Jump to content
POLITISTI.ro

andreutzu88

Tatuajele la politisti

Postare recomandată

Leonidas67

@arcan, şti căte ceva, armata la B.I.M. era de 2 ani , dar eu am rămas să fac şi Regimentala mai pe înţelesul tău ,,Sergent cu diagonală"!

A fost frumos, poate odată, când va trece stresul ăsta o să vă povestesc din amintirile mele. Uite vă postez un reportaj despre această armă , atît de frumoasă dar atăt de puţin cunoscută de tinerii de azi! V[ rog să mă scuzaţi am greşit ani de armată, de fapt erau 86- 89

B.I.M..doc

Modificat de Leonidas67

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Elvis, spre deosebire de tine, eu nu te judec, ci doar constat ca ai ai niste viziuni rigide si invechite. Tu esti singurul de aici care face acest lucru, datorita acestor prejudecati conform carora un tatuaj este automat ceva disgratios, urat sau inestetic.

Pacat, traiam cu impresia ca esti o pesoana cu viziuni mai largi si mult mai "open mind". Din cate obsrv, aveam o impresie eronata.

O sa mai incerc sa-ti explic odata, intr-un alt mod, poate asa vei vedea lucrurile in esenta si nu te vei mai crampona in acele stereotipuri specifice viziunilor militaresti. Si DA, sa stii ca dupa parerea mea, reminscentele militaresti, sunt un mare dezavantaj, dar nu o rusine. Important e sa constientizezi si sa incerci sa le depasesti.

Te rog sa fii un pic atent, la ce voi scrie in continuare.

Odata cu demilitarizare politiei, au disparut si interdictiile privind tatuajele politistilor. Stii de ce? Pentru ca intr-o institutie moderna, acele interdictii ar insemna o discriminare. Iar acest lucru s-a intamplat intrucat la adoptarea (de fapt, preluarea, traducerea si adaptarea unora din alte tari) noilor legi/regulamente/statute s-a inteles faptul ca NU seful/comandantul/liderul sindical sunt detinatorii adevarului absolut si deci nici nu pot legifera sau stabili ceea ce e frumos sau nu, ceea ce e disgratios sau estetic si benefic imaginii unei persoane. Mai exact: daca tie iti place culoarea rosie la o masina, asta nu inseamna ca acest lucru trebuie sa se intample si in cazul meu. Intelegi?

Si cum aceasta institutie a politiei NU apartine sefilor/comandantilor/liderilor sindicali, nici nu e corect ca ei sa stabileasca ceea ce e frumos sau nu pentru un angajat.

La fel cum tie ti se pare disgartios, urat si inestetic un tatuaj, celui ce si-a facut asa ceva i se pare ca este frumos, il avantajeaza si este ceva benefic pentru imaginea lui. Deci in consecinta, gusturile unui om NU trebuie sa fie impuse sau ingradite de niste reglementari emise la locul sau de munca. E ceva similar si specific viziunilor acestei uniuni europene, care in esenta isi porpune o unire a mai multor civilizatii, fara a le altera identitatea proprie a fiecareia (obiceiuri, traditii, limba, etc) si le accepta pe toate asa cum sunt ele.

Asa ca aceea afirmatie, conform careia politistii pot face ce vor cu corpul lor, dar numai in timpul lor liber, NU este nicidecum un argument, este doar o dovada a lipsei unor argumente viabile. Ceva asemenator cu expresia managerilor din politie, ce spun: "cui nu-i convin conditiile actuale, la revedere ... sunt destui la poarta care asteapta", fara sa-si de-a sema ca astfel de abordari nu au nimic in comun cu managementul modern si adevarat, ce consta in capacitatea sefului de a-si motiva oamenii si de a obtine tot ce-i mai bun din ei, intrucat el nu este acolo un "cautator de talente". La fel si in cazul tatuajelor, daca unui politist ii place sa aiba bratul plin de tatuaje, acest lucru trebuie acceptat ca atare, singurul lucru care trebuie sa ne intereseze este cum isi face el treaba pentru care este platit.

