Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Accident la efectuarea virajului spre stânga

pstefan

Question

Buna ziua, ma numesc Stefan si sunt din Constanta. In saptamana mare dinaintea Pastilor am avut un necaz-incident sa ii spun. Circulam in oras pe o strada cu 2 benzi o banda pentru fiecare sens, noapte, ploaie, semnalizez din timp intetia de a face un viraj la stanga, ma opresc, ma asigur incep virajul eu deja fiind iesit pe sensul de contrasens (in tot acest timp semnalul stanga funtiona) si ma trezesc cu o masina care vine din spatele meu trage stanga sa ma depaseaca si ma loveste din plin stanga fata(oglinda, roata, aripa stanga) dupa care ricoseaza intr`o alta masina parcata. La fata locului a venit un echipaj de politie rutiera format dint-un singur politist. Copilul care era la volanul masini care ma lovit a recunoscut de fata cu politistul si cu propietarul masinii in care ricosase ca nu a fost atent sa speriat si a tras stanga de volan lovinduma pe mine si etc. Acum politistul nu a intocmit nici un proces verbal spunandune sa mergem dimineata la politie (nu a facut testele de alcoolemie deoarece nu avea baterie la aparat :| ). Adoua zi am fost dimineata la politie toate bune si frumoase, am facut declaratiile am dat toate documentatiile cerute si am ajuns in momentul cand nea facut testul alcooltestului :| si inca o surpriza respectivul nu a venit cu masina pentru constatare ia prezentat politistului niste poze cu masina lui facute de seara (masina se putea deplasa). Dupa toate acestea m-am trezit ca toata vina este a mea si ca eu trebuie sa despagubesc ambele masini + amenda.

Acum va intreb este normal asa ceva ?? Detin permis de 7 ani, nu am avut nici un accident ba numa cate am ferit, de doi ani sunt sofer de taxi si nu am intalnit si nu am putut crede ca se poate asa ceva. Va rog sa ma lamuriti si pe mine exact daca eu am vreo vina care ar fii aceea, si niste sfaturi pentru ca am inceput un procesc in aceeasta privinta.

Recommended Posts

• 0

După avarii și din ceea ce spui, cred că celălalt conducător venea din spatele tău și a efectuat o manevră de depășire a ta, iar cu privire la faptul că te-ai asigurat la schimbarea direcției de mers, se pare că nu te-ai asigurat suficient.

• 0

Buna ziua!

Situatie similara cu cele expuse mai sus. Incadratata pentru viraj la stanga (eu) pentru a intra intr-un complex imobiliar, linie continua inainte si dupa zona in care se poate efectua virajul dinspre sau inspre complexul imobiliar, limita de viteza 50, curba spre stanga inainte de intersectie. Eu am semnalizat inainte cu vreo 70 m, m-am asigurat, in spatele meu a oprit si un TIR care astepta sa intru, in momentul in care m-am asigurat vizibilitatea era redusa din cauza TIR-ului si a unei alte masini stationate neregulamentar pe stanga, care intra 5-10 cm pe carosabil, am virat usor, moment in care am fost tamponata de un vehicul aflat in depasirea TIR-ului. Soferul a reusit sa traga usor stanga, a intrat in balans, a reusit sa opreasca masina abia dupa vreo 100 m (viteza legala cu mult depasita). Accident fara victime, doar cu avarii de ambele parti. Din ce am tot citit si din raspunsul primit de la firma de asigurari, vina este comuna, a mea ca aparent nu m-am asigurat corespunzator, al lui ca depasea pe linie continua. Bun, inteleg din asta ca vehiculele nu vor putea fi reparate niciunul pe asigurari. Daca este asa, imi accept vina. Problema mea este alta: acesta este drumul zilnic al meu si mi s-a intamplat si de la accident incoace sa am vizibilitate 0 din cauza TIR-urilor sau a cozii de masini care se creeaza in spate, asteptandu-i pe cei de pe contrasens sa-si treaca. Efectiv, din cauza curbei, nu ai cum sa vezi daca vine cineva cu viteza f mare. Ce se poate face in situatia asta in intersectia respectiva? Se pot pune semne suplimentare (nu exista un semn de intersectie cu drum secundar, de ex., se vede ca este un complex imobiliar si atat). Este o problema cu care ne confruntam toti din complex, eu sunt doar a doua sau a treia care a "patit-o", ca sa zic asa. Cui ne putem adresa pentru a remedia situatia si pentru a putea efectua acel viraj in conditii de maxima siguranta si vizibilitate? Multumesc de raspuns. 

