Jump to content
POLITISTI.ro

Roco

Intarzierea promotiei 2011 - OFICIAL !

Recommended Posts

Paul90

OFF TOPIC :

Pot să ştiu şi eu cine îmi dă "-" constant şi nejustificat la topicul ăsta ? :huh::doh::blink:

• Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Xtrem

Platim acum penru incadrarile directe din sursa externa cu 3-6 luni de scoala. Au patrulat prin MAI ca pe bulevard. Halal managemen. Inca vedem la virful bocancului in multe domenii. Ce privire de ansamblu . Ce strategii pe termen lung. Conteaza doar interesul celor ce ne conduc acolo sus de tot unde sunt alesi sa ia decizia finala. Bafta.

Kriss

Absolventii Academiei de Politie si absolventii scolilor de subofiteri ar putea fi angajati, incepand din ianuarie 2012, in functie de posturile ramase vacante, dupa restructurarile care urmeaza a se finaliza peste doua luni, a declarat vineri, la Resita, ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, transmite Agerpres

"Pana in luna octombrie vom definitiva intregul proces de restructurare, iar toate posturile care se vor vacanta dupa aceasta data, din ianuarie, vor fi ocupate de absolventii Academiei de Politie sau de absolventii scolilor de subofiteri. Estimam ca, pana in luna martie sau aprilie 2012, urmarind un grafic al celor care se pensioneaza sau pleaca din sistem, vom reusi sa ii angajam pe acesti tineri absolventi din 2011", a declarat, vineri, la Resita, ministrul Traian Igas.

Dragi colegi,ati citit aceasta ultima declaratie a ministrului Igas? Subit "absolventii vor fi angajati" s-a transformat in "absolventii ar putea fi angajati" incepand cu 3 ianuarie 2012!!! Ce parere aveti?

De parca nu e de ajuns ca ne-au pus 6 luni in asteptare...hai sa mai prelungim inca 3 sau poate 6 luni...ca oricum sunt tineri si se bucura de vacanta!! Lucrurile insa nu cred ca stau asa nici pt voi nici pt mine...Nu e normal sa semnezi un contract acum 3 ani conform caruia vei fi angajat imediat dupa terminarea scolii si sa te trezesti somer ,asteptand sa mai dea ilustrul ministru cate o declaratie incurajatoare!Nu pentru asta am invatat 3 ani in Academia de politie...

Si spun asta pentru toata generatia de politisti revoltati de restructurari care parca isi revarsa pe noi frustrarea de a fi eliminati din sistem dupa atatia ani de munca.Va respect ,domnilor,dar nu e vina noastra pentru asta,e vina sistemului odios in care am intrat,e vina presedintelui,a ministrului,etc...nu a noastra !Asa ca nu mai afirmati pe aici ca nu ar tb sa fim enervati de situatie , ca suntem tineri, ca e normal sa fie asa in contextul in care se dau oameni afara..

Nu,nu e normal..pentru ca sunt pline ipj urile de oameni fara nicio zi de scoala de politie,adusi de nu stiu ce sef,oameni care nu merita sa ramana acolo.

Asa ca haideti sa nu transformam totul intr-o lupta intre generatii.Exista si tineri valorosi,va asigur. ;)

• Upvote 8
  • Downvote 1

Ben

Pai la ce sa te astepti daca un lider de sindicat precum Gruia merge pe sistemul sa moara capra vecinului si singura lui solutie mareata, de grozav lider remunerat din greu, la auzul disponibilizarilor, e "dati-i afara pe pompieri si pe jandarmi, nu pe noi" :blink: ?

Poftim?CHIAR DACA AI DREPTATE, nu vii cu asemnea chestii. Rolul tau e sa vii cu solutii, sa-ti storci mintea si sa vii cu ceva constructiv, nu cu chestii de curtea scolii de genul "nu pe noi, pe aia", cum la fel zicea si de noi sa ne amane, asta dupa ce in 2009 striga sa ne angajeze ca nu sunt politisti destui. Atunci era nevoie de noi. Acum nu. Vad ca si sindicatele se pliaza dupa tendintele ministerului. Tot SNPPC a venit cu propunerea sa existe si varianta in care daca elevul/studentul refuza de bunavoie la scoala, nu i se imputa plata scolarizari. Poftim? Pai ne bagati cu un picior in groapa. Le dati idei astora si se pare ca vor sa le si aplice. Dar in schimb au tupeul sa ne vare adeziunea in fata inca din prima zi de munca si daca refuzi baga replica vestita : " da' ce, ba, n-ai 10 lei pe luna sa-i dai? Esti zgarcit?"

