Jump to content
POLITISTI.ro
Rusy

Politistii sunt cercetati dupa uzul de arma

Recommended Posts

Marius

In principiu, da, se poate, dar nu intodeauna, depinde de modelul armei.

dcrist

Al doilea glont si urmatoarele au urme de pulbere arsa ramasa pe teava de la primul glont tras, politistii din State obisnuiesc sa nu curete arma din motivele de mai sus prezentate, dar ei trag cel putin de citeva ori pe luna cu ea in poligon.

Catalin

Mai sunt și alte indicii pe baza căruia se poate stabili când a fost tras un proiectil.

De exemplu, într-un fel se prezintă urmele lăsate de ghinturi pe un proiectil, dacă țeava este rece și în alt fel vor arăta cele când țeava armei este încinsă. :clip:

videosuzy

La rafala e valabil ceea ce spui, adica modificari de structura semnificative intre proiectilele ce se preced, altfel, la 3-4 chiar 5 cartuse trase, fie si unul dupa celalalt, nu apar modificari sesizabile ale urmelor lasate in proiectil.

Oricum, primul proiectil e modificat structural daca teava nu e curatata (exemplul american) pentru ca e primul care "rascheteaza" ghinturile, rezistenta opusa de calamina pietrificata fiind mult mai mare decat cea care ramane in urma unui foc tras "proaspat". Concluzia e ca, indiferent ca iti cureti sau nu arma, se poate identifica destul de usor (asta numai de catre un laborator dotat corespunzator) care a fost ordinea in care au iesit primele doua proiectile (celelalte mai putin conteaza in cazul uzului de arma).

Stima,

Cata

Adi11

Si eu am trecut prin aceeasi poveste cu uzul de arma, iar cand am cerut sprijin sefilor mei raspunsul a fost:" orienteaza-te si tu, descurca-te!".Sunt total de acord cu cele spuse de Catalin.

cry

Eu nu am avut niciun fel de problema cand am tras. Am facut un raport de folosire a armamentului si atat. In afara de felicitari nu mi-a spus nimeni nimic. In aceeasi zi, cand m-am intors la munca dupa-amiaza, aveam deja cartusele completate. E o idiotenie sa nu tragi de frica evntualelor represalii. Daca in urma folosirii a rezultat ranirea individului, e normal sa fim cercetati, dar nu am auzit de masuri negative.

Expertiza balistica stabileste clar ordinea tragerii.

Edited by cry

ticalos

Caz real petrecut cu un coleg de la un post: Dupa ce anteriror unui nenorocit i se intocmise dosar pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice si fara permis, retinandu-i-se si certificatul de inmatriculare, la cateva ore acesta a fost surprins conducand din nou. Colegul a a facut semnul regulamentar de oprire si pentru ca idiotul a vrut sa-l loveasca cu masina, a somat verbal (geamurile erau lasate) si a tras un foc, glontul oprindu-se in bara. La citeva sute de metri idiotul a intrat intr-un gard si a fost retinut. Jigodia este acum cercetata pentru ultraj, in stare de libertate deoarece instanta de recurs a considerat ca nu prezinta pericol social, iar politistul a facut un raport pentru cartusul folosit si a primit felicitarile de rigoare.

Edited by ticalos

maxu08

ala sa zica mersi ca nu a luat glontul in cap. nu se puatea trage direct in sofer? exista o regula cum ca trebuie tras in masina/cauciuc?

smith

Legea 17/1996

ART. 49

În cazul folosirii armelor împotriva autovehiculelor se execută un foc în plan vertical, iar apoi se va trage în pneurile acestora în scopul imobilizării

• Upvote 2

arcan

Putin off topic, cu scuzele de rigoare.

Daca unul dinte gloantele trase (indiferent care)a fost tras in plan vertical iar arma nu a fost curatata(exemplul cu americanii) cum se poate stabili daca cel din infractor a fost primul sau al doilea daca nu exista element de comparatie, adica cel tras in sus nu a fost gasit?

bozo

da, teava rece lasa urme alistice diferite

arcan

Evident ca lasa urme diferite.Dar cu ce le compari daca nu ai primul glont?

maxu08

lasi arma sa se raceasca si mai tragi odata cu ea. apoi compari glontul cu cel recoltat si faci comparatia.

• Upvote 1

arcan

Asa m-am gandit si eu.Dar inclin sa cred ca intre primul glont si al trilea sunt diferente chiar daca arma a fost lasata sa se raceasca.E totusi o explicatie foarte logica.Merci

maxu08

ideea a venit de la unul care nu a avut o arma de foc in viata lui, adica eu :) presupun ca asa se face.

