Jump to content
POLITISTI.ro

KingLIR

Orele suplimentare si recompensarea lor

Recommended Posts

Elvis

Dragi colegi vad ca iar am treaba.

Cum spunea si maxu esti obligat sa cunosti legile ,din acesta cauza sunt publicate in monitorul oficial.

Dar dupa cum vad politistii sunt educati sa nu gandeasca logic.

Si nu ma mira , logica nu a facut niciodata casa buna cu ministerul nostru.

Ordinul 577/2008

Art. 2

(1) Durata programului de lucru al politistului este, de regula, 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana, cu un repaus saptamanal de 2 zile, de regula sambata si duminica.

(2) Acordarea zilelor de odihna saptamanala ce se cuvin politistului, in zile consecutive, poate fi amanata, in mod exceptional, numai daca interesele serviciului o impun, cel mult de doua ori intr-o luna, fara a depasi 30 de zile de la data la care persoana a fost la program.

(3) Durata maxima legala a programului de lucru nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare. Prin exceptie, durata programului de lucru poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pentru o perioada de referinta de 3 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.

Art. 10

Orele de serviciu prestate de politist peste durata prevazuta la art. 2 alin. (1) se considera ore suplimentare si se platesc sau se compenseaza cu timp liber corespunzator, conform dispozitiilor legale privind salarizarea politistilor.

Art. 15

(1) Pentru politistii care desfasoara activitatea in schimburi, precum si pentru cei care desfasoara activitati operative se asigura in cursul unei luni cel putin un repaus saptamanal, sambata si duminica, in zile consecutive.

(2) Politistii aflati in timpul liber, dupa efectuarea serviciului, nu participa la executarea sedintelor de tragere cu armamentul din dotare, la activitatile de pregatire fizica, la analize profesionale sau orice alte activitati care nu sunt impuse de o stare exceptionala sau de necesitate. Participarea politistului la astfel de activitati din timpul liber se face prin compensarea in mod corespunzator cu timp liber sau plata orelor suplimentare.

(3) Munca suplimentara si munca de noapte sunt prestate de catre politisti in limitele si cu drepturile compensatorii prevazute de lege

Art. 20

Nerespectarea prevederilor prezentului ordin privind programul de lucru, formele de organizare a acestuia si acordarea repausului saptamanal atrage dupa sine sanctiunile prevazute de actele normative in vigoare.

Asta este aperitivul.

Ordonanta 38/2003

Art. 16.

(1) Orele prestate peste durata normala a timpului de lucru de politistii incadrati in functii de inalti functionari publici, functionari publici de conducere si functionari publici de executie se vor plati cu un spor din salariul de baza, dupa cum urmeaza:

a) 75% din salariul de baza pentru primele doua ore de depasire a duratei normale de lucru;

b) 100% din salariul de baza pentru orele urmatoare. Cu un spor de 100% se platesc si orele lucrate in zilele de repaus saptamanal sau in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza.

2) Munca prestata potrivit alin. (1) poate fi compensata cu timp liber corespunzator, la cererea politistului, in conditiile in care orele nu au fost platite.

(3) Munca peste durata normala a timpului de lucru poate fi prestata si sporurile prevazute la alin. (1) se pot plati numai daca efectuarea orelor suplimentare a fost dispusa in scris de seful ierarhic, fara a se depasi 120 de ore anual, iar in cazuri cu totul deosebite se poate aproba efectuarea orelor suplimentare si peste acest plafon, dar nu mai mult de 360 de ore anual, cu aprobarea ordonatorului de credite si cu incadrarea in fondurile bugetare aprobate.

Si pentru cei care sunt gicacontra o sa va lamuresc imediat .

V-as putea face cu regula de trei simpla sau cu segmente dar pe urma o sa zica Administratorul ca va iau la misto.

Inca odata imi dau seama ca politistii ii invata pe toti cum sa se apere dar cand vine vorba de drepturile lor -pauza .

Cei care au dubii va rog frumos putina atentie.

O sa explic sa priceapa si babele de la Gubaucea.

Politistul 1 lucreaza in program normal de la ora 08.00 pana la ora 16.00.

Politistul 2 lucreaza de la ora 08.00 pana la ora 17.00.

