Jump to content
POLITISTI.ro
guzzy92

Admitere Academia de politie

Recommended Posts

guzzy92

Buna ziua,

A dori sa va intreb cam cat timp e nevoie pentru pregatirea pt admitere?

Eu as zice ca intr-un an invatat zi de zi + pregatire/meditatii de la profesor 8 ore/ luna la fiecare materie e de ajuns?

As dori cateva sfaturi daca se poate legate de pregatire.

Multumesc.

SandoKhan

Daca ai nevoie de un an sa inveti zi de zi (cate 8 ore)+meditatii, inseamna ca ai IQ-ul de nivelul unei gaini, si ai nevoie de atata timp sa inveti la 3 materii. Daca e asa nu mai da la Academie. Pierzi timpul.

Edited by SandoKhan
  • Upvote 1
  • Downvote 1

guzzy92

8 ore/luna adica cate 2 ore pe saptamana cu un profesor si 1-2 ore/zi la toate cele 3 materii.

Nu stiu...zic si eu.

De asta am intrebat. Din cate am auzit, e foarte greu.

Nightwolf

Eu unul am invatat o luna inainte de a sustine examenele si mi-a ajuns ...

• Upvote 1
  • Downvote 1

Ben

Ai invatat decat o luna pt Academie si ai intrat din prima? Inseamna ca esti bun.

Soap

Eu unul am invatat o luna inainte de a sustine examenele si mi-a ajuns ...

Ai făcut meditații?

Catalin

Parca Nightwolf ne-a spus aici pe forum, cu ceva vreme in urma, ca provine din sursa externa, deci nu a fost vorba de un examen de admitere la academie sau la vreo scoala de politie.

Ben

Parca Nightwolf ne-a spus aici pe forum, cu ceva vreme in urma, ca provine din sursa externa, deci nu a fost vorba de un examen de admitere la academie sau la vreo scoala de politie.

Aaaa.... smecherie atunci.

Roco

Eu as zice ca intr-un an invatat zi de zi + pregatire/meditatii de la profesor 8 ore/ luna la fiecare materie e de ajuns?

Nu te ma lua dupa altii care "au invatat o luna". Sunt unii care au invatat si 2 saptamani! Dar nu au intrat... Ai mari sanse sa inveti non-stop incepand de acum pana la admiterea din 2012 si tot sa nu intri. Asa ca nu mai pierde timpul si da-i bataie. Eu am invatat in clasa a 11-a asa si asa, in clasa a 12-a non-stop si am intrat din prima.

Ca fapt divers, mai mult de jumtate din studentii academiei sunt la a doua incercare.

eryck66

Sa nu omiti probele sportive caci altfel inveti degeaba...

FANu 18

Probele sportive sunt pe primul plan la un politist.

• Downvote 1

Catalin

Nu e adevarat, eu as zice ca sunt pe acelasi plan cu capacitatile intelectuale. Sau mai corect spus, trebuie sa existe un echilibru perfect.

In alte parti problele sportive sunt pe primul plan si conteaza mai mult decat ce ai in cap.

guzzy92

Asa e. Nu trebuie sa te lasi pe ultima 100 de m.

Felicitari ca ai luat.:)

Cum ti se pare ?Crezi ca ai facut o alegere buna?

Eu cred ca in momentul de fata doar cei care vor sa faca meseria asta din pasiune si nu de a "papa" bani si a face prostii, dau la Academie.

SariNusier

Am o mare dilema.Sunt in clasa a XII-a la liceu teoretic in Bucuresti si vreau sa ma inscriu la academia de politie(pentru ofiteri).

Sunt sanatos, in forma si gata sa trec orice proba dar problema mea este ca sunt cam minutios, iar atunci cand am citit regulamentul pentru admitere am observat ca scrie ceva de semne particulare.Am niste alunite pe fata care cred eu ca pot fi considerate semne particulare pentru ca sunt foarte vizibile si usor de recunoscut.Daca ma operez o sa ramana o cicatrice care va trece cam in 2-3 ani,dar totusi mai greu de observat decat alunitele.Credeti ca asta o sa imi reduca din sanse?

O alta problema ar mai fi faptul ca am dubla cetatenie,tata este din Iordania ,dar mama este romanca.Eu m-am nascut am crescut aici cu exceptia clasei I pe care am facut-o in Qatar.

Mai am o alta curiozitate cu ce diploma se iese de la drept si cu ce diploma se iese de la ordine si siguranta publica pentru ca am observat o diferenta intre cele doua si eram curios daca primesti diploma in drept daca urmezi specializarea drept si ce primesti daca urmezi OSP.

