Jump to content
POLITISTI.ro

Radierea din evidenta a vehiculelor


Marius

Postare recomandată

  • Moderator

Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat inmatricularea sau inregistrarea, la cererea proprietarului, in urmatoarele cazuri:

  1. proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia intr-un spatiu adecvat, detinut in conditiile legii;
  2. proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate in vederea dezmembrarii;
  3. la scoaterea definitiva din Romania a vehiculului respectiv;
  4. in cazul furtului vehiculului.

Radierea cand detinatorul nu mai doreste mentinerea vehiculului in circulatie

  • Cererea solicitantului;
  • Actul de identitate al solicitantului in original şi copie;
  • Copia unui document care atestă deţinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
  • Certificatul de inmatriculare;
  • Plăcuţele cu numărul de inmatriculare;
  • Cartea de identitate a vehiculului in original şi copie;
  • Fişa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale sau certificatul de atestare fiscală;
  • Certificatul de radiere - 3 exemplare;
  • Declaraţie pe proprie răspundere a titularului inmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, din care să reiasă că vehiculul nu mai circulă pe drumurile publice;
  • In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comerţului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
  • Procură specială autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o altă persoană decat titularul.
     

Radierea in cazul predarii vehiculului catre o unitate specializata in vederea dezmembrarii

  • Cererea solicitantului;
  • Certificatul de inmatriculare;
  • Actul de identitate al solicitantului in original şi copie;
  • Plăcuţele cu numărul de inmatriculare;
  • Cartea de identitate a vehiculului in original şi copie;
  • Documentul care atestă dezmembrarea, casarea sau predarea unei unităţi specializate in vederea dezmembrării;
  • Fişa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial (D.I.T.L.), sau certificatul de atestare fiscală.
  • Certificat de radiere - 3 exemplare;
  • In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comerţului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
  • Procură specială autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o altă persoană decat titularul.


Radierea in cazul scoaterii definitive a vehiculului din Romania (export)

  • Cererea solicitantului;
  • Actul de identitate al solicitantului in original şi copie;
  • Certificatul de inmatriculare;
  • Plăcuţele cu numărul de inmatriculare;
  • Cartea de identitate a vehiculului in original şi copie;
  • Documentul care atestă exportul vehiculului (document vamal romanesc de export / document străin vamal de import / document de inmatriculare in străinătate / sau alte inscrisuri oficiale străine din care rezultă exportul sau inmatricularea in străinătate);
  • Certificat de radiere - 3 exemplare;
  • In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comerţului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
  • Se poate da curs radierii şi fără Cartea de Identitate a vehiculului, certificatul de inmatriculare şi plăci dacă se face dovada că acestea au fost reţinute de autorităţile străine la inmatriculare;
  • Procură specială autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o altă persoană decat titularul.

Radierea in cazul declarării furtului vehiculului

  • Cererea solicitantului;
  • Actul de identitate al solicitantului in original şi copie;
  • Documentul emis de poliţie care atestă furtul in ţară sau străinătate;
  • Certificatul de inmatriculare;
  • Cartea de identitate a vehiculului in original şi copie;
  • Fişa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii Administraţiei Publice locale (D.I.T.L.);
  • Certificatul de radiere - 3 exemplare;
  • In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comerţului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
  • Procură specială autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o altă persoană decat titularul.
Link către comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Postări 61
  • Iniţiat
  • Ultima postare

Cele mai multe postări în acest topic

  • Marius

    9

  • 25tess

    9

  • Dozer

    5

  • ralusi

    3

Cele mai multe postări în acest topic

Pentru prima si a doua situatie in care se doreste radierea, cum se procedeaza in continuare in cazul in care unul sau ambele documente(# Certificatul de înmatriculare si/sau # Cartea de identitate a vehiculului ) nu mai exista.

Link către comentariu
  • 1 an mai târziu...

am si eu o problema vreau sa vand masina in strainatate eu locuiesc in italia si am gasit cumparator aicea dar pt a o inmatricula aicea trebe intai sa o radiez in romania si sa aduc certificatu de inmatriculare pe care sa scrie ca e radiat altfel nu poate sa o inscrie in italia si am vazut ca in documente iti trebe acte de inmatriculare in strainatate ca sa o radiez cum pot sa o radiez alcunva pt ca nu se poate inmatricula fara radiere in italia astept raspuns va multumesc

Link către comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Salut .

