Jump to content
POLITISTI.ro

claudlu

Academia de Politie - Probe sportive

Recommended Posts

Alex87

Pentru a-ți îmbunătăți viteza încearcă să faci serii de trepte, ajută enorm de mult.

În general viteza este nativă și nu poate fi îmbunătățită foarte mult dar în cazul tău n-ar trebui să fie probleme că scoți un timp acceptabil. Se poate perfecționa fără probleme. Pe lângă trepte încearcă cel mai mult să lucrezi la start, este foarte important.

Succes!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Andrei

Ai o problema cu greutatea, dar nu este o problema imensa. Cand ma "antrenam" pentru probele de la SAPVLC, aveam cam aceleasi probleme... 1,93 cu 115 kg ;) Trebuie sa muncesti mult ca sa scoti un 7,2 care parerea mea pentru siguranta este insuficient. Trebuie sa scoti acasa un 7,0 ca sa ai o oarece siguranta acolo. Zicea VictorL ceva de suplimente si sala. Da, sala e buna pentru slabit, dar incearca sa eviti suplimentele de acolo. Arzatoare de grasimi: depinde de organism... Am testat pe pielea mea cateva produse destul de scumpe care nu au avut vreun rezultat.. gen Hydroxycut de la Muscletech sau Lipo 6 de la Nutrex... Alimentatia e toata treaba.. Mese regulate si sa eviti cat mai mult carbohidratii.. Poti incerca o diteta low carb :-?? Dar repet, tine de organism.

P.S: Am scos la Adp 6,7/50m si la SAPVLC 6,9/50m cu toate alea 115 kg ;) si sunt mandru de asta.

Ben

Stalin, inaltimea vad ca o ai bunicica, deci nu bati in 1,70 m, sa zici ca ai avea picioare mai scurte sau pasul mic. Totul e sa urmezi sfaturile ce ti-au fost date mai sus, mai putin cel cu tigrul :ner: (parerea mea), nu de alta, dar exista riscul sa-ti imaginezi ca te fugareste o martoaga si nu te mai motiveaza cu nimic.

Munceste mult, dezvolta-ti musculatura picioarelor, in special gambe, fa scarite multe, sprint in panta si scapa de greutatea inutila. Nu ai cum sa nu scoti 7,2 in 50 m, daca asta este baremul pe care-l stiam eu. Gandeste-te ca sunt fete care pot sa faca baremul baietilor si nu sunt mare sportive. Poate asta te va motiva.

Un ultim sfat, care pt mine a functionat la vremea respectiva - dadeam viteza pe 100 m, nu 50.

Edited by Ben

Stalin

Multumesc tuturor!

@eduardpsih nu cred ca am bani pentru achizitionarea unui tigru :))

@Alex87 am inceput sa alerg in panta.Voi incerca si scari.

@zzzt23 Nu voi incerca niciun supliment.La sala nu am timp anul asta sa ma duc deoarece voi avea si un program destul de incarcat(scoala,invat pentru bac,admitere la academie si mai fac si naveta)

@Ben asa o sa fac.

eduardpsih

Pai asa spune stimate Stalin, ca esti la scoala. Ai profesorul de sport la indemana ca cea mai buna resursa posibila, tine legatura cu el, explica-i problema si sunt convins ca te va ajuta si iti va oferi cele mai bune sfaturi. Cumpararea unui tigru a fost o gluma dar imageria mentala nu caci tehnicile de imagerie sunt folosite cu succes de marii atleti si campioni. Ii vezi ca inchid ochii inainte de o proba, tocmai asta fac. Profu de sport iti poate explica mai in detaliu tehnica si cum te poate ajuta aceasta, caci el stie. Spor in toate.

Stalin

Am inteles aluzia,Eduard :)) doar am continuat gluma.Asta am sa si fac,cum incep anul voi discuta cu el.

Annimo

Si eu care credeam ca aia mai zvelti sunt buni la viteza.,.se pare ca tu,Stalin,faci exceptie de la regula:)Legat de problema ta.,.si eu anul trecut la 81 kg si 1,78 scoteam cam 8 secunde la viteza si tare frica mi`a fost ca o sa pic cu brio.,.si totusi 4 luni de antrenament si o alimentatie corespunzatoare pot face minuni(La proba sportiva am scos 7.00 viteza cu 72kg),curios sunt cum te descurci la rezistenta.Dupa cum au spus si ceilalti,viteza e nativa,DAR se poate imbunatati ! Succes !

Stalin

@Annimo,la rezistenta scot 3:36 :) la viteza am inceput sa mi-o imbunatatesc am ajuns 7.7 si usor usor mi-o scot.Iti multumesc pentru incurajare!

Annimo

E ok atunci,tot ce`ti mai trebuie e antrenamentul.Sunt sigur ca pana in vara nu o sa scoti mai mult de 3,25 la rezistenta si 7.2 la viteza .

