Jump to content
POLITISTI.ro
VladSoare

Stilouri - mai foloseste cineva?

Recommended Posts

cristiand20

Despre stilourile Parker am văzut că nu prea discutați. Mie cel puțin îmi plac și sunt foarte mulțumit de aceste produse (stilou + pix).

VladSoare

Stilourile Parker sînt foarte bune, chiar și cele mai ieftine. Totuși, "ieftin" e un termen relativ, adică un Parker pleacă de pe la două sute de lei. Iar în sus... fără limită. :)

Cel pe care l-am prezentat pe prima pagină a fost aproximativ 250 de lei. E un stilou foarte bun, bine echilibrat în mînă, scrie foarte lin și constant, vine cu un convertor de calitate foarte bună... E genul de stilou cinstit, făcut nu să epateze, ci să funcționeze. Totuși, prețul nu-i de colo.

Favoritele mele de la Parker sînt unele din seria Premier, și anume cele trei variante monocrome: titaniu, ruteniu și aur roz. Le-am văzut în carne și oase, arată superb, dar sînt scumpe rău. :(

Al tău ce model e?

Edited by VladSoare

cristiand20

Premium Metallic Matt Black CT Din gama IM.

cristiand20

Încă nu sunt hotărât dacă îmi iau și in Roller din aceiași gamă că îmi plac cum arată. Sper sa scrie cel puțin la fel ca stiloul.

VladSoare

Frumos. Similar cu Urbanul. Doar cu o mică diferență de design, dar în rest același gen de stilou: confortabil și robust.

Rollerball-urile sînt o chestiune de gust. Unora le plac. Mie personal nu-mi plac, pentru că se simt ciudat, foarte alunecoase, parcă aș scrie pe gheață. Nu simt deloc hîrtia, am senzația că-mi fuge pixul în toate direcțiile și că nu-l pot controla. Dar poate că doar mi se pare mie.

Rămăsesem dator cu continuarea poveștii despre cernelurile permanente.

2. Cerneluri pe bază de nanopigmenți

Acestea au în compoziție pigmenți insolubili în apă. În engleză există doi termeni care definesc substanțele colorante, iar între ele e o diferență destul de importantă. "Pigment" este o substanță de natură anorganică, insolubilă și în general foarte rezistentă în timp. "Dye" este o substanță de natură organică, adesea solubilă în apă (dar nu obligatoriu) și nu foarte rezistentă. În română le numim pigmenți pe toate, noi nu avem această delimitare între cele două feluri de substanțe. Ideea este că cernelurile normale conțin "dyes" solubile, pe cînd cele despre care vorbesc acum folosesc "pigments".

Dacă cernelurile obișnuite sînt soluții apoase, cele cu pigmenți nu sînt soluții, ci suspensii. Particulele de pigment nu se dizolvă în apă, ci rămîn în suspensie în ea. Cît timp ele sînt suspendate în lichid, cerneala se poate dilua și îndepărta cu apă. Însă cînd apa s-a evaporat, pigmentul rămîne acolo, iar un adaos de apă proaspătă nu-l mai poate ridica și suspenda din nou.

Deci cît timp cerneala se află în stare lichidă în stilou, riscul de înfundare a acestuia este foarte redus, iar o clătire consistentă cu apă curată poate îndepărta toată cerneala. Dacă însă a apucat să se usuce în stilou, atunci ai o problemă. Stiloul va trebui desfăcut în bucăți și curățat pe cale mecanică (frecare, ultrasunete, etc.)

Fabricanții acestor cerneluri pretind că se pot folosi în siguranță în stilouri, cu condiția să respecți cîteva reguli simple. Să folosești stiloul în mod regulat, pentru ca cerneala să nu ajungă niciodată se usuce în el. Să speli bine stiloul cu apă cel puțin o dată la cîteva luni (Montblanc recomandă trei luni) sau după un anumit număr de cicluri de umplere, respectiv înainte de a-l umple cu o cerneală de altă culoare. Să-l golești și să-l speli foarte bine dacă prevezi că nu-l vei folosi în viitorul apropiat.

