Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Modalitati de rezolvare a unor spete prin alte tari

Recommended Posts

Dan

În clipul de mai jos doi polițiști din New York sunt nevoiți să împuște un pitbull pentru a putea să acorde ajutor stăpânului câinelui, care suferea un atac cerebral. De remarcat că polițiștii au folosit arma doar atunci când au fost atacați.

http://www.youtube.com/watch?v=a04DbUaSEHU&feature=player_embedded

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Foarte bun reflexul polițistului. A avut reflexul și îndemânarea necesară să scoată pistolul din toc și să tragă destul de repede.

În astfel de cazuri se vede cam cât de bun este un toc rapid.

BGeorge

Poliţiştii au procedat foarte bine, insă e păcat de acel câine care poate din instinctul de a-şi proteja stăpânul până la moarte a facut mult rău, atât stăpânului său cât şi lui.

Sper ca acel câine si stăpânul său să supravieţuiască. :)

Dau

Si bineinteles se aud cretinele pe fundal ca "Vaiiii de ce l-ai impuscaaat". Ce dracu voiau sa faca in cazul asta?

E pacat, ce-i drept ca acel caine isi apara stapanul dar in cazul de fata nu cred ca puteau sa procedeze altfel, avand in vedere ca tipul avea nevoie de ingriji medicale urgente,

• Upvote 1

Autolycus

In ceea ce priveste viteza de reactie a politistului a contat enorm si faptul ca avea pistolul deja armat. A trebuit doar sa scoata pistolul si sa percuteze. Probabil faza e mai lunga si cand a vazut ca are de-a face cu un caine periculos a armat pentru orice eventualitate. Oricum politistii au actionat exemplar. Respect.

McNally

"Star is still alive and remains in the care of the Animal Care & Control facility on East 110th Street. Attempts to locate Star's owner have been unsuccessful so far. The Local East Village spoke to friends of the dog's owner, who police identify as Lech Stankiewicz, and they said that Star has a history of being overprotective of Stankiewicz."

Cainele a supravietuit impuscaturii, dar lumea se isterizeaza prosteste in tot felul de comentarii idioate pe YouTube, despre ce ar fi trebuit sa faca politistii in cauza. Asta in conditiile in care niciunui comentator de pe YouTube nu i-a fost pusa in pericol viata de catre un pitbull.

BGeorge

Mai multe persoane au fost rănite vineri într-un atac armat, lângă Empire State Building, una dintre cele mai frecventate atracţii turistice din New York, a anunţat poliţia.

Mai multe "persoane au fost atinse de gloanţe în apropiere de Empire State Building", a declarat o purtătoatre de cuvânt a poliţiei, fără să facă alte precizări. Potrivit postului de televiziune NY1, trei sau patru persoane au fost rănite, iar atacatorul a fost împuşcat mortal.

Sursa: mediafax

Edited by BGeorge

aand

In Franta, am vazut un drum blocat de citeva tomberoane de gunoi rasturnate de vint, continutul fiind imprastiat pe sosea punind in pericol siguranta traficului. 2 masini de politie au oprit si politistii au inceput sa care gunoiul (aveau manusi) in tomberoane si au lucrat pina au deblocat drumul. Apoi au chemat gunoierii sa finalizeze curatenia.

In Romania, mi-a iesit in fata un cal, pe sosea intre Bucuresti si Magurele. Plin de simt civic (si un pic ingrijorat de soarta calului) sun la 112:

Eu: "Buna ziua, am trecut pe drumul X unde este liber un cal, mi se pare ca pune in pericol pe cei care circula acolo."

Dispecer: "aa da... va fac legatura la centru"

Astept, imi raspunde altcineva. Ii prezint problema si imi raspunde "Si eu ce vreti sa fac?". OK :doh:

Zilele trecute am intervenit 6 politisti intr-un scandal, sa batea clanul Stoaca cu alt clan... Vreo 50 de participanti... Benzina a avut numai un echipaj format din 2 politisti, restul am venit prin mijloace personale. Dotare: pistol carpati cu cartuse desertizate, la care le scot proiectilul cu mana, sau cade singur, tonfa de plastic ordinar, de jucarie, si spray iritant-lacrimogen expirat din 2006...

Sincer, ca cetatean neafiliat la un clan, n-as vrea sa va puneti in pericol inutil. In asemenea cazuri mi s-ar parea OK sa faceti o pauza de cafea, dupa care sa treceti sa adunati resturile.

• Upvote 1
  • Downvote 6

Dan

Dacă erai tu atât de plin de simț civic cum tot ne arunci pe aici de ce nu ai oprit să scoți tu calul ? Îți spun eu de ce : pentru că faci parte din fanii OTV care sunt oripilați când văd ceva în neregulă, aruncă vina pe toți și toate dar nu ar ridica un deget să îndrepte situația, așteaptă tot timpul ca alții să facă ceva. Te-ai gândit vreun pic că poate până venea cineva să scoată calul de pe autostradă se putea întâmpla un accident grav doar pentru că tu ai ales să faci.......nimic ?!

Sincer ca cetățean afiliat la ”clanul polițiștilor” aș vrea să te văd tot ca cetățean dând o mână de ajutor într-o astfel de situație ca cea a lui bozo, în loc să stai ca babele la colțul gardului spârgând semințe și fiind oripilat de ce nu fac nimic ceilalți. Voi vreți mereu să fiți respectați ca cetățeni dar ați uitat că trebuie la rândul vostru să oferiți respect.