In matematica mea politistul 2 lucreaza o ora in plus fata de politistul 1.

Politistul 1 pleaca acasa la ora 16.00 si revine la serviciu a doua zi la ora 08.00 dar a stat acasa in repaus 16 ore.

Politistul 2 pleaca acasa la ora 17.00 si revine la serviciu a doua zi la ora 08.00 dar a stat acasa in repaus numai 15 ore.

Va rog atentie maxima.

Politistul 2 a lucrat cu o ora mai mult si s-a odihnit cu o ora mai putin decat politistul 1.

In orice logica si aritmetica 1+1=2.

Deci la o ora lucrata in plus ar trebui sa iei 2 ore libere.

Dragi colegi ca nu se intampla asa este doar vina voastra pentru ca acceptati.

• Upvote 3

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

In concluzie,

• "timpul liber corespunzator" = timpul lucrat suplimentar + timpul necesar pentru repaus

De aceea legiuitorul a si folosit o alta formulare, respectiv "timp liber corespunzator", in caz contrar folosea direct expresia "compensarea cu timp liber aferent timpului lucrat suplimentar".

Corect?

Elvis

Corect.

Sunt curios sa vad cine nu a inteles Catalin.

KingLIR

De ce am deschis aceasta discutie?

Noi primeam 24 ore libere, adica trei zile a cate 8 ore...aprobate de seful serviciului.

Juristul si cei de la Resurse Umane sustin ca doar 12 ore era logic si normal, desi se punea in alicare aprobarea sefului.

Ei sustin ca plata e dubla nu si timpul liber...

Juristul sustine ca primesti "zile libere platite" si deja este dublu...

Personal imi convine 12 ore lucrate = 24 ore libere :lol::lol::lol:

r0b0TIC

@elvis, rationamentul tau ma face sa zambesc.

Hai sa o luam inginereste, ca politieneste am vazut.

Daca politistul 1 munceste azi 8 ore si maine 8 ore, inseamana ca in doua zile a muncit 16 ore (implicit are 48 - 16 = 32 ore repaus).

Politistul 2 munceste azi 9 ore si, dupa rationamentul tau, maine ar trebui sa aiba 2 ore liber, adica sa munceasca numai 6 ore.

Asadar, politistul 2 munceste in doua zile 9 + 6 = 15 ore (implicit are 48 - 15 = 33 ore repaus, ca sa vezi chestia, a muncit o ora mai putin dar s-a odihnit o ora mai mult!!!).

Adica politistul 2 e mai smecher pentru ca asa a interpretat el textul de lege.

Desi nu sunt sef, va spun ca recuperarea orelor suplimentare se face 1 la 1, pe baza registrului de ore suplimentare aprobat de sef.

Ce mi se pare util pentru acest topic, este faptul ca orele lucrate peste program (numai la solicitarea si cu aprobarea scrisa a sefului), daca nu sunt recuperate in inteval de 30 de zile calendaristice, intra la capitolul "munca patriotica" (nu stiu exact normativul, dar va asigur ca exista).

@elvis, am vazut si textele de lege din care ai reprodus. Au devenit caduce odata cu intrarea in vigoare a noului cod al muncii.

bogdan11

haideti sa va intreb si eu ceva :

- compatimentul dispecerat (in urma reoganizarii) a ramas in 4 lucratori (din 5) , iar din data de 01.07 pana pe 15.09 oamenii au planificate CO, astfel in cat, in toata aceasta perioada vor ramane doar 3 (mentionez ca actualul program al acestora este 24/72) , iar timp de 2 luni si jumatate vor trece la program de 24/48...majoritatea vor cumula 240 de ore lucrate intr-o luna!

cum de ture libere nu pot beneficia, iar un alt om nu se poate aduce pt a-i inlocui, va intreb ce ar trebui sa faca oamenii acestia?...vor fi platiti pentru orele lucrate sau li se vor acorda libere?...si daca le vor da libere, CAND SE VA INTAMPLA ACEST LUCRU?...dupa 15.09?...sau cand?

Dan

Citeste OMIRA 577/2008 privind programul de lucru al politistilor si vezi ca te lamuresti imediat.

Art. 2. —

(1) Durata programului de lucru al politistului este, de regula, 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana, cu un repaus saptamanal de 2 zile, de regula sambata si duminica.