Stalin

Este ok sa alergam cand e aerul tare?Si cam de cate ori pe saptamana sa alergam,pentru imbunatatirea vitezei,rezistentei?

DDI

buna! eu am 1.60m . Credeti ca am vreo sansa sa intru??? :unsure:

Cristi

Conform baremelor actuale, nu. Si nici nu cred ca ti-ai dori.

Annimo

@Stalin :Daca poti sa alergi pe aer tare fara sa racesti,dai `nainte :) De cate ori sa alergi pe saptamana? Depinde si de organism si de cum progresesi,dar daca te`ai apucat de pe acum, eu cred ca de 2 ori/saptamana e suficient.,.

Antoniev

Sunt si eu curios, cate ture se dau la proba de rezistenta? 4 sau 5?

• Downvote 1

Alex87

4 ture, 1 tura are 250 metri.

• Downvote 1

Robbye

Sunt 2 ture si 1/2...

Dupa 1 tura si 1/2 iti anunta timpul pentru forcingul final..

Si fie vorba intre noi,pista de la Academie nu are 1 km :)..are mai putin cu vreo 50 m...ceea ce la rezistenta si la conditiile de moment conteaza..

• Upvote 3
  • Downvote 2

ovidiuiulian

Si eu aveam o problema cu mingea medicinala... nu puteam sa arunc decat 5, maxim 6 metri... acum , cu mult antrenament am reusit sa arunc aproape 8. La viteza, scot 7-7,1... iar la rezistenta scot 1000 de metri in 3, 40 . Si am 1, 70 si 62 de kg. .. credeti ca ar mai trebui sa insist mai mult asupra acestor probe? multumesc.

Antoniev

Nu exista insistat mai mult, ci doar pregatire suplimentara. Si cu cat mai multa cu atat mai bine.

Eu am o belea mare. De vreo saptamana nu mai pot sa invat nimic, sunt distras cu alte activitati (ies afara, net, etc). Ce naiba sa fac?

• Downvote 3

BGeorge

Cum ce naiba sa faci? Vrei sa fii politist? Daca vrei, uita de tot si pune mana pe carte ;)

• Upvote 1

Daniel24

antoniev,daca vrei cu adevarat se poate.imi aduc aminte,cand m-am pregatit pentru admitere,am vrut sa fac 1 km de alergare in prima zi,dar dupa 400 de metri eram mort in baie,aproape lesinasem :)) si apoi m-am ambitionat si de-al dracului alergam tot mai mult,faceam sport si carte zilnic,cate 5 km de rezistenta.am luat proba sportiva fluierand,m-a pus la Campina domnul Biolanescu dupa ce trecusem linia de finish sa ii prind pe aia de lesinau dupa ce treceau linia :)) sunt multe amintiri frumoase de la admitere si din scoala de politie,cand la admitere strigau astia de pe garduri celor care nu prea le aveau cu sportul din grupa de alergare "poooti,hai ca pooooti...dar la anul" :))

• Upvote 4

Robertuts

Sunt candidat pentru anul 2013.

In vara acestui an o sa dau si eu admitere la academia de politie.O sa optez pentru Drept sau OSP.O sa o iau pe rand in ceea ce priveste nelamuririle/intrebarile mele.

Vizita medicala-singura mea problema aici ar fi ca sunt cam slabut.Am 1,72-1,73 si doar 60 kg.Exista posibilitatea sa nu ma accepte pentru ca nu am suficienta greutate ?

Proba sportiva-aici fac probele,insa lucrez pentru a nu avea nici un fel de emotie.Pentru viteza si rezistenta alerg in fiecare zi cate 1000m,iar pentru aruncarea mingii medicinale fac exercitii cu greutati si flotari zilnic.Daca aveti ceva sfaturi.

La aruncare am ceva probleme..arunc 6 si ceva..ce pot sa fac in sensul asta ? ce exercitii ?

Imi cer scuze daca v-am plictisit.Multumesc anticipat!

PS-Spor la invatat si succes tuturor candidatilor de anul acesta!

Nightwolf

La baieti nu era limita de varsta 1,80cm???

Anyway stai calm nu iti face nimeni raportul inaltime/greutate. Din punctul meu de vedere la 18 ani ai tai, la inaltimea ta greutatea e ok. Eu la 18 ani aveam 1,88 si 75kg :)

• Downvote 2

Alex87

Limita de varsta 180 cm? :))

Sa stii ca in anii trecuti au fost probleme in legatura cu raportul dintre greutate si inaltime. Asta nu inseamna sa te panichezi.

Stalin

1.80m?No way..

"d) să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile, cu excepţia candidaţilor proveniţi din liceele M.A.I., numai pentru examenul susţinut în anul absolvirii."-Conditii de admitere(2012)

Edited by Stalin

Nightwolf

Moama 1,65 femeile si 1,70 barbatii ... si daca se mai dau si derogari... vai vai vai ...

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.