• Upvote 1

Marius

Ai intuit bine maxu08. Exact asa se procedeaza. :good:

maxu08

s-a luat "microbul" de la voi :) stau mai mult pe site-ul vostru decit pe avocat.net :)

Cristi

Mhm...cine ar sta pe avocat.net? :naughty:

Just kidding....

minutzu

Seful Politiei incurajeaza folosirea pistolului: e o forma de fermitate

Luni, 02 05 2011, 17:20

Chestorul Liviu Popa, seful Politiei Romane, ii incurajeaza pe politisti sa foloseasca pistolul din dotare fiindca "este o forma de fermitate de care Politia are nevoie".

pistol pr"Pistolul nu este facut ca sa faci cipca cu el", a adaugat chestorul Liviu Popa, dupa ce a aflat ca, in minivacanta de la sfarsitul saptamanii, politistii au tras focuri de arma intr-un cartier al Bistritei, in timp ce urmareau un suspect pe care nu l-au prins.

"Focurile de arma nu sunt irosite daca sunt folosite legal. Este o forma de fermitate de care Politia are nevoie. Incurajez folosirea armamentului. Pistolul nu e facut ca sa faci cipca (dantela, impletitura - n.r.) cu el. Fermitatea Politiei cred ca este in masura sa creasca gradul de securitate si de siguranta al cetatenilor si, din acest punct de vedere, incurajez, atunci cand legea permite si sunt indeplinite imprejurarile prevazute de lege, incurajez ca politistii sa foloseasca tot ce au in dotare, inclusiv pistolul", a spus Popa.

Chestorul a afirmat ca politistii trebuie sa-i protejeze pe cetatenii tarii care au de suferit de pe urma persoanelor certate cu legea, ce insumeaza pana la 1 % din populatie, dar care da Politiei de lucru.

"Politistii au prins curaj si se foloseste (pistolul - n.r.) atunci cand situatia o impune. De cand sunt inspector general, nu am avut cazuri in care sa se foloseasca armanentul in afara regulilor stabilite prin lege", a mai spus seful Politiei Romane, care a participat luni la instalarea oficiala in functie a noului inspector sef al Politiei Bistrita-Nasaud, comisarul sef Ovidiu Muresan, si a adjunctului acestuia, comisarul sef Ciprian Buta.

Sursa

• Upvote 1

maxu08

interesant. insa sprijina IGPR pe cineva care este cercetat ptr uz de arma? macar cu regulamente si proceduri mai clare? sau este doar un bla-bla?

"cind legea permite si sunt indeplinite imprejurarile prevazute de lege" - no shit? :ner: se poate folosi arma si altfel?

• Upvote 1

lionwin
Politisti in Boxa Acuzatilor la Tribunalul Dolj.
Cei doi politisti care au executat focuri de arma pentru a imobiliza o persoana cu tulburari psihice care atacase foarte grav un tanar si alte 5 femei ce se aflau in cartierul Craiovita Noua din Craiova au fost reclamati de catre persoana in cauza si sunt nevoiti sa se prezinte in Boxa Acuzatilor pentru a da explicatii .!!!

Catalin

Parcă văd că o să-si plătească singuri avocatii. Că doar institutia si-a făcut treaba cu ei, reclamatiile împotriva lor ... să si le rezolve. Cam asta e protectia pe care legea si institutia o oferă politistului aflat acolo, în prima linie.

Ben

... sau CNP-ul care e organizatia profesionala care cica apara profesia de politist.

De bine, de rau, macar Parchetul si-a dat seama despre situatia reala de fapt din teren, prin aceea ca procurorul de caz a dat clasare in dosar, iar prim-procurorul a respins plangerea impotriva netrimiterii in judecata, din moment ce s-a ajuns la instanta. Acum dezaxatul poate sa faca plangeri cat o vrea si sa atace actele procurorului. Din pacate e dreptul lui, dar nu inseamna ca are si dreptate. Important e sa vada judecatorul situatia reala. 

Adevarata problema cred ca e stresul la care esti supus in perioada asta, chiar daca stii ca nu ai gresit cu nimic.

Edited by Ben

Edyztu

Bună seara ! 

Sunt foarte indignat de ce văd aici ! 

Dar chiar aici s-a ajuns ? Să fie polițiștii tarați peste tot , doar pentru că și-au făcut datoria ? Chiar nu vă apără nimeni ? 

Adică cei 2 polițiști , au salvat foarte mulți oameni de acel nebun , si acum sunt tarați prin Tribunal ? REVOLTĂTOR ! 

Chestia asta trebuie să ajungă in presă ! Să vadă toți oamenii prin ce trec polițiștii doar pentru simplul fapt că iși fac datoria !

Sper să se schimbe legea asta  care e făcută mai mult pentru a proteja infractorii !!! 

Rușine conducerii acestui minister ! 

• Upvote 2

Cezar

Legile sunt facute de cei pe care NOI ii votam sa le propuna si sa le voteze in cadrul parlamentului.

Practic, daca ajuti infractorii sa ajunga in parlament, la ce te mai miri dupa?

Sau ai impresia ca votul e joaca.