Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Tamponare / accident pe Sens Unic

dvp
 Share

Question

Buna ziua,

Vin cu urmatoarea intrebare: Masina A incearca sa efectueze o manevra de mers cu spatele aprox. 1 metru pentru a parca langa bordura pe o strada cu sens unic dupa cum se vede in poza. Masina B vine pe interzis si doreste sa intoarca intoarca in "intersectia" respectiva. Masina A a vazut masina B ca a oprit pe loc, se asigura pentru manevra si in momentul in care incepe sa dea in spate, masina B intra cu bot-ul masinii in spatele masinii pentru a continua menevra de intoarcere si rezulta o tamponare usoarea.  Cine este vinovat?

auto.jpg

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Bună ziua, am și eu o nelămurire și sper sa găsesc un răspuns relevant la întrebarea mea in legătură cu un accident.

Ma aflam în mers pe o strada cu sens unic și doua benzi pe sens. Fiind pe banda din dreapta în sensul meu de mers intenționez sa ma încadrez pe cea din stânga în vederea unui vriaj ulterior la stânga. În acest timp pe banda din stânga fiind parcate trei autovehicule. Semnalizez corespunzător la schimbarea benzii de circulație (de pe dreapta pe stânga) și după depășirea celor trei mașini parcate încep manevra de schimbare a bezii, moment în care, prima din cele trei mașini parcate (neregulamentar) se pune în mișcare și avenseaza circa 50 cm, fiind suficient sa ne tamponam, rezultând avarierea mașinilor. A mea fiind avariata pe parea stânga de la portiera fața pana pe aripa din spate. 

Cine este vinovat în acest caz? Mulțumesc 

• 0

Bună  ziua.  Am o intrebare ,am intrat pe un sens unic fără  să  îmi  dau seama , nu s.a intamplat nimic,  am iesit și am continuat drumul . dar nu știu dacă  se autosesizeaza autoritatiile.