Nici nu e nevoie de vreun sondaj de opinie, pentru a realiza ca orice om este interesat de felul in care-i este rezolvata problema si cum este tratat de politist, in detrimentul infatisarii exterioare a acesteia. Nu spun ca nu conteaza deloc, dar importanta acestui aspect exterior, nu are prea mare legatura cu existanta vreunui tatuaj (la vedere sau nu).

Pana acum nu am auzit pe cineva sa vorbeasca despre vreun politist aruncand aprecieri negative, datorita existentei vreunui tatuaj, dar pe majoritatea cei ce vorbesc urat despre politisti, eu unul, i-am auzit ca fiind deranjati de atitudine, felul in care sunt tratati ori profesionalismul cu care le sunt rezolvate problemele.

In conclzie, ceea ce mie sau tie ti se pare urat sau frumos, nu inseamna ca se va intampla la fel in cazul tuturor si nimeni nu are dreptul sa-i discrimineze datorita gusturilor esteice.

Link către postare
arcan

Leonidas, nu e nevoie sa imi traduci termenii militari. Am fost militar aproape 8 ani in Armata Romaniei. Deci mai imi amintesc cate ceva.Mai ales ca si eu am facut stagiul miltar la o arma speciala. B. 492 M.S.

Vreau sa iti vad tatuajul(daca nu te deranjeaza). Eventual pe privat daca doresti. :emo-yessir:

Modificat de arcan

Link către postare
Elvis

Catalin eu am impresia ca tu nu prea citesti ce tastez eu pe aici.

Te rog frumos sa imi arati unde am spus eu ca tatuajele sunt inestetice, urate sau disgratioase.

In ceea ce priveste ,,viziunile militaresti", este cam greu sa mi le mai schimb acum.

De ce ? Pentru ca o parte din viata mi-am petrecut-o prin cazarmile patriei.

Dar de unde si pana unde ma asociezi pe mine cu managerii, comandantii ori sefii asta nu am priceput.

Pentru ca sti foarte bine ce mi-a facut mie ,,sistemul".

Vorbesti aici despre aprecierile cetatenilor cu privire politistii care au tatuaje in locuri vizibile.

Imi poti da in procente cam cati sunt tatuati pe antebrate ,gat etc?

Personal cred , chiar daca tu nu esti de acord, ca aceste practici in politie nu ne vor aduce un plus.

Tot personal consider ca aceste practici ne vor aduce multe minusuri. Le vor da motive unora sa se ia de noi.

Drumul spre iad este pavat cu bune intentii.

Datorita larghetei cu care a fost privita,,infatisarea exterioara" dupa cum chiar tu spui, avem in politie pitici, cocosati, bolnavi la 22 de ani, politisti tineri care s-au nascut obositi, care au 40 de kg cu toata dotarea pe ei, politisti care nu pot incarca un pistol etc.

Este exact ce ne mai trebuia, politisti tatuati precum pomul de Craciun.

Iar daca tu vrei sa-ti faci un tatuaj numai asa ca sa vezi cum este, eu care ma consider prietenul tau , o sa-ti dau un sfat care s-ar putea sa nu-ti placa.

Ca vei aprecia sau nu, este strict problema ta.

Daca mi-ai cere mie parerea ti-as spune sa nu-ti faci un tatuaj permanent. Sunt tot felul de,,desene" care dupa ce trece perioada calduroasa dispar.

Cunosc politisti care intr-o clipa de nebunie, prostie , betie, exaltare, bucurie, suparare etc si-au facut un tatuaj pentru ca au crezut ca este cool.

Si mai tarziu au regretat. Chiar au ajuns la operatie atunci cand au vrut sa scape de el.

Iar treaba cu timpul liber al politistului este o relativa.

De ce? Pai daca faci ceva in timpul liber la tv o sa apara ca politistul cutare a facut ,chiar daca este comunitar, pensionar sau lucreaza la bucatarie.

Repet sper pentru ultima oara, nu am nimic cu politistii care se tatueaza , dar nu strica sa pastreze o minima decenta.

Au atata loc unde sa isi faca tatuaje, cate vor ei, dar nu in locuri vizibile.

