Jump to content
POLITISTI.ro
andreutzu88

Tatuajele la politisti

Recommended Posts

Catalin

Nici nu puteau sa-l mai "inmoaie" putin, intrucat erau filmati. Iar ei l-au imobilizat, numai ca a durat putin pana a obosit negroteiul.

Cristi

Eu nu as compara serifii din America cu politistii nostri locali. E diferenta de la cer la pamant. Arcan, nu e chiar asa de usor sa imobilizezi un individ vanos, mai ales daca acesta e sub influenta bauturilor alcoolice sau a drogurilor. Ca sa iti dau un exemplu, acum vreo doi ani am avut o speta cu unul betiv, caruia i-am aplicat un "Mata Leao" pret de cateva zeci de secunde pana sa il imobilizez, intrucat parca nu avea niciun efect. Si crede-ma, l-am strans de i-au iesit ochii, insa fluxul de adrenalina face minuni si in cazul infractorilor.

Edited by Kmcoio

Vlad13

Nu vreau sa intru in polemica pe acest subiect dar vreau sa-mi exprim si eu parerea personala. Nu sunt politist, nu sunt tatuat dar vad acest subiect ca fiind tabu pentru multa lume. Atat timp cat omul isi face datoria nu vad problema unui sau mai multor tatuaje chiar si in locuri vizibile. Poate in anumite cazuri tatuajele te pot face mai credibil in lupta cu asa zisi baieti ' interlopi''. Ma uit si raman blocat la cum isi face munca politia din Mexic sau Brazilia, diferenta vizibila intre politist/infractor fiind doar principiile pt care lupta Parerea mea ca singurul mod in care poti lupta, este sa raspunzi cu aceeasi moneda (aici fiind multe de discutat). Am vazut un video in care baietii din trupele speciale din politie (Mexic) pur si simplu transau un traficand de droguri cu topoarele practic raspund cu aceeasi moneda.. Oricum am deviat putin de la subiect dar sper ca m -m facut cat de cat inteles si nu am ranit principiile nimanui de pe forum.

Edited by Vlad13

Rookie

arcan te-ai confruntat vreodata cu astfel de situatii in realitate?

Nu e deloc asemanator cu ceea ce se intampla la sala. Daca unul se opune incatusarii nu e deloc asa usor precum pare, sa-l imobilizezi, indiferent de pregatirea anterioara.

• Upvote 1
  • Downvote 1

arcan

kmcoio, dupa cum spui a durat zeci de secunde.Nu minute bune. Eu vad problema asa...hmmm de fapt putem dezbate problema asta pe privat. acolo ar fi mai bine. Acum mai suntem si off topic...

arcan te-ai confruntat vreodata cu astfel de situatii in realitate?Nu e deloc asemanator cu ceea ce se intampla la sala. Daca unul se opune incatusarii nu e deloc asa usor precum pare, sa-l imobilizezi, indiferent de pregatirea anterioara.

Rookie, adevarul e ca asemenea situatii am vazut numai de la televizor. Eu sunt un biet soarec de birou.Am vazut infracoti numai in bazele de date cand le printam pozele pentru colegii din strada.

• Upvote 2
  • Downvote 2

Rookie

Degeaba te ataci si raspunzi ironic, dar prin ceea ce spui parerea si concluzia mea este ca nu ai lucrat niciodata in strada sa te confunti cu o situatie similara, in care un colorat ca ala sa se incordeze putin. Vorbesti exact ca niste karatisti din aia, satuli de sala, ce se cred zmei si vorbesc toata ziua despre prize, procedee si pregatire, iar cand ies in teren au un soc puternic cand realizeaza ca tot ce fac ei prin sala nu-i ajuta pe cat ar fi crezut deoarece socoteala din sala nu se potriveste cu cea din strada, iar Cuck Nurris e bun la bataie doar prin filme.

Chiar daca mi-ai raspuns asa ironic, desi eu te-am intrebat ceva cat se poate de serios, sa stii ca doar mi-ai intarit banuiala ca n-ai lucrat vreodata la ordine publica si nici nu te-ai confruntat cu o situatie similara ca cea din clip. Este?

