Jump to content
POLITISTI.ro

Catalin

Modalitati de rezolvare a unor spete prin alte tari

Postare recomandată

Dan

Şi una mai asemănătoare cu cele cu care ne confruntăm noi.....Păcat că nu avem şi noi în dotare aşa ceva....

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

dcrist

De aceea aia de peste garla au cite un shotgun in masinile de patrulare, din cateva cartuse il oprea definitiv :naughty:

Link către postare
Catalin

Mie îmi place cum s-au descurcat poliţiştii americani la aceea nuntă de depravaţi. Au încercat să-i liniştească cu vorba bună, mai mult decât era necesar.

Link către postare
rnikolae

bun videoclipul !untesser mi-am cumparat si eu de pe okazii.ro.150ron .Desteptul meu de sef ,mia promis un raport la inspectia interna daca vreodata folosesc "ciudatenia aia ".....In rest scula foarte buna !

Link către postare
Eduard

Un politist a descarcat zece gloante in trupul unui individ pe o strada Monterey Park, Los Angeles. Victima era inarmata cu o ranga cu care a spart geamurile unui fast-food din oras. ( pentru mai multe detalii link )

Link către postare
arcan

Din ce am vazut in imagini, mi se pare aberant si inuman sa ucizi un om pentru cateva geamuri sparte...politie, nepolitie, nu se justifica luarea unei vieti pentru asa ceva...

• Displace 2

Link către postare
Catalin

Păi nu l-au omorât pentru geamurile pe care anterior le spărsese. Au tras în el și l-au curățat pentru că s-a îndreptat cu toporul ăla către unul dintre polițiști și nu s-a supus somațiilor.

• Apreciez 1

Link către postare
arcan

Am vazut si eu gestul.Dar a fost doar o miscare ,si cred ca nici macar la ei nu au fost justificate cele 10 gloante trase in el...

Modificat de arcan

Link către postare
Catalin

Probabil că s-au pierdut cu firea, vreun atac de panică sau altceva de acest gen, nu știu. L-au văzut că mai mișcă și au continuat să tragă în el. Habar n-am, de ce au continuat să tragă deși ăla căzuse deja jos.

Link către postare
DarkSide

Mie mi se pare destul de clara intentia aluia de agresiune. In primul rand nu s-a supus somatiei de a ridica mainile (daca ascultati cu atentie, se aude destul de clar "Hands up"-ul politistilor!). La ei, deja din momentul in care ignori asta, ai un glont care iti zambeste din teava pistolului. Daca mai ai si vreo arma in mana, se poate spune deja ca esti sinucigas sau idiot.

Apoi uitati-va la miscarea lui, aia dinainte de a se intoxica cu plumb. Uitati-va la modul in care face pasii in lateral si ridica cu ambele maini, la piept, acea ranga. Indreptandu-se spre politistul care tocmai se apropiase mai mult de el, dupa ce isi bagase pistolul in toc si, poate, scosese sau se pregatea sa scoata catusele.

Mie mi se pare lucrat "ca la carte" si singurul motiv pentru care ala a bagat 10 glaonte in el e, cred, ca i s-a golit incarcatorul, din pacate. Altfel baga mai multe, ca la ei sunt ieftine..

Da, doar pentru niste geamuri sparte, nu se justifica luarea unei vieti... Dar avand in vedere ca era posibil sa il atace pe politist, eu zic ca e ok.

Nu stiu cum s-o traduce in engleza "decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-ta" dar sigur exista si la ei ceva echivalent. :D

Modificat de DarkSide
  • Apreciez 4
  • Displace 1

Link către postare
dcrist

La ei nu o sa vezi ca o politista a fost injunghiata de un idiot beat care facea scandal, in secunda urmatoare ar fi fost cu creierii zburati doar la intentia de a ridica mana, altii luati pe capota masinii si exemplele pot continua, singurul lucru de care poate fi invinuit polistul respectiv ar fi ca a bagat prea multe boabe in individ tinand cont ca politia americana trage de regula cu HP nu cu FMJ ca la noi si 3-4 boabe il raceau oricum definitiv pe individ :naughty: Sper sa vedem si la noi cazuri asemanatoare fara ca politisti sa fie acuzati de abuz ci doar ca au fost in legitima aparare.

Link către postare
arcan

Nu stiu zau cum ai trai cu asta pe constinta.Pare misto la tv , si e simplu sa iei virtual viata unui om.Dar in realitate...

P.s Au si ei politisti/politiste batuti, injunghiati omorati etc, mult mai mult ca la noi.Cam 600 pe an mor in SUA....deci...

• Apreciez 1

Link către postare
DarkSide

singurul lucru de care poate fi invinuit polistul respectiv ar fi ca a bagat prea multe boabe in individ

Nu stiu zau cum ai trai cu asta pe constinta.

Da, adevarul e ca pana si eu as avea mustrari... Sa fii politist, in slujba cetatenilor care, vorba aia, iti platesc din banii lor leafa si dotarea si tu sa iti bati joc cu atata larghete de asta. Jeez, cred ca n-as mai dormi noaptea. Gandindu-ma cum am irosit eu 7-8 cartuse din banii contribuabilior, cand puteam s-o rezolv doar cu 2-3... :doh:

:( Cred ca as face raport sa mi le opreasca Igas din banii de haine.

Modificat de DarkSide
  • Apreciez 3
  • Displace 2

Link către postare
Elvis

Arcan dar daca toporul se oprea in capul colegului tau, cu asta pe constinta ai mai fi putut sa traiesti ?

