Jump to content
POLITISTI.ro

Matilda23

Limita de înălţime pentru admitere în poliție

Recommended Posts

Roby

Da

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Matilda23

daca raman aceleasi criterii de pana acum, da!

Marius1993

Daca nu ma insel, hotararea asta a fost luata dupa ce se terminase orice forma de inscriere. deci, practic, nu a ajutat pe nimeni care a dat admiterea in vara. Daca stiam ca o sa dea domnu' Ponta ordonante si ca Academia lua hotarari, ma inscriam si eu pentru vara trecuta. Si ce legatura are OUG 49/2014 cu inaltimea? Aia e o ordonanta care schimba legea educatiei si regulamentul de admitere la Academia de Politie in functie de ea, dar nu spune nimic de inaltime.  Va rog sa ma corectati daca gresesc, nu vreau sa fac pe desteptul.

BGeorge

OMAI nr. 63/2014 privind inaltimea a fost publicat in MO in 25.04. Inscrierile la Academie s-au terminat in Iulie iar la scoli in 14 august.

Edited by BGeorge
  • Upvote 1

bimd

@Marius, te înșeli.

Marius1993

Am inteles. Nu stiam de ordonanta aceea. Eu ma refeream la un comentariu al cuiva de pe pagina 1, care se lega de inaltime si a postat link catre hotararea ADP privind OUG 49/2014, de unde si confuzia. Multumesc pentru clarificari!

RaresM

Aaaa ... nu e in regula sa ai oameni scunzi in Politie (lucru cu care sunt si eu de acord) pt ca: a, b, c, etc? OK, dar ramai la aceste principii, sustine-le cu tarie si mentine-le (pt ca ai si de ce)

o prostie mare cat casa chestia asta cu inaltimea. politia nu e formata doar din politisti in uniforma care patruleaza pe strazi si care trebuie sa fie inalti ca brazi si continuarea o stiti voi.

politisti sunt si cei de la criminalistica....cu ce ne incalzeste ca un tehnician criminalist are 1.92 inaltime daca un alt ins de 1.55 face aceeasi treaba, la fel de bine ??

cu ce e mai prejos un politist de la investigarea fraudelor de 1.60 fata de unul din cadrul aceluiasi serviciu dar acre are 1.90??? tot acelasi fel de dosare instrumenteaza.

si exemplele pot continua..

drept e ca in strada la op si circulatie ar trebui sa fie oameni care sa tine piept macar la doi infractori o data...dar pentru asta dupa admitere si absolvire sa se faca o selectie a celor care au muschi si inaltime si sa-i trimita in strada. poate altii mai mici de inaltime au un fler mai bun si o vocatie spre munca de investigatie mult mai buna decat unu care are 1.90 si visul lui de mic a fost sa poarte bastonu pe strada.

• Upvote 1
  • Downvote 10

BGeorge

o prostie mare cat casa chestia asta cu inaltimea. politia nu e formata doar din politisti in uniforma care patruleaza pe strazi si care trebuie sa fie inalti ca brazi si continuarea o stiti voi.

politisti sunt si cei de la criminalistica....cu ce ne incalzeste ca un tehnician criminalist are 1.92 inaltime daca un alt ins de 1.55 face aceeasi treaba, la fel de bine ??

cu ce e mai prejos un politist de la investigarea fraudelor de 1.60 fata de unul din cadrul aceluiasi serviciu dar acre are 1.90??? tot acelasi fel de dosare instrumenteaza.

si exemplele pot continua..

drept e ca in strada la op si circulatie ar trebui sa fie oameni care sa tine piept macar la doi infractori o data...dar pentru asta dupa admitere si absolvire sa se faca o selectie a celor care au muschi si inaltime si sa-i trimita in strada. poate altii mai mici de inaltime au un fler mai bun si o vocatie spre munca de investigatie mult mai buna decat unu care are 1.90 si visul lui de mic a fost sa poarte bastonu pe strada.

Eu sunt de alta parere.

Lg 360/2002 ART. 44

(1) Serviciul poliţienesc are caracter permanent şi obligatoriu.

Pentru mine asta inseamna ca in orice serviciu sau structura ai lucra esti obligat sa intervii in cazul in care observi ceva ilegal. Chiar daca esti la SIF poate te intalnesti cu situatii in care trebuie sa intervii. Nu poti ca dupa cele 8,10 sau 12 ore lucrate sa uiti ca esti politist si sa spui ca vin aia de 1.90 si musculosi sa prinda talharul.

• Upvote 5
  • Downvote 1

Roby

RaresM.... tu crezi ca e cineva batut in cuie in politia asta la criminalistica sau SIF !? Eu zic ca un politist bun trebuie sa fie pregatit pentru orice, oricand !

