Jump to content
POLITISTI.ro

andreutzu88

Tatuajele la politisti

Recommended Posts

sheriffu

Am zis coleg lui StefanC, pentru ca el e tot elev.Daca dumneavoastra v-ati simtit coleg cu mine e problema dumneavoastra.Daca ati fi citit mai cu atentie ati fi observat asta.

Cu acest post am incheiat orice discutie cu dumneavoastra,pentru ca se pare ca nu am acest drept. Promit sa revin in ianuarie ,cand poate o sa fiu avansat in grad si o sa putem purta o discutie ca de la politist necopt la politist copt.Am onoarea sa va salut domnule andreutzu88!!

Edited by sheriffu
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Niste politisti dintr-o unitate de elita si-au tatuat pe umar un insemn haraldic, al structurii din care faceau parte. Va vine sa credeti? :naughty:

Oare dupa ce s-au tatuat, au uitat instantaneeu ceea ce stiau ei sa faca, cunostiintele lor profesionale oare or fi disparut asa ca printr-o minune? O fi scazut prestigiul si o fi fost leazata imaginea institutiei?

Sincer, cred ca absolut deloc.

Intradevar, daca lucrezi la o formatiune ce implica si munca sub acoperire sau daca intentionezi ca pe viitor sa ajungi sa lucrezi la o astfel de formatiune, atunci trebuie sa te gandesti de doua ori inainte de a lua o astfel de decizie.

Acestea sunt niste argumente adevarate ce trebuie luate in calcul inainte de a lua o astfel de decizie, dar discutiile despre recrutarea candidatilor si catalogarea din start a celor ce si-au facut un tatuaj este doar o dovada a faptului ca va cramponati sa ramaneti la mentalitatile aferente anilor din vremurile cand politia era militarizata si cand se practica caprareala aceea fara nicio logica, doar pentru ca niste sefi slabi dotati intelectual sa se poata simti comandanti.

• Upvote 6

LEX91SPETSNAZ

si daca ar vrea sa isi tatueze LEX ET HONOR pe antebrat, ar mai fi tot coca?

nici mie nu imi plac tatuajele... mi se par hmmm... cam nelalocul lor... dar unele sunt chiar reusite :)... e o emisiune pe discovery "Miami SWAT" ceva de genu sau "Miami SRT" si unul dintre luptatorii SWAT are tatuat pe brat Semper Fi !... eu cred ca a facut-o din pasiune pentru meserie... :emo-yessir: ... si in cazul asta, chiar nu mi se pare ceva cocalaresc / tiganesc !

daca vrea sa isi tatueze "Te iubesc Jenny / Love Lenuța" atunci e altceva :lol:

• Upvote 1
  • Downvote 1

andreutzu88

Poate am fost si eu un pic rautacios dar mi s-a parut ca ai luat-o un pic pe aratura la un moment dat! Nu trebuie sa ne sicanam mai ales in momentele astea care sunt cum sunt... Daca vrei putem vorbi pe privat!

pt. SHERIFFU

Cristi

Pe acest forum suntem egali, fie ca suntem poliţişti, elevi sau civili. Nu cred ca o macaroana pe umăr ne face superiori celor care, din cauza unor împrejurări nefericite si care nu au ţinut de ei, stau in stand by sa primească gradul. Deci... Sa lăsăm aroganta deoparte, pentru ca pe forum sunt oameni care au ani de poliţie cat unii dintre voi nu aveţi vârsta si totusi, nu cu talente pe cap. Modestia este o caracteristica a oamenilor inteligenti, care sunt conştienţi de potenţialul lor si nu simt nevoia sa epateze. Legat de tatuaje, nu sunt nici pro, nici contra, consider doar ca tatuajul respectiv trebuie sa aibă o motivaţie solidă in spate, iar şmecheria nu poate sa fie un astfel de motiv.

• Upvote 9

Eduard

Kmcoio , ai o bila verde pentru fraza :" tatuajul respectiv trebuie sa aibă o motivaţie solidă in spate, iar şmecheria nu poate sa fie un astfel de motiv " :emo-yessir:

Cand am dat eu la politie ( 1995 ) te cauta si in fund . Sunt total de acord cu ce spune Catalin. Erau alte timpuri !

Prin 2007 - 2008, te incadra cu un mic tatuaj dar sa fie acoperit de haine .

In vremurile astea pentru cine doreste tatuaj , ii recomand unul pe care sa-l arate sefilor la un control, este acoperit si de haine , culmea este si mare ( acum depinde de fiecare :D ) .

