Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Lck

Etilotest

Question

Lck

deci, aseara am fost oprit in trafic la un control de rutina in acel timp savuram un croassant 7 days cu sampanie (nu fac nici un fel de reclama) dupa ce am suflat in etilotest spre uimirea mea aveam o alcoolemie de 0.12. tinand cont de faptul ca nu consumasem bauturi alcoolice ... am ramas socat si in acelas timp si fara permis.

ce e de facut in aceasta situatie??!

p.s nu am nici un motiv sa mint.

• Upvote 2
  • Downvote 7

Recommended Posts

• 0
Marius

Daca croissant-ul pe care l-ai consumat, avea in compozitie sampanie, inseamna ca te aflai sub influienta bauturilor alcoolice.

• Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Motoboom

deci, aseara am fost oprit in trafic la un control de rutina in acel timp savuram un croassant 7 days cu sampanie (nu fac nici un fel de reclama) dupa ce am suflat in etilotest spre uimirea mea aveam o alcoolemie de 0.12. tinand cont de faptul ca nu consumasem bauturi alcoolice ... am ramas socat si in acelas timp si fara permis.

Si daca zici ca nu ai consumat baututri alcoolice, dar aparatul a indicat 0.12 DE CE nu ai solicitat recoltarea probelor biologice?

Asta e varianta ta cu acel 7days, am facut eu testul si la mine nu a iesit, lasa-ma de vrajeala ieftina!

Stai 90(sau 120) de zile pe dreapta si apoi sa-mi spui: a fost o bere supta cu circa 20-30 minute inainte de testare?!?

Parerea mea!

• Upvote 3

• 0
Eduard

.... sa nu mai mananci data viitoare croissant cu sampanie , mananca unul cu ciocolata cand conduci !!!!! :D

PS : ...permisul nu-l poti lua inapoi, dar daca sustii cele spuse :naughty: , poti face o reclamatie la OPC ( spui tot ce s-a intamplat si astepti raspuns ). :hmmmt:

Parerea mea este ca acel croissant avea la oferta o sticla de sampanie......... si cum nu ai putut refuza oferta ...... !!!!

Edited by Eduard
  • Upvote 1

• 0
Miadry

Ce inseamna 0,12?

E mult, putin? :unsure:

• 0
Eduard

Suficint sa ti se suspende permisul de conducere ! O stare euforica de bine dispus ! :D

Edited by Eduard

• 0
Miadry

Mersi pentru raspuns, Eduard :)

Nu vreau sa afirm ca Lck ar minti, dar mi se pare foarte ciudata intamplarea.

Imi amintesc ca si eu am mancat o data, mai demult un astfel de croissant cu sampanie si nu am simtit nimic, niciun efect. Nu m-am simtit deloc mai binedispusa. De aceea mi se pare foarte straniu rezultatul. :blink:

• 0
cristm

Cred ca si daca bea un pahar de sampanie nu iesea 0.12 :ner: deci.......sigurrr ne abureste :emo-yessir:

Edited by cristm

• 0
Lck

stiu nici mie nu imi vise sa cred, eti79ety ai mancat un croassant si ai facut testul?

• 0
cipri83

bine ca nu ai savurat o ciocolata cu ROM ca iti iesea in etilotest 0,41! :ner:

• 0
florin

Mai exista si situatia mai putin fericita in care ai probleme din zona diabet, daca totul e pe bune asa cum ai zis tu.

• 0
Rusy

Trebuie sa fac si eu testul asta. Cu prima ocazie am sa incerc. Revin cu impresii. (de euforie).

• 0
Miadry

Ok, te asteptam sa ne impartasesti si noua din impresiile tale euforice....va fi o experienta interesanta :ner: :ner:

E posibil ca acel aparat sa fi facut o eroare? :unsure:

• 0
bestkyky

E posibil sa fie adevarat ce spui tu, dar acum nu ai ce sa mai faci. E dreptul tau sa faci contestatie, dar nu vei castiga. Ia-o ca pe o intamplare din care ai avut de invatat ceva si povesteste-o si altora pentru a lua aminte si a nu repeta greseala ta.