Link către postare
arcan

NU ma intelegeti gresit.EU ma refer strict la faptul ca au impuscat un cocalar care a avut doar o semi intoarcere inspre politist dupa care s-a razgandit.

Eu nu vad sa fi fost agresiv, si cel mult rezistent activ.Adica nu s-a supus somatiilor politistilor....La dotarea lor, cu un Teaser rezolvau tot, ca sa nu mai spun ca era si cainele acolo.Nu inteleg de ce au preferat cea mai radicala rezolvare.

Deci ma refeream strict la cazul din imagini.Adica nu stiu cum ar fi sa traiesti cu ideea ca ai luat o viata pentru ca ai fost prea agitat si adrenalina ti-a luat mintile uitand ca pana la pistol aveai o multime de alte mijloace.(La ei, ca la noi...si pistolul e slab...)

Sper ca m-am facut inteles.

Modificat de arcan
  • Apreciez 2

Link către postare
Marius

Din ce stiu teaserul il folosesc numai impotriva persoanelor neinarmate, cei care au mainile goale, daca suspectul are in mana un cutit, topor,sabie, ranga, arma etc. se foloseste armamentul din dotare.

Link către postare
Catalin

Dar au folosit și teaser-ul!?

Dacă vă uitați cu atenție, imediat ce ăla iese din magazin, polițistul din planul îndepărtat folosește teaser-ul, dar fără niciun efect. Iar ăla își scoate acele din zona feței/gâtului, după care se întoarce și se îndreaptă către polițistul ce a încercat să-l anihileze cu teaser-ul.

Link către postare
arcan

M-am uitat mai atent.Intradevar au folosit taserul dar nu a avut efect.Totusi,imi mentin parerea ca mai aveau mijloace la dispozitie inaintea rafalei .

Pe de alta parte, vazand cat de mult sustin unii ideea ca e usor sa omori , i-as intreba cati au tras asupra unui om in misiune.

Raspunsul va fi ...niciunul, sau cel putin userul dcrist.Ma refer la el, pentru ca postarea mea se referea si era un raspuns strict la cele spuse de el, nu ma adresam nici lui Elvis, si nici macar lui Darkside...

Vis a vis de uzul de arma letala nu ma refer la cazurile clare, cum a fost colega de la Mehedinti , care nu incape in discutie.Atunci se poate spune ca a fost chiar band colegul , trebuia sa isi termine munitia in individ.

Eu ma refer la situatiile de genul celei din clip.

Link către postare
DarkSide

Eu n-am tras. Si nici nu cred ca as trage asa usor. Mai repede fug si il dau dracu. :D Sau fug si il injur de la distanta. :emo-box: Da' acu' ce vrei, sunt pe forum, pot sa spun orice, daca vreau zic si ca sunt nepotu' lu' Geon Oain. Ca nu ma doare gura...

Link către postare
arcan

SUnt cam multi, mai ales civili care ar impusca tot ce ar prinde, ca la airsoft....E cool sa omori oameni pe net...

Link către postare
DarkSide

De la cantarstraic li se trage...

Link către postare
Elvis

Arcan barbatii fac tot timpul anumite alegeri, iar daca este sa aleg intre un coleg si un infractor prefer sa il impusc fara nicio remuscare.

Mie personal modelul Alimanescu imi place cel mai mult.

Sunt convins ca daca ar mai exista Brigada Fulger multi asa zisi interlopi s-ar gandi de foarte multe ori inainte sa foloseasca un topor spre exemplu.

Link către postare
dcrist

Nu am avut din fericire ocazia sa folosesc arma in cei 15 ani de servici sa amenint sau sa trag in cineva, o singura data era sa folosesc arma impotriva unei haite de caini in dealul mitropoliei pe la ora 2 noaptea cand ma inconjurasera si am bagat cartus pe teava asteptand sa sara primul la mine, pana la urma sau potolit si sau invatat cu mine circuland noaptea pe acolo, era pe la inceputul anul 1997 :clip: Dar si acum nu o sa am nici o ezitare sa trag daca viata mea sau a apropiatilor mei va fi in pericol, si nu joc counter-strike, ci ajung cel putin o data pe luna in poligon sa nu-mi ies din mana :emo-yessir:

Modificat de dcrist

Link către postare
mythraptor

Ce sa faci?Sa tragi? Pai in Romania mai bine stai si o iei pe cocoasa decat sa dai cu subsemnatul de ti se uraste! E vina mai marilor care fac legile astea in care politistul are nevoie de martori de alea alea..si a televiziunilor care prezinta tot felul de seriale gen "Garcea", iar noi stam si ne miram de unde perceptia si reactia asta a cetatenilor..Pai daca pe toate televiziunile politistii sunt prezentati asa ce sa te bage unu in seama ca-i zici tu Politia!Stai! E mai bun modelul american, un pic mai soft ce-i drept.

P.S. Cred ca sunt totusi cateva categorii pentru care constiinta mea ar putea da "erase"

Modificat de mythraptor
  • Apreciez 1

Link către postare
DarkSide

Ma, parca totusi a exagerat si diliul ala, cu 10 boabe... Adica, nu stiu, da' da-l dracu ca nu tragea in Terminatorul, ala de nu voia sa crape neam.

Cred ca nici Geoana n-ar fi tras in Traian 10 boabe, cand l-a intrebat la ultima confruntare ce cauta azi-noapte acasa la Vantu, de se invinetise saracu' de oftica.

• Apreciez 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.