,,Deci in consecinta, gusturile unui om NU trebuie sa fie impuse sau ingradite de niste reglementari emise la locul sau de munca".

Eu spun ca gusturile, placerile, orientarile, pasiunile etc ale unui individ ,fie el chiar si politist, nu trebuie ingradite atata timp cat nu dauneaza institutiei si nu ii afecteaza pe ceilalti.

Repet este doar parerea mea. :emo-yessir:

• Apreciez 4
  • Displace 2

Link către postare
arcan

Sunt de acord cu Elvis referitor la partea cu tatuajele la vedere.

Poate ca si background-ul meu militar imi spune ca nu e normal ca sa vad un reprezentant al statului cu o infatisare de puscarias.Adica cu tatuaje la vedere.

Pe dealta parte, tatuajele cu motivatie ( si aici sunt subiectiv ) si care nu sunt la vedere,nu vad de ce ar trebui interzise/blamate.

Acestea fiind spuse, va rog eu sa nu va mai ciondaniti ( chiar daca o faceti prieteneste) aici. Macar mutati-va in zona privata. Nu de alta , dar multe lepre se bucura ( desi nu au de ce).

off-topic acum.

Leonidas. Am citit articolul. M-a distrat teribil treaba cu TABC-urile mai bune decat Hummvee. HAHAHAHA. Asta a fost cool..ca sa zic asa.

Si treaba cu lunetistul care nu trage mai jos de gat. Eu zic ca daca tot PSAL au in dotare , la peste 200 de metri sa fie fericiti daca lovesc tinta .Oriunde.

:ner:

Pace

Link către postare
Catalin

Elvis e normal sa te asociez cu managerii, din moment ce tu ne povestesti singur cum reactionezi si te comporti exact ca ei. Tu singur ai tastat intr-un post anterior, faptul ca l-ai intrebat in mod ironic pe un coleg de la o sectie, unde are motocicleta, intrucat purta o haina de piele ce avea aplicat un anumit numar si un fular.

Daca nu cumva ai devenit intre timp, fara ca eu sa stiu, un critic vestimentar, in urma acestei povestioare concluzia mea este ca ai inceput sa-ti privesti colegii de pe un alt palier si reactionezi exact ca acei "manageri".

Te contrazici singur, cand spui ca tu nu privesti un tatuaj ca pe ceva urat, disgratios si inestetic. Atunci de ce ar mai trebui sa fie ascunse ?

Repet, larghetea privind recrutarile, de care vorbesti tu, nu are nici ceea mai mica legatura cu tatuajele. Printre adevaratele conditii si bareme ce trebuie sa le indeplineasca un politist nu trebuie sa se regaseasca inexistenta vreunui tatuaj, intrucat e nesemnificativ un astfel de detaliu, nu-l face sa fie nici mai rau dar nici mai bun. Si tocmai aici e marea problema, ca cei ce stabilesc aceste conditii si bareme s-au cramponat si blocat in niste stereotipuri, la fel cum o faci tu si le-au pierdut din vedere pe cele care chiar conteaza.

Institutia asta nu este centrul universului, iar intrucat s-a demilitarizat si automat, politistilor li se cere sa gandeasca singuri, nu sa asculte orbeste ordinele comandantilor, tot ei trebuie sa decida singurei daca si ce fac cu propriul lor corp, nu altii.

Nu stiu cati politisti au tatuaje in locuri vizibile si nici nu ma intereseaza, dar cu certitudine iti pot spune ca nu am auzit pana acum pe nimeni care sa faca aprecieri negative la adresa unui politist datorita existentei unui tatuaj. De aceea am si ramas surprins cand am vazut ce se tasteaza in acest topic.

arcan vezi ca nu numai puscariasii au tatuaje la vedere, sunt multe alte categorii, printre care si politistii din alte tari, iar acest lucru nu le-a afectat imaginea sau autoritatea de care se bucura. Tocmai asta incerc sa va fac sa intelegeti, nu faptul ca un reprezentant al statului are un tatuaj la vedere conteaza in ceea ce priveste imaginea, ci altele sunt cauzele ce duc la alterarea si scaderea prestigiului, autoritatii sau imaginii. Profesionalismul unui individ nu este afectat absolut deloc de existenta unui tatuaj.

