Jump to content
POLITISTI.ro

Roco

Intarzierea promotiei 2011 - OFICIAL !

Recommended Posts

Mateuta

asa

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Roco

Nu va mai luati dupa ce chestorul, dupa ce zice agentul administrativ care imparte bocanci. Toti care suntem in scolile lor am semnat un angajament prin care spunem clar: NE OBLIGAM SA NU LUCRAM IN ALTA PARTE CAT SUNTEM SCOLARIZATI. Nu trebuie sa fii politist, nu are nicio legatura cu asta. Ai lucrat => ai incalcat. Pe cine are incredere in ce zice castorul nu stiu care, il invit sa se angajeze cu acte. Nu va mai luati dupa vorbe pana nu aveti in mana actul normativ care spune clar ca avem voie.

• Upvote 2

Paul90

Ai un mare + . Mi-ai luat două vorbe din gură.

"Pe cine are incredere in ce zice castorul nu stiu care, il invit sa se angajeze cu acte." :ner:

"Nu va mai luati dupa vorbe pana nu aveti in mana actul normativ care spune clar ca avem voie."

Ai dreptate. Mingea de bătaie e baza legală. Depinde şi în terenul cui se află. :clip:

Şi pentru ceilalţi colegi. Am fost toţi acolo la careu. Nu ştiu ce aţi auzit voi, dar eu, personal, nu reţin nimic concret despre posibilitatea angajării sau nu în perioada asta.

Edited by blue1guardian

sheriffu

bun sunt de acord cu voi.legea-i sfanta.dar oare...dragi colegi,o ordonanta de urgenta poate sa limiteze un drept fundamental?(dreptul la munca).eu sunt tare curios .Daca voi aveti vreun text de lege care sa stipuleze asta eu nu mai zic nimic..

Toti care suntem in scolile lor am semnat un angajament prin care spunem clar: NE OBLIGAM SA NU LUCRAM IN ALTA PARTE CAT SUNTEM SCOLARIZATI.

eu nu tin minte sa fi fost clauza asta pe respectivul contract.din ce imi amintesc era ca ne angajam ca dupa absolvirea studiilor sa lucram in M.A.I 10 ani. poate gresesc..dar sincer nu imi amintesc sa fi semnat ca ma oblig sa nu lucrez in alta parte cat o sa fiu scolarizat.

Paul90

E nasol că acel angajament a fost semnat doar într-un singur exemplar. Şi nu avem măcar o copie. Pentru că aşa putem dezbate la infinit, fără a avea hârtia în faţă. :naughty:

• Upvote 1
  • Downvote 2

Cristi

De ce a fost semnat intr-un singur exemplar? Noi am avut doua exemplare, din care unul a ramas la noi, reminder al "obligatiei sfinte fata de patrie". :naughty:

Prepenel

bv sheriffu .. cel care ai zis ca ai 2 exemplare ale angakamentului (kimcoio).. ne poti spune si noua ce clauze sunt pe el? ai term de mult scoala?

Edited by Prepenel

sheriffu

Ce se intampla acum cu noi este o situatie de exceptie..si putem actiona in consecinta :emo-yessir:

Edited by sheriffu

Cristi

Nu imi mai pociti ma numele. :ner: E Kmcoio, nu Kimcoio. Ma voi uita pe el, sa il caut pe acasa si va spun. Am terminat de ceva vreme.

sheriffu

Ai mai gasit contractul ala Kmcoio? :hmmmt:

nicu

E trist sa vad ce se intampla cu promotia 2011 ... sper ca promotia mea 2012 sa fie avansata in grad la timp ... SPER :unsure::wacko:

taticu88

contract de colaborare da, desi nu stiu cine mi ar face ca nus asa pilos si in vremurile astea doar asa merge, multi din colegi de la campina pleaca in strainatate, alternative au se pare.Parerea mea ca in timp o sa ajunga sa privatizeze si politia si gata ca si asa au facut politie "locala" cu toti analfabetii si gata.

ps..stiti ceva d munca prin strainatate?