12835346592395ft41657ta.jpg

Edited by Eduard
  • Upvote 1

Ionutz88

@Kmcoio: Sunt de aceeasi parere...smecheria si politia nu prea "se pupa" :emo-box:

Cand am dat eu la politie (nu cu mult timp in urma :D ), la controlul medical, a fost in fata mea o persoana care avea tatuat pe umar, un trandafir si cateva bancnote de 100$, iar sub acesta era scris "Ady de Vito", iar doamna/domnisoara doctor a ramas impresionata de acesta (tatuaj), precizand ca este "interesant"...fiecare intelege ce doreste de aici.

P.S.: Respectiva persoana a fost declarata apta din punct de vedere medical, dar a picat la probele sportive.

Baldur

Uitati-va la politistii din alte state, Noua Zeelanda, Australia, U.S.A, etc., acestia pot avea tatuaj ORIUNDE, multi au pe antebrate. Crezi ca daca nu ai tatuaj prinzi mai multi hoti? :blink: . Idei comuniste.

• Upvote 1

arcan

Off topic.

Pt. Andreutzu88 :

Prietene vad ca esti critic si priceput la gramatica. Iti raman dator daca imi arati unde am gresit in postul meu, mai ales ca imi recomanzi sa pun mana pe gramatica.

Ps.

Si eu am un tatuaj. Dar nu fac parada de el. Si nici nu ma laud cu el, desi as avea de ce.

Pace.

tonny

eu am cam un metru patrat de tatuaje, atat timp cat nu ies din haine nu mi a reprosat nimeni nimic.

si daca ies un cm sau doi la fel , nu e problema , numai sa nu prinzi pe undeva pe la tara , sa ai vreun sef cu mustata si sosete albe la pantofi negri-care apropos, domnilor depasiti de vremuri, sunt mult mai daunatoare imaginii decat un tatuaj- ca atunci ai pus o...

si am si cercei..e drept ca nu poti sa te duci la un control intr o mare societate sa stai de vorba cu diversi ditai directorii si u sa ai cercei si sa mesteci guma, sunt de caord..dar pt efectivele de judiciar..crima orgabnizata, flagrante, filaj...forta maxima!

• Upvote 4
  • Downvote 1

StefanC

@tonny: deja dacă ai zis că ai şi cercei, e clar.

@arcan: probabil se referă la "vre-o".

Îmi menţin părerea că tatuajul nu are ce căuta la vedere.

• Downvote 4

andreutzu88

Pt arcan... `vre-o` se scrie legat adica `vreo`! Deci ramai dator! Cu stima!

Elvis

Nu sunt elev! Sunt politist si intrebam de curiozitate! Nu am zis ca vreau sa ma tatuez ci ma interesa pe ce temei sunt sanctionati cei care o fac dar vad ca pe forumul asta sunt numai elevi care nu stiu daca prea au ce cauta pe aici! Referitor la tine Arcan, te-as sfatui sa mai pui un pic mana pe gramatica limbii romane iar tie Elvis mi-e frica sa iti reprosez ceva caci cred ca esti cel putin un adjunct la IGPR din moment ce faci tu propuneri de reformare a invatamantului din MAI! Esti tare frate!!! :))

Andreutzu88 chiar daca nu crezi chiar pot face propuneri de reformare a invatamantului din MAI.

Ce nu sti este ca chiar si tu poti face astfel de propuneri.

Dar este mult mai usor sa intrebi cum iti poti face tatuaje si daca exista un ordin care interzice asta.

Dragi colegi forumisti care sunteti de acord cu tatuajele, de sunt mai batran si am multe prejudecati, eu zic sa trecem la nivelul urmator: cercei in nas, limba, sprancene, uniforma de politist din material jeans, eventual pantaloni de piele pe care sa agatam si niste lanturi iar exemplele pot continua.

Iar daca v-am suparat cu gandirea mea cazona va rog frumos sa ma iertati, nu stiam ca sunteti asa sensibili.

Imi aduc aminte ca nu cu mult timp in urma la intrarea in serviciu la o sectie din Craiova, un coleg pe sub haina de politist, tinuta de serviciu, avea o ,,jaca" din piele neagra cu numarul 69 din material de culoare alba si un fular verde.

Instantaneu l-am intrebat unde si-a parcat motocicleta, nu ca as avea ceva cu cei care au motocicleta.