• Upvote 4
  • Downvote 1

Edyztu

S-au afișat pe site-ul Academiei condițiile de recrutare .

Inălțimea a rămas la fel , ceea ce mi se pare o mare porcărie !

"Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale ca poliţist sau militar, sunt următoarele: d) sa aiba inaltimea de minimum 1,65 m barbati și 1,60 femei ".

Edited by Edyztu
  • Upvote 2
  • Downvote 2

iav

Or să facă patrule de pitici și or să le de scări de pompieri ca să poată să încătușeze hoții și or să le dea încălțăminte cu tocul de 10 cm., ca să pară mai înalți.

• Upvote 3
  • Downvote 1

Sache

Nu este normal asa ceva!

Limitele minime de inaltime ar trebui sa fie de 1,80 m pentru barbati si, respectiv, de 1,75 m pentru femei.

Un politist trebuie sa impresioneze si prin statura! Se aude si la MAI?

• Upvote 3
  • Downvote 1

danpin

Si uite asa, dupa o postare, iti dai seama despre cineva ca e pitic, dupa alte doua-trei postari iti dai seama si de alte lipsuri pe care le mai are... :D

• Upvote 3
  • Downvote 2

radupaul98

Salutare. Am 19 ani si anul viitor vreau sa dau admiterea la Campina, singura problema este ca am observat ca inaltimea minima este de 1,70. Inaltimea mea este de 1,69.2

Se poate face ceva in legatura cu aceasta mica diferenta? Din punct se vedere fizic sunt foarte bine pus la punct.

• Downvote 1

matte2012
3 hours ago, radupaul98 said:

Salutare. Am 19 ani si anul viitor vreau sa dau admiterea la Campina, singura problema este ca am observat ca inaltimea minima este de 1,70. Inaltimea mea este de 1,69.2

Se poate face ceva in legatura cu aceasta mica diferenta? Din punct se vedere fizic sunt foarte bine pus la punct.

Salut Radu. Nu se mai fac derogari cu privire la inaltime. Poti merge la sediul IPJ-ului tau si discuta cu un doctor al inspectoratului, eventual si masura, pentru a vedea cu exactitate inaltimea, pentru ca acolo (la viza medicala) deobicei mai degraba mai "taie" din inaltime, decat sa adauge. Multa bafta!

• Downvote 3

Cristi2099

Sunt in clasa a XII a , iar la anul vreau sa dau la Academia de Politie. Am auzit fel de fel de lucruri legate de înălțime , ca acolo se mai fura / nu se mai fura din înălțime. Am 1,71 m și vreau sa știu exact care este situația. Știu ca baremele de înălțime sunt 1,70 m băieți și 1,65 m fete. Mulțumesc!

Roby

Daca ai 1,71 nu ai de ce sa iti faci griji....nu te mai lua dupa "gura lumii"
Apuca-te de invatat si pregateste-te la sport ! Bafta !

Laurentiu3991

Salutare! Va scriu aici cu speranta ca sfaturile si parerile voastre imi vor fi de folos in luarea unei decizii. Va voi prezenta pe scurt situatia: as vrea sa imi depun dosarul si sa particip la sesiunea din ianuarie 2018 la Scoala de Agenti de Politie "Vasile Lascar". Am 24 de ani, sunt licentiat in stiinte administrative la SNSPA si in prezent urmez masterul "Integritate Publica si Politici Anticoruptie". Ideea e ca inaltimea nu e punctul meu forte, am 1.65, 70 kg, am cochetat un pic cu kickbox-ul, nu am mari emotii la traseul aplicativ, nici la proba scrisa. Cu toate ca nu mai este un prag minim pentru inaltime, sunt constient ca este un dezavantaj mare in aceasta meserie, mai ales dupa ce am citit alte postari din alti ani legate de inaltime, unde o fata spunea ca nu ar vrea sa fie in echipaj cu cineva asa scund-chiar m-a distrat faza :)) As dori sa stiu daca dupa cele 6 luni de scolarizare exista posiblitatea sa fiu repartizat in alte unitati ale MAI (de exemplu la Directia Cazier Judiciar, Statistica si Evidenta Operativa) sau mai exact, care este procesul dupa cele 6 luni de scolarizare, in functie de ce variabile sunt repartizat, sper ca m-am facut inteles. Astept cu interes raspunsurile voastre, multumesc anticipat! 

• Downvote 3

bozo

Chiar aveam nevoie de niste pitici de birou...

