Jump to content
POLITISTI.ro

gigabyte

Acordul privind raporturile de serviciu

Postare recomandată

sindicalistul

Is de acord cu tine la punctul 2...Doar de aceea suntem aici pe forum sa spunem exact ce credem si tinand cont de informatiile ce le avem, astea is aprecierile... Totusi ma mira faptul ca nu am vazut propuneri concrete de la gigabyte. S-a rezumat la a arunca o petarda si atat...

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cristi

sindicalistul, spune-mi si mie daca ti se pare normal ca soarta a zeci de mii de politisti sa fie decisa de un putoi cu trei ani de politie, facultati terminate la S.R.L.-uri, si, colac peste pupaza, INCADRAT DIRECT!!! si avansat la agent principal numai dupa trei ani de zile?!? :angry: S-au terminat cumva oamenii competenti din politia romana care ar putea sa ne reprezinte interesele la nivel inalt si l-au gasit astia pe mesia Andreica neica nimeni care isi exercita dreptul de a...se abtine de la vot. Rusine sa ii fie atat lui cat si spalatilor pe creier care il sustin. :angry:

• Apreciez 4

Link către postare
Elvis

Sindicalistul eu cand gresesc recunosc,remunerati, multumit............. dar nu credeam ca tu esti doctor al Academiei Romane.

Oricum nu ai raspuns la interebare.

Vad ca tastezi mult dar de fapt nu spui nimic.

O sa iti scriu niste versuri poate o sa pricepi.

Ah! atuncea ti se pare

Ca pe cap îti cade cerul:

Unde vei gasi cuvâtul

Ce exprima adevarul?

Critici voi, cu flori desarte,

Care roade n-ati adus

E usor a scrie versuri

Când nimic nu ai de spus.

Link către postare
Rookie

Cum ati vrea voi ca acel tanar, reprezentant al SNAP-ului sa sustina niste avantaje pentru liderii sindicali ce se obtin in functie de numarul de membrii, in conditiile in care sindicatul din care face parte a obtinut reprezentativitatea prin AFILIERE, nu datorita numarului de membrii inscrisi in ditamai sindicatul national !? :lol:

Chiar nu vedeti ca am ajuns de rasul curcilor?

Un tanar, posesor al unei "vaste experiente" privind munca de politie, obtinute precum fat-frumos, in trei ani ... cat altii-n zece, a ajuns sa-si de-a cu parerea despre ceea ce ar fi benefic sau nu pentru politistii ce muncesc in strada!? Vai ...mama noastra!!! :doh:

Oare o fi avut ocazia va vada macar un hot la culoare? Nu spun sa prinda ... macar sa vada unu in realitate, nu prin ziare sau la tv. Dar in schimb a fost avansat inainte de termen. :naughty:

Se pare ca aceasta boala a "descurcaretilor" a cuprins si sindicatul agentilor. Asa ca nu trebuie sa va mai mire nimic ...

