Jump to content
POLITISTI.ro

Soldatul profesionist poate deţine armă de foc letală?


SilG
Go to solution Solved by Marius,

Recommended Posts

Ca soldat gradat profesionist in rezerva (10 ani de activitate), imi pot obtine permisul de port-arma, pentru achizitionarea unei arme de foc LETALE?
Specific, am iesit din MApN in urma unei demisii, nu am fost dat afara.

Multumesc!

Link to comment
  • Moderator

Armele de apărare și pază pot fi procurate numai de către următoarele categorii de persoane:

  1. demnitarii, magistrații, diplomații, militarii și polițiștii, pe perioada cât sunt în activitate și după încetarea activității, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepția situației în care aceștia și-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;
  2. persoanele prevăzute de lege, care îndeplinesc o funcție ce implică exercițiul autorității publice, pe perioada în care au această calitate, cu excepția personalului de pază din cadrul societăților specializate de pază;
  3. persoanele incluse în programe de protecție a martorilor, pe perioada în care au această calitate.

Acestea sunt prevederile art. 13 alin. (2) din Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi muniţiilor, republicată.

Link to comment

Din pacate textul de lege nu lamureste clar situatia, pentru ca anumiti colegi ai dvs, in cauza cei de la serviciile de arme, refuza sa recunoasca acest drept al soldatilor si gradatilor profesionisti, motivand ca ei nu sunt cadre militare.
Asta e de fapt problema, si as aprecia foarte mult daca cineva ma poate lamuri.

Multumesc.

Link to comment
  • Moderator
  • Solution
în urmă cu 13 ore, SilG a scris:

Ca soldat gradat profesionist in rezerva (10 ani de activitate), imi pot obtine permisul de port-arma, pentru achizitionarea unei arme de foc LETALE?

Răspunsul la întrebare este fără niciun dubiu, DA!

Există inclusiv Decizia nr. 77 din 20 noiembrie 2023 a Înaltei Curți de Casație și Justiție - Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, care stabilește faptul că:

“În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 13 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi muniţiilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, prin termenul de „militar” se înţelege şi noţiunea de „soldaţi şi gradaţi profesionişti” din Legea nr. 384/2006 privind statutul soldaţilor şi gradaţilor profesionişti, cu modificările şi completările ulterioare.

Obligatorie, potrivit art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă.”

Minuta deciziei nr. 77 din 20 noiembrie 2023.

  • Upvote 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.