• Like 1
  • Upvote 1

iav
Chiar acum, Laurentiu3991 a scris:

As dori sa stiu daca dupa cele 6 luni de scolarizare exista posiblitatea sa fiu repartizat in alte unitati ale MAI (de exemplu la Directia Cazier Judiciar, Statistica si Evidenta Operativa)

Nici nu ai pretenții mari! după școală vrei direct la birou. Strada nu-ți place? Pe stradă ai șansa să-ți etalezi cunoștințele de kickboxing, mai ales prin Ferentari.

• Upvote 1

Sache

Școala durează 12 luni, nu 6 luni!

Din păcate, limita de înălțime a fost eliminată. Niște specialiști (a se citi neaveniți) au considerat ca înălțimea nu contează, pentru ca astfel de persoane pot lucra la birou. :doh: Deci, avem nevoie de polițiști doar cu numele, la cazier, la logistica, la financiar, la resurse umane? Ca de obicei, doctorul Despescu nu are nimic de spus!

Dupa ce ca in Poliția Romană au fost încadrați direct toți tăietori de frunza la câini ce nu au fost capabili sa treacă de examenul de admitere in școlile de agenți de poliție sau la Facultatea de poliție, acum o sa avem parte de toți piticii frustrați care s-au apucat de sporturi de contact pentru a compensa înălțimea mică.

"Felicitări" doamna secretara, pardon, doamna ministru de interne (:doh:)!

"Felicitări" domnule doctor chestor principal de poliție, șef al IGPR!

"Felicitari" pensionarilor lideri de sindicat!

Se duce de râpa rău de tot țara asta condusă de infractori și amatori.

P.S. Cu înălțimea de 1,65 m și greutatea de 70 kg poți sa te angajezi direct la primărie, la gardienii locali. Cu ai nevoie de școala multă, nu urmezi cursuri de pregătire și ai zis ca știi și ceva bătaie. Ești numai bun pentru ei!

Strada nu este pentru oricine. Structurile operative nu sunt pentru oricine.

Laurentiu3991

Ce întreb eu si ce mi se raspunde... :shock: in fine, imi cer scuze in fata Înălțimilor Voastre ca am îndrăznit sa ma gândesc la o cariera in MAI cu asa o înălțime, de fapt,  ce spun eu, imi cer scuze ca exist, ar trebui sa propuneți angajarea in Poliție doar a semenilor din rasa ariana pura. Si mulțumesc pentru compliment, "pitic frustrat care s-a apucat de sporturi de contact pentru a compensa înălțimea mică". :good: Sfatul meu, trateaza-te cat mai poti, hatere!!! 

• Downvote 5

Elvis

Suntem vai de mama noastra ! ,,Castorii" opariti din fruntea ministerului au distrus tot ! Alba ca Zapada si cei sapte pitici o sa fie o poveste de succes prin toate inspectoratele de politie din tara ! Astia care ne conduc sunt prosti cu patalama ! Asta a facut politica prin toate sectoarele de activitate unde s-a intins ca ciuma ! Iar ciuma asta rosie condusa de infractori dovediti este mai rea ca oricare ciuma de pana acum ! Oricare dintre oamenii politici aflati acum la putere, putem sa luam unul la intamplare, sunt convins ca poate sa infecteze pana si penicilina !

Pleaca acasa Dospescule , esti mai slab ca groparul Politiei Romane, don Toba !

Edited by Elvis
  • Upvote 2

AdrianAG

Băieți, din cate am auzit eliminarea limitei minime de înălțime a fost o directiva a Comisiei Europene, sper sa nu greșesc. Deja state precum Italia, Austria și Regatul Unit au eliminat de ceva timp această condiție pe fondul vezi Doamne, e "discriminare".

Deci, acum apare o problema mare. Până acum Uniunea asta frumoasă și drăgălașă, nu s-a "băgat" in borșul IGPR-ului în ceea ce privește dotarea, drepturile, autoritatea, protecția, etc polițiștilor, însă brusc apar cu aceasta directiva senzațională menită să ne cam dea peste cap. 

Deci, care credeți că e miza? Uniunea nu zice nimic de Loganurile vechi de mai bine de 10 ani și cu sute de mii de kilometri in bord, nu zice nimic de faptul că IGPR-ul in loc sa cumpere tasere anunță cu mare fanfara și fast că a cumpărat tonfe și bastoane, nu zice nimic de faptul că polițiștii poarta o uniforma de CFRisti, nu zice nimic de faptul că polițiștii sunt ultragiați cel puțin o data pe zi în toată țara, nu zice nimic de abuzurile șefilor, nu zice nimic de drepturile care ne sunt încălcate sistematic, dar brusc ne spune nouă cum sa ne recrutam oamenii. Ce ziceți?

bozo

Eu nu am vazut prin alte taripolitisti pitici, dimpotriva, majoritatea aveau statura impozanta.

Edited by bozo
  • Upvote 1