Jump to content
POLITISTI.ro

KingLIR

Orele suplimentare si recompensarea lor

Postare recomandată

KingLIR

Buna, buna, buna...am o intrebare "intrebatoare"

Daca faci ore suplimentare cum esti recompensat?

Am inteles...fara bani, dar liber cum se primeste?

Concret: am lucrat intr-o sambata 12 ore. Cit liber primesc: 12 ore sau 24 ore?

OK si discutii, dar as dori si ceva concret.

Multumesc !!!

:hmmmt::blink::hmmmt:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

username

12 ore primesti

Link către postare
Marius

Conf. prev. legale trebuie sa primesti 24 ore libere.

Link către postare
KingLIR

CARE sunt acele PREVEDERI LEGALE ???

Link către postare
Elvis

Codul Muncii, Ordonanta 38, Ordinul 577

Link către postare
username

Intelegeti gresit expresia de ore suplimentare. Conform legislatiei, se platesc dublu orele suplimentare efectuate, dar daca se acorda liber (tocmai pentru a nu se plati), nu primesti decat orele lucrate. Adica lucrezi 8 ore sambata, si iti iei liber 8 ore lunea, astfel ca in cadrul saptamanii/lunii respective sa iasa numarul de ore corespondent.

Dealtfel, ar fi absurd ca pentru ca vii la munca sambata si duminica, sa ai liber 4 zile din cursul saptamanii..."sta productia" de tot:)

Codul Muncii, Art. 110. [repartizarea timpului de muncă în timpul săptămânii]

(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.

(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

e doar ceva sumar...pentru si mai multe detalii, a se studia si actele precizate de Elvis

Link către postare
Marius

nu primesti decat orele lucrate.

Unde scrie treaba asta?

Studiaza tu actele precizate de Elvis si vei vedea ca nu exista o astfel de prevedere, vei gasi doar expresia "compensarea orelor suplimentare cu timp liber corespunzator".

Link către postare
username
Publicat (modificat)

Unde scrie treaba asta?

Studiaza tu actele precizate de Elvis si vei vedea ca nu exista o astfel de prevedere, vei gasi doar expresia "compensarea orelor suplimentare cu timp liber corespunzator".

si prin corespunzator tu intelegi dublu?

Modificat de username

Link către postare
Marius

Exact. Chiar te pot informa ca la serviciu noi primim dublul orelor lucrate peste program. :)

Link către postare
username
Publicat (modificat)

Exact. Chiar te pot informa ca la serviciu noi primim dublul orelor lucrate peste program. :)

mira-m-as:)

si daca e asa, atunci e ilegal

Modificat de username

Link către postare
Marius

Nu e deloc ilegal, stai linistit. Mai intereseaza-te si o sa te convingi.

Link către postare
username

pai astept sa combati ceea ce am zis...eu am pus baza legala..40 de ore pe saptamana..; dupa cum zici tu, vii vineri, sambata si duminica si ai cele 40 de ore, deci lucrezi doar 3 zile pe saptamana(a cate 8 ore pe zi)...zici tu ca asa e? Nu e asa, te asigur. Lucrez in ture, si cunosc foarte bine sistemul, inclusiv cu liberele, orele lucrate, etc... Nu dezinforma...

Link către postare
Cristi

Username, tii cu lupul?

Link către postare
username

Nu, maestre, eu sunt realist; si asta e realitatea...

Link către postare
Cristi
Publicat (modificat)

Nu esti deloc realist, prietene. Uite cum sta treaba. Daca tu faci doua ore peste program, orele alea iti sunt luate din timpul pe care il puteai petrece cu familia, iti puteai reface capacitatea de munca si asa mai departe. De aceea, domnul stat este obligat prin lege sa iti dea o zi libera in momentul in care ai depasit timpul legal de lucru, pentru ca altel, s-ar incadra la munca fortata angajatorul. Eu cred ca esti vreun sefut care nu stie cum sa isi mai chinuie subalternii. :doh:

Si inca ceva, ai inteles gresit. Se acorda 24 de ore legate, nu in patru zile, cate 8 ore pe zi.

Modificat de Kmcoio

Link către postare
username

Alta a fost intrebarea de inceput. Pentru 12 ore lucrate in plus, alte 12 ore nu vii la munca (cand ar trebui sa vii)...asta e ideea...sper ca s-a priceput...tu kmcoio, vorbesti de altceva...

si iar iti dai cu presupusul vizavi de persoana...nu asa face un moderator..

Link către postare
Cristi

Si totusi, esti sefut sau nu? :hmmmt:

Link către postare
Marius

username, nu mai confunda orele de pontaj cu orele suplimentare efectuate peste program. Nu au nicio legatura.

Legea specifica foarte clar ca se platesc dublu orele suplimentare efectuate, iar in caz de neplata a acestora, se face compensarea cu timp liber corespunzator.

Link către postare
username

pai corespunzator, nu dublu (plata e dubla, nu timpul...de aia s-a ales acordarea de timp liber si nu plata orelor de guvern)...off...bine, ma retrag din discutie...spor la citit legile:)

Link către postare
Marius

Scrie undeva ca plata e dubla si timpul nu? Te asigur ca nu o sa gasesti asa ceva in nicio lege. Asta e doar o presupunere si o interpretare a ta.

Link către postare
username
Publicat (modificat)

pai nu, dar corespunzator e cam acelasi lucru cu egal... adica la 12 ore corespund alte 12 ore...asa e interpretata legea; si iti zic pentru ca lucrez tura ruseasca...12/24/12/48...; in acest caz se calculeaza orele facute de cei de la birou in luna respectiva, apoi se calculeaza si orele facute de cei ca mine, si daca celor ca mine le ies mai multe ore, primesc ture libere in functie de cate ore fac in plus...dar in niciun caz nu se tine cont ca e weekend sau nu; weekendul meu e in 48-ul liber:)

Modificat de username

Link către postare
Catalin

In cazul compensarii cu timp liber, angajatorul nu trebuie sa-ti asigure si timpul necesar pentru repaus pe langa orele suplimentare lucrate ?

Link către postare
Marius

username

Te inteleg ce spui pentru ca de aceleasi probleme si interpretari ne-am lovit si noi, dar interpretarea nu e in avantajul vostru.

Daca ii actionati in judecata, cu un avocat bun, vor avea mari surprize. :clip:

Oricum si in cazul compensarii cu timp liber dublu fata de cel lucrat peste program, tot pierdem din bani, intrucat sporurile nu le primim.

Link către postare
soniard

nu mai spune acest lucru, vine auditul peste voi :emo-yessir:

Link către postare
Marius

soniard, exista punct de vedere al compartimentului juridic. :)

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.