Am si eu o problema . Am luat de la un prieten , un Daewoo Espero , pe care acum nu il mai folosesc . Toate actele sunt la mine ( cartea de identitate , talonul , numerele ) . Insa masina am inceput sa o dezmembrez. O poate scoate din circulatie cu o hartie de la notar pe proprie raspundere , precum ca nu mai foloseste masina ??? Tin sa precizez , ca nu are garaj , curte , teren ....etc . Masina este dezmembrata in proportie de 40%. Cum as putea sa rezolv aceasta problema ??

Link către comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna, am si eu o intrebare.Masina fratelui meu a fost inmatriculata pe numele lui in Italia, iar in urma cu 3 ani si-a inmatriculat-o aici in tara.El momentan este plecat din tara si a aflat de la un prieten k in cazul in care il opreste politia in Italia ii poate confisca masina deoarece nu a facut radierea acolo,iar el avand pe masina nr de Romania,figureaza inmatriculata si aici si in Italia.M-am interesat la politie aici in tara ce acte sunt necesare si as dori sa intreb daca pentru pentru a putea face cererea de radiere este nevoie de o imputernicire speciala pentru treaba aceasta sau este buna si altfel de imputernicire,atata timp cat persoana caruia i-a lasat o imputernicire are dreptul la semnatura in locul lui.astept un raspuns cat mai repede.multumesc anticipat.

Modificat de andreeaa
Link către comentariu

Buna ziua. Ca toti ceilalti, am si eu o intrebare :).

Intentionez sa vand masina in strainatate. Pentru rapiditate, as intentiona sa o dau unei firme(parc auto) ce se ocupa cu vanzari auto.

Dar, indiferent de cui o vand(firma sau persoana fizica), CIV-ul nu ar trebui sa ramana la cel care o cumpara? Daca da, in acest caz ce dovada prezint eu la radiere ca CIV-ul a ramas la cumparator? Contractul de vanzare-cumparare?

Multumesc anticipat.

Modificat de Dozer
Link către comentariu

daca vrei sa radiezi masina din evidente te prezinti la Serviciul Inmatriculari Vehicule cu contractul de vanzare cumparare, placutele, certificatul de inmatriculare si cartea de identitate. Pe cartea de identitate se va face mentiunea de radiere iar tie iti va fi eliberat un certificat de radiere cu care mergi la primarie pentru a scoate auto de la taxe si impozite.

Cartea de identitate o predai apoi noului proprietar care poate solicita inmatricularea autoturismului cand doreste.

Link către comentariu

Multumesc pentru raspuns.

Dar, poate ca imi scapa mie ceva, deoarece toata treaba imi pare putin mai greu de realizat.

Atat eu cat si masina nu ne aflam in tara, iar intentia ar fi sa vand masina in tara in care ma aflu. Odata ce gasesc client la masina si dupa ce cadem de accord, facem contract de vanzare-cumparare, el imi da mie banii, eu ii dau lui cheile, ma intorc cu toate actele(contractul, Cartea de Identitate a vehiculului, certificatul de inmatriculare si placi) in tara, o radiez, apoi ma intorc din nou in tara unde e vanduta masina sa ii predau cartea de identitate noului proprietar?

Aceasta varianta este putin probabila, deoarece nu vad cine ar cumpara o masina fara sa aiba nici un act pentu ea, si sa ma astepte pe mine pana revin in Romania sa o radiez, apoi sa ma intalnesc din nou cu el sa ii predau actele.

In acelasi timp scrie: "Se poate da curs radierii şi fără Cartea de Identitate a vehiculului, certificatul de inmatriculare şi plăci dacă se face dovada că acestea au fost reţinute de autorităţile străine la inmatriculare".

Deoarece aceasta este cea mai probabila varianta(macar actele, daca nu si placutele sa ramana la cumparator, altfel nu vad cum s-ar putea el folosi de masina), ce dovada as putea prezenta eu la radiere ca actele sunt la el. Trebuie tinut cont de faptul ca posibilul cumparator poate fi un parc auto, asadar masina nu este neaparat inmatriculata imediat.

Multumesc anticipat.

Modificat de Dozer
Link către comentariu

sa inteleg ca autoturismul tau este inmatriculat in Romania

daca il predai la parc auto lasi toate documentele acolo mai putin cartea de identitate ( asta ca o garantie pt tine) iar in momentul in care va exista un cumparator pentru masina ta vai fi contactat de catre cei de la parc si mergi cu cumparatorul la serviciul inmatriculari de acolo iar autov va fi inmatriculat pe numele cumparatorului

daca o vinzi unei pers fizice mergi impreuna cu cumparatorul la serv inmatriculari

in ambele cazuri tu vei primi de la serv inmatriculari un certificat de radiere pe care il traduci si te prezinti cu el la serv inmatriculari din Romania pt scoaterea din evidente si apoi la primarie

Link către comentariu

Multumesc pentru clarificarile aduse.