(2) Acordarea zilelor de odihna saptamanala ce se cuvin politistului, in zile consecutive, poate fi amanata, in mod exceptional, numai daca interesele serviciului o impun, cel mult de doua ori intr-o luna, fara a depasi 30 de zile de la data la care persoana a fost la program.

(3) Durata maxima legala a programului de lucru nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

Prin exceptie, durata programului de lucru poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pentru o perioada de referinta de 3 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.

Art. 3. —

(1) Programul de lucru se organizeaza in zilele lucratoare, in intervalul orar 08,00—16,00.

(2) In unitatile in care programul de lucru nu poate fi desfasurat in intervalul de timp prevazut la alin. (1), acesta este organizat, prin dispozitia sefilor structurilor respective, cu consultarea Corpului National al Politistilor si a altor asociatii profesionale legal constituite, precum si a sindicatelor reprezentative, cu respectarea prevederilor legislatiei in vigoare.

(3) Prin exceptie, pentru desfasurarea unor activitati temporare cu caracter specific, sefii de unitati pot organiza, fara consultarea asociatiilor cu caracter profesional si a organizatiilor sindicale reprezentative, programul de lucru in alt interval orar, cu obligatia de a asigura timpul liber corespunzator.

(4) Programul de lucru al compartimentelor care desfasoara activitati cu publicul se stabileste de catre seful unitatii, in raport cu amploarea activitatii, asigurandu-se personalului respectarea programului de lucru legal si repartizarea corespunzatoare a volumului de munca.

.......................................................

Art. 10. — Orele de serviciu prestate de politist peste durata prevazuta la art. 2 alin. (1) se considera ore suplimentare si se platesc sau se compenseaza cu timp liber corespunzator, ("timpul liber corespunzator" = timpul lucrat suplimentar + timpul necesar pentru repaus) conform dispozitiilor legale privind salarizarea politistilor.

.......................................................

Art.14

(2) Programul de lucru este stabilit astfel incat sa se asigure continuitatea serviciului politienesc si refacerea capacitatii de munca, in conditiile prevazute de lege.

(3) Intre doua zile de munca, timpul de repaus acordat politistului nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.

Art. 16. —

Orele efectuate in scopul asigurarii serviciului de permanenta se compenseaza prin acordarea de timp liber corespunzator, in zilele imediat urmatoare, iar cand nu este posibil, seful unitatii, pe baza unei planificari, acorda zilele de recuperare in urmatoarele 60 de zile lucratoare

Daca ai neclaritati mai posteaza desi eu zic ca te-ai lamurit. Daca iti convine cum vei lucra (tu sau colegii tai) este treaba voastra. Daca iti simti incalcate drepturile sesizeaza CNP si organizatia sindicala din care faci parte. Iti garantez din experienta proprie ca se vor gasi oameni la secunda nr. 2 pentru asigurarea serviciilor. :emo-yessir:

flor73

Eu personal sunt in speta postata de bogda si nustiu exact cum trebuie procedat pentru plata orelor suplimentare ( aici referindu-ma strict la bani pe card, sa nu zic "in mana"). Personal sunt convins ca zile libere nu voi avea dar parca nici munca voluntara nu as mai vrea sa fac. Nu ma "certati" prea tare sunt si eu mic pe aici. :emo-yessir:

Marius

Orele suplimentare nu se platesc, doar se compenseaza cu timp liber corespunzator. Guvernul a emis o Ordonanta de urgenta care prevede acest lucru pentru anul 2011.

Elvis

Robotic esti politist?

Daca nu habar nu ai despre ce vorbesti.

Orice politist din Politia Romana lucreaza 168 de ore pe luna.

Mai multe....... aproape toti ,mai putine......... nici unul.

Daca voi inginerii ati ajuns sefi in politie este doar o intamplare si se vede treaba ca nu prea ne-a mers bine.

O sa interpretez legea in interesul meu si al colegilor mei ,dar fi sigur ca niciun politist nu va lua un leu nemuncit.