In cazul tau a fost vorba de un croasant cu sampanie, dar acelasi rezultat il poate avea si o prajitura sau o ciocolata cu rom, bomboanele cu lichior/rom si toate dulciurile care contin alcool. Aviz amatorilor de dulciuri...cu alcool: nu conduceti autoturismul imediat ce ati consumat astfel de dulciuri!

• 0
maxu08

o sa imi aduc aminte de chestia asta cind o sa maninc bomboane umplute cu whiskey :)

• 0
videosuzy

Incearca sa eviti si friptura stropita cu vin din abundenta. Ai sa ramai surprins de valoarea indicata de catre etilotest...

Edited by videosuzy

• 0
Cromatic

Nu generalizati adica, daca nu mi-a iesit mie nu trebuie sa iasa si altcuiva, toleranta la alcool este diferita de la subiect la subiect si depinde de foarte multi factori, nu exista doua persoane cu aceeasi toleranta la aceeasi cantitate de alcool ingerat in acelasi timp.

• Upvote 1

• 0
Miadry

Nu mai mananca nimeni fara sa bea in acelasi timp? :lol:

• 0
Lck

Deci sa va povestesc mai exact cum s`a intamplat.In momentul in care am fost oprit de politist eu eram cu cornul in mana mancand din el,dansul mi`a pus aparatul etilotest imediat si surpriza am avut alcoolemia de 0,12.I-am povestit ca am mancat croissant cu sampanie,i-am aratat ambalajul si o bucata din el iar acesta mi`a confirmat k poate iesi alcoolemie de la aceste dulciuri si ca nu e problema lui ca 3 luni sunt pieton.Am cerut sa mi se faca analize,moment in care acesta a devenit foarte irascibil(mentionez ca acest politist nu ma suporta nici pe mine si nici pe familia mea,mai demult scotandu-l vinovat pe bunicul meu la o tamponare cu toate ca bunicul meu a fost cel lovit din spate) si a inceput sa ridice tonul.Am plecat impreuna cu dansul la spital (mentionez ca pe tot parcursul drumului a bombanit si tipat) timp in care eu am sunat`o pe maicamia sa vina la spital deoarece am si o problema de sanatate si cam de fiecare data cand mi se ia sange mi se face rau(mentionez ca am si cazut din picioare de doua ori).Cand am ajuns la spital,dansul tipa si facea in toate felurile ca sa ma duc mai repede sa fac analiza de sange,eu rugandu-l sa astepte un minut sa vina maicamia si spunandu`i acestuia k am probleme de sanatate.Cand i`am spus acest lucru acesta a plecat de la spital in graba impreuna cu toate actele masinii mele inclusiv buletinul lasandu-ma cu ochii in soare.In cel mult doua minute au aparut si parintii mei la spital cu care am plecat la sectia de politie.Acolo am solicitat sa fie chemat agentul in cauza,iar cand a ajuns acesta imi intinde actele de la masina in fata(mai mult pe ascuns) si imi aduce in loc de permis o dovada fara drept de conducere,dupa care parintii mei l-au rugat sa mergem sa facem analiza la sange dar acesta ne-a refuzat si ne-a intors spatele si a plecat(trecusera vreo 15 min din momentul cand ajunsesem eu la spital cu politistul si din cate stiu pana la contraexpertiza am voie sa treaca maxim o ora).Mentionez ca acesta la plecarea lui de la spital nu m`a pus sa semnez nici un proces verbal,nici nu m`a intrebat daca sunt sau nu de acord iar la sectie cand i l`au cerut parintii mei le-au spus ca este ocupat si ca nu are timp iar cand am facut testul cu aparatul acesta nu mi-a schimbat suveica aceea in care se sufla si dupa ce am suflat in aparat acesta il tinea intreptat spre dansul.(scuzati-ma dar vi se pare normal sa nu-mi dea procesul verbal din moment ce eu sunt in fata lui si sa-mi spuna ca mi-l trimite prin posta si sa-mi inoarca spatele si sa plece si nici macar sa ma intrebe daca sunt de acord sau nu?????) In fine,am depus declaratie in acea seara cum s-au intamplat faptele si sunt hotarat sa-l dau in judecata!

