Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
lucigg

Modificare talon dupa colantare partiala

Întrebare

lucigg

Buna ziua.

Va rog sa imi spuneti daca este necesara modificarea talonului(sau alte modificari in actele masinii) in situatia urmatoare:

Am aplicat colant auto negru pe capota si plafon, in conditiile in care masina are culoarea rosie.

Suprafata colantata reprezinta aprox 30-40% din suprafata masinii.

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

4 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius

Da, trebuie să ajungi la RAR cu maşina pentru efectuarea menţiunilor necesare privind culoarea în cartea de identitate a vehiculului, după care trebuie să preschimbi certificatul de înmatriculare.

Mai găseşti discuţii similare şi informaţii mai multe şi aici:

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
lucigg

multumesc

Link către postare
  • 0
Liviu1954

Buna ziua!

Doresc sa colantez negru mat, doar capota motor la o Skoda Octavia II, culoare rosu corrida, trecuta in talon si CIV.

Am marea rugaminte sa-mi spuneti daca este necesara prezentarea autoturismului la RAR pentru mentionarea culorii negru (doar capota motor) in CIV si pe urma in talon?

De asemenea va rog temeiul legal, indiferent de situatie.

Multumesc mult

Link către postare
  • 0
Cytyp

Buna ziua,

Am tot cautat daca este nevoie sa merg la rar dupa colantarea plafonului,din pacate nu am gasit nimic de actualitate. Intr-un final am decis sa merg la RAR Ilfov (stau aproape de RAR) si am intrebat un domn inginer daca este obligatoriu sa trec asta si in talon, acel domn a spus ca nu este nevoie. Ma pot baza pe ceea ce a spus ? Vreau sa colantez plafonul fix cum este poza din atasament.

Va multumesc anticipat !

BLUE GOLF WITH BLACK ROOF.jpg

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• PaulSuiugan
      de PaulSuiugan
      Buna ziua,
      Am cumparat o masina in septembrie 2016, am inmatriculat-o fiind primul proprietar in Romania iar de curand am observat ca data urmatoarei inspectii tehnice  e scrisa gresit in talon si anume martie 2018(lucru care este imposibil atata timp cat ITP-ul este valabil 2 ani de zile).
      Am verificat online pe " http://prog.rarom.ro/rarpol/ " si am observa ca ITP-ul este valabil pana in luna septembrie a anului 2018. Stiu si ca daca politistul rutier imi va verifica talonul apare ca circul cu ITP-ul expirat...desi in talon apare si data inmatricularii iar dupa o logica simpla ar fi imposibil sa am itp-ul expirat dupa un an jumate de cand a fost inmatriculata masina in Romania.

Va rog sa ma lamuriti ce trebuie sa fac?

1. Sa circul asa si sa printata foaia de pe site-ul rar care atesta ca ITP-ul e valabil pana in Septembrie?
      2. Sa merg la politia rutiera sa depun talonul pentru schimbarea lui? (nu cunosc care sunt pasii/taxele desi nu e greseala mea sigur va trebui sa mai platesc niste taxe)
      3. Sa merg sa imi fac ITP-ul care sper ca de data asta va fi valabil 2 ani

Multumesc!

• wh1plash
      de wh1plash
      Bună seara!
      Am o mașină înmatriculată în Austria pe numele meu. Toate actele sunt în regulă, însă mașina are starea tehnică expirată. Urmează s-o vând în câteva zile și o să merg cu numerele în Austria s-o radiez acolo. Întrebarea mea este: Trebuie să îi fac ITP aici? Am văzut că ar fi posibil, însă costurile sunt destul de mari (punând la calcul și drumul de 100km pe platformă până la R.A.R.) . Este valabil și după ce mașina se înscrie pe numere românești?
      Știu că invers, o mașină de România, cu ITP expirat, poate circula în afara țării fără probleme.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.