Jump to content
POLITISTI.ro

Cutitul Kukri - probabil cel mai eficient cutit de lupta creat vreodata

Catalin

Recommended Posts

• Moderator
Catalin

Cutitul Kukri

A fost conceput de catre luptatorii gurkha, drept o arma alba de mici dimensiuni care sa poate fi ascunsa si transportata usor in timpul unei misiuni de lupta si sa fie capabila sa reteze mana sau capul unui inamic atunci cand situatia o cere. Lama sa are o lungime intre 30-38 centimetri, iar manerul este facut in mod traditional numai din corn de bivol.
Kukri este probabil cel mai eficient cutit de lupta creat vreodata.
In ciuda formei sale asemanatoare cu a unui bumerang, acesta arma nu a fost conceputa pentru aruncat. Kukri are un design al lamei care-i permite sa efectueze cele mai adanci taieturi de care este capabil un cutit. Forma sa este unica in toata Asia, nicio alta arma alba din India, Tibet sau China nu are lama asemanatoare cu cea de kukri.

cutitulkukri.gif

Acest cutit cu infatisare infricosatoare este folosit in special in miscari de taiere si retezare, mult amplificate de forma si greutatea lamei. Cu toate acestea, soldatii gurkha au dezvoltat si o serie de miscari eficiente de impungere, folosite in special in cadrul luptei corp la corp, in momentele in care distanta este prea mica incat sa se poata efectua teribilele retezari.

http://www.youtube.com/watch?v=FTbuG--UKOQ

Cu toate ca un obicei al gurkha-silor cerea ca nici un kukri sa nu-si paraseasca teaca fara a gusta sange, cutitul nepalezilor este o unealta folositoare si la sapat gropi, jupuit animale, deschis conserve, taiat lemne, croit drum prin jungla, taiat carnea si legumele pentru masa, etc.
Stramosul sau a venit in vechime din Europa sub forma sabiilor kopis si machaira purtate de soldatii greci ai lui Alexandru Macedon. Kukri a supravietuit timpurilor fiind astazi reprezentantul asa numitelor “pumnale ariene”, un gen de arme albe cu lama curbata in jos si cu taisul pe partea concava, caracteristice populatiilor indo-europene.

sursa: www.descopera.ro

Foarte tare cutitul acesta !ma gandesc ca e destul de scump si rar de gasit pe la noi???

Edited by gaby
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Foarte tare cutitul acesta !ma gandesc ca e destul de scump si rar de gasit pe la noi???

Nu e chiar rar nici la noi. Poti gasi inclusiv variante originale, traditionale (adica cu miner facut din corn de bou), dar si de fabrica de tipul smith&wesson (mult mai usoare)

Cele originale sunt facute din otel de arc de camion si au chiar si 4kg unele.

Preturile se invirt intre 200-400 Lei.

PS:http://www.arcuri-cutite.ro/ro/produse/86-Kukri_Khukuri~produse

• 1 month later...
andrei207219

Daca va place acest cutit incercati sa-i cautati istoria uitandu-va dupa falxul dacic, mai vechi cu mult decat el, arma traditionala a dacilor.

• 2 weeks later...

eu am luat un kukri din nepal (de la kukrihouse /model SiruPate) are aproape 40cm lungime, otelul este din foaie de arc de camion dar dupa parerea mea e prea slab calit, tre sa tot stai cu piatra de ascutit pe el...pot sa spun ca am fost destul de dezamagit la inceput de el dar dupa prima iesire la padure mi-am schimbat parerea radical, este solutia ideala pt bushcraft inlocuieste cu succes si cutitul si toporul in momentul in care dezvolti tehnica potrivita de taiere cu el, este adevarat ca nu va avea eficienta unui topor (nu stiu la modelele mai mari/grele) dar este destul de aproape...dezavantaje: manerul prea scurt si in momentul cand tai copaci, de esenta tare, care iti ia ceva timp o sa-ti amorteasca mana, lucru care devine destul de periculos daca mai si ploua si se uda manerul (era de cateva ori sa-mi dau niste lovituri in genunchi), avand o lama foarte groasa (7mm) unghiurile de atac sunt destul de ciudate cand tai cu el, mai ales daca esti obisnuit cu cutitele normale de outdoor...ca si combat, sper sa nu fiu nevoit sa-l folosesc vreodata, cu siguranta urmarile vor fi destul de nasoale :(

... pt pasionati de bushcraft il recomand cu mare, mare placere

ps: ma repet, mare atentie daca daca ploua si manerul ud si mai ai si putin de noroi pe mana devine foarte periculos !!!

sirupate.jpg

edit: va sugerez sa va luati un model full tang (lama se continuia in maner), din ce am mai citit pe forumuri cica are obiceiul sa cedeze la maner astea normale

Edited by rogue