Jump to content
POLITISTI.ro

Modalitati de rezolvare a unor spete prin alte tari


Postare recomandată

Publicat

Este incredibil cat de repede a putut scoate pistolul  si sa traga acest politist. Ei au intotdeauna cartus pe teava, pistol Glock, quick release holster si pregatire. Stau si ma gandesc daca era un politist cu pistol cal. 7.65 mod. 1974, asigurat, fara cartus pe teava si cu holster din piele de culoare albastru de 30 de ani, model ww 2, ce se intampla? 

  • Îmi place 1
  • Membru
Publicat

Apropo de ce zicea colegul mai sus. Urmariti speta urmatoare si ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca cei doi politisti din interiorul frizeriei ar fi fost inarmati cu "Carpati" sau Makarov - poate ca cei de afara aveau o sansa reala sa neutralizeze suspectul, dar cei din interior cadeau sigur victime, impreuna cu civilii...

 

 

  • 1 an mai târziu...
  • Moderator
Publicat

Cu siguranţă aţi întâlnit comentarii cu rol de reproş al modului de acţiune, când concetăţenii ne reproşează că nu acţionăm identic ca poliţiştii americani.
Azi a devenit virală pe net înregistrarea colegului nostru de la Prahova care a amendat un consilier parlamentar ce înjura ca un birjar şi care a încercat să-l impresioneze cu legitimaţia lui parlamentară. Evident că au apărut în comentarii imediat hater-ii de serviciu care să ne recite acel stereotip "dacă se întâmpla în America ... era ciuruit, avea 50 de gloanţe-n cap, putrezea în puşcărie" şi aşa mai departe

Vă invit să vizionaţi un clip video în contradicţie flagrantă cu mitul poliţistului american. Priviţi aici ce s-a întâmplat când un poliţist american opreşte un judecător:

 

 

  • Apreciez 1
  • Moderator
Publicat

Sunt curios ce reacție ar fi din partea publicului larg daca ar vedea clipul ăsta

Curios e cum de a ajuns filmarea pe youtube ....asta imi aduce aminte de colegii aia care făceau gratar prin Bucuresti undeva într-o zonă dezafectată. E clar ca din rândul lor a plecat clipul 🤦‍♂️

Publicat (modificat)

E posibil ca omul să nu fi încălcat nici o regulă de circulație, ci să fi fost oprit doar pentru un control de rutină. Iar dacă verificarea datelor mașinii prin dispecerat le-a oferit toate informațiile necesare, atunci n-aveau de ce să-l rețină mai mult.
Și deși obraznic, nu mi se pare că ar fi fost peste măsură de agresiv verbal. Iar cînd i s-a cerut să se retragă în mașină, a făcut-o imediat, fără să fie rugat de două ori.
Nu mi se pare că ar fi fost nevoie de o acțiune de forță. Da, a fost nesuferit și arogant, dar ăsta nu-i motiv de împușcat. 

Cu totul altceva este cînd încalci legea, iar apoi te opui flagrant indicațiilor polițistului și ești agresiv față de el. Dacă judecătorul ar fi făcut asta, sînt convins că s-ar fi trezit pe burtă și cu cătușe la mîini în secunda doi. 

Modificat de VladSoare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.