Jump to content
POLITISTI.ro

rustic

Politistul - "conductor caine de serviciu"

Recommended Posts

Svio

Sunt prea tanar ca sa ma pensionez, am doar 10 ani vechime, problemele pe care le am le tin sub control cu tratament si monitorizare, practic sunt in perfecta forma fizica,dar boala cum am mai spus, este dintre cele urate.Nu vreau sa ma duc sa le explic prea multe sa ma umilesc la ei, azi le-am facut raport sa ma mute de unde m-au luat, functia e inca libera, nu mi-a adus nimeni la cunostiinta ca trebuie sa fiu dresor... 

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marocanu

Ce sa spun. Am un coleg, conductor caine urma, care in 10 minute pe zi isi termina treaba, scoate cainele o data la 2 luni si atunci merge pana la prima intersectie dar i-a salariu cu 600 lei mai mult ca mine, care nu-mi mai vad capul de treaba.

iav

Nu cred că ai atât de multă treabă, dacă ai timp să-l monitorizezi pe colegul care este conducător cîine de serviciu.

• Upvote 1

iatu

Sunt prea tanar ca sa ma pensionez, am doar 10 ani vechime, problemele pe care le am le tin sub control cu tratament si monitorizare, practic sunt in perfecta forma fizica,dar boala cum am mai spus, este dintre cele urate.Nu vreau sa ma duc sa le explic prea multe sa ma umilesc la ei, azi le-am facut raport sa ma mute de unde m-au luat, functia e inca libera, nu mi-a adus nimeni la cunostiinta ca trebuie sa fiu dresor... 

iti urez succes si te sfatuiesc sa te inamrmezi cu multa rabdare, sa dispui de resurse materiale si multaaaa rabdare cu domnii instructori de la sibiu care habar nu au ce inseamna munca de politie in operativ. tin minte ca acum cativa ani cand efectuam cursul de conductor caine la sibiu in urma unei discutii cu un domn insructor despre neachitarea amenzilor contraventionale de catre contravenienti el imi explica ca nu stiu sa procedez in vederea demararii amenzii neindestulatoare pt. cei care nu achita contraventiile. am ramas socat cand am aflat ca el nu stia ca singura sanctiune privativa de libertate este de natura penala. in fine cam asta este parerea mea despre pregatirea celor care lucreaza cu cainii de serviciu ca sa nu mai zic de pregatirea domnilor instructori de la sibiu.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Constantin24

Unde pot gasi instructiunile 636 pe net? Rog un coleg sa mi le trimita si mie daca le are. 

Vreau sa ma implic in dresajul lui, dar problema e ca "nu sunt lasat". Nu am cand. Lucrez la un post, de regula la sch 2 si 3 sunt singur pe 2 comune si nu imi vad capul de treaba.

Vreau sa intocmesc un raport bine motivat prin care sa solicit ca sa mi se permita sa efectuez cele 3 ore de predresaj cu el zilnic, fara sa am altele pe cap. (Asta am auzit de la alti colegi mai batrani).

Este adevarat  ca daca nu are atasamentul necesar fata de mine sau daca este respins la examen, mi se imputa mie? 

• Upvote 1

iav

Nu știu de ce ai luat câinele, întrucât la posturile de poliție nu mai sunt prevăzuți câini de serviciu, decât la cele cu situație operativă deosebită. Nu o să poți să efectuezi predresajul și antrenamentul câinelui și în același timp să efectuezi patrule intercomunale, sau să lucrezi în dosare penale. Dacă pe fișa postului ai și atribuții de conducător câine de serviciu, atunci nu-ți rămâne decât să-ți faci programul în așa fel încât să execuți și sarcinile prevăzute pentru ajutor șef post și pe cele de conducător câine.

Constantin24

Nu l-am luat ca am vrut eu. Mi s-a zis doar ca "te duci sa iei caine". Aici am fost eu de vina ca nu am stiut ca pot refuza, nefiind nici macar pe functia de conductor caine, la fel a fost greseala mea ca nu m-am interesat(asta a fost la 2 luni dupa ce am terminat scoala).

ccclyon

Nu ti se poate da caine daca nu esti pe functie de conductor caine - citeste mai bine fisa postului - s-ar putea sa ai o surpriza.

Edited by Marius
Nu mai cita postarea anterioară pentru că e inutil şi interzis de regulament

iav

Ba se mai poate, când pe funcțiile de conducător câine sunt alții care fac orice altceva( cafeaua pentru șefi, plimbă hârtiile, e.t.c), iar atunci când trebuie să ia câine, se găsește câte un proaspăt absolvent, care este ușor de „aburit” 

Manugrigo

Am si eu o intrebare, daca cineva ma poate ajuta. Vreau sa fac cursul de conductor caini, deoarece ii ador, dar nu sunt angajat MAI. Se poate face la Sibiu sau exista firme specializate pt asta? Cu timpul doresc sa ma angajez in sistem pe acest post. As dori un raspuns daca stiti. Mersi

Ptr Manu

iav

Nu poți urma cursuri la Centrul Chinologic Sibiu, dacă nu ești angajat M.A.I și nu cunosc să fie firme specializate care să te califice în această meserie.

agentadryan

Cine ma poate ajuta va rog mult cu instructiunile 636/2005.Va multumesc anticipat.

iav

Ești polițist?

dorin099

Am un ciobanesc german in varsta de 3 ani  specialitatea patrulare interventie care a avut o afectiune la ureche in urma careia a ramas cu o deficienta respectiv nu ridica urechea complet ci doar pana la jumatate.  Sper  ca in toamna cand merg cu el la Sibiu sa nu fie clasat pe motivul acesta . Ma poate ajuta cineva cu o informatie

iav

Nu cred.

mne

Buna ziua!as dori să știu în ce perioade se fac cursurile de conducător câine.mai exact daca se pot face Intr o perioada care sa nu cuprindă vacanta de vara(lunile iulie - august).vă mulțumesc!

Edited by mne

iav

Depinde de specializarea câinelui,  dar majoritatea cuprind această perioadă.

Edited by iav

mne

Cred că este vorba despre câine de urma.lucrez la ISU.

rustic

Cat de curand (cel mai probabil cu luna noiembrie) se infiinteaza politia canina la nivelul fiecarui inspectorat, deci cei care sunt pe functii de conductor caine de serviciu de la nivelul oraselor si municipiilor vor fi mutati pe baza de raport scris la IPJ-uri, in cazul in care refuzati, sunteti pusi la dispozitie si vi se ofera alte locuri disponibile pe raza judetului.

BT27SPP

Iar cei de la criminalistică care au caine de prelucrare urme miros uman ... trec cu tot cu funcții sau cum ?

chibit

Da, conductorii câini serviciu cu specializarea prelucrare urme, care acum sunt în cadrul structurilor criminalistice, vor trece la structura nou înființată. Singurii conductori câini,care nu vor trece la structura nou înființată vor fi cei de  de la S.A.S.