Personal n-am încercat decît o singură cerneală de acest gen, și anume Montblanc Permanent Black. E un negru foarte saturat, iar cînd scrii se simte destul de plăcut, fină și oarecum uleioasă. Însă are tendința de a lăsa penița murdară, e greu de curățat după ce ai umplut stiloul. Picăturile de cerneală normală se îndepărtează de pe peniță foarte ușor, cu un șervețel sau un prosop de hîrtie, pe cînd cele de Permanent Black nu se îndepărtează, ci se întind pe peniță, și trebuie să insiști, întîi cu un șervețel umed, apoi cu unul uscat, de mai multe ori, și în final tot nu iese chiar perfect. Or mie îmi place ca penița să fie întotdeauna perfect curată, fără urme de cerneală pe ea.

A doua problemă este că dacă atingi hîrtia cu mîna chiar și după ce scrisul s-a uscat de mult, un pic de cerneală uscată se întinde și mînjește zona din jur, ca atunci cînd freci cu degetul un text scris cu creionul. Cea mai mare parte a cernelei rămîne acolo, scrisul nu se strică deloc, dar o mică părticică se poate întinde dacă o atingi.

Sub jet de apă se îndepărtează în primele secunde puțină cerneală (probabil surplusul ăla care altfel ar rămîne și s-ar întinde la atingere), dar textul rămîne vizibil foarte clar. Dincolo de un anumit punct nu se mai șterge nimic.

Plusuri:

- Rezistă la apă și probabil la anumiți agenți chimici.

- Au culori foarte aprinse, saturate.

Minusuri:

- Sînt scumpe.

- Nu se pot curăța de pe haine.

- Au tendința de a lăsa penița murdară.

- Stiloul trebuie curățat periodic.

- Dacă se usucă în stilou nu se mai pot îndepărta decît cu greu.

Edited by VladSoare

cristiand20

Adevărat blue black de la Parker e un albastru frumos. Aș dori o recomandare și pentru pixuri metalice care să scrie cu un albastru mai închis. Mulțumesc!

mihai770

Cum s-ar spala stilourile? Doar cu apa sau se si demonteaza?

VladSoare

Depinde.

Dacă folosești cerneluri obișnuite, solubile în apă, cum sînt cele mai multe dintre mărcile cunoscute (Parker, Waterman, Montblanc, Pelikan, Schneider, etc.), iar stiloul este folosit în mod frecvent, atunci n-ai nevoie să-l speli decît atunci cînd vrei să schimbi culoarea. Cît timp folosești aceeași cerneală n-ai nevoie să-l speli, ci doar îl încarci cînd e nevoie. Cînd vrei să treci la altă cerneală, îl speli întîi încărcîndu-l cu apă și golindu-l succesiv de cîteva ori, pînă cînd apa iese din el curată și transparentă.

Dacă stiloul a fost lăsat foarte mult timp (luni, sau chiar ani) plin cu cerneală și nefolosit, iar cerneala s-a uscat înăuntru, atunci îl lași să stea cu penița în apă timp de o zi (sau mai mult, dacă e nevoie), pînă cînd cerneala uscată începe să se dizolve. Dacă e un stilou cu piston, acționezi pistonul cu multă grijă, fără să-l forțezi. Dacă nu merge, îl mai lași în apă. Treptat o să înceapă să se miște. Cînd pistonul se poate mișca pe toată lungimea cursei, începi să faci umpleri și goliri succesive cu apă curată.

Dacă-i un stilou cu cartuș sau convertor, atunci poți să scoți convertorul și să pompezi apă cu o seringă prin niplul în care se înfige cartușul sau convertorul.

