Jump to content
POLITISTI.ro

Modalitati de rezolvare a unor spete prin alte tari


Postare recomandată

  • Moderator
Publicat

@vladsoare: daca-l privesti la "rece", nu exista aparent nici un motiv pentru care sa se traga in masina, insa probabil ca este vorba despre vreun infractor inarmat, as ca este foarte important in astfel de cazuri sa cunosti si "background-ul"; pe de alta parte, sustin cele spuse de Cristi, in SUA, regulile privind uzul de arma sunt mult mai clare si permisive! Atat politistul, dar mai ales cetateanul, cunosc regulile jocului, adica faci ce ti spune si nu patesti nimic, iar daca politistul si-a depasit atributiile, dai in judecata institutia si iti iei cateva sute de mii de dolari! Nu are nimeni curaj sa se "tiganeasca cu organu" sau sa sune un prieten ca sa scape basma curata!

 

Si sa-ti mai spun ceva: o statistica recenta arata ca in SUA, din totalitatea autoturismelor oprite pentru control de catre politie, in 1/3 dintre aceste se afla cel putin o arma! Cred ca la noi statistica este cu totul alta! Concluzia o tragi tu!

Publicat

Poate că aveți dreptate. E posibil ca din film să nu-ți dai seama de anumite detalii. Comentariul meu se referea strict la ce se vede acolo.

Văzînd din afară, din unghiul din care a fost filmat, nu mi se pare că viața polițistului ar fi fost amenințată. Văd multe focuri trase spre mașină și nici unul venind din interiorul ei. Dar cine știe, poate că mai e ceva ce nu vedem în film.

N-am nimic împotriva uzului de armă atunci cînd viața polițistului este amenințată. Îmi doresc și la noi o legislație care să-i permită Poliției noastre să fie mai fermă cînd e cazul. Dar pe de altă parte, nici extrema cealaltă (împușcă fără milă pe oricine calcă strîmb) nu cred că-i de dorit. :unsure:

  • Moderator
Publicat

Apropos, de legislatie: in SUA, "autoturismul" este considerat, atat de catre legislatie, dar si ca urmare a practicii judiciare, drept "arma" daca este folosit pentru a fugii de la locul faptei sau daca incerci sa lovesti intentionat pe cineva/ceva. Asa ca daca anterior soferul a acrosat un politist sau un cetatean, in fuga sa, este considerat "inarmat"! Dar acolo e alta lume!

Publicat

Din descrierea clipului de pe LiveLeak: soferul a refuzat sa opreasca (motivul pentru care incercasera sa-l opreasca: vorbea la telefon). Urmarirea a durat o ora; in timpul urmaririi, politisti au determinat ca masina corespunde cu descrierea unei masini folosite la un jaf armat cu 2 victime cu trei zile inainte.

 

A motorist who refused to yield for a traffic stop Thursday led officers on a meandering hour-long pursuit that ended with him wounded in a fusillade of police gunfire on a Mount Hope street.


The unidentified driver, who had a female passenger with him, sped off about 8:30 a.m. when a San Diego police sergeant tried to pull him over on Grape Street in Oak Park for using a cell phone behind the wheel, SDPD public affairs Lt. Kevin Mayer said.

While chasing the 2002 Saturn sedan, police determined that it matched the description of one linked to a shooting that wounded two men in a Mountain View-area neighborhood Monday night.

 

  • Apreciez 2
  • Moderator
Publicat

Priviţi aici intervenţia la un apel de urgenţă în care suspectul este înarmat cu un cuţit. Îl somează de câteva ori, fără niciun rezultat, după care trage în plin şi nu doar un foc.

Filmarea provine chiar de la camera pe care poliţistul o purta pe uniformă.

 

http://youtu.be/QlBntEm1n2g

  • Apreciez 4
Publicat

Mi se pare corect ca a folosit arma dar nu credeti ca un singur foc ar fi fost de ajuns? Adica merita sa omori un om doar asa? Un hot, criminal si-ar fi meritat un incarcator in ei dar nu un omul acela.

  • Apreciez 1
  • Displace 1
  • Moderator
Publicat

De unde ştii şi ai certitudinea că ăla nu e un criminal sau un hoţ? Cum îţi dai seama?

Publicat

Pai din dialogul purtat de politist cu doamna aceea dar si cu el, ii spune ca o sa fie nevoie sa ii vada actele si ca a fost doar un accident. Banuiesc ca ar fi fost o fuga de la locul accidentului si acum omului i s-a facut frica.

