Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Lck

Etilotest

Question

Lck

deci, aseara am fost oprit in trafic la un control de rutina in acel timp savuram un croassant 7 days cu sampanie (nu fac nici un fel de reclama) dupa ce am suflat in etilotest spre uimirea mea aveam o alcoolemie de 0.12. tinand cont de faptul ca nu consumasem bauturi alcoolice ... am ramas socat si in acelas timp si fara permis.

ce e de facut in aceasta situatie??!

p.s nu am nici un motiv sa mint.

• Upvote 2
  • Downvote 7

Recommended Posts

• 0
georgya

Wow, esti exact cum credeam. Asa fac unii cand nu mai au replici: jignesc ! In general oamenii slabi procedeaza asa.

Nu inteleg de ce iti mai bati capul pe aici daca tot urasti atat de mult Politia Romana.

Du-te frate la baietasii tai de cartier, vad ca ai limbajul lor specific : ''haliti''. Urat ! :angry:

• Upvote 3

• 0
bestkyky

Pai ai omis sa spui asta la inceput. Ia aminteste-ti mai bine, poate atunci ai omis si ca ai tras ceva la masea...esti cam uituc pentru varsta ta tinere!

Eu ti-am raspuns frumos ca e posibil sa fie adevarata povestea ta, dar ca acum este tardiv. Daca nu esti multumit consulta un avocat si poate te va lamuri el, desi imi e greu sa cred ca o va putea face.:(

Nu spui tu nimanui cum sa iti raspunda aici, asta sa faci la tine acasa pustiule sau in cercul tau de prieteni! Ar fi cazul sa incetezi cu acuzatiile si jignirile la adresa Politiei Romane si sa iei in calcul sfaturile serioase care ti s-au dat pana acum! Nu iti convine, esti liber sa pleci, nu te retine nimeni pe acest forum!

Edited by bestkyky

• 0
Lck

ma terminatiiiiiii X( aici n-am dat o declaratie completa am spus pe scurt cum s-au intamplat faptele n-am trecut toate detaliile ca si asa am scris 5000 de pagini

• Downvote 1

• 0
Cromatic

Pai ce sfaturi sa ti se mai dea, daca tu nu ai nimic prin care sa dovedesti nevinovatia nu te va crede nimeni. Probe biologice nu ti s-au recoltat(puteai s-o faci si neoficial si asta te exonera de tot), atunci dovedeste ca politistul a "manarit" aparatul asa cum ai sugerat in unul din posturile tale, alte sfaturi nu mai vad.

• 0
Lck

maine ma duc in audienta la comanadant cu care sunt mai mult ca sigur ca nu o sa se rezolve nimic iar daca e asa cum cred eu poimaine ma prezint la judecatorie sa-l dau in judecata pe agentul respectiv..o sa va mai tin la curent cu ce o sa se intample pe maine seara.ne auzim.o seara placuta

• 0
Motoboom

Succesuri!

• 0
bestkyky

Nu o sa mai ai ocazia... :naughty:

• Upvote 1

• 0
Eduard
vi se pare legal faptul ca eu stateam in fata lui si ii ceream sa-mi dea procesul verbal dansul schimba discutia iar cand i-am spus ca daca nu imi da procesul o sa il dau in judecata mi-a intors spatele si a plecat?e normal asa ceva???????? pentru ce nu mi l-a dat,ca sa-l scrie el cat mai bine in favoarea lui? e posibil lucrul asta???din cate se vede da,doar in Romania.

Prietene ! .... te-ai legat de mustuc , acum te legi de proces verbal .

Daca nu ai luat p.v. pe loc inseamna ca ai refuzat sa semnezi . Asta nu este o tragedie , il vei primi acasa . Iar din momentul cand l-ai primit, ai la dispozitie 15 zile timp in care sa faci contestatie impotriva p.v. de contraventie ( in cazul in care nu-ti convine ce scrie in el ) . :emo-yessir:

.... acum ce mai inventezi ? :naughty:

Edited by Eduard

• 0
Catalin

Lck, dupa ce ca minti cu nerusinare si esti intrigat de faptul ca politistul acela "NU a dat dovada de intelegere" ai devenit si impertinent. Chiar ca s-a umplut tara asta de cocalari si mucosi cu creierul cat o aluna!

