Jump to content
POLITISTI.ro

guzzy92

Admitere Academia de politie

Recommended Posts

dannnnnn

Va salut . Deci sa inteleg ca eu daca am dioptrii 0.75 respectiv 1.10 nu mai am nici o sansa sa trec de analizele medicale ?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dan

dannnnnn noi nu suntem medici oftamologi suntem simpli poliţiţişti. Deci nu ne putem da cu părerea. Pentru asta trebuie să te adresezi medicului oftamolog al unui cabinet MAI.

Cashmere

dannnnnn Limita minima/maxima a dioptriilor era pana anul trecut de +/- 3. Daca porti ochelari care sa corecteze acest "defect" e foarte bine. Sa speram ca si anul acesta vor mai accepta derogarile pentru ochelari, mai ales ca nu ai probleme majore. Dupa ce faci fisa medicala si mergi sa o inchei la IPJ, o sa intocmesti o cerere de derogare pentru ochelari care va fi trimisa spre aprobare la Bucuresti. Daca va fi acceptata, vei putea sa te prezinti la admitere dar va trebui sa ai ochelarii cu tine la vizita medicala premergatoare examenului ca sa demonstrezi astfel motivul derogarii. Mult succes!

Dan

Cashmere nu se mai acceptă niciun fel de derogare. Nu mai dezinformaţi. Există pur şi simplu un barem de corecţie al dioptriilor acceptat. Baremele le poate găsi la orice cabinet medical al MAI.

Cashmere

Nu dezinformez pe nimeni cu nimic. Si eu sunt purtatoare de ochelari si de vreo 2 ani de cand dau admitere la politie tot fac pentru dosar o cerere de "derogare" pentru ochelari, respectiv dioptrii, care urmeaza exact traseul pe care l-am descris mai sus. Asa stiu ca se numeste. Daca m-am exprimat gresit, imi cer scuze.

Dan

Prin ceea ce afirmi exact asta faci. Conform site-ului Academiei de Poliţie la secţiunea "întrebări frecvente" acest răspuns îl poţi primi doar de la medicul oftamolog al IPJ (cabinet medical MAI, după caz). Încă din anul 2011 nu se mai acordă niciun fel de derogare la condiţiile de admitere în ADP, poţi găsi uşor folosind "google". Probabil tu doar ai primit ok-ul din partea medicului oftamolog pentru înscrierea la concurs. Este cu totul altceva. Nu folosiţi termene pe care nu le stăpâniţi.

post-335-0-64843000-1335941373_thumb.jpe

Cashmere

Eu i-am comunicat doar raspunsul la intrebarea legata de dioptrii. Repet, am trecut personal prin aceasta situatie inclusiv anul trecut cand nu se acordau "derogari", iar OK-ul consta intr-o cerere facuta la Centrul Medical de la Bucuresti al MAI care se ocupa de toate treburile astea legate de aspecte medicale, asteptat timp de 2 saptamani cu tremuraturi pentru o amarata de dioptrie de -0.5. Derogare o numeau cei de la IPJ-ul meu, eu doar am repetat termenul. Inca o data imi cer scuze daca m-am exprimat gresit. Cel mai bine este sa intrebe la IPJ in momentul in care-si va deschide fisa medicala si sa urmeze traseul pe care i-l va comunica doctorul de acolo. O zi buna!

dannnnnn

In regula , am inteles . Va multumesc pentru raspunsuri.

SIRtm

parerea mea despre echilibrul dintre ce ai in cap si conditie fizica in munca de politist trebuie sa fie intr-un echilibru perfect.dar daca vrei sa intri in politie si doar sa treaca timpul si sa iei bani fara sa faci mare lucru at nu iti trebuie nici sa inveti nici sa ai conditie fizica,ci doar sa mjuncesti sa intri in politie.cunosc politisti care habar nu au sa fac un pv sau un raport(asezarea in pagina)deci, de aici trgeti voi concluziile.

chasmere,tu nu ai putut sa sustii examenul de admintere din cauza unei dioptrii de -0.5?????

Marius

SIRtm

Esti inca tanar, la inceput de drum (dupa cele afirmate chiar de tine in alte posturi pe acest forum) si tocmai datorita acestui fapt nu prea esti indreptatit sa tii inca lectii despre munca de politie.

Iti place sa vezi paiul din ochiul altuia si nu vezi barna din ochiul tau. Nici macar nu ai primit legitimatia de politist si deja stii cum sta treaba, ce trebuie sa faca fiecare si cat de prosti sunt "aia multi care freaca menta" prin politie. Nu e prima data cand scrii acest lucru si cred ca ar fi mult mai corect din partea ta sa astepti ceva timp pana sa-ti permiti astfel de caracterizari.

In plus, dupa cum scrii (e o adevarata tortura pentru cineva care iti citeste postarile, intrucat sunt pline de de greseli elementare gramaticale si de ortografie) nu ai dovedit pana acum ca esti mai presus decat cei pe care ii blamezi.