Modificat de Rookie

Link către postare
pavelnicu

Am respectat întotdeauna interlocutorul, şi mi-a făcut întotdeauna plăcere să dialoghez pe diferite forumuri cu cei care au avut idei inteligente şi au făcut-o întotdeauna într-o manieră elegantă., fără să atace persoane într-un mod gratuit, fiind victime ale unei manipulări sau a unei necunoaşteri a subiectului abordat. Apreciez si posturile multor colegi de pe acest site, pe care i-am recunoscut după discurs că frecventează şi postează şi pe ale site-uri. De multe ori în necunoştinţă de cauză şi eu personal am greşit şi am atacat făcând aprecieri subiective, faţă de anumite persoane pe care nu le cunoşteam decât din anumite posturi. Am realizat atunci cât de uşor poate fi omul victima unei manipulări şi dezinformări şi m-am decis să fiu mai circumspect în a face aprecieri categorice. Conjuctura a făcut, ca într-o formă sau alta, să cunosc mişcarea sindicală, din P.R. şi organizaţia profesională atăt prin realizări căt şi prin oamenii care le conduc. De aceea cunoscându-i şi pe unii şi pe ceilalţi, atât prin discurs cât şi prin venalitatea unora am decis, şi prefer să îl susţin pe Andreica Cosmin, în detrimentul celorlalţi. Chiar dacă, ca autor al unei lucrări premiate şi publicate în buletinul de comunicări ştiinţifice al unei instituiţii, promotorul mai multe proiecte pilot, în PR, unele extinse la nivel naţional, autor al mai multor poziţii publice semnate cu nume şi prenume, în care am reliefat lipsa de solidaritate între poliţisti cu ocazia impunerii măsurilor de solidaritate, nu am beneficiat de vreo avansare înainte de termen, aş fi tentat să-l repudiez pe acest Andreica Cosmin, care la o vechime de trei ani în poliţie, dacă este aşa, este agent principal şi a ajuns în comisia paritară a MAI, nu o fac. De ce ? Pentru că ar trebui să identificăm tinerii de valoare şi să-i credităm cu încrederea noastră. Din câte l-am perceput eu pe acest tânăr, nu-i nici venal şi nici impostor. Poate mă înşel eu!? Au alţii alte date? Au alţii date că a încasat sume imense din banii sindicatului, că a obţinut beneficii personale pentru el sau pentru terţii ca urmare a funcţiei pe care o deţine sau a deţinut-o. Au alţii alte soluţii pentru impunerea unui alt membru, în comisia paritară din partea acelui sindicat? Cei din generaţia mea, între 35-40 de ani, am fost victime ale unei perioade de tranziţie, ce pare fără de sfârşit. Fiind contaminaţi cu toate sechelele care ramân în urma unei perioade de tranziţie , nu cred că mai avem forţa şi mentalitatea pentru a face schimbarea. De aceea acord mai multă credibilitate celor, de valoare, din generaţia lui Andreica Cosmin.

Prin practicarea filozofării, dacă incumbă valenţe de specie literară, sofismului, silogismului se poate desfiinţa un personaj sau îl poţi arunca în derizoriu pe acest forum. Dar acum avem nevoie de soluţii pe lângă astfel de abordări.

Scăderea coeficienţilor de ierahizare, pentru agenţii de poliţie, aşa cum sunt prevăzuţi în legea unitară de salarizare, iminentele disponibilizări din poliţie şi neasumarea lor de către sindicat sunt tot atâtea motive să-mi doresc schimbarea. Dacă ar fi avut loc o demisie în masă a liderilor de sindicat, care au fost contemporani sau au generat aceste măsuri era altceva. De aceea prefer un tânăr care nu are nimic de a face cu toate acestea.

• Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare
Horia

Domnule pavelnicu, ati cazut intr-o admiratie profunda fata de "pustiulica" ce poate fi remarcata in toate posturile dumneavoastra si care e normala la urma urmei, avand in vedere ca sunteti lider al unui birou teritorial din cadrul aceluias sindicat (cu o simpla cautare pe google se poate convinge oricine).

Prin aceste laude aduse unui alt "lider" al sindicatului pe care il pastoriti ne demonstrati ca nu sunteti tocmai obiectiv si ca postarile dvs. sunt lipsite de credibilitate. Am citit cu atentie textul scris de dvs. mai sus in care ne mustruluiti pe cei ce nu avem o parere buna despre acest "pustiulica", iar singurul argument pe care il aduceti in sustinerea lui este "tineretea si nevoia de schimbare". Eu vin si intreb, exista ceva realizari notabile ale acestui copil, pe langa faptul ca a obtinut grade si functii intr-un timp foarte scurt?

Eu doar atat vreau sa subliniez, daca dvs. cei din sindicatul celor care se simt discriminati, sunteti fani infocati ai acestui copil, nu inseamna automat ca el reprezinta un model pentru ceilalti, ori ca reprezinta interesele tuturor agentilor de politie.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
ZOZO

abureala !

comentati un pic stirea asta !!!

decat dl. Toader Paraschiv, mai bn dl Minoiu !

hai, reprezentantii snppc, sariti cu comentarii !!!

nu mai aveti grai ????