Urmatoarea intrebare ar fi, odata vanduta/inmatriculata masina de catre noul proprietar strain, in cat timp ar trebui sa revin eu in Romania pentru a radia masina? Ma gandesc ca acest lucru ar trebui facut cat mai rapid, dar ce ar insemna acest "cat mai rapid"?

Intreb, deoarece intoarcerea in Romania pentru a radia masina presupune luarea unui concediu, lucru nu tocmai posibil de facut peste noapte. In acelasi timp, nu doresc sa ii aduc neplaceri viitorului cumparator.

Link către comentariu

poti sa astepti pana vii tu din strainatate sau poti imputernici pe baza de procura speciala pe cineva din tara sa faca acest lucru in locul tau. Nu este stabilit un termen in care sa vii sa radiezi masina, vii cand poti. Vezi si postarea de mai sus a lui Marius.

Radierea in cazul scoaterii definitive a vehiculului din Romania (export)

Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am si eu o intrebare daca se poate.

Masina mea este pe numele altcuiva (nu din familie).

In caz ca vreau sa o radiez dar sa o pastrez (ca detin curte plus garaj etc) ..se poate desi nu e pe numele meu?

Mai precis ..va putea el sa 'foloseasca' terenul meu ca cerinta ?

Multumesc.

Link către comentariu

are dreptul sa o radieze din evidente doar proprietarul mentionat in documente sau alta persoana desemnata de catre acesta prin procura speciala. Cu privire la folosinta terenului dvs. va rog sa va interesati la Serviciul Inmatriculari auto. Mai bine o duceti la programul rabla 2013 si aveti mai mult de castigat decat sa stati cu fierul in curte.

Link către comentariu

Multumesc de raspuns.

Da normal, cine e propietarul in acte, doar acela o poate radia sau procura pentru mine , cum ati mentionat.

Stiu dar sunt interesat si de aceasta varianta.

Am inteles o sa intreb si acolo.

O zi buna.

Link către comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Buna ziua!

Apelez din nou la sfaturile d-tra, cu multumiri anticipate!

In urma unui accident de circulatie masina este in dauna totala; am transportat-o cu platforma in curtea casei parintesti, asteptand sa se finalizeze documentele pt asigurare.

Intrebarea este: o pot radia din circulatie si de la administratia financiara la cerere? Mentionez ca transportul cu platforma la un centru de dezmembrare costa mult mai mult decat as primi pe masina, pentru programul Rabla nu are 10 ani vechime (deci n-o accepta), iar banii din asigurare i-as folosi pt avans la o alta masina...

Multumesc mult!

O zi buna!

Link către comentariu

Buna ziua! As avea si eu o intrebare, in legatura cu acest subiect.

Anul trecut am vandut o motocicleta unei persoane din alt judet. Am facut contract de vanzare-cumparare, urmand ca intr-o zi lucratoare (era duminica) sa scot fiscalul de la primarie si sa il trimit, pentru a o inmatricula pe numele lui. Problema este ca el a mai ramas sa-mi dea niste bani, pentru asta eu i-am oprit cartea de identitate si o copie dupa buletin.

A 2-a zi eu am scos fiscalul de la primarie, dar el nu avea atunci bani.... apoi nu a mai raspuns la telefon.... apoi a vandut motocicleta....

Cert este ca acum eu am cartea motocicletei, contractul de v-c, copie dupa buletinul celui care i-am vandut-o si cam atat. Nu stiu unde este motocicleta.

As putea sa o radiez cumva?

Ea nu mai figureaza la primarie, dar, figureaza la politie pe numele meu si daca o sa faca ceva cu ea........

Link către comentariu

Pentru ca motocicleta este in circulatie si nu este in posesia ta nu o poti radia decat pe baza unei hotarari judecatoresti. Mai exista posibilitatea ca la un moment dat detinatorul motocicletei sa te caute intrucat va avea nevoie de acele documente.

Link către comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Buna ziua,

as dori sa-mi spuneti si mie ce documente sunt necesare pentru radierea unei autovehicul pe firma inmatriculat in Romania si care a avut un accident cu dauna totala in strainatate. Mentionez ca autovehiculul este in strainatate si numai poate fi adus in tara.

Multumesc anticipat pentru raspuns

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.