Edited by Dan
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Dan

În imaginile de mai jos o speță din Marea Britanie. O familie de țigani din România surprinsă pe camerele video când fură bunuri donate pentru acte de caritate. Interesant faptul că polițistul este singur și deși ”colorații” sunt destul de numeroși, niciunul nu îndrăznește să comenteze sau măcar să îi treacă prin cap să ridice mâna la polițist, iar polițistul îi încătușează pe rând.

• Upvote 4

Dan

În plus pe mine m-a impresionat că au un call center cu translator în orice limbă 24/24 ore.

• Upvote 1

bbooggddaann

Interesant video,sigur pe el politistul.Tiganii si-au pastrat si stilul de a vorbi "yes boss" ,shafu.

BGeorge

Cum s-a transformat bestia intr-un mielusel. :)):)) :))

teolucian63

Interesant clipul, mai ales ca au call-center-ul cu translator si disponibil 24/24. Haioasa faza cand translatoarea il intreba daca a consumat bauturi alcoolice si tiganul o injura, tipa le spune politistilor ca asta foloseste expresii obscene si injura, iar politistii cer detalii si translatoarea le spune mot-a-mot ce i-a spus tiganul.... :))(emoticonul este pentru reactia translatoarei cand a fost pusa sa reproduca injuratura)

Edited by teolucian63

Cristi

Doamne, am ras cu gura pana la urechi, incredibil asa ceva...parca am fi fost in Romania. Uite de ce stau coloratii linistiti prin alte parti, ca ajung la bulau si pentru o injuratura. Nu mi-a placut totusi cu cata usurinta a tratat politistul speta, incatusare in fata, l-a lasat pe ala din dreapta in plata domnului cand l-a condus pe sofer in masina de politie. Oricum, per ansamblu, visez cu ochii deschisi la zilele cand vom avea si noi tehnologie si legi ca la ei.

arcan

E totusi aiurea ca reporterul se refera la ciorile alea ca fiind,,romanians,, adica..romani...

Insanity66

E totusi aiurea ca reporterul se refera la ciorile alea ca fiind,,romanians,, adica..romani...

Sunt, ca cetatenie, din pacate.

teolucian63

Cristi, politistul britanic are in spate legea, nu cred ca tiganii ar fi riscat ani de puscarie pt.ultragierea politistului, cand stiu ca pentru furt se judeca in libertate! Oricum de la bun inceput, cand merg intr-o tara straina, se intereseaza cum e treaba, cu politia, pentru ce fapte sunt retinuti si orice alte informatii de care au nevoie in "activitatea" lor. Politistul era linistit si datorita faptului ca au un sistem de supraveghere video performant!

• Upvote 1

arcan

Pentru cine nu a vazut, cateva modalitati de imobilizare a politiei americane.Prima este foarte tare...cred ca sunt texani politistii:

Edited by arcan
  • Upvote 2

Laura6

În plus pe mine m-a impresionat că au un call center cu translator în orice limbă 24/24 ore.

Sunt si in spitale :)

Iar la un proces minimul e 100$.(sunt de obicei mai bine platiti).

arcan

Daca aveti rabdare si urmariti clipul,as dori sa discutam pe marginea modului de interventie,de ce s-a ajuns ca doi politisti sa nu poata sa retina un suspect aflat deja in masina politiei,de s-a ajuns ca unul dintre politisti sa fie ranit destul de grav.Si mai ales ce reguli de baza ale interventiei nu au respectat...:

http://blutube.policeone.com/police-news-videos/2050292256001-man-assaults-officer-with-key-police-are-puzzled/

Edited by arcan

Cristi

Nu am nicio treaba, insa dovada mai mare de amatorism ca in clipul asta nu am vazut nicaieri. Si multi ne blameaza pe noi. Aia au si lege si tot si au actionat mai rau decat niste racani neinstruiti.

1. Faci control din fata? Wtf? Iti trozneste ala un genunche in gura de nu mai stii de tine sau scoate o lama din buzunarul de la spate si iti mai face trei buzunare.

2. Gasesti cheia asupra lui si o lasi asupra lui?!

3. Incerci sa il incatusezi in masina?!

4. Chelul ala a avut vreo trei ocazii sa ii bage un picior in mecla sau sa ii faca un mata leao negroteiului, dar in schimb alerga ca un pui cu capul taiat pe langa el si colegul sau care se lupta sa il puna jos, iar cand a reusit ala sa il tranteasca, i-a pus mana pe ceafa ca la un prieten de pahar. Nu se poate asa ceva.

Edited by Cristi
  • Upvote 2

arcan

Ce m-a frapat cel mai tare,a fost siguranta cu care vorbeau cei doi politisti dupa incident.Adica au fost doua ciubote penibile,si se comportau ca si cum modul lor de actiune este modul ideal.Acum e adevarat ca nu am ascultat atent ce spuneau,mai mult m-am uitat la imagini.Poate o fi un film educativ de genul ,,asa nu,,...?

Pe chel,l-as da afara din politie in secunda doi.Este un fricos si un las.Pe ochelarist,l-as trimite la cursuri intensive de tatica politieneasca...ma mir ca nu le-a troznit ala o casca in bot de ii lasa lati pe amandoi...

Pe scurt, eu as numi clipul,, ASA NU ,,!!!

• Upvote 1

Cristi

Ai dreptate, in clip se lamentau ca au fost surprinsi de reactia aluia...Dooh! Pai ba, sunteti politisti sau ce mama dracului sunteti? Erau surprinsi ca i-a atacat ala. Pai 99 la suta din vina le apartine in totalitate. Daca respectau cele mai elementare norme de tactica politieneasca, nu se ajungea la un astfel de rezultat. Ma mir ca nu l-a troznit pe ala cand ii facea elucubratia aia de control din fata.