Sistemul militar nu trebuie sa se mai regaseasca in conceptiile si viziunile din aceasta institutie, intrucat acel sistem este conceput si pentru strunirea/disciplinarea idiotilor sau a tampilor, ce nu sunt in posesia unui minim nivel de educatie, respectiv a celor ce vedeau trenul pentru prima data in viata lor, abia cand erau recrutati. Pe cand in aceata institutie avem pretentia ca am depasit acel stadiu. Iar daca nu vom depasi aceste reminiscente si nu vom avea pretentia de la politisti sa gandeasca si sa judece singurei privind ceea ce e mai bine pentru ei, vom ramane tot in acest stadiu, in care stau si asteapta mura-n gura, sa vina cineva si sa gandeasca sau sa faca ceva pentru ei.

Link către postare
Totto

Eu cred ca tine de gusturile si deciziile fiecaruia daca vrea sau nu sa se tatueze. Si eu aveam niste ganduri rebele acum caiva ani dar mi am dat seama ca n am de ce sa ma tatuez pt ca acel tatuaj iti va pune stampila toata viata si nu cred ca merita lucrul asta. In fine, asta e o discutie lunga si fara sfarsit.

Nu cred ca va deranja pe nimeni un tatuaj ascuns de uniforma insa, (e strict parerea mea), tatuajele mi se par old, demodate, ,mai ales cliseele alea pe antebrat, brat, etc pe care le vezi la toti nenii in maieuri care vand telefoane la colt de strada. De asemenea nu cred ca un tatuaj te face unic sau mai cool sau mai dur...pana la urma e doar o cerneala sub piele pe care o vezi la oricine si pe care la o varsta inaintata s ar putea sa o regreti.

Link către postare
Elvis

Catalin impresiile si concluziile pe care le tragi nu sunt reale.

Pot fi eronate. Trebuie sa te obisnuiesti cu idea ca nu tot timpul ai dreptate.

Ironic vad ca esti tu, eu nu am fost nicio clipa chiar si atunci cand mi-am intrebat colegul de motociclta.

Am fost cat se poate de serios ,pentru ca chiar daca nu sunt critic vestimentar, asa arata, ca un motociclist.

Si pot fi critic daca vreau, atunci cand cred ca lucrurile depasesc anumite norme de bun simt.

Nu cred ca esti tu in masura sa faci aprecieri cand pot fi critic si cand nu.

Ma contrazic? Am spus inca de la inceput ca tatuajele nu trebuiesc facute in locuri vizibile.

Ca tu interpretezi cum vrei chiar nu ma intereseaza.

Trebuie cumva ca parerile sa intruneasca o ,,unanimitate"?

Nu pot avea alta parere? Chiar si gresita, pot accepta.

Institutia s-a demilitarizat? Pentru ca asa crezi tu? Scriptic sau faptic?

Personal nu cunosc niciun politist in Dolj care sa aiba tatuaje pe antebrate, gat etc .

Eu zic intai sa asteptam sa si le faca si apoi mai vedem reactia cetatenilor cu care intra in contact.

Cu care vor interactiona profesional .

Poate o sa fie cu plus sau cu minus. Parerea mea este ca va fi negativa.

Dar asta nu-ti da tie dreptul sa ma cataloghezi manager si sa-mi vorbesti de paliere.

Considera discutia incheiata Catalin. Sper.

Cu respect. :emo-yessir:

Modificat de Elvis

Link către postare
Catalin

Renunta tu la frazele in care imi tot spui mie ce sunt sau nu sunt in masura sa fac eu. Nu e prima data cand postezi asa ceva Cine te crezi ?

Tu poti fi critic si ai dreptul sa o faci, dar in schimb nimeni nu are dreptul sa-ti critice parerile.

Retine urmatorul lucru, daca politia asta nu s-a demilitarizat inca, decat pe hartie, acest lucru se datoreaza celor cu reminiscente militaresti, din care cu mandrie spui ca faci si tu parte si nici nu doresti sa le depasesti.

