Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Jocul cu mingea pe carosabil

Mascatu

E legal jocul cu mingea pe carosabil?  

41 members have voted

1. 1. E legal jocul cu mingea pe carosabil?

Question

Salutare,

Se dă o străduţă lăturalnică (dar circulată), în Militari. Străduţa n-are trotuar. Copiii se joacă toată ziua cu mingea în mijlocul drumului (odată a fost şi un accident cu un copil care a ieşit în fugă din spatele unei maşini parcate şi a fost accidentat de o altă maşină). Rezultatul "fotbalului": toate maşinile parcate în zonă sunt pline de zgârieturi şi au nevoie de polish.

E legal jocul copiilor cu mingea pe carosabil? Ce pot face legal pentru a evita vandalizarea maşinii? Vă daţi seama că din 20 de copii care se joacă n-am cum să-l indic p-ăla care a făcut o anume zgârietură, vreau să tai problema din rădăcină.

Mulţumesc pentru răspuns.

Edited by Mascatu
  • Downvote 1

Recommended Posts

• 0
Elvis

Videosuzy, Elvetia a renuntat la ,,conceptul " de proximitate.

Iar ungurii reinfiinteza posturile de politie.

Oare de ce?

Nu vad Germania, Anglia etc.

Sa nu fi prins,, proximitatea" la ei?

Edited by Elvis
  • 0
videosuzy

Imi cer scuze daca postarile mele au trezit aversitati fata de colegii din compartimentele de proximitate. Nu stapanesc bine fenomenul motiv pentru care renunt la a mai posta pe tema politistilor de proximitate. Insa, in incheierea acestui offtopic (pana la urma subiectul topicului nefiind "Politia de Proximitate-utila sau nu" ) doresc sa mai precizez ca structura Politiei de proximitate a fost infiintata in 1989 in statul Kansas-SUA, rezultatele obtinute determinand si celelalte state sa infiinteze in cadrul politiei statale acest compartiment.

Stima si Hristos a Inviat

:emo-yessir:

• 0

Buna seara.

Locuiesc intr-o zona ce credeam ca este civilizata dar dupa discutia din aceasta seara cu un parinte...inclin sa cred ca in Ferentari e parfum zona.

Omeneste m-am dus si i-am spus sa-si invete odrasla sa nu se mai joace intre masini, in parcare mai exact.

Raspunsul tatalui "educat" a fost: pai si eu ce sa-i fac, unde sa se joace ?

I-am zis ca exista parcuri, zone special amenajate, etc., dar destinatia unei parcari platite la ADP este pentru parcarea masinilor.

Dupa ce m-a intrebat daca am copii, care este masina, ce mi-a facut la masina ca plateste el...a dat-o in vorbe de genul: "ma lasa nervii si te tai"...

Ce este de facut ?

Chiar nu exista nicio reglementare a parcarilor ADP ?...copii "educati" se pot juca in parcare fara a fi "deranjati" ?...de asa zisa educatie a parintilor m-am convins...lipseste cu desavarsire.

Nu mi se pare normal ca masinile sa faca zgomot toata seara, mai rau de atat...sa devina cu tabla modelata dupa bunul plac al unor copii "educati" de proprii parinti care se dovedesc a fi si mai "educati" decat copiii dansilor.

Cine ar putea fi abilitat sa intervina in aplanarea acestui conflict ?

Politia locala, ADP, primaria ?

Multumesc.

Edited by diverse
  • 0

Cred ca ai putea sa te uiti la legea ordinii si linistii publice (legea 61, art 25 si mai sunt si altele legate de vandalizare). E clar ca ai dreptate fie ca sunt pe carosabil sau nu. Cineva trebuie sa-si faca datoria mai bine acolo.

• 0
LaurOvidiu

Referitor la jocul cu mingea pe drum public. De 6 ani m-am mutat într-un sat. Si de atunci pana in ziua de azi am problema jocului cu mingea si a galagiei generale in zona de locuit. Am dat sute de mingi aruncate pe proprietate fara exagerare, ei promiteau ca nu mai dau dar tot acolo se jucau, ajunsesem sa fiu un fel de sclav de mingi ai satului. Cand am inceput sa le mai dau mingile au venit cu altele si au inceput sa imi bombardeze gardul si poarta. Au inceput sa sara gardul sa recupereze mingi. etc.

La Politie daca mergi sa sesizezi o poti face doar daca ai si probe care sa sustina sesizarea (martori, inscrisuri, video/audio etc.) altfel sesizarea e zero.

Drept urmare am instalat camere de supraveghere pe proprietate si am angajat firma de paza. Ei nu s-au potolit au continuat jocul copii si persoane adulte. Mingi aruncate pe proprietate si sarituri de gard. Am avut o situatie in care o persoana adulta a intrat in curte ca sa ceara mingile, a incercat sa intre si in casa usa fiind incuiata.

De data asta am depus plangere la politei cu proba imagini video, si am reclamat violare de proprietate. Patrunderea pe proprietate fara acordul proprietarului este infracțiune.