• Upvote 4
  • Downvote 2

arcan

Este. Bravo. ,,Cheis closed,, cum spunea un mare politist.

p.s. ti-am dat un plus pentru o parte din cele spuse de tine. Referitor la bataiosii de sala, care e un mare adevar.

Bafta

Edited by arcan
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Cristi

Rookie, pot sa iti garantez ca Arcan este un politist foarte bine pregatit si stie foarte multe despre strada si despre ce implica ea. Nu trebuie sa il blamezi atat, intrucat te inseli amarnic, chiar nu este un soarece de birou, dimpotriva. Am toata stima pentru voi amandoi si mi-ar parea rau sa intrati intr-o polemica inutila.

Eduard

Sa nu intram in polemici .Toti aveti dreptate !

Arcan are dreptate cand spune ca timpul a fost foarte mare pana la realizarea incatusarii ( cca. 3 min. ), iar ceilalti aveti dreptate cand spuneti ca nu trebuie sa subestimezi puterile unui om drogat sau sub influnta alcoolului . " Buturuga mica, rastoarna carul mare "

Si eu am intalnit situatie asemanatoare,unde impreuna cu colegul ne-am chinut cca 1 min. pana i-am pus catusele unui individ subtirel ( dar atletic ) sub influenta alcolului .

Sa revenim pe subiect, Kmcoio nu a vrut decat sa ne arate tatuajul politistului.

Edited by Eduard
  • Upvote 1

epaun

am 2 gauri pentru cercei in urechea stanga,sunt din copilarie,nu se mai vindeca,nu atrag atentia.

Intrebarea mea este: Imi vor pune piedici la admitere?

costy

Epaun, stai linistit si pune mana pe carte! nu te vor incurca cu nimic acele gauri!

Xtrem

Dacă acele găuri au afectat doar lodul urechii nu cred ca vei avea probleme dar dacă au mers mai departe și au afectat în mod ireversibil , cum ar fi: comportament, atitudine, etc chestii din astea aparent minore vei avea mari probleme chiar de excludere din sistem.

• Upvote 2

Daniel24

poate parea stupida intrebarea,dar vreau sa stiu daca in operativ e aceeasi treaba ca la scoala.politistii au voie sa poarte barba si diferite "modele",gen "musca",mustata,sa vina la serviciu nebarbieriti?ca la scoala se uita dirigintele meu si daca perciunii erau maxim pana la lobul urechii daramite sa fii nebarbierit,zicea ca nebarbieriti pot fi doar cei de la b.c.c.o,"mascatii" si alte structuri asemanatoare :hmmmt:

Cristi

:ner: Trebuie sa fii prezentabil in relatia cu cetateanul, dar sa nu exageram. Eu nu pot sa prind hoti decat daca sunt nebarbierit de trei zile. Crede-ma, in operativ exista cu totul si cu totul alte probleme, nu sta nimeni sa se uite la dimensiunile perciunilor tai... :ner:

P.S. : Cine e dirigintele tau? Balaurul cumva?

Edited by Cristi

Rayden3001

Cred ca balaurul. El are o problema fiindca nu are perciuni deloc :ner:

• Upvote 1

Daniel24

:ner: nu e balaurul dar ii seamana putin,la cerinte.mi-a facut observatie o data dirigul ca aveam perciunii cam lungi :ner: eu ma refer la barba dar ingrijita,mustata,cioc si alte modele.cand am facut practica,tutorele meu si cei 2 ajutori veneau cum voiau,cand nebarbieriti,cand frezati si aranjati de ziceai ca merg la nunta :ner:

MihaiG5

Am citit 5 pagini de povesti si certuri ... dar o concluzie nu am retinut din tot topicul acesta ?!?

Legea sau regulamentul interzice tatuarea corpului ? Sau te dezavantajeaza cu ceva? De exemplu sa ajungi dupa ce termini Academia la SIAS/SSPIR/SIR?