Acum vreau sa cer si eu cateva pareri:

1.Cand se face un test cu aparatul nu trebuie sa-mi dea suveica noua,care sa o desigilez eu cu mana mea?

2.Este normal sa ii cer sa-mi dea procesul verbal si acesta sa ma refuze?Nici macar nu a adus in discutie procesul si chiar sunt curios cand mi-o veni acasa sa vad ce scrie in el si de catre cine este semnat

Va rog sa ma ajutati cu un sfat si ce pot sa fac in acest caz.Va rog cei cu glumele sa va abtineti ca nu scriu pe acest forum cu intentia de ma amuza si pt. a cere un sfat serios de la cineva care cunoaste legile.Va multumesc de intelegere si astept un raspuns urgent!

problema este ca am mancat acel crn fara sa stiu ca contine alcool,cine putea sa-si dea seama ca de la un corn imi poate iesi alcoolemie?

inconstient ma aflam,deoarece nu aveam cum sa-mi dau seama ca de la un simplu croissant ar putea sa-mi iasa alcoolemie.pun pariu ca daca imi facea la 5 minute alt test nu-mi iesea nimic daca inghiteam tot ce aveam in gura si beam o gura de apa.L-am rugat pe politiat sa-mi repete testul de n ori dar tot de n ori am fost si refuzat ca asa e politia romana,siguranta si incredere pe naiba...

• 0
Cromatic

Pana la aparitia unui raspuns documentat(desi daca citesti Codul Rutier o sa-l afli si tu imediat) imi permit sa-ti dau un sfat: nu caracteriza o intreaga categorie profesionala doar prin prisma faptelor unui singur agent care face parte din ea iar apoi sa ceri ajutor la aceeasi oameni.

• 0
Catalin

Din ce povestesti aici singurul meu sfat serios pe care ti-l pot da este sa incerci sa devii mai responsabil si mai serios. Tu esti mult mai preocupat sa gasesti niste tertripuri sau motive/scuze pentru a fenta legea si regulile. Incearca sa te mai maturizezi si nu ne mai povesti noua aici astfel de "legende si zicatori".

Noi cei ce am petrecut ceva ani in strada cunoastem aceste tertripuri pe care tu le folosesti. Sa fii convins ca ele nu au aparut acum si multi inaintea ta le-au incercat. Faptul ca tii in masina cu croassant cu sampanie si musti din el imediat ce te-a oprit politistul, pentru a avea o scuza, ori faptul ca la spital tragi de timp intentionat invocand fobia de ace, nu demonstreaza nimic altceva decat faptul ca erai constient ca ai gresit cand te-ai urcat la volan dupa ce consumasei alcool.

Daca te stiai asa de nevinovat, iti doreai tu sa demonstrezi ca s-a facut o eroare si nu mai apelai la astfel de incercari menite a fenta regulile. Aceasta este si cauza pentru care colegii mei ti-au raspuns glumind, pentru ca ei au citit printre randuri cam ce fel de om esti. Iar daca doresti consiliere juridica, contacteaza un avocat si dupa ce il vei plati cum trebuie, abia atunci ai dreptul sa-i impui ce anume sa vorbeasca sau sa se abtina de la a face glume.

