Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Contractul de vanzare cumparare poate expira?

shaddy2006
 Share

Question

Vreau sa stiu si eu daca un contract de vanzare cumparare poate expira ( stiu ca e o prostie dar totusi intreb)...

Am cumparat acum 2 saptamani o masina audi a4 si inca nu am inmatriculat o, baiatul respectiv trebuie sa mi aduca fiscalul de la el din Buzau , sa o radieze de pe numele lui si toate cele...

am luat de la el, cartea masinii , talon de inmatriculare, asigurarea care e inca pe numele lui pana in ianuarie 2 ...

daca o inmatriculez sa zicem peste 2 luni are ceva? ma gandesc la faza cu circulatia doar 30 de zile pana o declar iar apoi imi iau amenda sau ce se intampla..??

ce riscuri exista daca o inmatriculez peste 2 luni sa zic?

2 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu expiră contractul de vânzare-cumpărare.

O poţi transcrie pe numele tău şi peste două luni. Singurele inconveniente ar fi că între timp îţi vor expira din documentele necesare, de exemplu fiscalul fostului proprietar. Şi rişti să întâmpini greutăţi, să nu-ţi mai trimită fiscalul, să-ţi spună că nu vrea să-ţi trimită lunar câte un fiscal până te hotărăşti să o transcrii sau pur şi simplu să te pomeneşti că nu mai dai de fostul proprietar. Posibilităţi sunt multe. De aceea e recomnadabil să baţi fierul cât e cald şi să scapi de grija transcrierii, să te ştii în regulă. Cu cât trece mai mult timp, cu atât e mai greu şi puteţi ajunge să vă judecaţi.

• 0

in primul rand multumesc frumos de raspuns...

eu am de gand sa inmatriculez masina de indata ce mi trimite fiscalul....in cazul asta nu mai este nici o problema , nu?

el merge in orasul din care este in aproximativ 2 saptamani , face radierea sau ce se face atunci si scoate si fiscalul si mi l trimite prin posta...

in cazul asta nu sunt probleme , nu?