• 0
  • Moderator
3 minute în urmă, MirMun a scris:

Cui ne putem adresa pentru a remedia situatia si pentru a putea efectua acel viraj in conditii de maxima siguranta si vizibilitate?

Trebuie să vă adresaţi administratorului drumului (primăria, CNADNR etc. după caz).

• 0

Eu zic să solicitați că accidentul să fie soluționat de către organele de poliție.

Astfel se va stabili cu exactitate vinovăția.

• 0

Buna ziua. Ma puteti ajuta și pe mine? Am aceeași problema cu virajul la stânga, doar ca manevra era aproape terminată și am fost lovit in partea din spate a autoturismului de către un șofer care depășea pe linie continua, in plus a fugit și de la locul accindentului.. Dacă manevra era aproape terminată eu cred ca vina este a lui. Am pus și o poza pt un exemplu mai bun

6BEE8824-F52B-47DB-8FF2-85E591EB0A69.jpeg

• 0

Cam asta ar fi schita. Inca nu s-a stabilit vinovatul. Este vorba de un proces abia inceput, urmand sa se stabileasca vinovatul. Ma interesa un sfat, ca sa stiu cam la ce ma astept. Multumesc anticipat!

Untitled.jpg

• 0

Indicatoare de circulație, bineânțeles, că nu mă interesează cele turistice.

Si mai ales pune-le pe schiță să ne dăm și noi seama.

Edited by iav
  • 0

Am marcat ca este linie continua . De asemenea  Este un indicator cu depășirea interzisă și unul cu “ intersecție cu drum fără prioritate”

• 0

Hai să facem ceva anchetă. 

1. Unde este amplasat cel care interzice depășirea?

2. Unde este apmlasat cel care atenționează că urmează o intersecție cu un drum fără prioritate?

• 0

Sincer, nu mai știu exact cum sunt așezate.. Cred ca cel cu depășirea interzisă este primul și destul de in spate. Dar e așa relevant acest aspect? Mulțumesc anticipat.

• 0
Chiar acum, Dafalmanag a scris:

Dar e așa relevant acest aspect

Este foarte relevant, pentru că:

art. 57 din O.U.G nr.195/3003( aia care reglementează circulația pe drumurile publice), are o prevedere care sună cam așa:„La intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare, semafoare sau de catre politistul rutier, conducatorul de vehicul este obligat sa respecte semnificatia sau indicatiile acestuia.” Deci în speța ta fiind o intersecție dirijată prin indicatoare, obligația conducătorilor auto( deci și a ta) este să respecte semnificația acestora.

srstuw456u.jpg.4055750f0559088af30a7a8638084bec.jpg

Intersecție cu un drum fără prioritate. Aceste indicatoare rutiere îi avertizează pe participanții la trafic, că se deplasează pe un drum prioritar. În următoarea intersecție, ei nu vor fi obligați să reducă viteza, nici să cedeze trecerea. 

Unul dintre aceste indicatoare sigur nu era pe drumul tău. Nu ne spui și ce indicator ai avut tu. Sigur ai avut „oprire” sau „ cedează trecerea” adică unul in acestea două:

52.png.2fad03fb34c8a559377d4faf96907293.png53.png.7e3ae6a1f8bb3f689be2177d585b665e.png

Singurele 3 indicatoare care transformă intersecţiile din nedirijată în dirijată sunt Oprire, Cedează trecerea şi Drum cu prioritate.