Cashmere
:) Ba da! Insa am picat la proba sportiva. Edited by Cashmere

infuzion

Salut! Stiti cumva pana cand se pot depune dosarele la Alexandru Ioan Cuza sau la Campina, anul acesta termin clasa a XII a cu profil Stiinte sociale si vreau sa ma inscriu la academie. Am citit cerintele care trebuie respectate, dar nu mai gasesc programa, daca ma puteti ajuta cu un link unde sa gasesc mai detaliat v-asi fi recunoscator!;)

SIRtm

:ner: :ner: :ner: :ner: :ner: nu vreau sa comentez. Tot ce vreau sa iti spun ii ca, nu ii suport pe cei care freaca menta.Si acum vreau sa iti spun ca nu fac comentarii despre colegii pe care i-am cunoscut de cand am inceput ci doar am cunoscut un politist care nu are ce cauta in politie. Nu dau sfaturi pentru ca nu sunt in masura(nici bine nu mi s-a uscat cerneala pe adeverinta de legitimare). In loc sa faci caterinca de colegii care sunt la inceput de drum mai bine ai oferi un sfat pentru care vei fi mai bine vazut.

• Upvote 1
  • Downvote 4

infuzion

apreciez ajutorul...dar eu vroiam sa stiu pana cand se fac inscrierile, ori s-au facut deja?!:(

anamaria1292

Avand in vedere ca inca nu s-au alocat locurile,nu au inceput nici inscrierile.Daca vrei mai multe detalii mergi la IPJ.

infuzion

Multumesc!:*

NewsBot

Invitație simulare probe eliminatorii de admitere la Academia de Poliție

Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” invită jurnaliștii acreditați să participe miercuri, 4 iulie a.c., la un eveniment interactiv care constă în simularea probelor eliminatorii de admitere la Facultatea de Poliție.

Astfel, jurnaliștii-candidați vor avea prilejul să experimenteze rigorile examinării medicale și ale verificării aptitudinilor fizice, etape obligatorii pentru susținerea examenului de admitere.

Examinarea medicală constă în stabilirea datelor antropometrice: înălțime/ greutate, iar verificarea aptitudinilor fizice se realizează potrivit probelor și baremelor minime prevăzute mai jos:

1. Alergarea de viteză – 50 m plat

Bărbați - 7.2 secunde

Femei - 8.1 secunde

2. Aruncarea mingii medicinale de pe loc ( 4 kg bărbați și 2 kg femei)

Bărbați - 7 m

Femei - 7 m

3. Alergarea de rezistență – 1000 m

Bărbați - 3.45 minute

Femei - 4.10 minute * * *

Jurnaliștii interesați să participe la acest eveniment sunt invitați la sediul Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza” (Aleea Privighetorilor nr. 1A, sector 1), începând cu ora 9.30. Ținuta obligatorie: echipament sportiv.

Pipos

pentru viitori studenti o sa se faca vreodata asa ceva? Nu de alta dar ma gandesc , in urma acestei invitatii timide, oare va aparea ceva in presa.

VladM

Mi se pare cam prea dusa la extrem deschiderea asta fata de media... nu stiu care e ideea. O tot tin sus cu "nu avem nimic de ascuns".

Media e o mancatoare de...! Zvonurile sunt aruncate la fiecare colt... dar asta nu inseamna ca AdP ar trebui sa le faca pe plac si se le raspunda astfel. Avand un caracter militar, cred c-ar fi trebuit sa raspunda altfel.

Parerea mea proprie si personala...

• Upvote 1

VladM

...ma abtin.

Bogdan193

Salutare,as vrea sa stiu daca cineva care a picat bac'ul in prima sesiune si l-a luat in cea de-a doua se mai poate inscrie la academie?

VladM

Nu.

Dau

Probele se sustin zilele astea. Maine se face contravizita medicala la Academie.

NewsBot

Peste 800 de candidați înscriși la concursul de admitere la Academia de Politie “Alexandru Ioan Cuza”

Peste 800 de candidați s-au înscris în acest an la concursul de admitere în facultățile Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”, cea mai mare concurență fiind înregistrată pentru ocuparea locurilor la Facultatea de Poliție.

Astfel, în zilele de 21 și 22 iulie a.c. a avut loc înscrierea la concursul de admitere pentru Facultatea de Poliție din Academia de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”.

Situația centralizată referitoare la candidații înscriși la admitere în sesiunea iulie 2012, este următoarea:

1. Facultatea de Poliție - specializare Drept sau Ordine și Siguranță Publică

Candidați – femei 92/ pe 5 locuri

Candidați – bărbați 393/ pe 42 locuri

Candidați – minorități (romi) 11/ pe 1 loc

Candidați – minorități (maghiari) 5/ pe 1 loc

Candidați – alte minorități 6/ pe 1 loc

Total: 507 candidați pe 75 locuri

2. Facultatea de Poliție - specializare Poliție de Frontieră

Candidați – femei 5/ pe 2 locuri

Candidați – bărbați 13/ pe 15 locuri

Candidați –minorități (romi) 2/ pe 1 loc

Total: 20 candidați pe 20 locuri

Potrivit calendarului, la data de 23 iulie a.c., în intervalul orar 10.00 – 18.00 și în zilele de 24 și 25 iulie a.c., între orele 08.00 și 14.00, se desfășoară contravizita medicală.

În perioada 24 – 28 iulie a.c., între orele 07.00 – 11.00 vor avea loc probele de verificare a aptitudinilor fizice ale candidaților.

Etapa a II – a concursului de admitere, respectiv proba scrisă de evaluare a cunoștințelor, se va desfășura la 31 iulie a.c. - pentru Facultatea de Poliție (între orele 09.00 și 13.00).

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.