceeasi intrebare poti sa i-o pui si d-lui Igas si sa-i dai si un exemplu cu cheie:daca esti medic primar se poate ca in urma unui examen dat cu functionari nemedici din minister sa-ti pierzi calitatea de medic ? :doh: ....caci tu ,din ceea ce ai patit ,asta ai inteles :ca se poate - situatia fiind identica ,evident pastrand proportiile....( va rog ,nu ma contraziceti !!! )....era chiar bine daca nu semnai nimic-te luau de .... in spinare :ner:

Bafta ,colega ,inarmeaza-te cu calm si rabdare si bate-te cu sistemul apoi cheleste-i de bani pe nemernici !!!!...si in plus nu dezarma si foloseste si presa centrala ptr. a-ti expune cazul!!! :emo-yessir:

P.S. Si anul viitor vei fi in sistem...........!!!!

Modificat de axle15
  • Apreciez 1

Link către postare
eldervoice

Multumesc de sfaturi,in orice caz,lucrurile merg in sens invers in sistemul asta si pana la urma,o mare parte din vina sta si in mainile lucratorilor din MAI,daca se organiza o forma de protest in masa,fara exceptie,atunci probabil altfel ar fi stat lucrurile.Faza cu procesul e interesanta si chiar merita sa incerc,cel putin joc ca sa treaca timpul,asta ar trebui sa faca mai toti care sunt in situatia mea,eu cel putin nu am griji din motivele care le-am zis,varsta si posibilitatea de a lucra si altceva,dar sunt colegi care mai aveau 2,3 ani pana la pensie,acelea sunt cazurile cu adevarat problematice.

• Apreciez 1

Link către postare
disponibilizatul

ai dreptate....intradevar ar trebui sa ramana cu adevarat politistii dar sa stii ca ideia ta cu..daca nu ai scoala nu esti politist nu e intotdeauna adevarata....eu unul provin in sistem din corpul militarilor angajati imediat cum am terminat armata si am 20 de ani vechime de cascheta am facut cursuri de formare am terminat si facultatea de drept...lucrez cu aviz de judiciar si DIIcot de 10 ani...si toti anii am tras doar in operativ..imi place ceia ce fac dar...uite ca sistemul m-a tras pe dreapta la 40 ani...si 20 ani vechime fara nici o abatere ..sunt pus la dispozitie ..au desfiintat de la ei putere functia mea de la operativ...functie ocupata acum un an si jumatate prin concurs...acum e si functie unicat desfiintata si nici macr nu am avut posibilitatea sa dau concurs...am stat sa ma uit cum altii dau ...la mine cica nu am cu cine da...ca sunt singur in compartiment...( am fost.)....si acum sunt in postura de a astepta...dar nu stiu ce....si nici ce sa fac....sefii strang din umeri sispun doar ca le pare rau ca stie ca sunt baiat bun...dar.....!!!! Nu mai am forta sa pot face ceva in munca asta sunt total dejamagit si scarbit...dupa 20 de ani cand am sarit drepti la orice ora din zi si noapte...la sarbatori...mi-am neglijat si familia...am tras ca un bou..si acum...???? uite rasplata.....

• Apreciez 1

Link către postare
eldervoice

N-am zis ca cei care n-au scoala nu-s cu adevarat politisti,am si eu un coleg tot in situatia ta,respect din partea mea celor care din 20 de ani de munca,90% si i-au petrecut in operativ,pana la urma munca de jos a MAI,doar ca traim in Romania si cu asta am spus tot.

Link către postare
Leonidas67

disponibilizatul, stai linistit ! Dupa lege, ai dreptul de a ocupa o functie din cele ramase vacante, fara a mai participa la concurs, trebuie sa iei neaparat legatura cu cei de la sindicatul din care faci parte pentru a te sustine la MRU! Bafta, si eu am fost in situatia ta !

Link către postare
eldervoice

Mda,dar in cazul meu eu nu sunt in niciun sindicat,deci sustinere =o.

Link către postare
Marius

Nici in CNP nu esti?

Link către postare
eldervoice

Nope,nimic,cred ca am depus o cerere la snppc acum vreo 5,6 luni sa ma inscriu,dar cum eu nu ma uit pe fluturas sa vad unde si cat contribui,chiar nu stiu.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
disponibilizatul

Salut LEONIDAS...si salut pe toti colegii de pe acest forum, incerc sa ma formalizez cat mai repede cu acest foruum, deoarece sunt nout pe aici....dar trag tare...!!! Rugamintea mea LEONIDAS...apropo de desfiintarea functiei mele si imposibilitatea de a da concurs...ce dispozitie sau lege prevede lucrul asta...sunt si membru SNPPC si CNP....dar se pare ca ei stau cu mainile in san....si nimic....daca poti te rog sa-mi spui baza legala sa pot sa-mi ascut si eu sabiile...multumesc anticipat....sunt satul de stresul in care traiesc de 2 luni in situatia asta....!!!!!

Link către postare
Xtrem

sky76 nu ca as vrea sa te contrazic :emo-yessir: . Asa cum spui tu acesta este mandatul :hmmmt: dar de dat afara va da pe cei incomozi. Numarul politistilor cred ca nu va scadea din contra va creste la presiunea publica. Ce e rau ca va creste numarul nulitatilor. Nu ca cei nou angajati sunt nulitati ci pentru ca lipsa de experienta si semnalul data„ cine ridica capul mai sus de cat turma va ramane fara el “ ii va impedica sa aiba un punct de vedere si sa devina cu adevarat profesionisti.

Un politist de valoare medie este un politist care are experienta in profesie de minim 5 ani, este absolvent a unei scoli de politie unde a obtinut o medie de absolvire intre 6 si 7 si areaptitudini operative. De la acest nivel putem vorbi. Nu am nimic cu absolventii de studii superioare pripasiti pe la birouri inca de la angajare. Cei care nu au actionat in teren nici macar o ora ori daca au fost au stat ascunsi la umbra unuia mai vechi pe care de cele mai multe ori la incurcat iar daca nu ia iesit aceasta manevra la pus pe tapet la vreun sef ca na e de la birou sau rivneste spre un asemenea loc. Seful trebuie sa aiba urece :ner: intre palmasi nu.

Modificat de Xtrem

Link către postare
disponibilizatul

as ddori mult daca a mai fost cineva in situatia mea...si anume..a fi disponibilizat...pus la dispozitie de pe o functie unicat...ocupata dealtfel prin concurs...ce cai de atac sunt pentru asta..??? am inteles ca leonidas 67 a fost in situatia mea si a rezolvat asta dar sincer nu stiu cum...care este baza legala...!! Multumesc anticipat

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.