Jump to content
POLITISTI.ro

Intrebari privind examinarea medicala

MonaR
Go to solution Solved by Marius,

Recommended Posts

Bună ziua! Am si eu o nelămurire privind baremul medical pus la dispoziție de către M.A.I. In trecut m-am operat de varicocel insa acesta este inca vizibil chiar si dupa operatie. Pot fi declarat inapt la proba medicala atata timp cat pot sa confirm prin documente caci varicocelul este operat?

• 8 months later...

Buna.

Sunt fata si iau in calcul sa dau la academia de politie si am o intrebare pentru cei ce au dat examenul medical. Mi-a zis cineva ca pe baieti la examenul medical i-a pus sa se dezbrace complet (inclusiv chilotii), iar ca din ce stie fetele raman la chiloti, dar le pune sa isi dea jos sutienul pentru a vedea daca au tatuaje. Si am inteles ca sunt mai multi candidati examinati in acelasi timp si se dezbraca toti unul langa altul si sunt examinati.

E adevarat acest lucru, ca trebuie sa intru cu alte 2-3 fete la medical si sa imi dau inclusiv sutienul jos? Cu ce ii ajuta pe examinatori daca imi vad sanii goi?

• Downvote 1
  • 4 months later...

Salut, am o intrebare legata de proba medicala, te verifica la coloana? Daca da, am sanse cu o scolioza lombara mica? Nu se observa la postura si fac sport zilnic si exercitii pentru scolioza, mai am un an pana pot sa dau admiterea si vreau sa stiu daca sa ma axez pe asta. Multumesc anticipat!

La poz. 271 in ORDINUL nr. M.194/2022/179/2022/165/C/2023/9.507/2022/389/2022/48/2023/4.297/2022 (il gasesti pe Google) se prevede INAPT pentru Deviații ale coloanei vertebrale -cifoza, scolioza, lordoza, spate rotund, spondilolistezis față de curburile fiziologice -frontal 0°, sagital 40° coloana dorsală: a) cu unghi peste 10°; b) cu unghi peste 20° cu/ fără rotaţia corpurilor vertebrale.

Acum, poate ca e bine sa mergi si in audienta la seful Centrului Medical Judetean (de obicei e in curtea inspectoratului de politie) din judetul tau de domiciliu, sa vezi ce parere au si ei. Ca sa nu pierzi vremea de pomana.

Bună ziua! O întrebare, dacă îmi permiteți. Cât de riguroase sunt controalele medicale pentru admiterea la școala de agenți din Cluj? Dacă am ochelari e vreo problemă? Deasemenea, am un semn de naștere lângă ureche, ar putea fi considerat semn particular? Aș putea fi astfel declarat "inapt"? Mulțumesc 

Astea sunt chestii medicale si cum am spus si lui Andrei221, mergi in audienta la seful Centrului Medical Judetean din judetul tau de domiciliu, sa vezi ce parere au si ei. Ca ei mi se pare, valideaza final fisa ta medicala si cei de la CMJ sunt cei mai in masura sa te lamureasca cu aceste detalii, care pot fi importante.

• 11 months later...
Buna seara! Am o nelamurire in legatura cu examinarea medicala. Eu sunt eleva si am tiroidita cronica autoimuna. Imi doresc sa urmez o cariera in cadrul MAPNului sau MAI ului, dar am tiroidita cronica autoimuna si teoretic sunt inapta. Am o condiție fizica buna, medicamentația mea este mica( iau doua tipuri de pastile, una o iau zilnic jumătate de capsula si pe cealaltă odată la doua zile, tot jumătate) si afectiunea este tinuta sub control. As vrea sa stiu daca exista o sansa sa pot intra, eu luand eventual note mari la examenul sportiv si scris, iar decizia medicala sa rămână la latitudinea examinatorului  chiar daca baremul spune ca sunt inapta si doar la STS pot fi declarata aptă, in functie de decizia medicului. Am intrebat toate instituțiile care cred ca m ar fi putut ajuta, am fost si la Policlinica MAPN ului dar dna doctor nu vede copii si chiar nu am pe cine sa intreb si speram ca aici ma poate sfatui cineva.

Mulțumesc!

• 1 month later...

Salut.
Vreau sa particip la concurs pentru unul dintre posturile scoase din sursa externa in M.A.I si am o intrebare. Credeti ca e o problema daca am avut varicela(varsat de vant) cand eram mic? E un motiv de picat la vizita medicala? (Mentionez ca scrie ca am avut varsat de vant pe adeverinta medicala de la medicul de familie). Nu am ramas cu semne/traume sau orice altceva.
Multumesc pt raspunsuri