Jump to content
POLITISTI.ro

DanIonita

Programul / viata studentilor la Academia de Politie?

Postare recomandată

DanIonita

Salutare tuturor! Momentan sunt clasa a 12-a si in urma unei analize asupra facultatilor disponibile m-am hotarat, mai mult sau mai putin, la Academia de Politie, la Drept. Au fost mai multe lucururi care m-au atras insa am si cateva nelamuriri legate de aceasta.

Cum este viata de student in cadrul Academiei? Este vreo diferenta din acest punct de vedere intre Drept si OSP? Care este programul zilnic (asta este cea mai mare curiozitate)? Cand ai voie sa iesi din incinta Academiei? Se respecta vacantele scolare (iarna, paste, vara)? 

Imi cer scuze daca s-au mai postat astfel de topic-uri insa, nu am reusit sa gasesc niciun fel de informatii clare legate de aceste intrebari si da, m-am folosit si de functia de search.

Multumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Alex87

Iti spun din amintiri, unele lucruri poate s-au schimbat in decursul timpului:

05:45 - Trezirea si inviorarea prin mirifica padure Băneasa, respectiv in jurul academiei in exterior, pe Aleea Padina. 

06:15-07:40 - Sectoare (wc-uri, holuri, curtea extsrioara, bds, cum ți-o fi norocul si orientarea), igiena personala, facutul patului la dunga, micul dejun (un festin culinar). 

07:40-08:00 - Raportul de dimineață. O adevărată placere să-ți se repete într-una timp de 3/4 ani ca x nu și-a facut sectorul, ca y a făcut cine știe ce prostie. Lunea se intoneaza imnul țării . 

08:00-12:30 - Cursuri (dupa caz somn de voie in dormitorul mare aka Sala 1) seminarii, probe sportive, trageri. Un modul tine 1 si 30 de min si 30 min. pauza, in care te zbati fara folos să-ți cumperi un covrig de la magazin (daca o mai exista). 

12:30-12:15 - Raportul de pranz. Aceleași chestii interesante, precum consemnari in cazarmă , sectoare suplimentare etc

13:00 - Masa de pranz, unde stai zilnic la aceeasi coada de-ți vine sa ții post negru tot anul. Exista o varietate a meniurilor, osciland intre fasole, varza si piure, câteodată cu mișcătoare prin mancare. 

14:00 - ,, Program de (ne)voie ''  pana la ora 22:00 cand se da stingerea, teoretic. Concursuri de fifa, carti de joc, studiu, studiu, jogging, cursuri de după-amiază si in final somn. 

In functie de media pe care o ai, ti se permite 1/2/3 ori pe saptamana sa iesi din academie, bineînțeles pana la ikea sa te imbuibi cu hotdogi. 

La un anumit interval de timp trebuie sa faci plantoane atat ziua cat si noaptea, servicii de paza pe academie (cele mai palpitante sunt in timpul iernii prin omat). 

Vacantele de obicei corespund cu programul facultatilor, in general ti se mai taie putin din zile deoarece ramai cazarmat pt examene. 

Singura diferenta intre studenții de la drept si cei de la osp este ca primii isi blesteama viata inca un an fata de ceilalți. 

Modificat de Alex87
  • Apreciez 3

Link către postare
BGeorge

In mare e asa cum a spus Alex, insa cu mici modificari precum:

-Inviorarea a fost scoasa iar desteptarea e la 06:00.

-De la 06:00 la 07:30 te pregatesti, mergi la masa si iti faci sectorul.

-07:30->08:00 raportul; 08:00->13:30 cursuri; 13:30 raportul de la pranz, iar dupa raport se serveste masa. 

-Dupa ora 15:00 exista posibilitatea sa aveti programat sportul intr-o anumita zi din saptamana.

-La ora 18:00 e masa de seara.

Serviciile sunt nelipsite: planton, student de serviciu si veselar. 

• Apreciez 1

Link către postare
BogdanAlx

Medie peste 8,50 și poți ieși zilnic(anii terminali indiferent de medie) în afara de luni când e zi administrativa și faci sectorul brici.Programul orar poate suferi modificări în funcție de orientare :)

Modificat de BogdanAlx

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Richy
      de Richy
      Buna seara!
      Am inteles, tot de pe acest site ca programul initial este de la ora 6 dimineata(desteptarea) pana la orele 14,deci intreabarea mea este:Daca esti din Bucuresti, deci nu esti cazat la camin sau ceva de genu, poti pleca acasa dupa terminarea programului?sau stai de luni pana vineri obligat acolo?
    • scooby88
      de scooby88
      Vând set de manuale și culegeri de teste pentru pregătire în vederea susținerii examenului de admitere la Academia de Poliție. Acestea m-au ajutat să obțin media 9,20 la admitere.

Pachetul include:
      Istorie - cele 7 manuale alternative de istoria românilor, 
      - Sinteze de Istorie de Lucia Novac, 
      - 2800 de întrebări din Istorie de Ludmila Petrescu + sinteze din fiecare temă realizate de mine în format Word și cronologia completă.

Gramatică - Gramatica limbii române pentru examene de Al. Petricică - noțiuni teoretice și exerciții aplicative
      - Gramatica limbii române pentru examene - 2800 de grile tematice. 

Limba engleză - Manualul English Grammar de Mihaela Stârceanu,
      - Teste grilă de limba engleză de Mihaela Cherecheș, 
      - 1600 de teste grilă de Mona Arhire și Anamaria Micu.
      Cărțile se vând doar în set complet.
      Preț - 350 lei (include transportul prin curier). 

• Adrian2
      de Adrian2
      Sunt agent și în urma susținerii examenului de admitere am intrat la Academie la forma de învățământ "la zi". În urma acestui fapt mi-am suspendat activitatea pe 3 ani. Întrebarea mea este dacă pot beneficia de solda de agent în aceste condiții , știu ca în M.Ap.N subofițerii sunt plătiți cu solda avuta înainte ,dar fără norma de hrana si ma gandeam ca poate exista si in M.A.I o reglementare in acest sens .Mentionez ca sunt scolarizat tot pentru nevoile M.A.I pentru aceeași arma !
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.