Pai sa nu ne fie cu suparare, dar asa pot sa fiu si eu lider de sindicat.

Suntem fiii ploii, nimeni nu da 2 bani pe noi si de-asta pot sa faca orice. Cred ca ne poarta pica pt faptul ca am luat bacul la 18 ani.

• Upvote 1
  • Downvote 4

Catalin

ben, chiar daca nu sunt membru al snppc-ului si nici nu vreau sa-i iau apararea lui Gruia, te contrazic in aceasta problema:

In primul rand, nu Gruia trebuie sa vina cu solutii. Nu sindicatul trebuie sa vina cu solutii, pentru ca nu asta e rolul sau. Rolul sau este sa apere interesele membrilor cu orice pret si prin orice mijloace. El trebuie sa semnaleze cand le sunt incalcate drepturile, cand le sunt lezate interesele si asa mai departe. Altii sunt cei care trebuie sa gaseasca si sa vina cu solutii, respectiv managerii, pentru ca ei pentru asta sunt platiti.

Daca liderul de sindicat vede ca le sunt lezate interesele membrilor sai, el trebuie sa faca orice este posibil pentru a impiedica acest lucru si prin orice mijloace. Pentru ca el de asta este platit de membrii aia de sindicat. Ca in anumite situatii impedicarea lezarii intereselor membrilor sai presupune si oferirea unor solutii alternative angajatorului, e foarte bine, dar asta nu inseamna ca este o obligatie a sindicatului.

Deci, rolul sindicatului NU este sa vina cu solutii.

Daca sindicatul vede ca deficitul numarului de politisti este mare si cazurile in care avem politisti la posturile de politie ce lucreaza non-stop, iar astfel de situatii au ajuns sa devina firesti, dar in acelasi timp, in ultimii ani (2005-2010) in jandarmerie dupa ce ca i-au transformat pe toti soldatoii peste noapte in subofiteri, se mai si angajeaza cu nemiluita, ba chiar acea institutie a devenit doar o etapa prin care multi parveniti ce nu au putut intra intr-o scoala de politie, ajung pe usa din dos in aceasta institutie si in plus acesti soldatoi sunt numarati la gramada cu politistii, cand se face socoteala numarului de politisti la suta de locuitori ... e datoria lui (a sindicatului) sa spuna ca in jandarmerie s-au facut angajari pe aceleasi criterii cu care orice cetatean isi facea rate la altex, iar cand e vorba despre disponibilizari nu mai conteaza ca politistul face munca calificata, in timp ce jandarii isi omoara purecii pe burta prin cazarmi, de plictiseala.

In timp ce politia datorita lipsei de personal desfiinteaza posturile de politie, jandarii isi infiinteaza. De ce oare?

In timp ce volumul de munca al politistilor este unul infernal, cu formatiuni intregi de la fiecare inspectorat, unde toti politistii au peste o suta de dosare penale in lucru, jandarmii se zbat in disperare sa primeasca mai multe competente, intrucat sunt cam multi si nu-si pot justifica activitatea.

Asa ca fraternitatea asta cu jandarmii este benefica numai pentru ei si dupa cum vezi, in cazul nostru, al politistilor, oameni pregatiti si specializati in domeniu, ce pot intra in paine si mai pot degreva pe ceilalti colegi, sunt trecuti pe linie moarta si pusi sa astepte vremuri mai bune.

Nu e vina noastra ca sunt ei militari si nu au sindicat sau orice alte poezii lacrimogene mai auzi de pe la ei. Noi trebuie sa fim mult mai pragmatici, sa ne urmarim interesele noastre si sa mai lasam fraternitatea asta, intrucat realitatea este ca in acesti ultimi ani, pe acolo s-au facut incadrari, in timp ce deficitul numarului de politisti a crescut de la an la an.

Si acum este nevoie de voi si colegii vostri mai in varsta, va asteapta cu bratele deschise, dar din pacate, cei de sus nu vor sa vada ce se intampla jos si care e realitatea. Iar la calculele contabilicesti pun pe acelasi palier un politist ce intocmeste RTUP-uri, cu un fost soldatoi angajat pe baza de contract ce a devenit "profesionist peste noapte", dar in schimb scrie cu dificultate un amarat de raport.