Nu va legati de mine , ca sunt firav :-ss

• Upvote 1
  • Downvote 1

Nelu

Am vazut multi baieti tatuati ,tunsi scurt si purtant plete prin structurile de interventie ale politiei . Mihai ,hai sa nu ne mai uitam in trecut ,avem pretentia ca am depasit mentalitatile retrograde.Totul depinde de tine si de cum vrei sa te porti .Am intalnit si destui colegi de bresla care,culmea,iti dau sfaturi (asa zise prietenesti),despre imbracaminte,incaltaminte,tunsoare s.a.m.d.

Cateodata colegii sunt mai restrictivi decat regulamentul in sine si incearca sa-ti impuna propriul stil de viata.La structurile de interventie ale politiei ajungi datorita calitatilor tale.

Parerea mea: fii cum vrei tu si cum te simti bine!

• Upvote 1

Ben

Ma bag si eu in discutie si, chiar daca nu ne mai supunem regulamentelor militare, nu poti totusi sa te duci la serviciu cum vrea moaca ta (nu ma refer la a ta efectiv :) ) si aici vorbesc de politistii care imbraca uniforma si intra in contact direct cu cetateanul. Adica, mi se pare aiurea sa vii netuns, nebarbierit, cu plete, tatuaje pe locuri vizibile ale corpului, repet, pe locuri vizibile ale corpului si in uniforma. Deranjeaza estetic.

Aaa... lucrezi la o structura de interventie, la CCO, la judiciar, poti sa vii si cu o codita la spate :), poate ca ar fi chiar indicat, dar cand vine vorba de reprezentare eu as fi mai strict.

MihaiG5

Am vazut multi baieti tatuati ,tunsi scurt si purtant plete prin structurile de interventie ale politiei . Mihai ,hai sa nu ne mai uitam in trecut ,avem pretentia ca am depasit mentalitatile retrograde.Totul depinde de tine si de cum vrei sa te porti .Am intalnit si destui colegi de bresla care,culmea,iti dau sfaturi (asa zise prietenesti),despre imbracaminte,incaltaminte,tunsoare s.a.m.d.

Cateodata colegii sunt mai restrictivi decat regulamentul in sine si incearca sa-ti impuna propriul stil de viata.La structurile de interventie ale politiei ajungi datorita calitatilor tale.

Pe mine ma intereseaza ESENTIALUL , in regulament sau sefii iti interzic sa ai tatuaje ? Ai dezavantaje in legatura cu un tatuaj nevizibil , punctez !!! NEVIZIBIL !

Sunt probabil viitor cursan la academie [ daca intru ] si incerc sa vad cu ce se mananca meseria de politist :D

PACE !

Catalin

Sfatul meu este să nu te grăbești și să-ți faci acum vreun tatuaj. Există riscul ca la vizita medicală pentru academie să fie considerat ca semn particular și să fii respins. Vei avea după aceea destul timp să-ți faci, dacă îți dorești atât de mult. Chiar dacă prin regulamente există prevederi care să spună că nu sunt probleme dacă nu este în locuri la vedere, nu poți știi peste ce medic colonel/comisar rămas în urmă față de vremurile în care trăim și care încă regretă vremurile când eram militari ... și poți avea surprize neplăcute.

MihaiG5

Multumesc Catalin pentru raspuns , nici nu ma gandeam sa mi-l fac inainte de admitere...

Dupa aceea nu se leaga nimeni de tine , daca nu se vede ?!? Dupa absolvire sau in timpul Academiei ?!?

Catalin

După ce vei termina academia, te asigur și pot să pun și pariu, că vei fi cu totul și cu totul alt om, în alt mod vei privi lucrurile. Ai răbdare, să intri și să vezi cum stau lucrurile și din interior, iar după aceea vei ști singur ce trebuie să faci. Spor la învățat și baftă!

• Upvote 1

MihaiG5

Adevarat graiesti :)

Multumesc !

PEACE !

tolby2005

eu am un tatuaj si sunt in sistem de 12 ani.apropo sunt mandru de ce smnifica el .

• Upvote 3