Am observat ca in cazul tau, numai atunci cand iti convine, politia s-a demilitarizat, iar in situatiile cand nu se mai intampla acest lucru, demilitarizarea politiei nu s-a intamplat si trebuie sa o acceptam ca atare. Ei bine, te anunt ca trebuie sa accepti aceasta demilitarizare atat cu lucrurile care-ti convin, cat si cu partile in care nu esti de acord.

Daca un politist arata ca un motocilist sau chiar e motocilist, nu e nimic rau sau daunator pentru imaginea acestei institutii. Si te rog sa n-o dai la intors acum, aburindu-ma ca nu ai spus asa ceva. Daca nu considerai acest lucru, pur si simplu nu-l mai intrebai si nici nu mai dadeai acest exemplu in acel post anterior.

Link către postare
Elvis

Realitatea este una care tie nu iti convine, iar daca politia nu s-a demilitarizat sigur nu este din cauza mea.

Tu nu imi critici parerile , ma critici pe mine , nu cred ca am vreo datorie fata de tine si nu cred ca esti in masura.

Asta cu datul la intors nu ma caracterizeaza, cel care interpreteaza cum ii convine esti tu.

Inca o data te rog frumos renunta.

Link către postare
Catalin

Ba da te caracterizeaza, chiar si in acest post o faci. Imi rastalmacesti cuvintele.

Nu am spus ca demilitarizarea formala a politiei ti se datoreaza tie, ci am spus ca s-a facut asa datorita celor ce gandesc la fel ca tine. Daca tu nu poti observa diferenta nu e vina mea. Si fie ca iti convine sau nu, eu sunt in masura si pot sa critic pe cine doresc, inclusiv pe tine, mai ales ca ti-ai asumat un anumit statut intr-o organizatie la care eu cotizez lunar.

Faptul ca cel care mie imi reprezinta interesele in fata angajatorului are niste viziuni rigide, imi da tot dreptul sa-l critic.

Link către postare
Elvis

Deci sa inteleg ca astia sunt interesele pe care trebuie sa ti le reprezint eu?

Si consideri ca mi-o platesti mie? Sau eu o platesc mai mica decat tine?

Ok, am inteles. Iti multumesc ca mai facut sa vad mai clar.

Multa sanatate sa -ti dea Dumnezeu.

Modificat de Elvis

Link către postare
Catalin

Fiecare intelege ce si cat poate.

Link către postare
Cristi

Stimati colegi, va rog sa reveniti la subiectul discutiei si sa evitati off-topicurile si atacurile personale, pentru a nu incarca inutil forumul. Pentru discutii personale, aveti sistemul de mesagerie privata. Sa aveti o seara placuta!

Link către postare
AndreiRumega

Netatuatilor. :)) cat de tare va agitati pentru o chestie atat de neinsemnata. Omul a intrebat daca exista vreo baza legala care interzice ca un politist sa fie tatuat si daca poate fi sanctionat disciplinar. Nu andreutu, nu exista o lege care reglementeaza acest lucru.

P.S.: Elvis, revino-ti! Esti pe dinafara! Invata sa scrii, sa citesti, sa interpretezi si apoi vino aici pe acest forum si fa pe-a desteptul!

Modificat de AndreiRumega
  • Apreciez 3
  • Displace 4

Link către postare
Cristi

ATENTIE!!!

Daca va mai fi odata cazul sa intervin pe acest topic, va asigur ca toti cei care inflameaza discutiile vor fi sanctionati, iar topicul se va inchide. AndreiRumega, inceteaza sa mai ataci colegii de forum, ataca ideile acestora. Nu e nevoie sa dai dovada de infantilism si de frustrare sau sa faci pe desteptul, nimeni nu e detinatorul adevarului absolut.