In concluzie, faptul ca s-au facut acele incadrari de jandari ne afecteaza si pe noi politistii, intrucat cei care ne conduc nu vad diferenta intre cele doua categorii. Iar sindicalistii, cnp-stii si toti cei care apara interesele politistilor au obligatia sa spuna acest lucru, chiar daca multora nu li se pare fair play.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Ben

Subiectul nu era deloc despre jandarmi, dar ma rog....... O las asa

Edited by ben

Catalin

Era vorba despre cum a reactionat snppc-ul.

Cu toate ca sunt multe lucruri care li se pot reprosa, acest exemplu nu e deloc potrivit. Este una dintre putinele situatii in care au luat cu adevarat apararea si au urmarit interesul politistilor. Vrajeala iefitina si discursurile sterile presarate cu niste aluzii fine, nu au la cine sa mai prinda, din moment ce suntem condusi de ... niste redusi interesati numai de cifre si de reducerea cheltuielilor de functionare cu orice pret sau consecinte.

Ben

Absolventii Academiei de Politie si absolventii scolilor de subofiteri ar putea fi angajati, incepand din ianuarie 2012, in functie de posturile ramase vacante, dupa restructurarile care urmeaza a se finaliza peste doua luni, a declarat vineri, la Resita, ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, transmite Agerpres

Eu ma intreb ce se intampla in cazul in care sunt mai putine locuri ramase libere in urma disponibilizarilor decat nr absolventilor.

Daca sunt 200 de locuri de ofiteri de politie libere, iar absolventi 350? Ce face? Ii triaza din nou dupa medie? Nu s-a mai dat deja o admitere, nu s-a mai facut deja o selectie? Se pare ca se face selectia selectiilor. Si din nou. Cine sunt ei sa spuna cine e bun si cine nu?

Marius

Sunt tot cei care au decis cine ramane si cine pleaca si in cazul disponibilizarilor. Nu ne mai pot surprinde cu nimic idiotii astia, e posibil orice.

In urma disponibilizarilor nu mai sunt locuri libere si probabil spera ca pana la anul sa paraseasca sistemul pe "cale naturala" suficienti politisti pentru a incadra noile promotii. Oricum, conform Codului Muncii nu mai pot fi reinfiintate functiile radiate acum cu ocazia disponibilizarilor.

kyokushin

Vorbiti de promotia 2011 dar promotia 2012 ce sa va intampla cu ea???? Stam si speram ca se va shimba guvernu sau ne gandim cum sa dam la lopata pe deacum :(((((?????

• Upvote 1
  • Downvote 1

kyokushin

nu imi vine sa cred, ma chinui de 4 ani aproape sa intru in sistem, si cand am intrat in 2010 LA scoala de politie din campina cu gandul la visul meu ca am trecut primul pas spre a imi vedea visul implinit si acela e de a intra intr-o structura de interventie rapida a Politiei precum S.I.R , S.S.P.I.R,,,,,,acum stau si ma gandesc daca ne va angaja, daca vom avea un viitor in tara noastra......fac sport de performata de ceva timp si ce sa zic, nu se castiga nik mai ales sportul care il practic eu...e un sport sarac,Datorita sportului mi am dorit sa intru in sistem, imi doresc asta de la 16 ani...eu la toti le am zis si 1000 de Ron daca imi da NUMAI SA MA VAD ANGAJAT deocamdata in Politie dupa ce termin scoala imi convine,apoi am sa trag sa intru la S.I.R !!! dar vad ca cei de la guvern nu se gandesc la tinerii care vor termina aceste scoli,,,,,VOR SA NE DISTRUGA VIITORUL!!!! ASTA CRED CA VOR SA FACA.....nu mai zic nimic pentru ca sunt prea mic ca sa pot schimba ceva DIN PACATE :((

• Upvote 2

Marius

Speranta moare ultima. In cazul vostru sperantele clar sunt mai mari, ce pot sa mai zica cei din promotia de anul asta.

Ben

Absolventii scolilor de politie din 2011 ar putea capata posturi in ianuarie

Absolventii Academiei de Politie si absolventii scolilor de subofiteri ar putea fi angajati, incepand din ianuarie 2012, in functie de posturile ramase vacante, dupa restructurarile care urmeaza a se finaliza peste doua luni, a declarat ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas.

"Pana in luna octombrie vom definitiva intregul proces de restructurare, iar toate posturile care se vor vacanta dupa aceasta data, din ianuarie, vor fi ocupate de absolventii Academiei de Politie sau de absolventii scolilor de subofiteri. Estimam ca, pana in luna martie sau aprilie 2012, urmarind un grafic al celor care se pensioneaza sau pleaca din sistem, vom reusi sa ii angajam pe acesti tineri absolventi din 2011", a declarat, vineri, la Resita, ministrul Traian Igas.