Politieneste nu inginereste.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Dan

sursa monitorulneamt.ro

Ofiteri pîrîti procurorilor

Reprezentantii SNAP au depus la Parchetul de pe lîngă Curtea de Apel Bacău o plîngere penală în care solicită anchetarea mai multor ofiteri de politie. Acestia nu ar fi dat curs unei cereri a instantei de judecată cu privire la orele suplimentare prestate de politisti si neplătite. Mai multi ofiteri de politie cu functii de conducere, din cadrul Inspectoratului Judetean de Politie Neamt, vor trebui să răspundă acuzatiilor ce le sînt aduse de reprezentantii Sindicatului National al Agentilor de Politie (SNAP). La sfîrsitul anului trecut, la Parchetul de pe lîngă Curtea de Apel Bacău, liderul Iulian Surugiu, a depus o plîngere penală în care acuză mai multi ofiteri de abuz. Sindicalistii spun că cei în cauză nu au oferit răspunsurile solicitate de instanta de judecată într-un proces în care SNAP se judecă cu IJP-ul pentru neplata orelor suplimentare. Mai mult decît atît, cei de la SNAP au cerut si o extindere a cercetărilor si la nivelul conducerii IJP Neamt care ar purta si ea o vină în această poveste. „Organizatia noastră sindicală a dat în judecată IJP Neamt pentru neplata cu sporul de 100% a orelor lucrate de membrii nostri de sindicat în zilele de sîmbătă si duminică, cele declarate nelucrătoare prin lege, începînd cu 2007. Instanta de judecată a dispus obligarea IJP Neamt la comunicarea către aceasta a orelor lucrate de membrii SNAP din Biroul Teritorial Neamt, conform cererrii noastre“, se arată în plîngerea penală. Pentru a sustine plîngerea, semnatarii scrisorii oferă si două exemple. În primul se arată cum un ofiter cu functie înstiintează Compartimentul Juridic al IJP Neamt că un subofiter ar fi fost recompensat cu timp liber pentru orele suplimentare efectuate: „Nu s-a răspuns cerintei Compartmentului Juridic de a se comunica acele ore care fac obiectul cererii de chemare în judecată, creînd astfel o situatie de inferioritate a politistului fată de ceilalti colegi semnatari si încercînd prin aceasta inducerea în eroare a instantei de judecată lăsînd impresia, cu rea vointă, că agentul a beneficiat de compensarea cu timp liber a acestor ore, fără a prezenta vreo dovadă în acest sens“. Sindicalistii mai spun că Biroul de Ordine Roman au răspuns instantei că cinci politisti ar fi beneficiat de compensarea cu timp liber a orelor suplimentare lucrate, lucru total neadevărat. „Acesti politisti nu au beneficiat nici de plata cu sporul de 100% prevăzut de lege, nici de compensarea cu timp liber corespunzător“, spun sindicalistii în plîngerea adresată procurorilor. În plîngerea înaintată Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel Bacău, sindicalistii se plîng că nici conducerea Politiei Neamt nu a respectat dispozitia instantei. „Domnule prim procuror, veti constata prin studierea adreselor depuse de IJP Neamt la dosarul cauzei, reaua intentie si abuzurile comise de către cei cărora Compartimentul juridic le-a cerut să comunice în timp util orele lucrate de politistii care au dat în judecată această institutie, precum si a comenzii IJP care nu a dat curs dispozitiei instantei de judecată comunicînd către aceasta adresele primite de la birourile din subordine, pontajele cu timpul lucrat de politisti, nu ce a cerut instanta, si anume orele lucrate de membrii nostri de sindicat în zilele de repaus săptămînal si în cele care în conformitate cu legea nu se lucrează, încercînd prin aceasta tergiversarea finalizării actiunii si privarea politistilor de drepturtilre prevăzute de lege referitoare la programul de muncă al acestora. Vă rugăm să extindeti cercetările asupra tuturor celor care se fac vinovati de încălcarea acestor drepturi ale politistilor, a celor care nu le-au acordat, desi erau obligati prin lege si a celor care au refuzat să se conformeze dispozitiei instantei de judecată, comitînd prin aceasta, în opinia noastră, abuzuri grave si încălcări ale drepturilor membrilor nostri“, se mai arată în plîngerea penală. Conducerea Politiei Neamt a comunicat, prin intermediul Biroului de presă, că nu are cunostintă de existenta acestei plîngeri penale. „Noi nu am fost înstiintati că ar exista o astfel de plîngere la Parchetul de pe lîngă Curtea de Apel Bacău. Dacă este adevărat că există un astfel de dosar, procurorii vor face cu sigurantă cercetările care se impun si vor oferi solutia legală“, a declarat inspectorul principal Cătălina Bădeanu, purtătorul de cuvînt al Politiei Neamt.