Link către postare
alin2770

problema in sine cu tatuajele cred ca tine mai mult de mentalitatea societatii in care traim. cum vad eu problema: intr-adevar un tatuaj nu iti intuneca mintile, nu ti le ia si nici nu face din tine un mai putin bun profesionist, dar un politist cu un tatuaj la vedere este vazut cu scepticism de catre cetateni. la noi este o mentalitate invechita si nu cred ca cei carora trebbuie sa le rezolvi problemele in timpul serviciului acel tatuaj le inspira incrdere. eu asa cred si nu pot spune ca sunt sau nu de acord cu tatuajele, desi la o anumita varsta majoritatea ne gandim la aplicarea unui astfel de desen pe piele. aceasta decizie trebuie cantarita bine de fiecare in parte si apoi fiecare isi ia decizia de unul singur

Link către postare
Dan

Din ce am citit si eu pe net am inteles ca psihologii asociaza tatuarea cu automutilarea. Pentru unii poate reprezinta dorinta de a fi la moda. Tot din studiile psihologilor am mai aflat ca nu numai tatuarea reprezinta o automutilare ci si percing-ul sau tunsul zero si ca aceste actiuni asupra propriului corp sunt niste semne de agresivitate, de refulare la anumite stari de nervozitate, de protest si de revolta. Parerea mea strict personala ca astfel de persoane, politsiti sau nu incearca sa atraga atentia asupra lor, ca sufera si ca nu se simt intelesi de cei din jur iar prin acest fel isi exprima personalitatea. Catalin si Elvis, imi pare rau ca ati ajuns sa va certati. Eu am in continuare o parere foarte buna despre amandoi, va admir modul in care fiecare dintre voi vedeti lucrurile, dar cred ca nu trebuia sa ajungeti la aceste discutii. Sa nu uitam Catalin ca societatea romaneasca are destule prejudecati in ceea ce priveste politistii. Nu cred ca o cutuma care ar permite tatuajele la politisti ar fi benefica institutiei pe care o reprezentam indiferent cat de profesionisti ar fi unii sau altii. Este adevarat si faptul ca in multe tari cu apa calda tatuajele sunt permise politistilor dar sa nu uitam ce legislatie ii apara pe acei politisti si de ce respect au parte din partea societatii. Ca sa sintetizez eu ii dau dreptate lui Elvis 50% in ceeea ce a afirmat pentru ca (chiar daca unora nu le place sa recunoasca) cat timp politia a fost pe sistem militar a fost mult mai respectata iar regulile erau reguli nu te puteai abate de la ele. Eu personal am fost respins de doua ori la scoala militara pentru o cicatrice prin 1996-1997. Dar trebuie sa recunsoc ca ii dau dreptate si lui Catalin 50 % pentru modul in care depaseste prejudecatile oamenilor fata de lucrurile tabu. Sfatul meu pentru cel care a initiat topicul este urmatorul: daca vrei sa urmezi o cariera ca politist, avand in vedere contextul actual al societatii romanesti, ar fi bine sa renunti la a iti face acel tatuaj iar daca crezi ca nu poti trai fara el mergi la un spital militar si intreaba un doctor. Acolo se afla baremele privitoare la tatuaje, cicatrici. Eu stiu ca nu aveai voie sa ai asa ceva.

Link către postare
andreutzu88

Andreutzu88 chiar daca nu crezi chiar pot face propuneri de reformare a invatamantului din MAI.

Ce nu sti este ca chiar (cacofonie) si tu poti face astfel de propuneri.

Dar este mult mai usor sa intrebi cum iti poti face tatuaje si daca exista un ordin care interzice asta.

Dragi colegi forumisti care sunteti de acord cu tatuajele, de (poate ai vrut sa zici desi) sunt mai batran si am multe prejudecati, eu zic sa trecem la nivelul urmator: cercei in nas, limba, sprancene, uniforma de politist din material jeans, eventual pantaloni de piele pe care sa agatam si niste lanturi iar exemplele pot continua.

Iar daca v-am suparat cu gandirea mea cazona va rog frumos sa ma iertati, nu stiam ca sunteti asa sensibili.

Imi aduc aminte ca nu cu mult timp in urma la intrarea in serviciu la o sectie din Craiova, un coleg pe sub haina de politist, tinuta de serviciu, avea o ,,jaca" din piele neagra cu numarul 69 din material de culoare alba si un fular verde.

Instantaneu l-am intrebat unde si-a parcat motocicleta, nu ca as avea ceva cu cei care au motocicleta.