Referindu-se la procesul de disponibilizare care se desfasoara in MAI, seful Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta, col. Marcel Lucaciu, a afirmat ca actualele criterii dupa care s-au facut restructurarile nu sunt perfecte si, prin urmare, va cere ministrului Traian Igas sa fie modificate. Acestea deriva, insa, din inegalitati de 20 de ani in structurile ministerului si din actuala legislatie, care impune un numar fix de persoane angajate la numarul de locuitori dintr-un judet.

Un exemplu in acest sens este chiar Caras-Severinul, care, desi are un numar foarte mic de locuitori, suprafata judetului este foarte mare, iar relieful diversificat, fapt care ingreuneaza deplasarea masinilor de interventie.

"Angajarile, la pompieri, au avut la baza numarul locuitorilor, iar in Romania judetele sunt categorisite pe doua tipuri: de tip I si de tip II. Consider ca acest criteriu nu este cel mai fericit. Putem vorbi de PIB, de contributia consiliilor judetene la dezvoltarea structurilor respective, de suprafata sau de tipurile de risc. Or, oamenii trebuie sa primeasca acelasi nivel de securitate, fapt pentru care domnul ministru a solicitat ca din judetele foarte mici sa nu fie dati oameni afara, astfel incat sa se ajunga la un echilibru", a precizat seful IGSU.

Ministrul Administratiei si Internelor, Traian Igas, impreuna cu subsecretarul de stat in Ministerul Sanatatii, dr. Raed Arafat, si seful Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta, col. Marcel Lucaciu, s-au aflat vineri dupa-amiaza la Resita, unde au avut intalniri cu conducerea Institutiei Prefectului, a Consiliului Judetean Caras-Severin si cu sefii de arma din structurile MAI.

http://www.ziare.com...anuarie-1113889

Ce ma bucur ca m-am nascut in aceasta tara minunata. :doh:

Mateuta

Or sa ne scoata pe rand, dupa medii si scot locuri de la dracu fara sa le pese de unde esti si daca ai invatat sa prinzi judetul

Roco

Jeffo, ne poti indica sursa celor spuse de tine?

• Upvote 1
  • Downvote 1

Mateuta

Vorbea gura fara mine. Cred ca Igas asta ar vrea, declaratia de mai sus fiind si o oarecare dovada. Nu e prima data cand afirma ca o sa ne scoata in limita locurilor disponibile pana in luna aprilie. Sper sa nu poata face asta si sa ne incadreze pe toti deodata ca asa e si normal.

Un politist spunea ca legal nu au voie, nu ma intreba de unde stie, unde scrie ca n-am idee. Asteptam si vedem ce se intampla...

Ben

Eu ma intreb ce se intampla daca nici in aprilie nu se eliberea destule locuri. Poate ne-or angaja la un moment dat, lucram 2-3 ani si apoi iesim direct la pensie.

Ben

Igaş promite absolvenţilor Academiei de Poliţie că vor fi angajaţi imediat în structurile MAI

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, a promis, marţi (4 octombrie), studenţilor Academiei de Poliţie, că după ce vor termina facultatea sau şcoala de subofiţeri, vor fi angajaţi “imediat” în structurile Ministerului Administraţiei şi Internelor.

“După ce vor termina facultatea sau şcoala de subofiţeri, dacă ne referim la subofiţeri, vor fi angajaţi imediat în structurile Ministerului Administraţiei şi Internelor. În plus, statutul poliţistului este într-o formă finală şi va fi promovat în perioada imediat următoare în Guvern şi, ulterior, în Parlament.

De asemenea, când va fi publicat în Monitorul Oficial statutul poliţistului, deja avem pregătit ghidul carierei şi fiecare absolvent va şti cu exactitate care sunt paşii în evoluţia ulterioară”, a declarat Traian Igaş.

Acesta a participat, marţi, la festivitatea de depunere a Jurământului Militar de către studenţii anului I din cadrul Academiei de Poliţie “Alexandru Ioan Cuza”.