Salarii de bancheri si avansari ilegale in grad pentru sefii sindicatului politistilor.doc

Salarii de bancheri si avansari ilegale in grad pentru sefii sindicatului politistilor.doc

• Displace 3

Link către postare
ZOZO

Nu-s cam putine 3 autoturisme , pentru cati lideri sunt in snppc . :D

cati dintre membrii snppc ati semnat cereri de aderare in sindicat ? nu cumva v-ati trezit peste noapte ca faceti parte din snppc ?

nu vreti sa deschideti ochii nici in ruptl capului !!!!

Link către postare
drAGO5

Zozo, nu ai impresia ca esti cam panicat si insisti pe o chestiune pe care tu o interpretezi diferit fata de majoritatea politistilor de pe forum? Il cunosti pe Paraschiv ca sa faci aprecieri la adresa lui?Au vazut toti forumistii cum s-a pus problema de catre SNPPC si sa sti ca lucrurile nu sunt asa deplasate cum le vezi tu.Ma faci sa cred ca ai o frustrare a ta pe linie de activitate sindicala. Eu nu am vazut colegi care sa spuna ca au devenit membrii fara voia lor.Si sa mai sti ca in ultimul timp, f.multi politisti de la sindicatul pseudopolitistului lincu, s-au inscris la SNPPC, unde recunosc si eu sunt membru, dar stiu cand se poate face ceva si cand nu se poate. :emo-yessir:

Link către postare
gigabyte

abureala !

comentati un pic stirea asta !!!

decat dl. Toader Paraschiv, mai bn dl Minoiu !

hai, reprezentantii snppc, sariti cu comentarii !!!

nu mai aveti grai ????

In articolul postat sunt numai neadevaruri, imprastiate de un membru care este nemultumit pentru excluderea sa, dupa ce, in timp ce era presedinte al unui birou teritorial a infiintat un alt sindicat. Apoi, sub pretextul ca adeziunile membrilor nu sunt completate corect si pentru a le putea elibera carduri de membru, a trimis in tara adrese oficiale in care membrii SNPPC trebuiau sa completeze din nou adeziunile care, in antet aveau sigla sindicatului sau.

De ex.:

- Paraschiv este subcomisar, nicidecum comisar șef.

- soția nu este la Direcția Medicală

- fiica este agent într-o unitate operativă...

Eu nu aș sări cu comentarii, aș dori să răspund la întrebări. În limita bunului simț, încerc ca, pe acest forum, să răspund la toate întrebările adresate de voi conducerii SNPPC.

Și, la articolul postat nu pot identifica ca autor al dezvăluirilor decâte pe arogantul comisar șef de poliție, Babuș Ionel de la Direcția Generală de Pașapoarte. Care, între noi fie vorba, nu suferă agenții decât dacă îi pot rezolva problemele. Garantat!

PS. La excludere, spunea că dorește să își spele rufele în familie și să vină cu sindicatul său la FSNPPC dar să îi dăm un post de vicepreședinte al Federației.

Modificat de gigabyte

Link către postare
ZOZO

verifica, daca te intereseaza, cate birouri teritoariale snppc au cerut demisia dlui Paraschiv !

eu sunt lamurit cum e cu snppc-u, nu incerca sa-mi schimbi parerea k nu reusesti !

s-au facut tabele cu diferite organizatii, dinamo, etc, printre care era trecut si snppc-u fara sa se spuna ca e un sindicat ! si unele alegeri trucate prin birourile teritoriale, impunerea de lideri, asa ca mai usor cu comentariile !

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
gigabyte

:ner:

Pai ori ceri comentarii, ori nu mai ceri... Hotărăște-te!

Link către postare
pavelnicu

Domnule Horia, in primul rand as dori, sa nu mai mi te adresezi cu dvs. pentru ca ma faci sa mi simt important si nu sunt. În al doilea rând spui ca ai citit testul meu si imi pare rau ca nu ai inteles ceea ce am vrut sa spun, sau nu in totalitate.În al treilea rând nu vad unde ai vazut totala admiratie a mea pentru acest tanar, pe care, desi suntem in acelasi sindicat, nu l-am intâlnit decat o data si nu prea il cunosc ca persoana, dar apreciez faptul ca a ajuns acolo unde este, iar din datele pe care le am a ajuns pe merit. Am multe contacte in tara cu colegii, fie din generatia mea, sau mai tineri si cunosc problematica din multe judete, lucru care a determinat experienta si flerul meu sa creditez cu incredere sângele proaspăt ajuns la varful unui sindicat, care poate sa fie SNPPC, PRO-LEX, sau SNAP.