Edited by iav
  • 0

Exista doua posibilitati : ori sunt eu un povestitor jalnic ori inteleg ce mi-ati scris dumneavoastra la fel de jalnic :))..Sa va mai explic odata cum s-a intamplat : ma deplasam pe DN 1B, in dreptul localitatii "X".Pe partea dreapta era cu siguranta un indicator cu "depasirea interzisa" si cred ca unul (nu sunt sigur) care semnaliza ca urmeaza o intersectie cu un drum fara prioritate. In dreptul intrarii pe drumul secundar era linie discontinua, iar pe restul drumului era linie continua. Am semnalizat stanga (urma sa ies dupa drumul cu prioritate catre drumul secundar) , m-am incadrat cat mai aproape de axul central si m-am asigurat (cred eu ca suficient).Am observat in spatele meu la o distanta destul de mare o masina venind pe banda mea, nemanifestandu-si intentia de a depasi.Am virat catre stanga si cand masina era intrata aproape in intregime pe drumul fara prioritate am fost lovit in partea din spate de catre masina din spatele meu.Dupa cele intamplate am fost rasturnat in sant (ceea ce cred eu ca denota faptul ca eram deja in dreptul santului, adica manevra aproape terminata). In momentul in care am iesit din masina, celalalt sofer implicat deja fugise de la locul accidentului, lasandu-si masina acolo. In momentul de fata este un proces abia inceput si se vor stabili vinovatii, insa rugamintea mea era sa-mi oferiti un sfat, pentru a stii la ce sa ma astept. Multumesc!

• 0
Chiar acum, Dafalmanag a scris:

Exista doua posibilitati : ori sunt eu un povestitor jalnic ori inteleg ce mi-ati scris dumneavoastra la fel de jalnic

Varianta 1 este cea mai bună.

Cum ai făcut schița reiese că ai traversat intersecția. Se pare nu te-ai asigurat suficient la schimbarea direcției de mers. După părerea mea ai toate șansele să pierzi acel proces, dar repet doar după părerea mea.

• 0
Daiabogdanmihai

Buna ziua si va multumesc din start pentru timpul acordat citirii topicului deschis.

Anul trecut, in timp ce ma deplasam cu motocicleta proprie in localitatea Giurgiu, vad iesind dintr-un sir de vehicule stationate un autoturism Opel, distanta la care eram eu fata de autotursim era de sub 100 m, autoturismul patrunde de pe banda I fara sa se asigurare zic eu, pe banda a doua, banda pe care eu ma deplasam cu viteza de 50-60 km/h, intre timp eu incep manevra de franare, drumul prezentand denivelari si nisip, manevra de franare in siguranta este imposibila, astfel incat am luat hotararea sa ma apropii de axul drumului si sa incep manevra de depasire a autoturismului. In timp ce depaseam autoturismul am fost acrosat lateral de acesta, autoturismul facand stanga brusc fara a se asigura, eu din instinctul de conservare am virat stanga si mai mult  fiind astfel fortat sa merg in directia autoturismului, eu proptindu-ma cu toata laterala motocicletei in usa fata si aripa spate a autoturismului( autoturismul este coupe). Din accident nu au rezultat victime, in prima faza am cazut de comun acord de vinovatia conducatoarei auto, aceasta spunand ca trebuie sa vina si sotul dansei sa ii aduce actele autoturismului si a sta de vorba. La sosirea sotului a inceput cearta, vazand ca nu ajung la un numitor comun cu acesta, am apelat la numarul unic de urgenta, un echipaj de politie si ambulanta sosind la locul producerii accidentului. Am refuzat ingrijiri medicale, politia ne-a luat cate o declaratie fiecarei parti, pe loc agentul constator a spus ca vina ii apartine soferitei, rugandu-ne sa ne prezentam la sediul politiei pentru testul cu fiola si intocmirea procesului verbal. Ajunsi la sectie, politistul isi schimba "parerea" si spune ca trebuie sa vada filmarea de pe un magazin din zona. Dupa 2 ore de asteptare pe holul politiei, agentul constatator vine inapoi si imi intocmeste mie un proces verbal pentru nepastrarea distantei rutiere, ma sanctioneaza cu amenda in coantum de 580 de lei si ma obliga la reparatii pentru autoturismul implicat in accident.