Cei 551 de studenţi declaraţi admişi anul acesta la Academia de Poliţie “Alexandru Ioan Cuza”, la cele trei Facultăţi – Poliţie, Pompieri şi Arhivistică – au desfăşurat un program dedicat festivităţii depunerii Jurământului Militar, care a inclus salutarea Drapelului de Luptă, intonarea Imnului Naţional, defilarea subunităţilor şi exerciţii demonstrative.

http://www.financiar...tructurile-mai/

Edited by ben

simona86

pana nu vad, nu cred...

acum cateva zile zicea ca vor fi angajati"in functie de numarul de locuri vacantate"...acum zice ca vor fi angajati "imediat"...

greddy

ia sa te vad cum faci tu bai baiatule sa fie "imediat" :) altfel..sa-ti ajute cel de sus sa te simti cum m-am simtit eu in astea 6 luni...

Elvis

Omul a luat-o rau pe aratura.

La momentul cand vorbim nu mai sunt locuri libere la niciun inspectorat din tara.

Si daca cu,, suptofiterii" a fost mai usor, sa vedem cum o sa le faca loc la ofiteri.

Sunt tare curios.

Singura solutie ar fi suplimentarea locurilor........dar atunci de ce au mai fost dati afara 5000 de politisti?

sheriffu

pana nu vad, nu cred...

acum cateva zile zicea ca vor fi angajati"in functie de numarul de locuri vacantate"...acum zice ca vor fi angajati "imediat"...

cred ca braNconierul se referea la cei ce vor absolvi peste 3 ani cand el sigur nu va mai fi la putere..si daca ne ajuta Dumnezeu si in domeniul asta, sa fie un om capabil ,din sistem ,care sa si cunoasca nevoile acestuia si ale oamenilor din el..

Felipe

Prietena mea e eleva la scoala de agenti de politie Cluj in promotia 2009-2011. Cum la noi in Salaj locurile pentru noii absolventi sunt ca apa in desert, vroiam sa intreb daca am grabi casatoria pentru inainte de repartitie ar avea un loc asigurat in judet sau macar o mutare mai rapida din judetul initial de repartitie?

Ziggye

nu se mai tine cont...din pacate...

Roco

Deputatul liberal George Scutaru i-a cerut lămuriri ministrului Igaş cu privire la amânarea încadrării în funcţie a absolvenţilor Academiei de Poliţie

ARTICOL | OCTOMBRIE 19, 2011 - 10:25PM | BY (C.G.)

Liderul PNL Buzău, George Scutaru, ridică astfel o problemă importantă, aceea a tinerilor absolvenţi ai Academiei de Poliţie, chestiune lasată însă de izbeliste în ultimele 4 luni de Ministrul Administrației și Internelor, Traian Igaș.

Acesta din urmă a fost audiat marţi la Comisia de Apărare din Camera Deputaților, ocazie cu care deputatul liberal George Scutaru i-a solicitat demnitarului câteva lămuriri cu privire la disponibilizările din unitățile subordonate M.A.I., modul în care va funcționa Poliția rurală dar și situaţia tinerilor absolvenţi ai Academiei de Poliţie, pe care nu i-a încadrat în funcţie în această vară, aşa cum ar fi fost normal. În ceea ce priveşte situaţia acestora, liberalul George Scutaru a declarat că ministrul Igaş a dat asigurări că de la 1 ianuarie 2012 vor putea fi angajaţi aproximativ 560 de ofiţeri din promoţia 2011, urmând ca până în toamna anului 2012 să fie încadraţi alţi 2.200 de subofiţeri, absolvenţi ai instuţiilor de învăţământ ale M.A.I.

Igaş ar fi spus, de asemenea, că posturile destinate tinerilor absolvenţi ar urma să fie obţinute prin redistribuirea unui număr de 7.000 de posturi către viitoarele poliţii municipale.

“Este inadmisibil ca tinerii absolvenţi să nu-şi poată face o previziune cu privire la o carieră în MAI. Sunt aproape 3.000 de oameni care au terminat în acest an care nu-şi pot lua nici măcar ajutor de şomaj şi sunt într-o situaţie materială precară. Sunt oameni puşi să spere că MAI îi va angaja şi că, astfel, îşi vor putea face meseria şi să trăiască. Poate că pe viitor ar trebui să se legifereze mult mai bine numărul de posturi care să fie scoase la concurs în instituţiile de învăţământ ale MAI”, a comentat vicepreşedintele Comisiei de Apărare din Camera Deputaţilor, George Scutaru.

Deputatul George Scutaru aduce astfel în atenţie un subiect care preocupă noul val de ofiţeri tineri, la început de carieră, dar care au fost lăsaţi în aşteptare în contextul crizei prin care trece Poliţia Română.

SURSA: http://gazetabuzoian...u-privire-la-am