Vad ca sunt multi care incurajeaza astfel de practici, eu sunt de alta parere, si mi-o mentin.

Ce faci in timpul liber este problema ta.

Poti fi rocker, motociclist, filatelist, poti sa prinzi fluturi pentru insectar, poti fi evreu, tigan, homoxezual, pescar, vanator etc ]insa cand esti in serviciu trebuie sa fi politist.

Uite eu nu am niciun tatuaj dar asta nu m-a impiedicat sa prind hoti si talhari, si-o sa imi fac meseria ca si pana acum.

Cu simt de raspundere si mandrie ca imbrac haina de politist.

As fi spus ,,uniforma" dar imi este frica ca ma corecteaza unii care vorbesc asa de frumos despre tatuaje.

Eu nu incurajez astfel de practici si prefer sa raman la o gandire cazona.

E cam tarziu sa ma mai schimb si sa am ,,viziuni moderniste".

Vad iar pareri pe aici ca cei de la judiciar, crima organizata etc sunt mai cu mot.

Suntem toti la nivelul la care ne-a adus lunetistul chiar daca nu credeti.

Cu respect. :emo-yessir:

Ti-am subliniat toate greselile de gramatica!

Deci sa inteleg ca astia sunt interesele pe care trebuie sa ti le reprezint eu?

Si consideri ca mi-o platesti mie? Sau eu o platesc mai mica decat tine?

Ok, am inteles. Iti multumesc ca mai facut sa vad mai clar.

Multa sanatate sa -ti dea Dumnezeu.

Invata sa scrii!

Am observat ca decat uni sunt sensibili Marius.

Vad ca te simti vizat. Ai vreun tatuaj?

Uni care cred ca detin adevarul absolut, insa eu nu fac parte din categoria asta.

Accept orice comentariu ,parca asta era scopul forumului.

Diversitatea ideilor, duce la progres.

Eu zic sa-i lasi si pe alti sa vorbeasca despre respect.

Dar de eu nu prea dau minusuri cui vreau sau cum cred eu ca ar trebui sa stea lucrurile.

Despre tatuaje parerile sunt impartite.

Poate citesti cu atentie , stiu ca iti este greu, cine a spus ca sunt ,,adjunctul IGPR" intr-un ,,mod ironic".

A, stai, ca nu se referea la persoana mea.

Cale de mijloc?

Pai vedem unde au dus exceptiile si derogarile, pentru ca nu, ,,comandantii" au cautat ,,calea de mijloc".

Nu sunt de acord ca politistii sa se tatueze pe antebrate si nu imi vei schimba parerea tu chiar daca imi spui ca exista ,,cai de mijloc".

Poate daca am fi mai atenti la detali lumea nu ne-ar mai cataloga pe toti la fel.

Sunt satul de aprecieri gen ,,betivi", ,,nenorociti", ,,spagari" etc si acum nu ma refer la Popa Liviu, vorbesc la modul general ,asta ar mai lipsi sa fiu catalogat si ,,tatuat".

Daca tu doresti sa ignor acest topic il voi ignora, dar asta nu va schimba in bine imaginea despre care tot vorbim.

Daca nu adoptam cai de mijloc, si luam pozitie ,poate in politia nu se regaseau ,,specimenele" pe care le cunoastem foarte bine.

Parerea mea. :emo-yessir:

Bine... pe tine nu o sa te catalogam `tatuat` ci analfabet... Ce zici?

Dragi elevi sau viitori politisti, mare grija ca aceste ,,desene " sunt permanente.

Pe vremea cand eu eram de varsta voastra tatuajele erau pentru ai indentifica mai usor pe infractori, parnaiasi ,puscariasi sau cum vreti voi sa le spuneti.

Acum dupa cum vad ca tastati pe aici este ,,smecherie" sa te tatuezi pe antebrat.

Nu ca as avea ceva cu tatuajele discrete in locuri mai putin vizibile pentru publicul larg.

Eu zic sa va tatuati pe obrajori si sa va angajati bufoni la circ.

Iar daca va tatuati sa va cumparati niste lantoace de aur, tip fular daca se poate, inele cat mai mari si cand intrati in curtea sectiei cu masina cumparata de parinti sa dati manelele la maxim sa stie vecinii ca ati intrat in serviciu.