Vad ca sunt multi care incurajeaza astfel de practici, eu sunt de alta parere, si mi-o mentin.

Ce faci in timpul liber este problema ta.

Poti fi rocker, motociclist, filatelist, poti sa prinzi fluturi pentru insectar, poti fi evreu, tigan, homoxezual, pescar, vanator etc insa cand esti in serviciu trebuie sa fi politist.

Uite eu nu am niciun tatuaj dar asta nu m-a impiedicat sa prind hoti si talhari, si-o sa imi fac meseria ca si pana acum.

Cu simt de raspundere si mandrie ca imbrac haina de politist.

As fi spus ,,uniforma" dar imi este frica ca ma corecteaza unii care vorbesc asa de frumos despre tatuaje.

Eu nu incurajez astfel de practici si prefer sa raman la o gandire cazona.

E cam tarziu sa ma mai schimb si sa am ,,viziuni moderniste".

Vad iar pareri pe aici ca cei de la judiciar, crima organizata etc sunt mai cu mot.

Suntem toti la nivelul la care ne-a adus lunetistul chiar daca nu credeti.

Cu respect. :emo-yessir:

Edited by Elvis
  • Upvote 3
  • Downvote 4

VladM

Foarte frumos, Elvis. Sunt total de acord.

:emo-yessir:

Marius
Dar este mult mai usor sa intrebi cum iti poti face tatuaje si daca exista un ordin care interzice asta.

Nu e nimic rau sa intrebe daca exista vreun ordin. Daca pe tine te deranjeaza intrebarea, nu trebuie decat sa ignori acest topic.

Dragi colegi forumisti care sunteti de acord cu tatuajele, de sunt mai batran si am multe prejudecati, eu zic sa trecem la nivelul urmator: cercei in nas, limba, sprancene, uniforma de politist din material jeans, eventual pantaloni de piele pe care sa agatam si niste lanturi iar exemplele pot continua.

Analizezi situatia numai din prisma unor extreme, dar sa stii ca exista si cale de mijloc. Nu a vorbit nimeni de cercei in nas, in limba etc. acestea sunt doar presupunerile tale.

Iar daca v-am suparat cu gandirea mea cazona va rog frumos sa ma iertati, nu stiam ca sunteti asa sensibili.

Ar fi corect sa te abtii de la a face aprecieri la adresa celorlalti, cum nici ceilalti nu fac aprecieri la adresa ta. Iti permiti sa-i cataloghezi pe ceilalti ca "sensibili" intr-un mod ironic, doar pentru ca nu sunt de acceasi parere cu tine.

Citeste cu atentie celalalte posturi si vei vedea ca nimeni nu a facut aprecieri la persoana ta. Putin respect nu strica, pentru ca nimeni nu e detinatorul adevarului absolut.

• Upvote 5
  • Downvote 1

arcan

Eu totusi sunt de parere ca politistii care in mod curent muncesc imbracati in tinuta de politist si in relatie directa cu cetateanul (ca sa folosesc o fraza ce tare place conducerii) nu ar trebui sa apara cu antebratele pline de cranii sau imagini de diavoli/dragoni etc.

Mi se pare putin socant lucrul asta. Vad ca tot aratati in alte tari....hai sa vedem si diferentele culturale si de traditii. Australia daca nu mai stiti va amintesc ca a inceput ca si colonie penitenciara a Angliei. Deci traditiile australienilor albi in mare parte se trag din traditiile si cultura puscariasilor britanici. ( acum sa nu imi sariti in cap ). Nu e nimeni mirat in australia cand vede politistul cu maneca scurta si antebratele pline de tatuaje.

In Romania, tara ortodoxa si fara mari traditii razboinice sau sataniste, inclin sa cred ca 90 % din cetateni ar fi cel putin nedumeriti sa vada politistii cu tatuaje la vedere...Eu as fi.

E la fel ca si in cazul liberalizarii armelor la cumparare.

In state exista aceasta traditie, asa au devenit ei natiune , prin forta armelor si distrugerea bastinasilor. E normal sa aiba arme acasa . In Romania in schimb....nu e asa...

Parerea mea.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Elvis

Am observat ca decat uni sunt sensibili Marius.

Vad ca te simti vizat. Ai vreun tatuaj?

Uni care cred ca detin adevarul absolut, insa eu nu fac parte din categoria asta.

Accept orice comentariu ,parca asta era scopul forumului.

Diversitatea ideilor, duce la progres.

Eu zic sa-i lasi si pe alti sa vorbeasca despre respect.