Aceasta masura mi se pare total abuziva, eu neavand ce distanta sa pastrez fata de autoturismul implicat deoarece acesta mi-a iesit in fata la mai putin de 20 de m, eu neavand posibilitatea sa efectuez franarea in deplina siguranta. Sotul doamnei in cauza, fiind o persoana destul de influenta in oras, inclin sa cred ca a avut o contributie in pronuntarea aceasta, nu doresc sa acuz nimic, este doar o parere personala dar am dorit sa subliniez acest fapt.

Mentionez faptul ca masina nu avea posibilitatea de a stationa in zona respectiva, deoarece era la mai putin de 20 de m de o trecere de pietoni. Soferita in nici 7 m din stationarea a intrat pe banda a doua si a facut si virajul la stanga...

Potrivit art 54 din oug 195/2002, conducatorul trebuie sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca poate efectua virajul fara a perturba circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti.

Pe moment am zis Doamne ajuta ca nu am patit nimic, i am dat asigurarea sa faca ce doreste si am zis sa o las asa, dar vorbind cu diverse persoane am ajuns la concluzia ca trebuie sa incerc si o contestare in instanta a procesului verbal.

Doresc si eu o parere din partea dumneavostra daca este cu putinta si daca credeti ca reusesc ceva prin actiunea judecatoareasca. Multumesc mult si va doresc numai bine!

• 0
DavidJose

Inainte de toate,multumesc pentru timpul alocat. Asadar ,am fost lovit in timp ce am facut un viraj la stanga ,in spate am avut o coloana de 2-3 masini care au oprit sa-mi acorde prioritate si a intrat unul in depasire si eram inscris in manevra de virare. Linia era discontinua ,as vrea sa stiu insa daca-mi permiteti,parerea dvs. daca este vina mea,culpa comuna sau vina dansului. 

Cineva mi-a aratat acest art:

Art. 120  (1) Se interzice depasirea vehiculelor:  k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

Iar domnul respectiv care a facut depasirea ,ma invinuieste  cu art 54 : 

Art. 54 :(1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

• 0

buna ziua.

stiu ca topicul este vechi dar abia l-am gasit si am o intrebare si o situatie ipotetica la care as dori un raspuns daca mai urmarestr cineva topicu.

la intrebarea initiala a topicului, raspunsul dat de cati si matius parca,a fost ca primul conducator auto este singurul vinovat de producerea accidentului deoarece nu s-a asigurat cand a efectuat viraju la stanga si logica a fost ca nu poate demonstra ca cel care a venit din spate nu era angajat regulamentar in depasire.

acuma aceeasi logica nu se poate aplica si celui din spate? si sa consideram ca a efectuat depasirea fara sa se asigure si ca nu poate demonstra ca cel din fata nu era angajat neregulamentar in schimbarea directiei de mers spre stanga?

daca raspunsul este tot nu s dori raspuns la urmatoarea situatie(practic aceeasi dar prezentata din punctul de vedere al soferului din spate):

drum fara nici o resterictie. un automobolist semnalizeaza regulamentar intentia de schimbare a directiei de mest spre stanga.

eu vin din spate cu masina. afara ploua, nu am stergatoare bune (deci vizibilotate scazuta). in plust mai trimit si un mesaj si mai caut si ceva prin genta.

observ intentia celui din fata prea tarziu si nu mai am timp sa franez.

in capul meu se desfasoara cu rapiditate itmatoarele scenarii:

franez si tin drept de volan ? l-as izbi in spate si as fi vinovat.

incerc sa-l evit prin dreapta ? as risca sa-l ating din spate sau in partea dreapta (tot eu vinovat)

norocul meu e ca am gasit si citit topicul asta asa ca singura mea scapare este sa trag cat mai tare stanga de volan sa il lovesc in stanga cat mai in fata apoi sa spun ca eram angajat regulamentar in depasire (ca nu poate dovedi contrariul respectivul)

e primul conducator auto singurul vinovat de accident?