Spre deosebire de alte abateri pentru care se retine permisul de conducere, unde poate apare eroarea/neatentia/ghinionul, in cazul consumului de alcool nu poate fi vorba de asa ceva, intrucat faptul ca te urci la volan dupa ce stii foarte bine ca ai tras la masea, e ceva premeditat si sfidator fata de lege.

Gow up! Iar data viitoare ... cheama un taxi!

Bafta!

• Upvote 1

• 0
Lck

@Cromatic,imi cer scuze daca am jignit pe cineva,nu am facut-o intentionat...am spus asta deoarece la noi aici in oras majoritatea politistilor nu-si dac chiar deloc datoria cum trebuie iar de cate ori se intampla ceva si vrem sa dovedim ca avem dreptate e ca si cum ne-am lupta cu morile de vant deoarece se apara intre ei si profita de faptul ca ei cunosc legile iar cetateanul de rand nu,eu vreau un sfat,ma gandesc chiar sa sun la 112 si sa-l denunt pentru abuz in serviciu.

@Catalin,tocmai ce vorbeam,ma lupt cu morile de vant! si app:eu am cerut sa mi se recolteze probe de sange doar ca am vrut sa fie prezenti parintii ce fiecare ni le stim pe ale noastre ...in fine,n`are rost...

• 0
Lck

ROG FRUMOS un politist,cineva care detine un aparat etilotest sa manance un corn 7days maxx cu sampanie iar imediat dupa aceia sa faca un test cu aparatul imediat si sa-mi spuna si mie daca am dreptate sau nu..Va multumesc anticipat!

Nu sunt tampit sa mai fac atata tevatura daca stiam ca am consumat alcool.Sunt destul de mare sa-mi recunosc greselile si sa suport consecintele lor dar nu ma pot impaca cu gandul sa merg 3 luni pe jos din moment ce stiu ca sunt nevinovat..

• 0
Cristi

Lck, povestea ta este cusuta cu ata alba si iti voi documenta imediat si de ce. Valoare de 0.12 mg/litru alcool pur in aerul expirat este o valoare destul de insemnata,de obicei in sange valoarea cantitatii de alcool fiind aproximativ dubla. Daca tu zici ca ai fost testat in timp ce mancai acel corn cu sampanie, ei, uite, vin eu sa iti spun ca organismului ii ia minimum 20 de minute ca sa proceseze prin stomac alcoolul.

Cand sufli intr-un etilotest,alcoolul rezultat vine din aerul din plamani care elimina alcoolul adus de sange de la stomac, in niciun caz de la alcoolul "ramas" prin gura sau pe esofag, dupa cum insinuezi tu. Vezi ca pute rau de tot povestea ta si ne insulti inteligenta, fiind pe un forum al politistilor. :emo-yessir:

• 0
Catalin

Daca detii un permis de conducere, inseamna ca esti major. Care era diferenta daca erau prezenti acolo parintii tai? Iti spun eu ... niciuna. Sunt doar niste motive puerile.

Apropo, daca acei colegi ai nostri, din acel oras, sunt uniti si tin unul de altul, te rog transmite-le felicitari din partea mea. Nu e nimic rau in asta. :emo-yessir:

• 0
maxu08

omule, chiar si daca ai dreptate cu privire la croissantul ala, TOT ESTI VINOVAT ptr ca scria pe el ca are SAMPANIE!!! la virsta ta (presupun ca ai peste 18 ani, corect) nu poti realiza ca orice mincare care are alcool in compozitia sa (cornulete, bomboane cu umplutura de votca, visinata, whiskey, etc), friptura facuta in vin alb / rosu) iti poate ridica alcoolemia in singe? si daca ai alcool in singe, indiferent cum a ajuns acolo, este pasibil de sanctiune?

daca aveai un accident cu victime, tot asa de nevinovat te considerai? stai jos, respira si gindeste-te la situatie. data viitoare fii mai atent si sa conduci preventiv - probabil ca ai pe cineva care te asteapta acasa, gindeste-te la ei.

bafta,

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.