Dar de eu nu prea dau minusuri cui vreau sau cum cred eu ca ar trebui sa stea lucrurile.

Despre tatuaje parerile sunt impartite.

Poate citesti cu atentie , stiu ca iti este greu, cine a spus ca sunt ,,adjunctul IGPR" intr-un ,,mod ironic".

A, stai, ca nu se referea la persoana mea.

Cale de mijloc?

Pai vedem unde au dus exceptiile si derogarile, pentru ca nu, ,,comandantii" au cautat ,,calea de mijloc".

Nu sunt de acord ca politistii sa se tatueze pe antebrate si nu imi vei schimba parerea tu chiar daca imi spui ca exista ,,cai de mijloc".

Poate daca am fi mai atenti la detali lumea nu ne-ar mai cataloga pe toti la fel.

Sunt satul de aprecieri gen ,,betivi", ,,nenorociti", ,,spagari" etc si acum nu ma refer la Popa Liviu, vorbesc la modul general ,asta ar mai lipsi sa fiu catalogat si ,,tatuat".

Daca tu doresti sa ignor acest topic il voi ignora, dar asta nu va schimba in bine imaginea despre care tot vorbim.

Daca nu adoptam cai de mijloc, si luam pozitie ,poate in politia nu se regaseau ,,specimenele" pe care le cunoastem foarte bine.

Parerea mea. :emo-yessir:

• Upvote 2
  • Downvote 5

Leonidas67

Tatuajele sunt prezente de mai mult timp decît ai putea crede. Nu sunt de pe vremea cînd trupele rock abia apareau si au avut multe semnificatii de-a lungul istoriei. Să facem o scurtă prezentare a acestor tatuaje şi modului în care au fost ele create.

Mult timp, oamenii de ştiinţă au crezut că egiptenii şi nubienii au fost cei care au folosit primii arta tatuajelor. Dar în 1991 s-a descoperit o mumie care se numea Omul gheţurilor şi care data de prin anul 3300 înaintea erei noastre. Această mumie avea mai multe seturi de tatuaje, incluzînd o linie de la genunchi pînă la glezna şi înapoi. Se crede că menirea acelor tatuaje avea legătură cu vindecarea organismului.

În timpul civilizaţiei egiptene, cea mai avansată în acea epoca, tatuajele s-au răspîndit pe întreg globul. Dinastiile celor care au construit piramidele aveau relaţii cu multe alte culturi importante: grecii, perşii, arabii etc. Arta tatuajelor s-a răspîndit pînă în Asia de sud-est prin anul 2200 înaintea erei noastre. Această artă a ajuns apoi şi la restul populaţiilor.

Cam în aceeaşi perioadă, japonezii au devenit interesaţi de tatuaje, însa doar pentru aspectele decorative ale acestora. Artiştii japonezi au devenit unii dintre cei mai mari buni in acest domeniu. Felul în care ei foloseau culorile, perspectiva şi imaginaţia lor a dat acestei practici un nou înţeles. În primul mileniu al erei noastre, japonezii au adoptat practicile şi formele tatuajelor folosite de chinezi.

În peninsula Balcanică, tracii aveau o altă întrebuinţare pentru tatuaje. Conform lui Herodot, ei o foloseau pentru a-şi demonstra statutul în societate.

Deşi europenii ştiau de existenţa tatuajelor, aceştia au descoperit această arta abia după epoca renascentistă. A fost întalnirea cu amerindienii din America de Nord care a adus această modă şi în Europa.

Sunt deţinătorul unor tatuaje încă înainte de venirea mea în structură, pot să mărturisesc că nu am avut niciodată reproşuri din partea şefilor, am tatuaje făcute în stagiul de armată , menţionez că am făcut armata în anii 96-99 la arme speciale, unde era un obicei ca după efectuarea stagiului de instrucţie (1 an) ca în semn de acceptare şi apreciere din partea veteranilor să fi tatuat cu sigla armei!

post-1814-074860000 1309686404_thumb.jpg

Catalin

Elvis bati campii rau de tot, scuza-ma ca trebuie sa ti-o spun asa direct.

Faptul ca tu nu te-ai putut debarasa de vechile apucaturi din vremurile cand eram militari, nu mai are nicio legatura cu vremurile in care traim si nici nu mai este de actualitate sau ceva cu care sa te mandresti. Daca tu inca percepi pe cei ce si-au facut un tatuaj ca pe niste persoane nocive pentru "imaginea" institutiei, nu inseamna automat ca asa si este.

