Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Ionut230

Depistat la volan cu alcoolemie in aerul expirat

Question

Ionut230

Am si eu o intrebare la care va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Am facut recalcularea alcoolemiei si se pare ca la mine a venit mosu` mai devreme,rezultatele fiind favorabile.Acum intrebarea mea este:Poate procurorul de caz sa ceara recalcularea din nou?

Va multumesc anticipat!

Recommended Posts

• 0
Cristi

Da, poate. Și de asemenea poate alege să nu țină cont de ea, la fel ca și judecătorul.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Ionut230

Salut Cristi si multumesc pentru raspuns!

Dar dosarul meu nu a ajuns inca la judecatorie,am cerut acordul procurorului sa fac recalcularea,nu am cerut-o in instant (sunt sigur ca iti amintesti de cazul meu)Care crezi ca ar fi sansele ca sa o respinga sau sa ceara recalcularea din nou?

• 0
elena20144

Conform legislatiei in vigoare, pentru o alcoolemie de 0,12 alcool pur in aerul expirat se retine permisul?

• 0
Marius

Da, se reţine.

• 0
elena20144

Multumesc pentru raspuns.

• 0
tanyus2004

Am fost depistat cu 0.25 in aerul expirat si am cerut recoltarea de probe biologice pt ca nu am baut nimic. Mi s-a retinut permisul si mi s-a dat o dovada cu drept de circulatie pt 15 zile, dar nu mi-au intocmit proces verbal. Se intocmeste sau nu proces verbal in aceasta situatie??? 

• 0
Ziggye

Nu. Dupa ce platesti analizele de sange, pe care esti olbigat sa le platesti, in functiue de rezultat se va intocmi proces verbal de constatare a contraventiei sau a infractiunii flagrante...sau prin nu stiu-ce minune nu vei pati "nimic" .. :)

Edited by Ziggye
  • Upvote 3

• 0
Marius

Nu se poate întocmi proces verbal de contravenție în acest moment. Trebuie așteptat rezultatul analizelor și abia după se poate aplica măsura legală.

Există două posibilități:

1 - rezultatul este pozitiv și în funcție de concentrația de alcool în sânge se întocmește dosar de cercetare penală ori se aplică o sancțiune contravențională (proces-verbal cu amendă)

2 - rezultatul este negativ și se restituie permisul de conducere.

Datorită faptului că tu ai solicitat analiza probelor biologice, esti obligat să achiți contravaloarea acestora la IML.

• 0
tanyus2004

mi-au venit rez 0 la sange dar credeam ca se face proces verbal ca sa pot ridica certificat de grefa.

am folosit apa de gura inainte sa ies din casa de aia a iesit alcoolemia :)

daca nu se poate intocmi proces verbal in ce baza mi-au retinut permisul???

Nu. Dupa ce platesti analizele de sange, pe care esti olbigat sa le platesti, in functiue de rezultat se va intocmi proces verbal de constatare a contraventiei sau a infractiunii flagrante...sau prin nu stiu-ce minune nu vei pati "nimic" .. :)

mi-au venit rez 0 la sange dar credeam ca se face proces verbal ca sa pot ridica certificat de grefa.

am folosit apa de gura inainte sa ies din casa de aia a iesit alcoolemia  :)

daca nu se poate intocmi proces verbal in ce baza mi-au retinut permisul???

Edited by Marius
Nu mai cita postarea anterioară pentru că e inutil și interzis de regulament.

• 0
Marius

În baza prevederilor legale. Studiază OUG 195/2002 rep. și Regulamentul de aplic. OUG 195/2002.

• 0
tanyus2004

SECŢIUNEA 1
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor contravenţionale
Art. 181

(1) În situaţia în care fapta a fost constatată cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat sau unui mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic, poliţistul rutier încheie un proces-verbal de constatare a contravenţiei, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 1D, după prelucrarea înregistrărilor şi stabilirea identităţii conducătorului de vehicul.

(2) Datele de identificare a contravenientului care se consemnează în procesul-verbal de constatare a contravenţiei sunt cele comunicate, în scris, sub semnătura proprietarului sau deţinătorului legal al vehiculului.

Detalii: ***

Edited by Marius
Eliminare link

• 0
Catalin

Vrei să ne convingi că deşi citeşti legea, nu înţelegi? 

Articolul citat de tine se referă la alte situaţii. În cazul tău, dacă ai solicitat recoltarea de probe biologice nu mai poate fi vorba despre vreun mijloc tehnic, pentru că probele acelea ajung la un laborator, iar rezultatul lor este echivalentul unei expertize.

Apropo, cum ai aflat rezultatul analizelor? Te întreb pentru că acel rezultat se trimite poliţiei.

• 0
Marius

@tanyus2004

E cam mult de citit și te obosește teribil o asemenea activitate, așa-i?

Mai citește, eventual până reușești să ajungi la art. 192 alin. (1) și (2) din

PS: Nu mai posta link-uri pentru că nu interesează pe nimeni unde citești tu și vei pierde posibilitatea de a mai scrie pe acest website.