Eu incerc sa ma pregatesc cat mai bine pentru admitere dar vreau sa reduc din factorii care nu depind de mine.

Multumesc anticipat.

Unknown

Bună seara,

Vreau să susţin examenul pentru Academia de Poliţie şi am câteva întrebări referitoare la regulamentul de admitere:

1. În ce perioadă trebuie să mă adresez către IPJ Dolj (de exemplu) pentru vizita medicală şi examenul psihologic? Am citit că respectivul institut va trimite dosarul cu tabelul nominal către Academia de Poliţie, dar nu am găsit când trebuie să efectuez cele 2 examene.

2. Am o urmă de arsură pe braţul drept în zona cotului. Pe lângă asta, mai am şi 7 lipoame de grăsime pe care le voi extirpa în următoarele luni (este posibil să îmi mai apară şi altele). Pot constitui o problemă?

3. Aş vrea sa optez pentru specialitatea Ordine şi Siguranţă Publică + Drept. Aici sunt puţin nelămurit. Este acelaşi lucru dacă aş opta pentru Ordine şi Siguranţă Publică fără diploma de Drept? Sau dacă la examenul pentru Ordine şi Siguranţă Publică + Drept obţin o notă care mă declară "respins", pot sa optez pentru Ordine şi Siguranţă Publică, având o notă care să-mi permită admiterea la specializarea respectivă (bănuiesc ca probele scrise sunt aceleaşi)?

Mulţumesc!

Catalin

1. Poţi merge chiar din februarie.

2. Nu cred să fie vreo problemă, dar tot atunci când vei merge la IPJ poţi trece pe la Centrul Medical (sunt în aceeaşi curte) şi te vor lămuri exact.

Succes!

Unknown

Mulţumesc pentru răspuns! Să înţeleg că la întrebarea 3 pot sa aflu cel mai bine tot la IPJ (fără nicio notă de ironie) ?

Catalin

Nu mai ştiu cum e sistemul şi nu vreau să te dezinformez. Poate te vor lămuri alţi colegi.

danny0

Din cate inteleg eu, tu vrei sa optezi pentru arma politie( Drept sau Ordine si Siguranta Publica-OSP). Asta inseamna ca daca ai medie suficient de mare incat sa te incadrezi in locurile de la Drept vei intra acolo, daca nu intri la OSP(.

Unknown

Păi nu înţeleg cum sunt repartizat automat la OSP când în cererea de înscriere scrie că se poate face o singură opţiune, prin bifarea unei singure specializări.

Paul90

@Unknown : Ordine şi Siguranţă Publică + Drept nu e o specializare.

Sunt de fapt 3 casuţe:

[ ] Drept

[ ] Drept sau Ordine şi Siguranţă Publică

[ ] Ordine şi Siguranţă Publică

Cazul 1 - Bifezi Drept -> Concurezi doar pentru locurile la specializarea Drept - 4 ani.

Cazul 2 - Bifezi Drept sau Ordine şi Siguranţă Publică -> Concurezi atât pentru locurile de Drep cât şi pentru cele de Ordine şi Siguranţă Publică , cu prioritate însă pentru locurile de Drept.

Exemplu : se scot 30 locuri la Drept şi 100 la Ordine şi Siguranţă Publică. Ai bifat căsuţa a doua.

* Daca sunt minim 30 care au media mai mare ca tine si au bifat prima sau a doua, nu prinzi loc la Drept, însă poţi prinde Ordine şi Siguranţă Publică, dacă eşti printre primii 130 care au bifat căsuţa a doua, sau primii 100 la cei care au bifat căsuţa a treia.

Cazul 3 - Bifezi Ordine şi Siguranţă Publică -> Concurezi doar pentru locurile la specializarea Ordine şi Siguranţă Publică - 3 ani.

Sper că te-am lămurit ! :clip:

• Upvote 2

georgya

Nu stiu exact unde trebuia sa postez, insa aici mi s-a parut cel mai potrivit.

M-ar interesa si pe mine mai multe detalii despre Facultatea de Arhivistica din cadrul Academiei de Politie ''Alexandru Ioan Cuza''.

Daca ma poate ajuta cineva cu anumite informatii ( de preferat cineva care este student acolo sau care a terminat facultatea asta) , as fi recunoscatoare. :emo-yessir:

Edited by georgya

Dau

Saptamana asta, joi, este ziua Portilor Deschise. Poti veni la fata locului.

Cashmere

Nu cred ca evenimentul se mai petrece joi. Au dat un "comunicat" pe pagina oficiala de Facebook cum ca se amana pentru o data ulterioara.