  • Apreciez 1
  • Displace 3
  • Moderator
Publicat

Pt politist acel individ este un suspect, nu criminal, hot sau altceva. Iar acolo, din moment ce suspectul era înarmat si nu s-a supus somatiilor politistului, se consideră ca fiind un caz de autoapărare din partea politistului. Acolo siguranta politistului primează, nu este doar asa la nivel declarativ.

În cazul de mai sus procurorul nu a formulat nicio acuzatie împotriva politistului, în urma cercetărilor procuratura a ajuns la concluzia că folosirea armei s-a efectuat într-un mod just si legal. Procurorul a stabilit că a fost vorba de o situatie clară "suicide by cop".

  • Apreciez 1
  • Membru activ
Publicat

Poti sa tragi doar un cartus si sa ai surpriza ca el nu se opreste din mers, nu pica din picioare si vine in continuare spre tine, cu atat mai mult cu cat era o distanta scurta intre ei si mai avea si un cutit in mana, iar intr-o lupta apropiata dintre un cutit si un pistol, cutitul intotdeauna castiga, deci nu prea iti vine sa-l lasi sa se apropie de tine si nici sa risti sa tragi doar un cartus si el sa atace in continuare.

Asa daca te uiti de acasa din fotoliu la filmulet ti se pare prea brutal si cu exces de zel, dar nu stii cum reactionezi cand efectiv te vezi in postura aceea.

Fentele de Chuck Norris si Steven Segal cu parerea mainii si tur de sold sunt doar in filme. In viata reala te poti trezi cu stomacul facut sita.

Parerea mea. N-am fost pus in situatia asta si sper sa nu fiu,

  • Membru
Publicat

Plus de asta, expresia "it was an accident" folosita de femeia din videoclip nu se refera la un accident de circulatie, ci la comportamentul fiului ei care probabil pana sa ameninte ca se sinucide i-o fi amenintat si pe ceilalti. Se trage shoot to kill. Nu te omoara nimeni daca te supui somatiilor. Nu te supui, iti asumi riscul de a fi ranit sau de a deceda. 

Publicat

Acum ca stau sa ma gandesc asa este. Cum scrie si intr-un comentariu: ''You don't shoot  to wound, you don't shoot to kill, you shoot to stop the threat.''.

@Cristi La 0:44 zice : I need to get your insurance and everything else for that crash, please.

  • Apreciez 2
Publicat

Mi se pare corect ca a folosit arma dar nu credeti ca un singur foc ar fi fost de ajuns? Adica merita sa omori un om doar asa? Un hot, criminal si-ar fi meritat un incarcator in ei dar nu un omul acela.

Poate ca nu, dar cu siguranta toti cei care ataca un politist merita sa moara!

  • Apreciez 1
Publicat

Cu asta sînt perfect de acord. Cînd vii cu cuțitul spre un polițist, e normal s-o încasezi.

  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...
  • Moderator
Publicat

Zeci de protestatari s-au adunat sâmbătă după-amiază în Salt Lake City protestând în urma unui incident în care un bărbat a fost împuşcat mortal de un poliţist. Protestul a fost organizat de către un grup denumit "Utah Against Police Brutality".

 
Poliţia din Salt Lake City nu a dat publicităţii numele poliţistului, dar a anunţat că poliţistul a fost trimis în "concediu administrativ", în urma incidentului acesta având nevoie de îngrijiri medicale, pentru fracturi la un braţ şi un picior.
 
Cineva a sunat la poliţie pentru a reclama faptul că un suspect bate la uşile din cartier şi se oferea să deszăpezează în schimbul unor sume de bani. Poliţistul a răspuns apelului şi s-a deplasat la faţa locului unde a discutat cu Barker, dar la un moment dat Barker a început să-l lovească pe poliţist cu o lopată.
 
Într-un comunicat de presă Poliţia din Salt Lake City a confirmat că există şi o filmare efectuată de camera pe care poliţistul o purta, dar momentele în care acesta a folosit arma nu au fost filmate deoarece aparatul a fost deteriorat. Înregistrarea a fost făcută publică şi dezvăluie discuţia dintre cei doi şi momentele în care suspectul pierde controlul şi îl atacă pe poliţist, iar acesta cade.
Discuţia purtată probabil că vă va fi multora dintre voi foarte familiară. Reţeta clasică, omul e iritat de intervenţia poliţistului, întreabă cine l-a reclamat şi spune că ceea ce face este pentru a câştiga un ban din care să trăiască, refuzând să-i spună poliţistului cum se numeşte. După care brusc devinde nervos, ridică tonul, deşi poliţstul îi vorbeşte frumos şi îl atacă. Priviţi aici:
 