P.S. Pentru cei ce nu au înţeles încă faptul că zilele de sâmbătă şi duminică precum şi cele care sunt considerate zile nelucrătoare prin lege se compensează cu timp liber dublu.

• Upvote 1

maxu08

pe blogul meu v-am postat un articol referitor la acest subiect. Nu imi apartine insa este bine facut si cred ca va intereseaza.

spor la citit.

articolul il gasiti aici http://blog.procese-avocat.ro/?p=598

marius1826

are careva o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila cu privire la sambete , duminici si sarbatori legale lucrate?

Catalin

Am văzut la televizor că Arafat a propus o modificare legislativă astfel încât Ambulanţa Bucureşti să treacă cu totul direct în subordinea Ministerului Sănătăţii. De ce vrea acest lucru?

Pentru ca celor de la ambulanţă să li se poată plăti orele suplimentare. :huh:

Care aveţi idee cum este posibil d.p.d.v. legal acest lucru?

Nu mai este în vigoare ordonanţa aia care obligă compensarea cu timp liber şi interzice plata orelor libere?

Sau nu se aplică celor din ministere ci doar plevei?

Elvis

Catalin, sper sa nu ma insel, porcaria aia emisa de Boc poc trosc, este valabila pana la sfarsitul anului.

Sper sa nu ma insel!

cioky28

Salutari. Lucrez in cadrul B. Rutier si as dori sa stiu daca dupa efectuarea serv. de 8 ore (sch. II) este mentionat in vreo legislatie ca trebuie sa asigur evenimentele de la domiciliu. Eu nu sunt platit pt. acele ore, chiar daca am sau nu vreun eveniment, dar trebuie sa stau in stand-by. Pana la intrarea in serviciu a colegului meu (sch.I) eu nu pot sa parasesc localitatea, sunt la disp. dispecerului sau a sefului. Sunt ore suplimentare neplatite. Am inteles ca in tara au fost colegi care au dat in judecata ministerul sau inspectoratul pentru astfel de situatii si au avut castig de cauza. 

Va multumesc.

Elvis

Orele suplimentare se efectueaza daca esti trecut pe dispozitia emisa la inceputul anului de catre inspectorul sef la propunerea sefului de birou si cu dispozitie scrisa. Dar nu mai multe de 360 pe an. Aceste ore se RECUPEREAZA nu sunt platite conform unei Ordonante aberante data de domnii guvernanti pentru ca ,,nu sunt bani". Pentru fraieri, pentru jmecheri sunt. Banuiesc ca aveti un registru pentru orele suplimentare efectuate in care tu ca un baiat inteligent te treci atunci cand esti chemat de acasa in afara orelor de program sau cand stai peste program. Asta cu permanenta inca nu este lamurita, dar este o alta chestie impotriva naturii ....pentru ca ,,nu sunt oameni". Cand strangi 8 ore intocmesti un raport si soliciti recuperarea orelor suplimentare atunci cand doresti in urmatoarele 60 de zile. Dar sunt convins ca seful tau o sa aiba ,,grija " sa ti le dea daca respecti procedura.

Edited by Elvis
  • Upvote 2

Klisko

Si eu sunt de azi 2 sapatamani la permanenta, la un post de politie...aceeasi treaba si la mine ca si la cioky28.

Elvis

Asta cu permanenta domnii de la minister nu vor sa o reglementeze. Nu este in interesul lor. Ca noi politistii suntem obisnuiti sa ne furam caciula. Suntem unii care ii laudam pe jandari de parca sunt sfinti coborati pe pamant si nu inregistram cum trebuie fenomenul infractional. Ca sefutii nostri sa poata sa isi tina de scaunele. Si uite asa sunt foarte multi care taie frunza la caini si foarte putini care lucreaza in operativ. Un post de politie ca sa functioneze cum trebuie trebuie sa aiba in schema minim 5-6 politisti. Restul sunt baliverne.