LORD

Adrian Iacob, decanul Facultăţii de Poliţie: "Piticii" au interzis în Poliţie

preluare evz.ro din 17 apr.2012

La Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" nu vor mai fi admişi concurenţi scunzi.

10decan_politie_CP_0b7918d5fc.jpg

Decanul Facultăţii de Poliţie din cadrul Academiei de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza", Adrian Iacob, spune că la această insituţie vor intra doar candidaţi înalţi ca brazii şi sănătoşi tun. Motivul: "Nu poţi spune că nu te simţi bine când alergi după infractor sau că ai o zi proastă"

Evz: Academia de Poliţie a fost ţinta unor acuzaţii referitoare la admiteri preferenţiale în trecut, cu impact asupra societăţii. Ce s-a întâmplat, de fapt?

Adrian Iacob: Acele discuţii sunt de domeniul trecutului. Acuzaţiile au fost declarate nefondate de Corpul de Control al ministerului. Şi cel al Guvernului a fost aici şi am ieşit bine. Când ai de a face cu 2.000 de studenţi, doar la Facultatea de Poliţie, se poate întâmpla ca 2-3 la sută dintre ei să nu dea randamentul scontat. A fost mult fum în jurul acelor admiteri, în condiţiile în care reclamaţiile au fost depuse de cei declaraţi respinşi. Pentru elaborarea subiectelor vin 24 de profesori de la Ministerul Educaţiei care stau într-o încăpere, izolaţi, fără telefoane asupra lor. Apoi, un calculator sortează setul de întrebări de pe testul grilă, în funcţie de propunerile profesorilor. Ei nu pleacă până nu se trimit foile către sălile de examen. La proba sportivă, de asemenea, vin medici din exterior.

Ţinând cont că aici se pun bazele viitorilor poliţişti, ce ne puteţi spune, acum, de pregătirea lor?

S-a stabilit că, începând de anul acesta, nu vor mai fi derogări în ceea ce priveşte statura (sub 1,70 la băieţi - n.r.) şi afecţiunile medicale. Până acum se făceau derogări de la caz la caz, pentru înălţimea sub cea stabilită sau pentru unele probleme medicale cu ochii, de exemplu. De acum nu vor mai exista. De asemenea, nu se vor mai accepta contestaţii la proba sportivă, eliminatorie. Va fi înregistrată video şi analizată de o comisie de specialişti. Pregătirea fizică şi psihică este esenţială în munca de poliţist. Nu poţi să spui că nu te simţi bine când alergi după un infractor sau când eşti chemat să instrumentezi un caz de omor, de exemplu. Sau că ai o zi proastă.

Cum se stabilesc criteriile de repartizare a locurilor pentru admitere?

În funcţie de ce necesităţi are Poliţia Română, beneficiarul care solicită oameni pregătiţi în diferite domenii precum Ordine şi Siguranţă Publică, Crimă Organizată, infracţiuni informatice...

Ce se întâmplă cu pregătirea practică, în teren?

Stagiile de practică se vor mări. Studenţii se vor pregăti, o dată pe lună, în secţiile de poliţie. Se va pune accent mai mare pe această pregătire practică pentru ca, atunci când termină facultatea să se poată acomoda mai uşor muncii de poliţist.

Care sunt problemele cu care vă confruntaţi?

Lipsa de cadre. Deficitul de personal didactic este sub două treimi din necesar. Aici, pentru că facem faţă cerinţelor, trebuie să le mulţumesc cadrelor didactice care îşi fac meseria din dăruire şi profesionalism.

2.000 de studenţi

sunt la Facultatea de Poliţie

Studenţii şi religia

Colaboraţi cu instituţii de învăţământ din alte ţări?

Avem schimburi de informaţii prin CEPOL şi FRONTEX. Cu Germania, Austria, Franţa. Şi cu Norvegia avem un parteneriat bun. Acolo parcă e altă lume...

Participă la misiuni studenţii?

Au fost la meciurile din UEFA Champions League, la acţiunile Direcţiei Generale Anticorupţie, la percheziţii...La acţiuni ale celor de la Crimă Organizată.

Aveţi studenţi de confesiuni diferite?

Avem ortodocşi, catolici, protestanţi sau mahomedani. Fiecăruia îi este permis să se manifeste religios cum crede de cuviinţă.

CARTE DE VIZITĂ

ADRIAN IACOB

Comisar şef, 36 de ani.

• Decan al Facultăţii de Poliţie din cadrul Academiei de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza".
  • Doctor în "Ordine publică şi siguranţă naţională". Absolvent al cursurilor postuniversitare în domeniul "Criminalistică"-programul "Amprente genetice în arena justiţiei".

Edited by LORD

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.