Roco

Orice discutii despre angajari, colaborari, munci, contracte.... sunt INUTILE. Uite ce zice in legea 360/2002 privind statutul politistului:

Art. 45.

(1) Politistului ii este interzis:

i) sa detina orice alta functie publica sau privata pentru care este retribuit, cu exceptia functiilor didactice din cadrul institutiilor de invatamant.

In angajament scrie clar ca trebuie sa ne abtinem de la orice activitati de natura a intra in conflict cu statutul politistului.

raduku76

in limita posturilor disponibile

sheriffu

Orice discutii despre angajari, colaborari, munci, contracte.... sunt INUTILE. Uite ce zice in legea 360/2002 privind statutul politistului:

Art. 45.

(1) Politistului ii este interzis:

i) sa detina orice alta functie publica sau privata pentru care este retribuit, cu exceptia functiilor didactice din cadrul institutiilor de invatamant.

In angajament scrie clar ca trebuie sa ne abtinem de la orice activitati de natura a intra in conflict cu statutul politistului.

ROCO hai sa observam ceva..chiar cu ce incepe articolul 45 POLITISTULUI..esti politist?

Roco

Sheriffu, hai sa citim TOT postul inainte de a ne apuca sa postam asa.

rahoul

imi aduc aminte ca acum cativa ani un politist pensionat din bucuresti a castigat in instanta suma aferenta unui concediu restant 3 ani pe care nu l-a putut efectua. asta in conditiile in care i se solicitasera 2 rapoarte prin care se angaja ca renunta la zilele restante si la orice plata. s-a mers pe un decret care spunea clar ca nu poti renunta la un drept pe care il ai.

asadar, daca respectivul act mai este in vigoare, voi va puteati angaja si sa respectati orice statut vreti, angajamentul vostru = 0. daca nu se prevede clar in lege ca studentii militari si ai scolilor de politie le este interzis x, y si z, nu aveti cum sa renuntati la un drept al vostru (dreptul la munca in acest caz).

cautati decretul - sau poate cineva in tema il poate posta aici.

Madalin

In timp ce voi dezbateti subiectul pe forum unii muncesc de cateva zile bune , in strainatate ce e drept. :emo-yessir:

sheriffu

roco daca ai angajamentul te rog sa il postezi aici..

Roco

Nu il am. Daca vrei sa il vezi, te duci la biroul de evidenta studenti (de acolo de unde iti ridici adeverintele de elev) si le rogi sa iti arate si tie angajamentul pe care l-ai insemnat pentru ca te intereseaza sa vezi ceva. Nu e nicio procedura. Pur si simplu se scoala de la birou si cauta intr-un dulap si ti-l da exact pe al tau. La noi asa e.

sheriffu

Ar fi si culmea sa merg acum de la Suceava la Campina sa bat 500 de kilometri ca sa vad angajamentul..ma gandeam ca il ai ca tot am vazut ca pomenesti de el.Oricum asta e..tu ce faci pana in decembrie?:)

Roco

Eu cred ca poti cere sa iti trimita un fax, pui pe cineva din campina sa intrebe. Tinand cont ca e vorba de a sta sau a (nu) sta acasa 6 luni pe banii parintilor, sa faci cinste cu o ciocolata sa trimita secretara un fax nu e un pret prea mare de platit. E vorba de o pagina. Macar stii un lucru concret si nu te mai iei dupa unul si altul care posteaza pe forumuri. Puteau sa imi spuna 100 de chestori ca am sau nu am voie. Pana nu am vazut eu cu ochii mei nu m-am lasat.

sheriffu

Eu cred ca ei vor sa ne acomodeze cu gandul ca asa ne vom petrece sarbatorile de acum inainte prin munca..cum se gandesc ei la toate..ne pregatesc pe toate planurile.Dar totusi zic sa ne pregateasca sa vedem cum e sa rezistam si o saptamana fara mancare,fara apa ca la ce vremuri se anunta nu se stie niciodata..

Mateuta

mda asa scrie ca pe 30 e festivitatea insa ei au zis ca de craciun suntem acasa. ramane de vazut...