În al patrulea rand am lasat semnul indoielii si posibilitatea ca sa ma insel in ceea ce il priveste. Mai departe nu ma simt discriminat, nu am nicio o problema cu celelalte sindicate, sau liderii din celelalte sindicate, decat in masura in care joaca neonest, si ataca pe la spate. In final, referitor la obiectivitate, caracterul meu mă face sa nu am nicio o problema sa-i spun sefului meu , colegului, sotiei, mamei mele că nu are dreptate atunci cand nu are.

Faptul ca nu am nimic de ascuns este acela ca ai aflat cine sunt, pentru ca daca as fi vrut sa nu afli nu ai fi aflat.

Vreau numai sa spun ca, pentru a parasi zona tarilor bananiere, este nevoie de o asanare morala a institutiilor statului si a organismelor ce le compun. Acest lucru nu poate incepe decat cu o asanare morala a fiecaruia dintre noi. De aceea nu imi doresc sa moara capra vecinului, ci doresc ca fiecare sindicat sa fac ordine in propria ograda si sa-l respecte pe celalalt. Imi doresc ca membrii de sindicat, indiferent din care, sa fie cat mai bine informati, pentru ca un om informat este mai greu de manipulat.

Spuneti-mi...unde este lipsa de obiectivitate?

Vreau solutii, nu silogisme si nici sofisme.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Cristi

pavelnicu, ne insulti inteligenta, folosind cuvinte mari si totodata goale. Vorbesti de asanare si de parasirea regimului tarilor bananiere. Pai domnule, acest personaj pe care il idolatrizezi dumneata a incalcat toate regulile legale si de bun-simt care ar trebui sa primeze in politia romana : este incadrat direct(ceea ce pentru mine cel putin este egal cu a fi un impostor), are trei ani experienta si a fost avansat pentru merite deosebite(?!?). Ti se pare normal ca acest IMPOSTOR sa reprezinte interesele a zeci de mii de politisti? Pentru ca asta este, un impostor. :angry:

• Apreciez 1

Link către postare
Elvis

Pavelnicu am crezut ca sunt la ,,Iarta-ma"

Mai era putin si imi dadeau lacrimile.

Vad ca la SNAP se lauda liderii intre ei, sa fie apucaturi ,,a la Surugiu"?

Laudati colegi pe care ii cunosteti foarte bine....asa ar fi frumos.

Baietelul ala care a ajuns in fruntea sindicatului ,angajat direct si avansat la exceptional dupa 3 ani de politie eu zic ca ar fi mai bine sa na lase.

Ca este las si nehotarat a demonstrat.

Restul e tacere. :emo-yessir:

Modificat de Elvis

Link către postare
Marius

Precizez de la bun inceput ca nu sunt membru nici la SNPPC, nici la PRO LEX si nici SNAP, iar parerea mea despre aceste sindicate nu este prea buna.

Liderii SNAP nu au inteles si nu realizeaza un lucru foarte simplu, ca nu vor castiga niciodata respectul si aprecierea politistilor, prin denigrarea si expunerea problemelor celorlalte sindicate. Acesta atitudine de genull "ba a masii" nu e sanatoasa si nici nu convinge pe nimeni.

Pentru a castiga aprecierea celorlalti politisti trebuie sa faca ceva, sa vina cu ceva realizari in lupta sindicala. Eu unul nu am remarcat decat atacuri din toate unghiurile la adresa SNPPC-ului.

Prin incercarea permaneta de a gasi "tapi ispasitori" pentru situatia actuala a politistilor din randul celorlalte sindicate, nu vor castiga niciodata la capitolul imagine. O parte din vina le revine si lor, chiar daca nu recunosc acest lucru.

