Jump to content
POLITISTI.ro

axun88

Control dosare penale de catre sefi

Recommended Posts

Ben

Si ce rezolvi cu asta? Daca te duci cu pâra la parchet? Pana la urma ce a facut? Nu ti-a dat indicatii si nu ti-a impus ce sa faci. A pus un termen. Poti sa-l si depasesti.

Edited by Ben

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

viobra

Problema ar fi, daca in momentul in care ti-ar face evaluarea, ti-ar scadea punctajul pe motivul nerespectarii dispozitiilor sefului. Nu e ok sa puna ei termen.

Eu nu sunt de acord nici cu indicarea incadrarii in rezolutie. Unii sefi, ca sa nu creasca ei la anumiti indicatori, puneau rezolutie, pe furt, de exemplu, in loc de talharie, doar sa nu fie raportata la sesizate. Ulterior veneau de la parchet pe talharie, insa erau deja raportate...

Ben

Mda ... si uite asa ne transformam in niste oligofreni profesionali si ne  uitam la procurori sa ne bage si-n gura. Eu nu va inteleg de ce vedeti parchetele ca si cum de acolo luati lumina de la Ierusalim.

Din pacate, unii au transformat respectul fata de magistrati in idolatrizare. Ba chiar isi critica si jignesc colegii politisti (inclusiv sefi) in fata procurorilor.

Viobra, tu zici de sefi ca jongleaza cu incadrarile doar ca sa dea bine la statistici. Nici eu nu sunt de acord cu furatul caciulii, dar si ce daca pana la urma? Oricum in timpul UP se schimba daca nu e ok. Procurorii fac chestii mult mai grave cum ar fi sa nu trimita inculpati in judecata, sa lase un judecator sa decida daca e vinovat sau nu si sa -si primeasca pedeapsa daca e cazul, pe motiv ca POATE isi iau achitare. Asa ca si ei tin mai mult la indicatorii lor, dar cu repercusiuni mai grave si anume faptul ca se substituie unui judecator .... si voi va uitati ca va pune seful un termen sau o alta incadrare.

Edited by Ben
  • Downvote 2

viobra

Pai asa nu o sa progresam niciodata.

Hai sa aratam ce nu este, sa parem mai buni decat altii! Un concurs intre cine minte mai mult, cine se orienteaza si inventeaza tot felul de giumbuslucuri.

Eu vorbesc de ceea ce este la noi. Ce treaba avem noi cu magistratii si ce fac ei? Noi avem treaba cu ce facem noi si ce fac sefii nostri si ne afecteaza pe noi. Nu sunt de acord cu dusul la procuror, nu am facut si nu o sa fac vreodata asa, nu e stilul meu. Dar nici nu pot sa tin cu sefii mincinosi, doar pentru a-si crea un CV incununat de realizari. Asa, daca o sa cautam mereu o curte in care se greseste la fel sau mai mult... nu vad o solutie. Nu mai intelegem rolul sefilor! Ei nu sunt acolo sa iasa bine statisticile, cat sunt ei la carma. Ei pleaca de la rezultat la solutii. Asa e bine? Pai, statisticile trebuie sa iasa bine in urma deciziilor luate de ei, a sprijinului acordat si a masurilor manageriale, nu sa ne raportam la statistici, uitand de prevederi legale, de principii, de deontologie...

Si nici nu e vorba de uitat la procurori, ca la lumina de la Ierusalim. De unde ai inteles tu asta?! Dar pana una alta, un procuror stabileste (confirma sau infirma) actele de urmarire penala intocmite de organele de cercetare penala ale politiei judiciare, nu sefii.

Edited by viobra
  • Upvote 1

Elvis

Apocalipse eu zic sa stai de vorba cu sefuletii tai si sa le explici cu argumente legale unde gresesc. Asta cu datul fuga la parchet eu nu o o vad ca pe o solutie pe termen lung. Nu cautati cearta si galceava cu cei care la sfarsitul anului va evalueaza sau pot sa va faca tot felul de mizerii. Cercetarile in dosarele penale se efectueaza sub directa indrumare a unui procuror. Ca o sa depasesti termenul de 30 de zile....

apocalipse

Ai dreptate Elvis in ceea ce priveste mersul la parchet ca nu e solutie pe termen lung , dar hai sa privim lucrurile si prin prisma situatiei in care sa zicem ca ar fi un coleg, la inceput de cariera care nu a lucrat pe CP ca mine si vazand termenul se sperie ca il depaseste si atunci nu mai are somn gandindu-se ca sefutul il are la mana , daca dispune o cercetare sau stiu si eu ii aplica o sanctiune aiurea? Eu nu sunt de acord cu expresia "seful are intotdeauna dreptate" ci daca am gresit platesc daca a gresit si-o fura chiar daca are 3 stele mari pe umar. In general noi agentii suntem vazuti ca niste sclavi care trebuie intotdeauna sa respecte ce zice seful , desi din experienta mea pot sa spun ca am lucrat cu peste 12 procurori, femei  si barbati si pot afirma, cu certitudine, ca ma simt mandru cand procurorul sau procuroarea imi spune ca sunt unii ofiteri care nu stiu pe ce lume sunt si agenti care ii bat la c... pe unii ofiteri . Off-topic ce credeti de situatia asta: ma duc la un CFL - accident mortal cu parasire - si ofiterul cu stele multe pe umar imi spune "Hai ca dirijez eu circulatia si tu apuca-te de CFL":faint: 

Noi am ajuns sa facem petitiile si audientele, pe langa amenzi, dosare, accidente, tamponari, instruiri in scoli in timp ce purcelusul de sefut are biroul liber, nicio hartie pe el si sta cu mainile impreunate la ceafa lui groasa de militian si incepe analiza la 14 ca nu ai dat amenzi ca ce se intampla<_< dar sa citeasca un Ordin sau vreo dispozitie yoc. De asta mi-ar placea sa il fac un pic de ras in fata procurorului, a colectivului... Nu sunt o fire razbunatoare dar la modul cum se comporta o merita din plin.

Edited by apocalipse

Elvis

Apocalipse si la mine in judet sunt astfel de situatii cand ofiterii de la circulatie semneaza ca primarii. Desi am sesizat de nenumarate ori, situatia este departe de a fi rezolvata. Exista un ordin comun incheiat intre Ministerul Justitiei si Ministerul de Interne unde este stipulat foarte clar ,, seful echipei de cercetare la fata locului". Daca ofiterul cu stele multe pe umar a dirijat circulatia este incompetent. Dar niciodata nu mi-au placut generalizarile. Am intalnit si cunosc ofiteri cu functii de conducere sau nu care bubuie de destepti ce sunt. Oameni pe care ii invidiez pentru cunostintele teoretice sau practice pe care le-au acumulat in timp. Iar daca exista colegi de ai tai care se sperie de umbra lor cu siguranta si-au gresit meseria. Astia speriosi trebuie sa studieze cazurile in care sefuletii ii pot sanctiona. Bine este o tampenie sa crezi ca te sanctioneaza seful tau direct, el face propuneri si le trimite la Control Intern pentru verificari. Sanctiunea o aplica inspectorul sef dupa terminarea cercetarii prealabile. Nu prea am auzit de cercetari prealabile pentru ca ai depasit termenele date de sefi in referire la dosarele penale. La cercetari disciplinare pentru ca au fost depasite termenele date de procurori am participat. Repet, stai de vorba cu sefii tai, lasa procurorii in pace si nu te transforma intr-o ,,paraciaosa mica"! Ne place sau nu sefii nostri sunt politisti ! 

Edited by Elvis
  • Upvote 1