Pai draga OTV-istule, acel politist nu este pus acolo "sa dea dovada de intelegere", ci din contra ... este platit de comunitate sa gaseasca "intelijenti" ca tine, ce cred ca in cazul lor legea si regulile stabilite de societate trebuie sa faca o exceptie. Ei bine, acel politist asta a facut acolo. A gasit un betiv ce doar se crede mai destept, decat majoritatea celorlalti si considera ca i se cuvine sa puna in pericol viata altora, considerandu-se mai cu mot si i-a dat o pauza meritata.

Iar tu, un betiv mucos, mai ai si tupeul fantastic sa intri aici si sa emiti judecati de valoare la adresa politistilor.

Pentru inceput sterge-ti mucii de la nas, fa ceva cu viata ta si las-o mai usor cu alcoolul la varsta asta ...

• Upvote 5

• 0
Motoboom

Chiar ne distraram cu elementul asta! :ner:

Bine-i facusi!

hic!, eu cu cine ...votez!? mai vreau un croissant cu sampanie.... :ner: :ner: :ner:

Edited by eti79ety

• 0
Miadry

Wow Cata :emo-yessir:

Hai ma ety, doar ai vazut ca nu te imbeti de la croissantul cu sampanie :lol:

• 0
cristm

O singura poveste va spun care am auzit`o despre acest politist...acum vreo cativa ani a pus fiola unui om din comuna de unde este el care nu a mai baut de 7 ani avand nu stiu ce boala si i-a scos alcoolemia culmea 0,12 ca si a mea..acesta am inteles ca l-a dat in judecata pe agentul cu care am eu probleme acum si la acel proces s-a pus martor ca acel om nu mai bea chiar tatal politistului cu care am eu probleme.deci va dati seama ce fel de om este daca pana si tatal lui s-a ridicat impotriva sa..(am inteles ca pe durata procesului tatal agentului ar fi murit,cauzele nu le cunosc,banuiesc ca de inima rea).Va rog sa nu va mai revoltati...eu doar am vrut sa discut si sa va impartasesc necazul meu..

Distrus mic ca altcumva nu pot sati spun fiola nu indica nimic doar se inverzeste sau nu, poate in creieru tau ala mic de 0.12 indica fiola vreo valoare :ner: si inca ceva vorba unui coleg ...........nu ne mai aburii ca nu tine si apropo i-a te rog o sticla de wisiki si fai-o cadou Politistului care ti-a luat permisul ca ti-a facut un serviciu,poate acuma sti si tu ca sampania are alcol in ea plus ce ai baut tu inainte de corn :naughty:

Edited by cristm

• 0
Dan

Lck, omule ma incearca un sentiment ilar cand iti citesc posturile. Esti patetic. Ba are ceva politistul cu tine, ba ti-a "manarit?!" etilotestul, ba are ceva cu tatal tau. Hai sa te lamuresc cumva ca vad ca esti intr-o mare eroare.

1. etilotestul, care mai mult ca sigur era marca "Drager", de fabricatie germana nu poate fi "manarit" asa cum sustii tu!!

2. nu inteleg de ce nu ne spui care a fost rezultatul probelor de sange si daca ai facut contestatie??

3. de ce nu ai refuzat sa sufli in etilotest, daca aveai indicii ca acel mustiuc, in care se sufla, nu era in regula si de ce nu ai cerut unul sigilat daca tot stiai asta?

4. nu ne spui nimic daca ai facut contestatie si daca nu ai facut, din ce motive?

Ca sa iti dovedesc ca ne minti cu nerusinare iata un mic test, pe care apropos nu l-am inventat eu.