 
Evident că au apărut şi la ei imediat tot felul de "pricepuţi" şi deontologi care să povestească în mass-media ce băiat bun era nebunul. Un cunoscut avocat din zonă a declarat că îl cunoştea pe Barker de 20 de ani şi că era un fel de "pâinea lui Dumnezeu", un fel de medicament, dacă-l puneai la rană te vindecai instant, plin de viaţă şi iubire şi că moartea acestuia este o execuţie, declarându-se şocat. Un alt "martor al presei", Ron Lee, prieten şi vecin cu Barker, l-a descris ca un "tip normal", care nu a arătat "absolut nici o agresivitate", în decursul anilor. Şi ăsta s-a declarat şocat şi surprins când a auzit că cineva l-a considerat suspect şi a chemat poliţia.
Ca să vezi ce înseamnă telejustiţia, anchetele jurnalistice, cât de obiective pot fi şi cum poate fi manipulată o comunitate!?
  • Apreciez 1
  • Membru activ
Publicat

De remarcat ca el oferea servicii de deszapezire, desi zapada era aproape toata topita dupa cum se vede si in filmare. :)) Dar in rest, el era sanatos la cap. 

  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat

Ăsta e un exemplu cât se poate de elocvent despre cât de imprevizibil şi periculos poate fi un simplu răspuns la un apel de urgenţă. Ce diferenţă este între ce este în teren şi cum poate fi percepută situaţia din spatele unui birou de către un procuror sau judecător.

Ce primeşte prin staţie poliţistul? Deplasează-te pe str.x pentru că avem un apel de la un locatar deranjat de un individ ce sună pe la uşi ca să deszăpezească. Ce dracu poate fi periculos într-o astfel de speţă?! Un samaritean ce vrea să ajute, un întreprinzător ce vrea să-şi câştige un bănuţ cinstit. Yeah right!

Şi mergi acolo şi dai de un astfel de bolnav mintal, un băşicat antisistem ce ştie el că nu e treaba ta şi că tu ar trebui să faci altceva atunci, ba chiar îţi şi ordonă să treci în maşină imediat. Nu vrea să se legitimeze şi lucrurile degenerează.

Păi te crede domnu' procuror sau judecător, care zi de zi îşi petrece ziua la birou după care se întoarce acasă într-un cartier rezidenţial select sau în vreo vilă? Păi nu te crede. Iar când tu îi spui că omul a luat-o razna, te va crede nebun. Şi mai apar şi nişte oameni de bine, care să spună că era un om deosebit, cuminte, respectos, bla, bla, bla. Şi uite aşa te pomeneşti trimis în judecată pentru că ai încercat să-ţi faci datoria şi ai fost nevoit să-ţi aperi viaţa.

  • Apreciez 3
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderator
Publicat

Un tânăr care avea asupra sa un pistol de jucărie a provocat joi seara întreruperea programelor televiziunii publice olandeze, cerând să apară pe post din motive încă neelucidate, dar a fost imobilizat de către poliţişti.

"Suspectul avea o armă falsă, imposibil de deosebit de o armă adevărată", a anunţat poliţia olandeză pe contul oficial de Twitter, subliniind că suspectul, tânărul în vârstă de 19 ani, nu are antecedente. El a spus că reprezintă un "colectiv de hackeri".

 

  • 1 lună mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Moderator
Publicat

Un poliţist din Arizona - Statele Unite, loveşte cu maşina de serviciu un suspect înarmat.
 

Suspectul a supravieţuit în urma accidentului şi poliţistul a fost absolvit de orice vină, toate acuzaţiile împotriva poliţistului au fost retrase, dar imaginile au revenit în atenţia opiniei publice din SUA într-un moment de tensiune referitoar la folosirea forţei de către poliţia americană.

 

  • Apreciez 4
  • Moderator
Publicat

Deşi pare dură şi disproporţionată intervenţia şi modalitatea aleasă, i-a salvat viaţa retardatului şi foarte probabil a câtorva trecători nevinovaţi.

  • Apreciez 1
  • 1 lună mai târziu...
  • Moderator
Publicat

Un reportaj în care un expert explică cam cum stă treaba în realitate, când un suspect e înarmat cu un simplu cutit.

Ar trebui ca si domnii procurori si judecători să vadă acest clip, înainte să stabilească cum stă treaba cu proportionalitatea si alte asemenea principii pur teoretice.

  • Apreciez 4

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.