În cazuri extreme, dacă ai folosit o cerneală permanentă, pe bază de pigmenți în suspensie sau de săruri de fier, și ai lăsat-o să se usuce înăuntru, e posibil să fie necesară dezasamblarea stiloului. Aceasta se poate face mai ușor sau mai greu, în funcție de marcă și model. Trebuie să cauți pe internet instrucțiuni specifice modelului tău particular de stilou. Unele sînt foarte ușor de desfăcut în bucăți, în timp ce altele necesită unelte speciale.

FaneOnofrei

Am cca 15 stolouri. Le folisesc de la audieri, c.f.l.-uri, practic la tot, mai putin p.v.c.c.-uri. Port tot timpul unul mine in toc de piele confectionat manual. La -15 grade pixul a cedat, oar stiloul nu. Cum nu eram langa masina am folosit stiloul. In plus scrisul cu stiloul e mai lent, mai asezat, fa timp de gandire, e ceva mai special.

• Upvote 1

VladSoare

Care-i favoritul tău? Îmi închipui că printre cele 15 trebuie să fie unul sau două la care revii mereu și cu care scrii mai mult decît cu celelalte. Și scriind atît de mult cu atît de multe stilouri, îmi imaginez că acum sesizezi diferențele fine dintre ele, dintre diversele penițe, dintre diversele cerneluri, că ai anumite preferințe pentru unele sau altele... Dă-ne mai multe detalii, nu ne ține în suspans. :D

avlad87

Salutare! Am ajuns pe forum datorită acestui topic, se pare că subiectul e destul de rar abordat în România, așa încât sper să nu devină inactiv :D

• Upvote 1

Sache

Nu! Stai linistit, sunt destui pasionati de stilouri.

Bine ai venit!

O sa gasesti aici si alte subiecte care o sa iti para interesante.

mihai770

Ce stilou(+pix) s-ar potrivi unei fete tinere? Ma tot uit pe emag(!) si mi se pare ca toate sunt de baieti...sau doar mi se pare? Bugetul este pe 150 lei maxim.

PS: daca e cineva pe aici care are unul conform cerintelor si nu il foloseste, ma poate anunta si poate il cumpar ;)

VladSoare

Pînă-n 150 de lei nu prea ai de unde alege. Singurul stilou bun sub prețul ăsta pe care-l știu este Lamy Safari. Scrie bine, dar în culorile obișnuite arată ca o jucărie pentru copii, deci nu e prea potrivit pentru un cadou. Există totuși o anumită culoare care arată bine și care poate ar merge, și anume un vișiniu sidefat. L-am văzut la Cărturești. Penița însă, deși scrie bine, are un aspect simplist, de stilou școlar. De aceea îți recomand să mergi la un Cărturești și să-l vezi în carne și oase, să decizi singur dacă-ți place.

La bugete mai mari există stilouri care sînt în mod evident feminine sau masculine. Astea mai ieftine însă sînt cam unisex ca să zic așa, în sensul că au o mărime medie și o formă neutră, astfel încît să poată scrie cu ele toată lumea, iar diferența dintre masculin și feminin o poți face eventual prin culoare și cam atît. Un cadou deosebit pentru o fată ar fi Parker Urban, care vine și în culori frumoase și feminine:

http://www.parker.arttitude.ro/produse/urban/premium-pearl-metal-chiselled-ct/stilou-27

http://www.parker.arttitude.ro/produse/urban/premium-metallic-pink-ct/stilou-30

Depășește puțin bugetul, dar este un stilou de calitate foarte bună, care o va servi mulți ani.

Edited by VladSoare

mihai770

Sunt oferte la emag si ma gandeam la modelul asta: http://www.emag.ro/stilou-parker-im-standard-brushed-metal-gt-so856230/pd/DWSG7MBBM/

Plus de asta Urbanele sunt mai groase si nu este un avantaj, dar totusi ar merge modelul asta: http://www.emag.ro/stilou-parker-urban-standard-fashion-fast-track-silver-ct-so850690/pd/D5SG7MBBM/ ?