• 0
tanyus2004

deci daca ai o problema nu poti posta pe forum??? nu asta e ideea de forum. imi pare rau ca nu am atata scoala incat sa inteleg un regulament...ma gandesc ca nu o sa mai pot posta pe forum ...era doar o intrebare . apropo rezultatele le-am aflat de la politie cand am fost sa-mi ridic permisul...oricum mi se pare o prostie ca sunt in dotare aparate care indica alcoolemie desi nu ai baut. :)

e nimeni unde citești tu și vei pierde posibilitatea de a mai scrie pe acest website.

Edited by Marius

• 0
tanyus2004

@tanyus2004

E cam mult de citit și te obosește teribil o asemenea activitate, așa-i?

Mai citește, eventual până reușești să ajungi la art. 192 alin. (1) și (2) din

PS: Nu mai posta link-uri pentru că nu interesează pe nimeni unde citești tu și vei pierde posibilitatea de a mai scrie pe acest website.

am citit si acest articol dar nu spune nimic despre PV...

• 0
Cristi

deci daca ai o problema nu poti posta pe forum??? nu asta e ideea de forum. imi pare rau ca nu am atata scoala incat sa inteleg un regulament...ma gandesc ca nu o sa mai pot posta pe forum ...era doar o intrebare . apropo rezultatele le-am aflat de la politie cand am fost sa-mi ridic permisul...oricum mi se pare o prostie ca sunt in dotare aparate care indica alcoolemie desi nu ai baut. :)

Sunt deosebit de interesat de caz, apa de gura nu da rezultat de 0.25 in aerul expirat. La valoarea aia se ia o amenda. Pentru dare de mita, fals, instigare la fals si abuz in serviciu se face puscarie. Succes!

• 0
tanyus2004

nu am ineles nimic din postarea dvs. la mine se refera??? sau la agenti ??? :) si m-am interesat si la altii a iesit si 0.78 de la apa de gura :)

Edited by Marius
  • Downvote 4

• 0
viobra

Dragi colegi, omul a primit numarul "maxim" de raspunsuri pentru a intelege ce i s-a intamplat. Deja nu mai putem sa-l ajutam cu nimic. Totul depinde de el...

• 0
Catalin

Dacă ai aflat rezultatul analizelor de la poliţie şi ai primit permisul înapoi, atunci de ce ai mai intrat aici să întrebi, din moment ce problema ta era rezolvată. 

În altă ordine de idei, să ştii că nu e nimic în neregulă cu aparatele ălea, sunt identice cu cele folosite în toate ţările din lume. Ele detectează vaporii de alcool din respiraţie, iar prostia este la cei ce nu sunt capabili să conştientizeze că dacă folosesc o apă de gură ce conţine alcool nu ar trebui să să se mai urce la volan, dacă nu vor să aibe probleme. N-ar fi rău să mai mergi şi pe la stomatolog şi să discuţi despre acest subiect. De ani buni s-a demonstrat că apa de gură ce conţine alcool poate provoca apariţia cancerului oral. Dar după cum spunea şi colegul meu mai sus, folosirea unei ape de gură ce conţine alcool nu va da în veci o aşa mare valoare în etilotest, din acest motiv eu cred că eşti doar un beţiv ce se urcă ca un inconştiient la volan. 

• Upvote 2

• 0
Cezar

am folosit apa de gura inainte sa ies din casa de aia a iesit alcoolemia  :)

cu cat timp inainte de control ai folosit apa de gura?

• 0
pashaman

...cu vreo doua secunde inainte de a sufla in etilotest...numai asa imi explic ceo 0,25 de la apa de gura.

• Upvote 1

• 0
danpin

Sigur ai amestecat cu castraveciori murati. I s-a intamplat si cantaciosului Gheorghe Gheorghiu :D

• Upvote 1

• 0
Cezar

...cu vreo doua secunde inainte de a sufla in etilotest...numai asa imi explic ceo 0,25 de la apa de gura.

0 secunde, am fsacut un test in trecut

a iesit sub jumatate din cat i-a dat lui

• Upvote 1

• 0
iav

Da rapid ești frate!!! nici nu a apucat polițistul să-ți facă semnal de oprire, că tu ai și tras dușca. Cât a fost? 50-100 ml.? Ți-a fost rușine de polițist că-ți mirosea gura a mujdei  și mici.

• 0
tanyus2004

Din pacate in Romania am vazut ca daca esti nevinovat este mult mai rau decat daca esti vinovat. Am reusit sa intru in posesia permisului dupa mai bine de o luna. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. Daca as fi '''recunoscut'' ca am baut(desi nu bausem nimic de mai mult de 48 de ore) puteam sa-l obtin dupa o luna cu ajutorul clementei, cel putin asa mi-au spus agentii. Si atata timp cat au venit 0 la sange nu cred ca mai trebuie sa dau explicatii. Sa stiti ca nu m-am urcat si nu ma urc la volan nici daca beau 50 ml de bere si am 50 kg deci ideea ca organsmul nu a asimilat e poveste, daca ar fi fost vorba de alcool ar fi iesit in sange.  Va multumesc oricum...

• Downvote 2