Jump to content
POLITISTI.ro

Adrian2

Solda pe timpul suspendarii

Recommended Posts

Adrian2

Sunt agent și în urma susținerii examenului de admitere am intrat la Academie la forma de învățământ "la zi". În urma acestui fapt mi-am suspendat activitatea pe 3 ani. Întrebarea mea este dacă pot beneficia de solda de agent în aceste condiții , știu ca în M.Ap.N subofițerii sunt plătiți cu solda avuta înainte ,dar fără norma de hrana si ma gandeam ca poate exista si in M.A.I o reglementare in acest sens .Mentionez ca sunt scolarizat tot pentru nevoile M.A.I pentru aceeași arma !

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Sache

Nu inteleg cum ai reusit sa iti suspenzi activitatea din acest motiv. Am avut un coleg care a fost in situatia ta si a fost nevoit sa isi dea demisia pentru a urma cursurile la zi. Dupa cei trei ani de suspendare nu poti sa revii pe acelasi post ocupat anterior, deoarece devii ofiter.

iav

LEGE Nr. 360 din 6 iunie 2002 privind Statutul politistului

In perioada suspendarii politistul nu beneficiaza de nici un drept dintre cele prevazute in prezenta lege si este obligat sa predea armamentul, legitimatia si insigna.

Pe timpul studilor, beneficiezi de acea bursă(sau soldă), deci nu poți să ai și salariul unui polițist și bursa de student.

• Upvote 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• scooby88
      By scooby88
      Vând set de manuale și culegeri de teste pentru pregătire în vederea susținerii examenului de admitere la Academia de Poliție. Acestea m-au ajutat să obțin media 9,20 la admitere.

Pachetul include:
      Istorie - cele 7 manuale alternative de istoria românilor, 
      - Sinteze de Istorie de Lucia Novac, 
      - 2800 de întrebări din Istorie de Ludmila Petrescu + sinteze din fiecare temă realizate de mine în format Word și cronologia completă.

Gramatică - Gramatica limbii române pentru examene de Al. Petricică - noțiuni teoretice și exerciții aplicative
      - Gramatica limbii române pentru examene - 2800 de grile tematice. 

Limba engleză - Manualul English Grammar de Mihaela Stârceanu,
      - Teste grilă de limba engleză de Mihaela Cherecheș, 
      - 1600 de teste grilă de Mona Arhire și Anamaria Micu.
      Cărțile se vând doar în set complet.
      Preț - 350 lei (include transportul prin curier). 

• scooby88
      By scooby88
      Vând set de cărți pentru pregătire în vederea susținerii examenului de admitere la Academia de Poliție.
      Pachetul include: Istorie - cele 7 manuale alternative de istoria românilor, Sinteze de Istorie de Lucia Novac, 2800 de întrebări din Istorie de Ludmila Petrescu + sinteze din fiecare temă realizate de mine în format .doc și cronologia completă.
      Gramatică - Gramatica limbii române pentru examene de Al. Petricică - 2800 de grile tematice, Gramatica practică a limbii române de Ada Iliescu + un caiet cu anumite excepții și neologisme
      Limba engleză - Manualul English Grammar de Mihaela Stârceanu, Teste grilă de limba engleză de Mihaela Cherecheș, 1600 de teste grilă de Mona Arhire și Anamaria Micu.
      Preț - 200 lei. Cărțile se vând doar în set complet, cu precizarea că individual, cărțile au costat peste 300 de lei în total. Acestea m-au ajutat să obțin media 9,20 la admitere.
      Tel. 0742 558959. Mulțumesc!

• DanIonita
      By DanIonita
      Salutare tuturor! Momentan sunt clasa a 12-a si in urma unei analize asupra facultatilor disponibile m-am hotarat, mai mult sau mai putin, la Academia de Politie, la Drept. Au fost mai multe lucururi care m-au atras insa am si cateva nelamuriri legate de aceasta.
      Cum este viata de student in cadrul Academiei? Este vreo diferenta din acest punct de vedere intre Drept si OSP? Care este programul zilnic (asta este cea mai mare curiozitate)? Cand ai voie sa iesi din incinta Academiei? Se respecta vacantele scolare (iarna, paste, vara)? 
      Imi cer scuze daca s-au mai postat astfel de topic-uri insa, nu am reusit sa gasesc niciun fel de informatii clare legate de aceste intrebari si da, m-am folosit si de functia de search.
      Multumesc!
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.