Am vorbit la politie sa mergem pe clementa, ca sa nu se creada ca as avea cu cineva ceva. Adultii au cam disparut din zona, dar au ramas minorii. Jocul cu mingea a continuat, nu in fata camerelor ci undeva in lateral, dar gardul continua sa fie lovit mingi tot ajungeau pe proprietate etc.

Urmatoarea faza am montat camere supraveghere auto, cu baterie independenta iar masina am tinut-o in fata portii. Într-o perioada de 2 saptamani am selectat 64 de video cu lovituri asupra auo, gard si cutia de gaze. Am formulat sesizarea in 2 puncte lovire de proprietate si tulburarea linistii publice (camerele de supravegerhe fiind dotate si cu microfoane). Am invocat urmatoarele prevederi legale:

Pentru lovirea proprietatii, cu cele 64 de video atasate pe stick, 

Legea 61/1991 (republicat), ARTICOLUL 2: Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:

PUNCTUL 4: aruncarea asupra unei persoane, construcții sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substanțe inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdăresc, dacă nu s-au produs vătămări ale integrității corporale sau sănătății, ori pagube materiale;

Explicatii: obiecte de orice fel este inclusa si mingea, nu trebuie sa se produca vatamari, sau daune materiale, legea sanctioneaza prin contraventie.

ARTICOLUL 3 (1) Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează: ALINEAT a cu amendă de la 100 lei la 500 lei, cele prevăzute la pct. 3), 4), 11), 14), 17), 18), 22), 33) și 34);

Am mentionat faptul ca legea nu face nicio distinctie ca este minor sau major, legea nu face nicio distinctie  ca lovitura asupra proprietatii  slaba nu se sanctioneaza doar cele puternice se sanctioneaza, Deci orice lovitura din partea oricarei persoane indiferent de intensitate, chiar daca nu se produce nicio dauna se sanctioneaza contraventional. Daca se produceau daune intervenea si partea penala si daune civile.

Loviturile date cu intentie  chiar daca nu s-a produs daune se considera considera tentativa de distrugere, iar codul penal pedepseste si tentativa.

Loviturile date din greseala se numesc din culpa si nu te scapa de contraventie.

Participantii la jocul cu mingea se numesc complici, Complicitatea se pedepseste in egala masura. Daca nu s-ar fi jucat nici loviturile asupra proprietatii nu ar fi existat.

Este legal sa te joci cu minge pe drum public? NU. Definitia data de lege este: Drumul public este o cale de acces destinata circulatiei auto si persoanelor. PUNCT. Tot ce se face pe drum public fara autorizatie din partea autoritătilor este in afara legii.

A doilea punct al sesizarii, a fost tulburarea linistii publice in forma continua (adica zi de zi, zi de zi, zi de zi).

Ce spune legea nr. 61/1991 acelasi articol 2 de mai sus,

PUNCTUL 25 

) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

Corelat cu Articolul 3(1) Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:

Alin. b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) și 28);

PUNCTUL 26

tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

în corelație cu

Articolul 3(1) Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:

c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 2), 5)-10), 13), 15), 19), 20), 26), 29), 31) și 32);

Multi considera ca tulburarea linistii publice sa considera  doar noapte, PUNCTUL 25 sanctioneaza tulburarea linistii publice in afara orelor de liniste, iar punctul 26 sanctioneaza tulburarea linistii publice in timpul orelor de liniste.

Zgomotul produs de mingea lovita de asfalt, cu piciorul si izbita de garduri, porti si ziduri, poate fi considerata tulburarea linistii publice? DA. Pentru ca mingea este un obiect folosit fara drept pe drum public si sunetele produse  e o tulburare a linistii publice. Ei se joaca si iarna, cu geamul inchis termopan, cu izolatie de 10 cm pe ziduri, aud zgomotele de minge precum un batator de covoare in surdina. Iar asta sa auzi permanent ani de zile incepi sa te urci pe pereti, pe la psihiatrie. Imaginati-va sa auziti zilnic 3-4-5 ore loviturile de minge...

Dreptul meu la proprietate si integritatea proprietatii, dreptul la viata privata și liniste publica sunt garantate prin Constitutie. Nu exita nicio lege prin care minorii pot face ce vor, si nu au obligatia sa se supuna legilor. Autoritatile au obligatia sa imi apere drepturile fundamentale avand ca parghii Legea si sanctiunea legii.

Motivatiile ca nu au unde sa se joace nu au niciun temei legal. Si hotul poate fura motivand ca nu are bani si moare de foame. Asta inseamna ca hotul nu e sanctionat si e lasat sa fure, pentru ca a avut el o motivatie chiar si foarte plauzibila? Daca fiecare am face ce vrem pentru motivatiile noastre personale, atunci legea constitutia se arunca la cosul de gunoi  renuntam la statul de drept si trecem la anarhie, la legea junglei.

• Downvote 1