Numai mintile bolnave pot crede ca tu poti sa stai drepti doua saptamani la post ! Cu permanenta este delicat ! Omeneste vorbind nu pot sa te platesca pentru ca stai acasa. Dar nici nu este corect sa te lege de glie ca pe iobag. In varianta foarte buna pentru noi angajatorul daca vrea sa te aiba la dispozitie trebuie sa te plateasca . In varianta acceptata de MAI si IGPR esti platit numai orele in care stai la post cand esti chemat . Adica daca esti chemat de acasa te treci in registrul de ore suplimentare cat stai iar in urmatoarele 60 de zile faci raport si soliciti recuperare. Daca aceste ore nu sunt lucrate sambata, duminica sau in sarbatorile legale. Din adunari, scaderi si recuparari tu trebuie sa lucrezi in fiecare luna 168, 176 sau 184 de ore in functie de carte zile lucratoare sunt in luna respectiva. Aici este o alta discutie cu zilele de concediu pe care noi le luam calendaristic dar suntem platiti zile lucratoare. MAI este pe cale sa devina un spital de nebuni, ca tot este plin de doctori !

Edited by Elvis
  • Upvote 8

edmond79

Salutare. Poate cineva sa imi spuna ce se intampla cu acele ore care nu sunt recuperate in cele 60 de zile ? Exista vreo baza legala prin care sa solicit plata lor ? Vorbesc din calitatea de executant. In conditiile in care am solicitat timp liber si refuzandu-mi-se raportul pe motivul "nu sunt oameni" voi depasi termenul de 60 de zile. Va multumesc.

Edited by edmond79

edmond79

Daca tot m-am apucat, mai am o intrebare. In practica "militieneasca" de la noi rapoartele de recuperare ore suplimentare nu se inregistreaza, se trec doar in DZU cand sunt aprobate. Cand nu sunt aprobate raman undeva suspendate, in asteptare, deci nu ai nici o dovada ca tu ai solicitat recuperarea orelor si nu  ti-a fost aprobat. Exista vreo reglementare interna privind acest fenomen. La voi cum e ? Intreb pt ca lucrez in operativ si nu prea am tangenta cu chestiile acestea de secretariat. 

Elvis

Orele nerecuperate in 60 de zile se platesc cu spor de de cel putin 75%. In cazul nostru este 100%. Codul Muncii.

Art. 122
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.

Art. 123
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1) , se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

Raportul tau imbraca forma unei petitii. Oare seful ala al tau care refuza sa ii dea numar de inregistrare incalca legea?

CONSTITUŢIA ROMÂNIEI

CAPITOLUL II

Drepturile şi libertăţile fundamentale

ARTICOLUL 51

Dreptul de petiţionare

(1) Cetăţenii au dreptul să se adreseze autorităţilor publice prin petiţii formulate numai în numele semnatarilor.

(2) Organizaţiile legal constituite au dreptul să adreseze petiţii exclusiv în numele colectivelor pe care le reprezintă.

(3) Exercitarea dreptului de petiţionare este scutită de taxă.

(4) Autorităţile publice au obligaţia să răspundă la petiţii în termenele şi în condiţiile stabilite potrivit legii.

ORDONANTA nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, Actualizata 2016

Edited by Elvis
  • Upvote 1

iav
On 11/14/2016 at 17:08, edmond79 a scris:

la noi rapoartele de recuperare ore suplimentare nu se inregistreaza, se trec doar in DZU cand sunt aprobate. Cand nu sunt aprobate raman undeva suspendate, in asteptare, deci nu ai nici o dovada ca tu ai solicitat recuperarea orelor si nu  ti-a fost aprobat.

Trimite-le prin Poșta Română cu confirmare de primire, sau prin email. Cheltui și tu niște bani, dar câștigi după aceea câștigi. Fac pariu că vei avea zile libere.

Klisko

Care mai aveti ore suplimentare adunate  dar nu ati luat libere pentru orele respective in termen de 60 de zile cum procedati? Mai ales daca sunt si destul de multe

iav

Dacă le-ai cerut și nu ți s-au acordat, atunci faci raport să ți le plătească. Dacă nu le-ai cerut, faci raport să ți le plătească, dar rămâi la„mila” șefului.