Doamne Dumnezeule, ai mila de noi.

Doamne, ai mila de limba romana!

Da vreun ,,text moral" nu vrei, Andreutzu88?

Si cam ce ai vrea Andreutzu88 sa-ti tatuezi ca m-ai facut curios?

Deci sa inteleg ca esti mai barbat dupa ce termini scoala?

Sau te pune gagica sa-ti tatuezi numele ei pe pieptu-ti de arama?

Din acesta cauza dragi colegi eu am cerut ca sistemul de invatamnt din MAI sa fie reformat din temelii.

Selectia,verificarea, recrutarea, pregatirea etc sunt la pamant.

Si nu ca m-ar interesa ce se intampla pe la jandari, penitenciare, arhivari etc.

De ce am vorbit si despre ei?

Pentru ca daca nu stiati Academia de Politie pregateste si asa ceva.

Deci domnul elev daca scapa de Scoala sau Academie e musai sa-si tatueze antebratul.

Oare cei de la MRU au facut verificarile cum trebuia?

Sau psihologul care si-a dat avizul nu prea a fost interesat?

Andreutzu88, sfatul meu este sa ramai cu te-a lasat mama natura.

Fitele de Dorobanti sau Decebal nu prea se inteleg cu meseria de politist.

Dar daca arzi de nerabdare sa-ti faci unul , te rog frumos sa nu-l faci pe antebrat sau intr-un loc vizibil.

Nu de alta dar avem cocalarii nostrii, putini dar ii avem, nu ne mai trebuie altii.

,,Tara ne-a facut onoarea sa ne puna tresele pe umar. Sa n-o dezamagim".

Mai vorbesti si de invatamant! Sa iti fie rusine! Nu de politistii tatuati rade lumea, ci de cei analfabeti!

Modificat de andreutzu88
  • Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare
andreutzu88

Pentru ca ei sunt cu 500 de ani inaintea noastra iar tatuajul nu e privit ca pe ceva vulgar... Aici e vorba de mentalitate. Bine zicea cineva mai sus ca tatuajul nu te impiedica sa prinzi hoti sau sa gandesti la fel de bine! Dar asta e... traim in Romania, unde din pacate multi au mentalitate invechita ( vezi Elvis) si sa nu ma avertizezi iar Kmcoio ca nu e atac la persoana ci la ideile lui... De asta suntem unde suntem, fiindca nu suntem dispusi la schimbare...

Modificat de andreutzu88

Link către postare
arcan

Dati-mi voie sa spun ca au fost cel putin penibili cei doi politisti. Si cel mai tare cel tatuat. Sa nu fii in stare sa imobilizezi un boschetar in doi, e ceva demn de ,,politia,, locala din ROmania, nu de politia americana.De fapt tot locali erau si ei ca scria ,,Sheriff..pe ei.

VARZA !

Nu as vrea sa fiu coleg cu infantilii aia doi.

Parerea mea.

p.s.

se pare ca dupa ultimele informatii, politistul Pablo a fost jenat de tatuaje, si de aia nu a putut sa il imobilizeze pe nemancatul ala negru...hyhy :ner:

Modificat de arcan

Link către postare
Cristi

Arcan, eu unul priveam cu jind la dotarea de pe ei...iti spun sincer ca tare mi-as dori o centura asa dotata...nu am zis sub centura. :naughty:

Link către postare
Catalin

Eu nu as spune asa usor ca sunt varza. Negroteiul era sub efectul unui drog si avea ceva vana ... intr-un mod nefiresc.

Nu ati vazut ca il curenteaza cu teaser-ul si ala ... n-avea nimic !? :blink:

Link către postare
arcan

Raman la parerea mea. Doi oameni pregatiti pot imobiliza un singur om neinarmat in 99 % din cazuri. O fi fost ala drogat, dar nu era Superman.

Au gresit, Pablo a abordat gresit de tot individul. De fapt putem spune caa a pozat in fata camerei, dar s-a facut de cocos cand au iesit dracii din negru...

Link către postare