VladSoare

Wow! Prețurile sînt excelente. :shock:

Urbanul are capacul mai umflat, dar cînd scrii cu el nu se simte că ar fi prea gros. Zona de unde-l ții e normală, probabil comparabilă cu IM-ul.

Ambele sînt frumoase și bune, mai departe e o chestiune de gust.

Edited by VladSoare

Cezar

E foarte greu sa faci cadou un stilou.

O data ca cel care il va primi trebuie sa aiba ceva in suflet pentru unealta asta de scris
Apoi, daca are o slabiciune, trebuie sa-i nimeresti gustul.

E foarte greu si riscant

VladSoare

Ei, să nu exagerăm. Nu-l speria. :)

Cu un Parker IM sau Urban nu-i un risc prea mare. Sînt frumoase, confortabile și scriu foarte bine și ușor, fără să fie exagerat de sensibile la poziție sau la tipul de cerneală sau de hîrtie. Chiar și cine nu-i obișnuit cu stilourile se poate descurca cu astea fără probleme. 

Edited by VladSoare

avlad87

Într-adevăr, Parkerele recomandate nu sunt foarte pretențioase și se încadrează în buget. O alternativă cred că ar fi stilourile de la Inoxcrom, dar sunt mai greu de găsit.

Lamy safari (și derivatele) vin în culori tari si corpuri din plastic, așa încât s-ar putea să nu fie potrivite pentru un cadou.

mihai770

Inoxcrom am avut si eu...2 bucati. Ambele scriau super bine dar unul s-a rupt de la mijloc, fiind din plastic.

Pana la urma am comandat Parker IM si abia astept sa scriu si eu cu el macar 2 randuri...

VladSoare

Inoxcrom este renumit în principal pentru stilouri din plastic pentru copii, dar are și unele de calitate bună, mai puțin cunoscute. Cel pe care l-am prezentat la începutul acestei discuții, chiar în primul mesaj, este din alamă și m-a servit foarte bine timp de zece ani. În afară de o mică decojire a vopselei la marginea capacului, n-are încă nici o problemă.

Edited by VladSoare

avlad87

Da, am uitat de primul post :)

Cât despre Parker IM, nu l-am văzut decât în vitrină, iar din poze penița mi se pare disproporționat de mică față de restul stiloului. Totuși unele variante, precum Vacumatic, sunt interesante.

E adevărat că eu prefer stilourile cu penițe mari (în poză Conway Stewart-ul pe care îl folosesc) 

1236378_10152256072875668_77983461_n.jpg

VladSoare

Uuuuu, e superb! :shock:

Din păcate, cînd mi-am comandat eu Conway Stewartul nu mai aveau penițe din astea. Schimbaseră designul, iar cel nou nu-mi prea place. Și nici n-am știut dinainte; am avut o surpriză neplăcută cînd am deschis pachetul. Astea monocrome îmi plac cel mai mult. Poate că o să cumpăr cîndva unul ca ăsta, doar ca să-i iau penița și s-o pun pe al meu. :)

Al meu este un Wellington în culoarea Classic Green, cu peniță IM (italică medie).

Ce model e? Ce sistem de umplere? Levier, sau convertor?

avlad87

Este un Capulet Walnut (din prima serie Montague&Capulet).

Corpul este din plastic, destul de simplu, subțire și ușor (vreo 14 grame) față de Wellington, are convertor. Penița lasă multă cerneală, așa că nu poate fi folosită decât pe hârtie de calitate.

Da, din păcate Conway Stewart a dat faliment și nu se mai găsesc decât ce au rămas în stocuri. Atașez și o poză (nu prea reușită, lumină proastă, cameră slabă..)

IMG_20151017_145349_edit.jpg

VladSoare

Arată superb. images-2.thumb.jpeg.eba0128dca04ff4b2fc9

Conway Stewart a dat faliment imediat după ce l-am cumpărat pe al meu. L-am prins la mustață. 

post-109883-0-04316900-1412318746.thumb.