Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Prezentare carte identitate vehicul la control

Benafflek
 Share

Question

Salut,

Am o intrebare: masina mea este in leasing... Am cerut la firma de leasing o copie a CIV pentru ITP, pe care am pierdut-o ulterior. La un control al politiei este necesara prezentarea CIV? In cazul in care este in leasing, fapt ce apare clar in certificatul de inmatriculare, trebuie sa solicit o alta copie a CIV pe care sa o am in masina permanent sau nu se cere de catre politist acest document?

Multumesc frumos!

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Conducătorul auto trebuie să aibă asupra sa:

• actul de identitate,
  • permisul de conducere,
  • certificatul de înmatriculare sau de înregistrare,
  • dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice,
  • asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto,
  • rovinieta,
  • după caz, atestatul profesional şi documentele de transport prevazute de lege pentru cei care transportă mărfuri ori persoane.
  • Upvote 1

• 0

Mergi sau trimite un email la compania de lease.

O sa-ti elibereze un duplicat mai repede decat ai zice "coca-cola"

• 0

Conducătorul auto trebuie să aibă asupra sa:

• actul de identitate,
  • permisul de conducere,
  • certificatul de înmatriculare sau de înregistrare,
  • dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice,
  • asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto,
  • rovinieta,
  • după caz, atestatul profesional şi documentele de transport prevazute de lege pentru cei care transportă mărfuri ori persoane.

In ceea ce priveste rovigneta, este obligatoriu sa fie detinuta in forma printata?

Intreb fiindca la plata sa zicem la e.m.a.g. (nu fac reclama, de acolo am luat-o eu) nu am primit decat un mail ca am rovigneta, dar atat. Nu atasament cu rovigneta in forma pdf, nimic. Si verificata pe site-ul cnadnr am rovigneta un an de la data de la care am platit . 

• Upvote 1

• 0
  • Membru

Eu stiu ca atunci cand platesti o rovinieta, chiar si online primesti factura insotita de rovinieta. Printeaza-le si e ok.

Edited by viobra

• 0

Salutare,

Stiu ca in cazul unui control de rutina , trebuie sa prezinti : Permisul de conducere, Documentul de identitate(buletin), Certificat de inmatriculare,dovada ITP,Rovinieta si RCA-ul.

Dar nu si cartea de identitate a vehiculului.(Si din motive de siguranta prefer sa tin cartea de identitate acasa la loc sigur, nu sa o port dupa mine peste tot unde este masina.) Eu in cartea de identitate am trecute mai multe dimensiuni pentru anvelopele pe care le pot pune. Daca sunt oprit si sunt intrebat daca jantele sunt legale/omologate/etc , eu cum ii pot demonstra asa ceva daca nu am cartea de identitate a vehiculului la mine? Pot sa ii prezint o copie?
Multumesc!