Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Ionut230

Depistat la volan cu alcoolemie in aerul expirat

Question

Ionut230

Am si eu o intrebare la care va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Am facut recalcularea alcoolemiei si se pare ca la mine a venit mosu` mai devreme,rezultatele fiind favorabile.Acum intrebarea mea este:Poate procurorul de caz sa ceara recalcularea din nou?

Va multumesc anticipat!

Recommended Posts

• 0
Cezar

Din ce ai explicat tu aici TOTUL s-a desfasurat legal.

Raportul a "iesit" negativ, si ti-ai luat permisul

Pierderea ta de energie este absolut inutila

Acum mai bine de 2 ani am facut un test cu apa de gura. L-am trimis cuiva pe privat aici pe forum care m-a rugat sa-l puyblic, dar am refuzat.

Rezultatul la 0 secunde, deci cand ce iese din plamani baleiaza si limba si cerul gurii mustind de listerine a fost 0.11%, pondere care a scazut la jumatate dupa 5 minute.

Daca-mi pun ambitia chiar ma apuc sa calculez cat ar putea ramane in gura, la ce concentratie de alcool maxima e cantitatea de lichid strain din cavitatea bucala si presupunand cazul ideal ca tot alcoolul din gura se evapora doar atunci cand vine aerul din plamani spre etilotest.

Ce vrei sa demonstrezi? Care e telul postului tau?

• 0
Matuturner

Salut , nu stiu care va fi countinuarea procesului si vreau sa aflu . Am fost oprit iar in aerul expirat am avut 0.49 pur in aerul expirat , am fost de 2ori la spital la recoltarea probelor biologice , nu stiu ce aşteptări să am dupa obţinerea rezultatelor , nu sţiu daca în cazul de fată este vorba si despre dosar penal , si pe cât timp va fi reţinut permisul de conducere , sau poate anulat. Am primit o înştiiţare ca  nu mai am dreptul de a conduce , dar în rublica unde se scrie pe ce durata de timp este scris de mână "Fără" zile. Am citit multe pe internet si nu îmi dau seama ce va fi continuarea , au zis că voi fi contactat telefonic.Mulţumesc.

• 0
Cristi

La valoarea aia ai dosar penal. Mai mult ca sigur permisul îți va fi anulat de către instanta când vei fi trimis în judecata. Ia-ți un avocat. 

• Like 1

• 0
IonutV

Buna seara,

In data de 7 iunie ac, in jurul orelor 06:30 am fost oprit la un control si testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0.03. Rezultatul este ciudat, in conditiile in care nu consum alcool de peste 10 ani, datorita unor probleme de sanatate (urmez tratament zilnic). Am solicitat sa merg la recoltarea de probe biologice, mi-a fost eliberata dovada CU drept de a conduce pe o perioada de 15 zile (incepand cu 24 de ore dupa recoltarea probelor), pana la sosirea rezultatelor de la sange.

Tinand cont de faptul ca nu consum alcool, era dimineata si ma trezisem cu aproximativ 30 de minute inainte de a fi testat, nu mancasem nimic (am luat doar o pastila de tensiune cu un ceai de menta), exista posibilitatea sa fie o inregistrare eronata a aparatului? 

Am inteles ca pot exista intarzieri pana la sosirea rezultatelor, tinand cont de situatia actuala (pandemia covid-19). Exista posibilitatea ca la intarzierea rezultatelor sa imi fie prelungita dovada CU drept de circulatie? Permisul este o conditie esentiala a job-ului meu. 

Multumesc

• 0
LuCiaN98

Pe data de 11.06.2020 mi-a fost retinut permisul de conducere(fara drept de circulatie) in etilotest avand 0.03 la 1 ora si cv am fost la prima recoltare de sange..specific am baut o bere 500ml imi asum fapta sunt vinovat!!!!

Acum ce vreau sa intreb eu...!

Unde trebuie sa platesc probele de sange?

Agentu mi-a spus ca sa astept sa imi elibereze Comandantu o hartie ca sa pot sa platesc probele la IML au trecut aproape 2 sapt nici vorba sa imi elibereze aceea hartie..ma tot amana ca nu a primit nimic de la comandant ca nu este semnata.....va rog frumos sa ma lamuriti si pe mn..la IML nu pot sa platesc fara aceea semnatura a comandantului????

• 0
Marius

Îţi recomand să depui o solicitare scrisă (poţi să o trimiţi şi pe e-mail dacă îţi e mai comod) către şeful unităţii de poliţie şi cu siguranţă vei primi un răspuns.