NU tatuajul unui politist afecteaza perceptia si imaginea cetateanului fata de aceasta institutie, ci comportamentul sau, mentalitatea, prejudecatile pe care si le etaleaza, iar in primul si primul rand profesionalismul cu care isi face treaba. Si am sa-ti explic mai pe indelete, la ce ma refer.

Degeaba un politist este netatuat, exact cum l-a nascut mamicuta lui, daca e prost ca noaptea si mai afiseaza si o aroganta nejustificata sau tot felul de prejudecati ori complexe de superioritate fata de un cetatean, cand intra in contact cu acesta, pentru ca va lasa o impresie de c..at, care va afecta direct si aproape iremediabil imaginea tuturor politistilor. In timp ce un politist, chiar daca are vreun tatuaj, daca isi face treaba intr-un mod profsionist, fara aere sau tot felul de complexe ori atitudini arogante, va lasa o impresie buna si imaginea acestei institutii va avea de castigat.

Pe cetatean nu-l intereseaza absolut deloc daca politistul are vreun tatuaj pe sub uniforma, ci este interesat de modul cum ii sunt rezolvate problemele.

Faptul ca mai exista si persoane ca tine, ce catalogheaza din start o anumita persoana prin prisma unor prejudecati de care nu pot scapa, este doar o dovada ca pierd din vedere esentialul si se cramponeaza in niste detalii nesemnificative. E dreptul fiecaruia sa faca ce doreste cu corpul sau si intrucat politia nu mai este o institutie militara, nici politistii NU s-au insurat cu aceasta institutie.

Ai povestit mai sus, cum i-ai atras tu atentia asa ironic, intrebandu-l unde are motocileta, pe un coleg de la o sectie. Asta spune multe. Ce te face sa crezi ca tu ai dreptul sa faci astfel de remarci? Sunt doar niste apucaturi specifice vechilor sefi din vremurile de mult apuse.

Retine, spagarii, betivii sau nenorocitii, nu au nicio legatura cu cei ce si-au facut vreun tatuaj. Daca exista vreun caz in care un politist ce are tatuaj, este si un ciubucar notoriu, te asigur ca acest comportament al sau nu s-a manifestat datorita tatuajului, altele sunt cauzele. Pentru ca cei ce sunt tatuati nu inseamna ca sunt automat niste betivi, spagari ori nenorociti si nici nu afecteaza imaginea acestei institutii.

Compromisurile si smecheriile la care tu faci referire cand spui "cai de mijloc", nu au fost introduse si adoptate de acei politisti ce au vreun tatuaj, ci chiar de cei fara tatuaje si care au niste viziuni rigide.

PS: Nu am niciun tatuaj, dar o sa-mi fac ... mai mult din curiozitate. Doar asa, sa vad daca o sa devin vreun ciubucar notoriu, betiv sau nenorocit.

• Upvote 3
  • Downvote 1

Eduard

Catalin iti recomand unul :

post-558-001301600 1309687196_thumb.jpg

Elvis, nu gresesti cu nimic cand vorbesti de mentalitate , suntem mai vechii ( si eu sunt generatia ta ) , asta este !

Dar si Catalin cu Marius au dreptate . Vremurile se schimba, si noi odata cu ele ! :emo-yessir:

Edited by Eduard
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Marius

Am observat ca decat uni sunt sensibili Marius.

Vad ca te simti vizat. Ai vreun tatuaj?

Asta nu intelegi tu, iar toate opiniile care nu corespund cu a ta, le percepi ca un afront. Nu are nicio legatura faptul ca eu nu am tatuaje si nici nu trebuie sa ma simt vizat.

Analizezi lucrurile doar din extreme. Faptul ca un politist are sau nu un tatuaj nu il face nici mai destept si nici inferior fata de unul care nu are. Toata problema tine de alegera fiecaruia.

Eu zic sa-i lasi si pe alti sa vorbeasca despre respect.

Si ma rog, de ce eu nu am dreptul sa vorbesc despre respect?

Ti se pare tie ca am jignit cu ceva, sau in vreunul din posturile mele am facut vreo referire la persoanele ce isi expun ideiile aici.

Oberv ca tu esti cel care nu poate accepta alte opinii si adaugi in comentariile tale tot felul de aprecieri la adresa celorlalti. Nu combati doar ideea si permanet faci aprecieri la adresa celor ce le scriu.