Link către postare
pavelnicu

Intradevar neimplicarea sindicala te face mai lucid, Marius. Desi implicat am incercat intotdeauna sa pastrez un oarecare echilibru. Dar cat poti sa fii de lucid atunci cand, nemultumit de cel pe care il platesti sa te reprezinte , vrei sa mergi pe drumul tau dar acesta te loveste mai abitir decât angajatorul. Întorci o data, de două ori obrazul, dar nu la nesfârşit.

Neangajarea sindicala a multor baieti capabili au facut ca angajatorul, in multe cazuri, sa-şi impuna oameni santajabili sau care sa nu-l deranjeze. Este normal sa existe mai multe sindicate, pentru ca astfel exista o concurenta, iar oamenii au posibilitatea sa-i aleaga pe cei mai buni. Problema este ca sunt sindicate care nu iubesc pluralismul.

În final se v-a vedea cine reprezinta cu adevarat interesele politistilor.

Multumesc, celor care prin postarile lor au reusit sa ma lumineze. Ce m-as fi facut fara argumentele nedemontabile servite de Kmcoio sau Elvis. Au facut sa îmi dau seama în ce eroare ma aflam sustinându-l pe acest pusti, care in fapt nu-i decât un impostor. În acest fel mi-am dat seama cat de gol sunt, folosind cuvinte mari şi intrând pe tarâmul formei fără fond. Sunt cu adevarat ravasit! Am realizat ca acest tanar, filfizon , nu merita nimic. Faptul că a fost încadrat direct mi se pare deja un lucru suspect. Sigur e pila cuiva. A fost avansat la exceptional; curat murdar. Eu cred, si asta datorita argumentelor voastre, că nu este decât o marioneta. De aceea nici nu mai merita atentia noastra. Consider, însa, că fiecare are dreptul la opinie, apeciez acurateţea informării de pe forum şi posturile multor colegi indiferent din sindicatul din care fac parte, şi nici măcar nu ma interesează cât căstiga unii din sindicat, dacă au conştiinţă şi o fac cu ea împăcată.

Pe de altă parte daca ceea ce încearca unii din noi sa promoveze: bunul-simţ, respectul reciproc, spiritul de camaraderie sunt doar vorbe mari pentru alţii este chiar problema lor, şi poate că de aceea mulţi îşi merită soarta.

E opţiunea fiecaruia, pe care pot să o înţeleg nu însă să o şi accept, să respecte tipul de sindicalist gras, şpriţar şi servil şi care nu are procese de conştiinţă generate de faptul ca aservindu-şi activitatea sindicală v-a duce la iminentele disponibilizări în poliţie, iar în noua lege unitara de salarizare agenţii vor avea coeficienţii mai mici.

Restul e „maya”.

• Displace 2

Link către postare
Cristi

pavelnicu, inca odata te rog sa imi explici ce realizari deosebite a avut musiu Andreica de a ajuns agent principal in trei ani de zile de la incadrarea sa directa? :angry: Si poate ne scutesti de aberatiile dumneata, aici suntem politisti adevarati si ne insulti inteligenta daca crezi cumva ca picam in plasa alegoriilor dumitale. Vrajeli din astea de doi lei sa le servesti pustanilor de la gradinita, nu noua, celor care stam si suferim in strada, prindem hoti, ne facem meseria de politisti, iar altii promoveaza toate nonvalorile prin comisii paritare pe la MAI si prin functii de conducere pe la sindicate.

Link către postare
Eduard

pavelnicu, inca odata te rog sa imi explici ce realizari deosebite a avut musiu Andreica de a ajuns agent principal in trei ani de zile de la incadrarea sa directa? :angry: Si poate ne scutesti de aberatiile dumneata, aici suntem politisti adevarati si ne insulti inteligenta daca crezi cumva ca picam in plasa alegoriilor dumitale. Vrajeli din astea de doi lei sa le servesti pustanilor de la gradinita, nu noua, celor care stam si suferim in strada, prindem hoti, ne facem meseria de politisti, iar altii promoveaza toate nonvalorile prin comisii paritare pe la MAI si prin functii de conducere pe la sindicate.