Edited by klacks
  • 0

Buna seara

Am o nelămurire daca ma puteti ajuta:eram pe un drum național și intenționam să intru pe o stradă în stânga am semnalizat m-am asigurat în spatele meu era o masina care a încetinit după mine și din spatele ei a apărut o duba care ma lovit si am mers amandoi aprox 17 metri.ce nu mi se pare normal e ca a venit politia rutiera si m-a scos pe mine vinovat si comportamentul lor a fost foarte ciudat.au ajuns la locul accidentului nu au intrebat pe nimeni nimic nici macar de unde veneau masinile si cum sa petrecut accidentul.au facut niste poze si un desen si cand am spus ca sunt martori au spus ca nu e nevoie pt ca e clar.viraj la stânga și nu te-ai asigurat.ce să fac???

• 0
Moraitslexandru

M-am asigurat cu semnal  sa ies pe partea carosabil si la vreo 10 metri am vrut sa întorc cu semnal pus n-am apucat sa întorc pentru ca un tânăr mia intrat in spate, si pe mine ma găsit vinovat ca i-am iesit in fața precizez are permisul de 11 luni

• 0
dansefu21

Bună seara am și eu o întrebare legata de virajul la stânga, am fost lovit pe toată partea stânga de la bara spate până la roată față, cine este vinovat în cazul acesta, mulțumesc. 

• 0
Mirunamaria09

Bună ziua!

În cursul zilei de ieri un prieten a suferit un accident rutier. 

El circula pe un drum cu o bandă cu două sensuri ( judecând după lățimea drumului care nu este marcat). A semnalizat pentru virajul la stânga pe o stradă laterală (ulterior am aflat că strada este proprietate privată și nu este considerată intersecție).

Prietenul se afla într-o coloană cu alte 2 mașini: el, mașina nr 2 și mașina nr 3. Mașina nr. 3 s-a angajat în depășire pe contrasens, apoi a virat la stânga paralel cu mașina prietenului meu dar odată intrați pe străduța laterală,din cauza faptului că este îngustă, a avut loc coliziunea și mașina nr 1 are partea stângă afectată (ușa șoferului). De asemenea pasagerul din dreapta a mașinii nr 1. a necesitat îngrijiri medicale .

Proprietarul mașinii nr 3. a declarat că el era deja angajat în manevra de depășire și că virajul la stânga a reprezentat o manevră de evitare a coliziunii.

Prietenul meu a declarat că înainte de a vira a oprit vehiculul pentru a se asigura și odată cu el s-a oprit și cel din spatele lui (mașina nr 2) și nu a observat altă mașină venind.

Cu scuzele de rigoare pentru expunerea alambicată, într-un asemenea caz, din câte înțeleg, șoferul nr 1. nu are cum să dovedească faptul că era într-o coloană de mașini în așteptare, sau că atunci când s-a angajat în viraj nu era nicio mașină angajată în depășire.

Teoretic,nici șoferul nr 3 nu poate dovedi că s-a angajat regulamentar în depășire. (asta consider, vă rog să mă contraziceți dacă este cazul! )

Întrebarea și doleanța mea ar fi legată de detaliile stabilirii culpei: care este procedura ? Aș fi recunoascătoare pentru exprimarea unei opinii personale orientative, eu personal nu am reușit să emit una.

Un alt lucru important ar fi deschiderea dosarului penal pentru partea culpabilă: care sunt consecințele, în cazul în care victima nu depunde plângere ?

Mulțumesc anticipat !