Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
mejustme

Circulaţia pe benzi în cazul motocicletelor

Question

mejustme

Se ia urmatoarea situatie:

Presupunem un bulevard cu 3 benzi. Pe banda 3 circula un atovehicul. Ceva mai in spate pe aceeasi banda circula o motocicleta. Cu viteza mai mare. Masina ajunge la intersectie si vrea sa faca stanga, se asigura, vede motocicleta dar considera ca are prioritate fiind amandoi pe aceeasi banda si vireaza la stanga. Motocicleta in ciuda semnalelor acustice si vizuale nu reuseste sa il evite.

Cine are dreptate? :)

PS: ca sa nu fie asa usor, banda 3 permite trecerea pe directia inainte sau la stanga.

Edited by mejustme

Recommended Posts

• 0
Marius

iar in intersectie depasirea este interzisa.

Eşti sigur?

Cred că trebuie să pui mâna pe cartea de legislaţie.

• Upvote 1

• 0
JohnnyBravo

Interesant! Si eu stiam ca este interzisa depasirea in intersectie.

@Marius: ne poti indica articolul sau articolele care mentioneaza ca este voie?

Din ce am invatat eu, in 2000 (cand am luat si testul teoretic si cel practic cu maxim de puncte), nu era voie si as inclina sa spun ca in cazul discutat, motociclistul este vinovat.

M-am aflat si eu in situatii similare de multe ori, din spate venind nu doar motociclete ci si masini care o taie mai scurt.

Eu insa semnalizez din timp (si chiar imi place sa fac asta, imi place sa ma folosesc de toate dotarile masinii, ca doar d-aia am dat bani pe ele) si ma si asigur. Daca vad pe careva incapatanat prefer sa-l las sa se duca decat sa umblu pe la politie si prin sevice-uri.

De multe ori insa ma bazez si pe regulile de circulatie, ca majoritatea soferilor le respecta, mai ales chestii flagrante (nu zic de depasit viteza u 2-3 km/h, ca asta mi se intampla si mie ca nu pot sta cu ochii pe vitezometru cand trebuie sa fac slalom printre gropi).

Nu as vrea insa sa o patesc bazandu-ma pe chestii gresite.

• 0
Catalin

Art. 120. – (1) Se interzice depăşirea vehiculelor:
a) în intersecţii cu circulaţia nedirijată;
b) în apropierea vârfurilor de rampă, când vizibilitatea este redusă sub 50 m;
c) în curbe şi în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusă sub 50 m;
d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri şi în tuneluri. Prin excepţie, pot fi depăşite în aceste locuri vehiculele cu tracţiune animală, motocicletele fără ataş, mopedele şi bicicletele, dacă vizibilitatea asupra drumului este asigurată pe o distanţă mai mare de 20 m, iar lăţimea drumului este de cel puţin 7 m;
e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare şi marcaje;
f) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la mai puţin de 50 m înainte de acestea;
g) în dreptul staţiei pentru tramvai, atunci când acesta este oprit, iar staţia nu este prevăzută cu refugiu pentru pietoni;
h) în zona de acţiune a indicatorului „Depăşirea interzisă”;
i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar şi parţial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spaţiul de interzicere;
j) când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducătorul acestuia este obligat să efectueze manevre de evitarea coliziunii;
k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloană de vehicule în aşteptare, dacă prin aceasta se intră pe sensul opus de circulaţie.
(2) Se interzice depăşirea coloanei oficiale.

Înseamnă că ai avut noroc dacă spui că ai luat testul cu punctaj maxim, pentru că această prevedere nu este una nouă, exista chiar şi în defunctul Decret 328 din 1963 (alias codul rutier din perioada comunistă).
  • Upvote 1

• 0
Bogdan1999

foarte multe situatii, sigur multi v ati intalnit cu asa ceva. 

se intampla des ca motociclistii sa "devanseze"sa zic, masini oprite in coloana ( sau chiar autovehicule aflate in mers) pe aceiasi banda de circulatie.

este legala aceasta manevra? in caz de accident vinovatul este..motociclestul ,parerea mea, corect? 

a fost un topic in felul urmator(citit aici) conducatorul unei masini aflate in coloana a deschis portiera si a provocat un accident cu un moto care circula pe ac banda, intre masina si bordura. s a ajuns la concluzia ca soferul este vinovat. pai..cum? banda respectiva este ocupata deja de masina. poate sa mearga lipita de marcajul din stanga cau cel din dreapta. de ce este soferul vinovat?

• 0
Bogdan1999

§3. Depășirea
Puneri în aplicare (1)

Art. 45. - Jurisprudență

(1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.Respingeri de neconstituționalitate (1), Jurisprudență

(2) Conducătorul vehiculului care se angajează în depășire trebuie să se asigure că vehiculul care circulă în fața sau în spatele lui nu a inițiat o asemenea manevră.

nu cred ca aveti dreptate domnilor, imi pare rau. scrie clar ca depasirea(adica ce a vrut moto sa faca in cazul intersectiei) se realizeaza pe o banda separata. in stanga nu mai era nici o banda, cea de pe care voia auto sa faca stanga, era ultima pana in scuar. deci despre ce vorbiti?