Kmcoio, intri pe un teren minat , la faza asta te contrazic, pavelnicu sigur a prins mult mai multi hoti decat ai prins tu .Ti-o garantez si demonstrez. Fara suparare !

Il cunosc personal, am facut cu el scoala iar de atunci lucrez impreuna cu el, de cca 15 ani la aceiasi politie ( cred ca il cunosc destul sa-mi dau cu parerea ).

Am prins impreuna destui hoti, urmariti ( chiar anul trecut unul international - Interpol ) etc . Asa ca te rog nu-l cunosti , fii mai rezervat un pic .

In rest ,..... fiecare are dreptul sa spuna ce vrea sau ........ sa tina cu cine vrea !!!! :emo-yessir:

Retine un singur lucru, ceea ce spune o spune in nume propriu, nu ca alti sub anonimat. :clip:

Modificat de Eduard

Link către postare
Cristi

Eduard, am zis eu undeva ceva cumva de numarul de hoti prinsi de fiecare dintre noi? Ma indoiesc. Alta era ideea mea.

Link către postare
sindicalistul

Marius, este adevarat ce spui ca tendinta comentariilor este de a ataca SNPPC-ul, dar oare de ce??? sa inteleg ca exista numai lideri sindicali de la alte sindicate pe forum sau pentru ca exista un adevar in fiecare post??

M-am uitat la ce materiale a postat zozo si am mai gasit asta...ce se mai poate spune???

http://www.culisemedia.ro/wp-content/uploads/Arhiva%20pdf/Culise%20Nr.%208.pdf

Inca ceva...la ideea lui Kmcoio de a da search pe google am gasit si asta...nu comentez sa nu existe interpretari ca sunt subiectiv...

Deci pe el trebuie sa il injuram sau sa il apreciem ca se doreste schimbarea programului??? :ner:

http://www.informatia-zilei.ro/sm/actualitatea/lipsa-de-personal-inchide-la-ora-16-ușa-posturilor-de-poliție-de-la-țara/

Link către postare
Marius

Ce nu ai inteles tu si ceilalti colegi ai tai de sindicat, e ca acest forum nu a fost creeat pentru voi, pentru liderii de sindicate, iar cu trecerea timpului ma conving si mai mult ca cei de la SNAP au un orizont foarte limitat, nu pot discuta si altceva, singurele lor subiecte de discutie sunt strict legate de actiunile sindicatului din care fac parte, nu pot formula si sustine o opinei personala.

Cum am spus si mai sus, in postul meu anterior, nu ati realizat nici acum ca aceasta atitudine de genul "ba a masii" nu convinge pe nimeni, ba mai mult, deveniti plictisitori cu aceeasi poveste pe care o postati pe toate topicurile ce va ies in cale, din dorinta de ai "oftica" pe cei de la SNPPC.

Un comportament infantil si lipsit de maturitate, care nu face altceva decat sa deranjeze pe cei care nu au nicio legatura cu cele doua sindicate.

Iar daca la capitolul "realizari" ne oferi acest link, catre un articol publicat in 2009 dintr-un ziar de care nu a auzit nimeni, sincer, am impresia ca ne insulti inteligenta. Asta e marea realizare?!?! :faint:

Link către postare
sindicalistul

Gata Marius, promit eu ca nu mai comentez nimic! Am inteles eu gresit ideea de a-ti exprima opinia...eu am crezut ca pe forum scrii ceea ce crezi fara sa te gandesti daca pare interesant pentru toti sau nu!

Un comportament infantil si lipsit de maturitate, care nu face altceva decat sa deranjeze pe cei care nu au nicio legatura cu cele doua sindicate.

Decat sa mai deranjez cu parerile mele, promit ca nu mai scriu nimic...dar totusi nu pot fii de acord cu ce ai scris tu! E ca la tv, nu-ti place ce vezi...schimbi canalul!

Nu-ti place topicul, cauti altul! Dar ma repet...precis am inteles eu gresit ce trebuie facut pe acest forum...

Link către postare
sindicalistul
Publicat (modificat)

Oare vom avea un Acord pana la sfarsitul anului???cand de fapt trebuie sa negociem un altul?

Modificat de gigabyte

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.