Cu totii stim ca alcoolemia este cantitatea de alcool pur din sange, exprimata in grame(mg)/litru de sange sau miimi(‰), aceasta diferind de la o persoana la alta in functie de sex, greutate, inaltime, sanatate. Si acum iti voi demonstra ca minti. Calculul alcoolemie se face astfel :

A = C / (G*d)

A – alcoolemia;

C – cantitatea de alcool

G – greutatea corpului

d – coeficient de difuzie(0,7 barbati si 0,6 femei)

Exemplu:

1. Pentru o bere de 5º avem o cantitate de alcool de 5 ml pentru 100 ml de bautura. Cantitatea de alcool reala este de 5ml x 0,8(coef. de transformare) = 4 g de alcool pentru 100ml de bautura. In cazul unei beri de 500 ml consumam 4 x 5 = 20 g© alcool pur!

2. Greutatea corpului se transforma in grame(x 1000) si se inmulteste cu coeficientul de dispersie al alcoolului in lichidele din corp(80% din cantitate intra in sange iar 20% in alte lichide din corp) Sa presupunem ca greutatea ta este de 70 kg. G = 70.000 g. Coef d = 0,7.

3. Pentru o bere de 500 ml la un barbat de 70 kg, alcoolemia este de: A = 20 / (70.000*0,7) = 0.0004 adica 0.4 mg/L in sange.

In aerul respirat alcoolemia este intotdeauna pe jumatate fata de cantitatea din sange(raportul dintre sange si aer este de 2,1)

Ca sa iti faci idee si sa nu ne mai insulti inteligenta te rog sa citesti cateva repere ale bauturilor consumate si valorilor reprezentand alcoolemia.

Repere alcoolemie

- o bere de 500 ml si 5º inseamna 0.4 mg/L in sange! Si atunci cum poti sa spui ca tu ai mancat un corn cu sampanie?!

- 100 g de bauturi spirtoase(Whisky, vodka, coniac) de 40º inseamna 0,65 mg/L in sange!

- 100 g tuica traditionala 25º inseamna 0.4 mg/L in sange!

- un pahar de vin de 200 ml de 12º inseamna 0,39 mg/L.

In cazul unei beri baute de un barbat sanatos cele 0,4 mg de alcool din sange sunt eliminate in decurs de 3-4 ore. Tot pentru stiinta ta afla ca cercetatorii au demonstrat ca eliminarea alcoolului din corp nu este influentata(sau e prea putin semnificativ) de somn, mancare, medicamente sau alte bauturi singurul lucru ce duce la eliminarea alcoolului este timpul. Prin folosirea diverselor tertipuri de mai sus se poate elimina starea de ameteala, oboseala, durere, efecte ulterioare…insa niciodata eliminarea alcoolului.

Apropos nu eu am facut calculele ci oamenii de stiinta, sau si astia au ceva cu tine?!

Asa ca vorba americanilor...don't drink and drive. :ner:

• 0
bestkyky

Ety, pai ori va distrati pe seama lui, ori bine ii facui? MAi baga un croasant cu sampanie si poate te hotarasti! :ner:

Serios acum, e posibil ca acest geniu neinteles al omenirii sa fi patit asta! Nu e de glumit, astfel de lucruri se pot intampla si ar fi mai bine daca le-am avea in vedere! :emo-yessir:

• 0
cristm

asa e,ma duc intr-o haita de lupi sa torn unul de a lor,trebuia sa ma astept la chestiile astea!daca vreti sa va convingeti puteti veni la mine in oras sa vedeti ca in acea declaratie data la jumatate de ora dupa tot evenimentul am scris si chestiile astea si am dat si numele colegilor care erau cu mine in declaratie.hai pa spalati-va pe cap cu justitia voastra si nu mai acuzati si va plangeti ca vi s-au taiat salariile ca oricum nu vi le meritati.salarii platite de noii,poporul pe care il "slujiti" mai bine zis il haliti.

Ma baiatule tocmai tu te-ai gasit sa torni Politisti??? sigurr nu a avut agentul nimic cu tine ori te-a tradat fata ta de.......,ori te-a facut pieton sa inveti prima data sa treci strada bine si dupa aia sa te apuci de turnat Politisti,sau poate esti si tu vreun interlop in orasu tau si au uitat Politisti sa te respecte :ner:

Bravo CATALINE bine i-ai spuso :emo-yessir:

Edited by cristm

• 0
bestkyky

Info

Avand in vedere ca discutiile de pe acest topic au degenerat, topicul se inchide!

• Downvote 4

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.