Poate citesti cu atentie , stiu ca iti este greu, cine a spus ca sunt ,,adjunctul IGPR" intr-un ,,mod ironic".

Uite, inca o data nu te poti abtine sa nu ataci persoana. De unde stii si cum ai ajuns la concluzia ca mi-e greu sa citesc si nu sunt capabil sa inteleg?

Tocmai datorita acestor aprecieri pe care le faci primesti astfel de replici. Cel mai important lucru in comunicare este sa stii sa asculti ce spune celalalt.

Cale de mijloc?

Pai vedem unde au dus exceptiile si derogarile, pentru ca nu, ,,comandantii" au cautat ,,calea de mijloc".

Nu are nicio legatura discutia de aici cu derogarile. Cum ti-am spus si mai sus, nu are legatura tatuajul cu capacitatea profesionala a omului care-l poarta.

• Upvote 2

Elvis

Bat campi?

Esti sigur Catalin?

Am vorbit eu cumva despre politistii care au tatuaje la modul general?

Ce te face pe tine sa crezi ca ai dreptul sa ma judeci?

Cinstit si corect ar fi sa citesti cu atentie inainte sa arunci cu piatra.

Am spus ca nu sunt de acord cu cei care isi fac tatuaje dar este treaba lor atata timp cat nu sunt in locuri vizibile, pe antebrate spre exemplu.

Vorbesti in numele cetatenilor de parca ai facut un sondaj de opinie sa vezi ce parere are domnul academician sau tata Floarea de la tara despre politistii tatuati ,pe antebrate sau in locuri vizibile.

Pentru ca daca sunt acoperite de haine nu au de unde sa stie cetatenii ca domnii politisti sunt tatuati.

Le pot arata in toata splendoarea lor in timpul liber, cand nu imbraca ,,salopeta" de serviciu.

Iar cel care judeca vad ca esti tu, ma judeci chiar daca eu nu am facut-o niciodata in cazul tau. Si poate ar fi trebuit.

Dar sa-ti spun ceva, eu nu sunt elev iar tu profesor sa imi dai lectii.

Si ai dreptate nu am fost atent la detalii.

De acord ,politistii pot face ce vor cu corpul lor, dar in timpul liber.

La serviciu trebuie sa fie politisti si atat.

Si daca ar fi vrut sa se tatueze domnul politist de ce nu a facut-o inainte de scoala.

I-a fost frica ca o sa-l respinga la vizita medicala sau ca o sa-l dea afara din scoala?

Acum ca este politist poate sa isi faca un tatuiaj pe antebrat.

Iar daca am reminescente militare asta este ceva rusinos?

Sa inteleg ca asta ma descalifica?

Sau ca fac de ras Politia Romana?

Daca pe alte subiecte pot fi de acord de cu tine Catalin , aici am alta parere.

• Upvote 2
  • Downvote 6

Leonidas67

Băieţi , lăsţi-o d...u exisă vreun topic în care să nu vă cotraţi? mă gândesc că acest forum este făcut pentru schimb de opinii, nu pentru jigniri şi ironii! Hai să fim serioşi ! O.K.?

• Upvote 1
  • Downvote 1

arcan

... Sunt deţinătorul unor tatuaje încă înainte de venirea mea în structură, pot să mărturisesc că nu am avut niciodată reproşuri din partea şefilor, am tatuaje făcute în stagiul de armată , menţionez că am făcut armata în anii 96-99 la arme speciale, unde era un obicei ca după efectuarea stagiului de instrucţie (1 an) ca în semn de acceptare şi apreciere din partea veteranilor să fi tatuat cu sigla armei!

SUnt curios la ce arma asa de speciala ai facut armata , de a durat 3 ani `96-`99 unde acceptarea din partea veteranilor era materializata printr-un tatuaj.

Da-mi voie sa incerc sa ghicesc.

hmmm....perioada lunga ( chiar daca nu trei ani) era la marina. Sigla pusa de tine este a marinei americane...US Marines daca nu gresesc.

Arma speciala la marina....hmmm...infanteria marina...probabile ceva cursuri de scafandri de lupta.

Corect ?

VladM

Stiu una si buna. Gusturile nu s-au, nu se, si nu se vor "discuta" niciodata, iar asta nu inseamna ca trebuie sa facem un ditamai taraboiul pe o tema de nimic.

Iar implicand tatuajele in cadrul politiei, aici depinde unde vrei sa tintesti, in prealabil sa ajungi.

:emo-yessir: